Šta je novo?

IT kompanije i Frilenseri (Freelance) - porezi, propisi

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842914#p842914:zej5lcyu je napisao(la):
vucko » 18 Apr 2021 05:48 pm[/url]":zej5lcyu]Sveta Kostić još jednom govori istinu koja boli.
file.php
Umesto komentara da ponovim. :)
 
pa nije ovo samo o ovim nasim frilenserima-na-crno, vec generalno o frilensingu, pausalcima, testu samostalnosti i gig economy, odnosno da li je vozac uber-a u radnom odnosu ili nije
 
Dragi nam profa Kostić verovatno ima neku vajdicu od pisanja ovakvih pamfleta
 
Naravno, nemoguće je da za 20 godina rada u ovoj oblasti logično dođe do ovog zaključka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843108#p843108:3ccncjvv je napisao(la):
StariPosmatrač » Pon Apr 19, 2021 11:09 am[/url]":3ccncjvv]Ljudi koji ne uplaćuju sebi doprinose ustvari kradu od sopstvene starosti, i izlažu sebe mnogo većem riziku da skliznu u siromaštvo pod stare dane. Penzije su mizerne ali je mnogo bolji bilo kakav siguran stalni prihod nego ništa. Iako mladim ljudima penzija deluje mnogo daleko, život ustvari proleti, zdravlje krene da popušta i za čas se nađeš u nebranom grožđu. Retko koji frilenser može da obezbedi sebe za ceo život, mada ja znam i takve, retko talentovani ljudi koji su odabrali takav način radnog odnosa zbog životnog stila i urođene lenjosti, al čak i oni su napravili agenciju, a da ne bi prešli na knjigovodstvo deo zarade dobijaju u kriptovaluti. Isto i za zdravstveno osiguranje, ako se ne daj Bože teško razboliš, ugasio si ga. Tu jedino stalni radni odnos pravi kakvu takvu odstupnicu.
Da li mozes da nam objasnis kako funkcionise zdravstveno osiguranje u Srbiji ? Konkretno za ovo da si ga ugasio.

A mene zanima i matematicka problematika koju si takodje opisao, ili, kako neko ko je u opasnosti da probije godisnji limit od 50 000 evra pada u siromastvo a otisao je sa radnog mesta na kom zaradjuje 5 000 evra godisnje...i sa tim nece pasti u siromastvo.

Na kraju, vrlo me zanima kako je neko ko odbija da ga jasu za 500 evra i sam nalazi poslove, zaradi onoliko koliko vredi i probija se u sam u sistemu u kom ucestvuje ceo svet urodjeno lenj ?
 
Problem je šta nisu jasna pravila ko je tačno frilenser, samim tim i rasprava ide previše u širinu.
Svi ti ljudi se ne mogu staviti pod "jednu kapu" ni po poslu koji rade niti po prometu koji ostvare. Tako da se malo priča o ljudima koji zarade 500 evra mesečno, a malo o onima sa 5k evra, odnosno kako kome odgovara.

@AleksandarGrf
Slažem se da je izraz "lenjost", iz citiranog teksta, promašen u većoj meri, ali mislim da si promašio zaključak.

"...sam nalazi poslove, zaradi onoliko koliko vredi i probija se u sam u sistemu u kom ucestvuje ceo svet..."
Ovo vredi za bilo kojeg preduzetnika u Srbiji, samo šta taj preduzetnik uz to plaća porez, prenziono...
 
Za veliku većinu frilensera 500 evra mesečno je samo san. To jest, velika većina frilensera zaista i zarađuje manje od tih 500e mesečno.

Neki su bili presrećni kada bi mesečno dobacili i do 300 e. Manje nego minimalac. A bez doprinosa, staža, osiguranja, prava... I naravno, sve to traje po par meseci. Retki su poslovi u toj sferi koji traju duže od 6 meseci.

Nego su Mališa i ovi njegovi podržavaoci čuli za 2-3 programera koji rade kao frilenseri a tuku po 3.000 mesečno, pa umislili da je to neki prosek proseka frilensera u Srbiji. A u realnosti većina bude presrećna ako dobacuje do miminalca i zna šta ih čeka sledeći mesec.
 
Kao zaposleni imaš pravo na 65% plate plus troškovi lečenja, paušalac ne znam da li ima neku naknadu, verovatno mizernu ali su mu troškovi lečenja pokriveni. Frilenser koji ne plaća doprinose em gubi prihode em nema zdravstveno osiguranje. Ako se ozbiljnije razboliš ugasio si.

Taj što je primao platu od 500 evra nema šanse da uzme 5000 kao frilenser. Kad sam pomenuo lenjost i lifestyle, mislio sam na konkretne primere ljudi koje su ostavili odlično plaćene poslove (preko 3000 evra mesečno) da bi pola godine mogli da rade a pola da se zaje*******avaju po svetu. Njima je lova deveta rupa na svirali. A verovatno pripadaju 1% izuzetno talentovanih ljudi koji mogu da isplivaju iz mora mediokriteta i da dobiju posao zbog svojih kvaliteta a ne zbog niske cene.

S druge strane vidi se da ne shvataš kako kapitalizam funkcioniše. Što su ti veći prihodi veći su ti i prohtevi. Što bi narod reko pokriješ se koliko ti je dugačko ćebe... Tako da ni tih pet hiljada nije garancija da nećeš završiti kao siromah u starosti.
 
Frilenseri u Srbiji koji zarađuju preko 500 e mesečno su brojni koliko i prosečan oblakoder na Novom Beogradu.
A oni koji zarađuju 5.000 e mesečno staju svi u jedan autobus.

To je gorka istina. Mada se vidi da su država i razni ljubomorci uspeli da ubede mnoge da je situacija drastično drugačija.
I gastarbajteri su od nedavno postali jedna od omraženijih grupa u Srba. Otkako je država (uspešno) ubedila ljude da su oni štetočine i paraziti.
 
Dobro. Znaci potvrdjeno-ne valja da zaradjujes malo kao frilenser jer to je glupo, trebao si naci obican posao koji ne mozes da nadjes jer si zato frilenser ali si lenj.
Ne valja da zaradjujes puno jer onda ti se skrati cebe, valjda od pranja skupim praskom, a i imas problem da prevuces te pare da ne udjes u pdv. A i sta imas ti da zaradjujes puno a da ti ja ne guram ruku u dzep.
Ako nemas osiguranje ugasio si. Ne zna se jos sta si ugasio i kako ali ugasio si.

Frilenseri koji zaradjuju 5000 su retki ali ih pominjemo kad treba ali su ljudi na plati od 3000 cesti i pominjemo i njih kad treba.

Hvala na svim razjasnjenjima.
 
Ne, objasnio sam da ne znas o cemu pricas.

A ti si objasnio da si ozbiljan gospodin. 3 evra po satu je san mnogih Srba i iznad prosecne srpske plate. Neki rade za manje od toga pa nadju prezivljavanje bez da ih iko maltretira za 2,3,4 evra po satu. Mislis da si bolji od njih? I prvih i drugih?
 
Licno sam indirektno ukljucen kod mnogih freelancera u Srbiji i mogu ti reci da gresis i to debelo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843328#p843328:1qwr1om8 je napisao(la):
AleksandarGrf » Pon Apr 19, 2021 11:08 pm[/url]":1qwr1om8]Ne, objasnio sam da ne znas o cemu pricas.

A ti si objasnio da si ozbiljan gospodin. 3 evra po satu je san mnogih Srba i iznad prosecne srpske plate. Neki rade za manje od toga pa nadju prezivljavanje bez da ih iko maltretira za 2,3,4 evra po satu. Mislis da si bolji od njih? I prvih i drugih?

Razumem tvoju frustraciju, niko ne treba da bude maltretiran na poslu i svako treba da bude plaćen da može da živi život dostojan čoveka, al oštriš zube na pogrešnoj osobi...

Nego reci ti meni kakav bekap imaš za slučaj da se razboliš na 6 meseci tako da ne možeš da radiš u tom periodu?
 
Pa ne znam, ja sam mislio zdravstveni sistem Srbije i bankovni racun, ali sad kad si mi objasnio da su cebad kratka i da se to nekako ugasilo moram da proverim, a i zaradjivanje i mnogo i malo je problem i nije problem.
 
Svaka čast kad si uspeo da uštediš toliko. Šteta što nije bilo pameti da za 200 evra mesečno kupiš duševni mir, nego te sad ganja poreska :)
 
Super sto ti je milo sto tvoji sugradjani bivaju reketirani i sto to podrzavas. Kao sto rekoh, gospodin.

E pa upravo o tome ja pricam. Udjes na ovu temu. Gomila hijena koje bi da zavuku onom drugom. Ti mrzis frilensere i zelis im da im skinu 50% primanja 5 godina unazad. Onda neki strucnjak mrzi DOO i nasladjuje se sto moraju unapred da plate porez i sto je nemoguca naplata u nasem prevarnom sistemu. DOO uzvraca udarac i odusevljen je kako ce da stradaju neki drugi. Onda odnekud stize anti kripto ekipa, poziva da se oporezuje( otme, da koristimo prave reci) njihova dobit.

Pa gospodo, dok ne prestanete da pokusavate drugom da otmete nece ni vama pokusavati, i uspevati da otmu. Valjda su bar neki malo pametniji sad ukapirali da nije kriv nijedan politicar i vlast sto nam je drzava u raspadu nego sam narod koji 75 godina gleda da potkaze komsiju ne bi li mu uzeo pare, kucu, zenu, ili nista za sebe ali barem da mu napakosti.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Cq3ZQtRKBzI[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843494#p843494:1tadfj1h je napisao(la):
AleksandarGrf » Uto Apr 20, 2021 4:28 pm[/url]":1tadfj1h]Super sto ti je milo sto tvoji sugradjani bivaju reketirani i sto to podrzavas. Kao sto rekoh, gospodin.

E pa upravo o tome ja pricam. Udjes na ovu temu. Gomila hijena koje bi da zavuku onom drugom. Ti mrzis frilensere i zelis im da im skinu 50% primanja 5 godina unazad. Onda neki strucnjak mrzi DOO i nasladjuje se sto moraju unapred da plate porez i sto je nemoguca naplata u nasem prevarnom sistemu. DOO uzvraca udarac i odusevljen je kako ce da stradaju neki drugi. Onda odnekud stize anti kripto ekipa, poziva da se oporezuje( otme, da koristimo prave reci) njihova dobit.

Pa gospodo, dok ne prestanete da pokusavate drugom da otmete nece ni vama pokusavati, i uspevati da otmu. Valjda su bar neki malo pametniji sad ukapirali da nije kriv nijedan politicar i vlast sto nam je drzava u raspadu nego sam narod koji 75 godina gleda da potkaze komsiju ne bi li mu uzeo pare, kucu, zenu, ili nista za sebe ali barem da mu napakosti.
Problem je što oporezivanje vidite kao otimanje a ne sasvim normalnu stvar.
 
Prvo cu da primetim da si i ti klanski raspolozen. Dakle mi vs oni vs oni tamo mentalitet. Koji smo to mi?

Drugo, ne znam odakle ti takav zakljucak. Mislim, znam, predrasude i unapred odredjen stav. Ali nisi mogao da tako nesto procitas od mene, tako da...

Kada se setis u nekom trenutku da bi nekoga mozda mogao da kaznis za nesto, i da to radis na najpogubniji nacin po njega to se zove reketiranje. Otimanje. Kao sto je otimanje da platis porez na prodaju dobra koje ti neko nije platio. Kao sto je otimanje da te niko ne pita jel zelis i koliko da ulozis u svoje penziono. Kao sto je otimanje da placas zdravstveno a onda kada ti treba lek placas ga 30%.

Evo pita me covek sta cu ako se razbolim. Ja sam vec bolestan i kupujem lekove svaki mesec. Iako placam zdravstveno osiguranje svaki mesec. Osiguranje mi je dosta skuplje od lekova ali moram da dodam pare za lekove preko te cifre osiguranja. TO se zove otimanje, za svakog ko ima gram mozga i logike i nije bas 100% rob. Imam tu srecu da me to ne pogadja previse, na veliku zalost likova kao sto je ovaj posmatrac, jer sam se izborio sam za sebe. Ali da se vi pitate gospodo...uh.

I dalje mi niko nije odgovorio, posto podrzavate otimanje 50% prihoda od frilensera u zadnjih 5 godina, da li ste pohrlili u policijske uprave da prijavite svoje saobracajne prekrsaje u zadnjih godinu dana? Posto to nije otimanje, placanje kazni za prekrsaje je sasvim normalna stvar.
 
Mislim na sve koji oporezivanje vide kao otimanje, nisam pravio nikakve podele na "frilensere", preduzetnike ili privredna društva.
 
Čoveče, ti imaš maniju gonjenja... Čini ti se da se ceo forum okomio na tebe.

Da li ti je stvarno problem da ukapiraš kako funkcioniše zdravstveno osiguranje pa ne možeš da prežališ pare za participaciju. Ako ti treba operacija srca, šta onda? Treba da te vrate i da kažu da mesečno plaćaš manje nego što košta operacija? Šta misliš koliko košta lečenje onkoloških bolesnika?
Porođaj? Jel oni što rade za minimalac treba da pomru?
 
u pravu je AleksandarGrf. Od devet lekova koje mi je pripisao lekar fizijatar za povredu ramena svih devet sam morao da platim po punoj ceni leka?? A kao imam socijalno osiguranje. xaxaxa...
Zasto se pominje otimanje. Zato sto iz dana u dan u poreskoj birokratiji (lokalne samouprave) se smisljaju novi nameti u formi poreza ili postojeci porezi poostravaju. Primer oporezivanje nekretnina gde su ti nekada ucrtali neku supu ili nadstresnicu u katastru i sada je oporezuju kao garazu a taj "ovjekat" ima samo krov i cetiri stuba. Kad drzava bankrotira onda cedi svaki dinar i sa logikom i bez.
Tako su se sada ostrvili na frilensere i grizu ko pas kosku ne bi li izvukli retroaktivno sto vise.
 
Pa koliki je udeo "frilensera" u privredi Srbije?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843523#p843523:1j1y5ge6 je napisao(la):
StariPosmatrač » Uto Apr 20, 2021 6:48 pm[/url]":1j1y5ge6]Čoveče, ti imaš maniju gonjenja... Čini ti se da se ceo forum okomio na tebe.

Da li ti je stvarno problem da ukapiraš kako funkcioniše zdravstveno osiguranje pa ne možeš da prežališ pare za participaciju. Ako ti treba operacija srca, šta onda? Treba da te vrate i da kažu da mesečno plaćaš manje nego što košta operacija? Šta misliš koliko košta lečenje onkoloških bolesnika?
Porođaj? Jel oni što rade za minimalac treba da pomru?
Na mene? Pa valjda, kad vec ne umes da ukapiras u kom sam KLANU, kapiras da nisam u SVAKOM?

I ne, nije ceo forum nego pojedinci koji se blamiraju bez da su toga svesni i nasladjuju se tudjom mukom a ocajavaju nad svojom. U tome i jeste tragedija i poenta javljanja na ovoj temi.

Molim te ne koristi velike reci koje ne razumes. I probaj da barem na istoj stranici imas isto misljenje, malopre si se smejao plati od 3 evra koliko zaradjuje lekar u Srbiji, sad se pozivas na cene lecenja i dizes pesnicu za ugrozene mase... :rant:
 
Vrh