Internet provajderi, vaša iskustva sa njima?

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Nepopravljivi optimista
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Dec 19, 2011 10:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1422
Pohvalio: 1897

Re: Internet provajderi, vaša iskustva sa njima?

Postod Nepopravljivi optimista » Pon Jul 23, 2018 8:40 am

Ja koristim sbb i zadovoljan sam. Tehnicke probleme brzo otklanjaju.

Sent from my Ektra using Tapatalk
Pohvale za post: 2
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1481
Pohvalio: 1664

Postod Drakche » Pon Jul 23, 2018 8:52 am

Jos uvek cekam dan kada ce internet biti besplatan, kao sto su besplatne radio frekvencije, gps i TV antenski signal (koji je vec istorija).
Barem za osnovne stvari tipa poruke, pozivi i surfovanje za informacijama.. to je moglo odavno da postane realnost, ali tako ne mogu da profitiraju kapitalisti.

Dovoljno je sto dajemo pare za uredjaje. Kupis smart fon u prodavnici, ukljucis ga i automatski hvatas internet, bez posrednika.
nekianonimnilik
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Avg 30, 2017 3:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 727
Pohvalio: 9815

Postod nekianonimnilik » Pon Jul 23, 2018 12:56 pm

da ali takvo ogranicavanje na besplatno samo za poruke je iz vise razloga lose:
1 provajder mora da zna sta radis pa da pusti ili blokira - invazija privatnosti
2 to vodi necemu slicnom kao ukidanje net-neutralnosti, jer moras da platis za nove sadrzaje
3 ovo iznad ukida slobodu interneta, ja npr hocu svoj mali server, pristupam preko IP adrese, ali u takvom ogranicenom sistemu to ne bi moglo
4 ako moze za poruke, onda bi samo neke aplikacije bile dozvoljene, a posto znamo kakvi su fb i instagram, to je pretnja po slobodu govora
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5194
Pohvalio: 3957

Postod Bender Rodriguez » Pon Jul 23, 2018 2:34 pm

Neki anonimni lik (mislim na ovog našeg :D :mrgreen: ) je u pravu. Internet treba da bude slobodan i dostupan u smislu da kad se njemu pristupi, da daje korisniku pristup svemu što je prikačeno na njega (tj. skoro svemu naravno). Ali da se sam pristup plaća i reguliše.

Kad bi se sutra ukinula pretplata na na net u svetu, preksutra bi se našlo milion sajtova i servisa koji bi brže bolje odvalili neku freemium paket, ili ''supskripciju'' za pristup njihovom sadržaju. Najbolji primer su free servisi i free to play igrice. Koje se nazivaju i ''fremium'' ili ''free to play, pay to win''. Gde svi kobajagi kreću isto, al onaj koji svakog meseca ispljune pare dobija više, i to toliko više da se nikad ne vraća na ''free'' model. Takav isti model pokušavaju da nametnu i određeni sajtovi i servisi. Kažem pokušavaju jer ih je i dalje malo i ljudi prosto ne vole takav model, bar ne mimo igara i konkretnih usluga. Ali sa ukidanjem pretplate na net, i taj ''freemium'' model bi se proširio ko kuga, i internet bi postao mreža gde bismo morali da plaćamo čak i da vidimo trenutnu temperaturu.

Lično meni je najbolji ''model'' i najbolji period interneta bio onaj koji smo imali pre 10 godina. Ne govorim o količini sajtova i njihovom kvalitetu (koji su danas svakako bolji), nego o samom načinu regulisanja interneta i njegovog pristupa. Tad je sve bilo dovoljno napredno da se cela planeta umreži i da sve bude lako dostupno. A opet su bila labavija vremena pre nego što su EU odlučile da stegnu pirateriju a SAD da obore net neutralnost i uvedu one glupave SOPA i PIPA i njihove naknadne substitucije (nije SOPA nego je vrat...) I bilo je manje faking reklama i ''premium'' sadržaja nedostupnog za ''plebove''. To je model koji bih ja voleo da opet vidim. Ali teško da će se on ikad vratiti, upravo zbog kapitalista koji uvek pokušavaju da iskamče još koji dinar i pomere granice prihvatljivog još više u svoju korist.

Elem, s obzirom da internet činimo svi mi, jer one ne bi ni postojao da nije bilo našeg doprinosa njemu, po meni je fer i razumno da sam sadržaj interneta ostane besplatan i dostupan, bar u onom širem i opštem obliku. A da se pristup njemu plaća, jer na kraju krajeva taj pristup se i odvija preko neke opreme, ljudstva i dozvola koje je neko morao da plati i implementira.
Treba vam grad za izdavanje?
Pogledajte naš bogat asortiman ulica, kolovoza, parkova, javnih prostora, stanova, fasada, haustora... za izdavanje ili prodaju!
Pozovite odmah 0800 - R E N T A G R A D ili posetite naš sajt i uverite se i sami zašto Beograd važi za top vašarište i buvljak kontinenta, a i šire!
Pohvale za post: 1
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 574
Pohvalio: 196

Postod vradovic » Uto Jul 24, 2018 4:52 am

Drakche » 23 Jul 2018 07:52 am napisao:Jos uvek cekam dan kada ce internet biti besplatan, kao sto su besplatne radio frekvencije, gps i TV antenski signal (koji je vec istorija).
Barem za osnovne stvari tipa poruke, pozivi i surfovanje za informacijama.. to je moglo odavno da postane realnost, ali tako ne mogu da profitiraju kapitalisti.

Dovoljno je sto dajemo pare za uredjaje. Kupis smart fon u prodavnici, ukljucis ga i automatski hvatas internet, bez posrednika.

Frekvencije se placaju i to debelo. Kada se pogleda na mesecnom nivou to kosta dosta. Postoje samo nekoliko "unlicensed" spektruma koji ne kostaju ali to nije za "last mile" upotrebu.
GPS nema veze sa internetom. Kao ni TV antenski signal (sta god to bilo). Svakako ako je signal i to kosta.

Svaka infrastruktura kosta. Na primer ako je "provider" u Beogradu on nekako mora da "dovuce" internet. Sam zakup kanalizacije (ako je optika) kosta na mesecnom nivou. Ako je radio signal u pitanju onda zakup krovova ili antenskih stubova kosta. Takodje i da dovuces nekom magijom iz Madjarske optiku besplatno provideru naplacuju "IP Tranzit" u Madjarskoj.

Sam adresni opseg kosta. RIPE naplacuje IP adrese. Osim ako nema neki drugi vid finansiranja na primer da ti otvaraju reklame na svakih minut ili slicno ne vidim zasto bi bilo bilo sta besplatno.
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1833
Pohvalio: 5684

Re: RE: Re: Internet provajderi, vaša iskustva sa njima?

Postod Ksenija » Uto Jul 24, 2018 10:03 am

dzonihsv » Pon Jul 23, 2018 7:43 am napisao:PS: Ako ti je neko pohvalio Orion (a nije na njihovoj optici) ili te laže ili koristi Internet pola sata dnevno.
Ima na Benchmark forumu "Orion Telekom" tema i tu nema šta nema od iskustava.

Ne znam da li me lažu, možda je u početku Orion bio korektan. Hvala na preporuci za forum, svakako ću pogledati.
jelenabg
Intermediate
Pridružio se: Pet Jan 19, 2007 11:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 169
Pohvalio: 0

Postod jelenabg » Uto Jul 24, 2018 10:31 am

O Orionu sam čula samo i jedino sve najgore. Ljudi bukvalno beže od njih. Moj najiskreniji savet, ne prilaziti im.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 9596
Pohvalio: 10390

Postod Igor » Uto Jul 24, 2018 11:00 am

Ni ja nemam dobra iskustva sa Orion-om. Prešao sam pre par godina na SBB i radi kako treba.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12431
Pohvalio: 5196

Postod direktor » Uto Jul 24, 2018 2:07 pm

Vidi vradovica otkrio i druge teme na bb i odma brani kapitalizam besplatan internet narodu
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 574
Pohvalio: 196

Postod vradovic » Sre Jul 25, 2018 3:36 am

direktor » 24 Jul 2018 01:07 pm napisao:Vidi vradovica otkrio i druge teme na bb i odma brani kapitalizam besplatan internet narodu

:)

Internet nikada nije bio zamisljen da bude besplatan niti je to moguce. Google je pokusao to pa je odustao.
Jedino da budu reklame nekako na svakih minut. Ne vidim kako drugacije. Infrastruktura kosta.
Svetlopis
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pet Mar 03, 2017 2:23 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 146
Pohvalio: 59

Postod Svetlopis » Uto Avg 07, 2018 6:42 pm

I ja da se pridruzim "cestitkama" za Orion. Jako lose iskustvo. Znam i nekog ko zna nekog ko je ozbiljna fora u Orionu, takodje mi je potvrdio da oni ne znaju sta rade.
Koridor 11: MAPA
Hvala svima na doprinosu. Mapa je javna i svi mogu uređivati.
Pohvale za post: 1
N_L
Intermediate
Pridružio se: Pon Okt 27, 2014 10:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 59
Pohvalio: 231

Postod N_L » Uto Dec 11, 2018 2:12 am

Hocu da potpisem novi ugovor na 2 god pa mi treba neki savjet sta mi je bolje, ovako na prvi pogled cini mi se mts al u praksi ne znam.
Skoro su uveli optiku kod mene, vidim za 3600 nude 100 mbit, net i mts tv(ne znam kakav je i sta ima) plus 6 mjeseci za 1 dinar. Nadam se da su tih 3600 sveukupno da ne ide jos neko odrzavanje telefonske linije itd na to.

Dok kod SBBa za iste pare nude 100 mbit, unifi(koristan je al nista presudno sad), tv njihov sa xx kanala, hd, sportklub 4k, sad daju i neki eon smart box stagod to bilo i jos neke takve stvari, i prvih 6 mjeseci pretplata 2000.

TV slabo gledam i to kad gledam su neki standardni kanali, cooking, muzika eventualno, neka utakmica, internet mi je bitniji. Ne znam kakva je ta mts optika, sbbov net me do sad sluzio ok, 25 mbit pa skok na 100 bi bio fin ako moze da izgura, znam kakva im je tv i sve to je ok, unifi je plus ali velika prednost ide mtsu sto su prvih 6 mjeseci DZ dok su ovamo 2000... kao sto rekoh ovako na papiru mi djeluje mts ponuda bolja ali kako je u praksi, da li neko koristi njihovu optiku i kakva je, kakva je televizija itd?

P.S. Nisam uzeo u obzir da mozda potraje to uvodjenje, kroz zgradu je prije mjesec+ a kopali i zakopali su okolo sve prije nedjelju dvije, ako se to ceka dugo, sbb...?
P.S.S. Skrenuta mi je paznja da postoji i orion telekom na koji sam zaboravio, oni su cini mi se dosta povoljniji naspram ovo dvoje mada kakva im je usluga? Vidim ljudi imaju losa iskustva, tako se necega i sjecam no ne znam jel i dalje tako na optici?
jovancvet
Novice
Pridružio se: Uto Jul 17, 2018 1:22 am
Kontakt:
Pohvaljen: 31
Pohvalio: 5

Postod jovancvet » Uto Dec 11, 2018 5:29 am

Vidim da mnogi kude orion, a hvale SBB.
Pričam iz ugla poslovnog korisnika.
Orion optika 10-ak (dali su mi i SLA po vrlo pristupačnoj ceni, brzinu biram sam, uzeo 150/100mbps)
SBB, loš prijem signala su rešavali 24 dana, od 4. oktobra do 28.oktobra.
Svakodnevni pozivi call centar, zakazivanje u određeno vreme jer nisam na lokaciji, nepoštovanje dogovora, kako sam business korisnik reklamacija traje 24h, tako da sutradan moram ponovo da zovem i reklamiram a tu jučerašnju su zatvorili uz obrazloženje da je korisnik odbio i tako u krug čitavih 24 dana!!!
N_L
Intermediate
Pridružio se: Pon Okt 27, 2014 10:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 59
Pohvalio: 231

Postod N_L » Uto Dec 11, 2018 2:41 pm

Nema oriona kod mene ipak, mts da cimam da vidim kada ce da puste optiku jer su je postavili ili da se pogadjam sa sbbom za bolju ponudu jer realno tih 6 mjeseci za 1 din su mi presudne

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Povratak na “Relax”