Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 761
Pohvalio: 884

Re: Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

Postod Прле » Pon Apr 20, 2020 12:21 pm

direktor » Чет Апр 16, 2020 2:41 am napisao:I jos ti fali grb sjedinjenih srb drzava ...

Имам у глави још нисам нацртао, бели орао са раширеним крилима и штитом са златним оцилима и круном Немањића.

Drakche » Чет Апр 16, 2020 7:50 am napisao:Velikosrpska fantaziranja.

Не, машта и жеља српскога народа - данас. Сутра, како Бог да. Да, моја лична фантазирања.

Beki » Чет Апр 16, 2020 12:52 pm napisao:Sta ovaj krajiski orao ima pored maca, daire?

Трнов венац. У спомен страдања у време НДХ. На грбу су оцила окренута на унутра што је историјски било и раније коришћено не само у грађанском рату. Мач је симбол Крајине и успомена на њену граничарску суштину. И у овом случају граница ка Европи, одбрана од њиховог утицаја.

На грбу р. Српске је штит плаве боје, а круна је од Котроманића. Дубровник има херцефговачке пруге са штита Косача.

Македонија је стилизована историјска застава Мрњавчевића

Црна Гора је каква се и данас користи, једино што сматрам да би Лав са штита требало да замени бели штит са црвеном крстом и кружним златним оцилима јер је лав Венецијанско наслеђе.

На грбу Србије би круна требала да буде Карађорећевићка као благодарност Вожду за почетак ослобођења обновљене Српске државе.
Pohvale za post: 3
dule2604
Beginner
Pridružio se: Sre Apr 14, 2010 6:52 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 45
Pohvalio: 51

Postod dule2604 » Pon Apr 20, 2020 1:35 pm

Dr.Back » 18 Apr 2020 06:46 am napisao:Samo kaca sa buretom fali.

Tesko nama sa ovima sto ovako vole svoju zemlju.

Можеш ли ми објаснити шта је проблем са српском заставом ? Јел срамота истаћи српску заставу?
Pohvale za post: 9
Piccolo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Mar 25, 2013 9:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1407
Pohvalio: 3623

Postod Piccolo » Pon Apr 20, 2020 4:30 pm

Obično je kod nas ističu ove "samoprozvane patriote" među krimosima i političarima, ili oni koji misle da si patriota kad nosiš krst od pola kila ili si naslikao Čiča Dražu/Grb na leđima, generalno ta zloupotreba zastave od raznih grupa i pojedinaca (kao sada što radi SNS) je stvorila otklon kod većine normalnih ljudi koji ne žele da se poistovećuju sa takvima, pa trebaće dosta vremena da se to promeni.
Pohvale za post: 8
DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Uto Avg 15, 2017 4:05 am
Kontakt:
Pohvaljen: 421
Pohvalio: 280

Postod DraganSt » Uto Apr 21, 2020 9:10 am

dule2604 » Pon Apr 20, 2020 2:35 pm napisao:

Можеш ли ми објаснити шта је проблем са српском заставом ? Јел срамота истаћи српску заставу?

Da je okacena americka zastava ne bi mu smetalo. Ili britanska. Takodje siguran sam da mu ne smeta kada vidi ljude koji nase majce ili patike, ili kupaci sa britanskom i americkom zastavom. Sve to pokazuje kolike komplekse ima. A i da budemo iskreno, jos vise ga boli sto neko ko nema komplekse moze sebi da priusti stan u BNV, a on drugosrbijanac ne moze.
Pohvale za post: 8
Perkan
Intermediate
Pridružio se: Pet Maj 12, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 782
Pohvalio: 78

Postod Perkan » Uto Apr 21, 2020 12:37 pm

DraganSt » Uto Apr 21, 2020 9:10 am napisao:
dule2604 » Pon Apr 20, 2020 2:35 pm napisao:

Da je okacena americka zastava ne bi mu smetalo. Ili britanska. Takodje siguran sam da mu ne smeta kada vidi ljude koji nase majce ili patike, ili kupaci sa britanskom i americkom zastavom. Sve to pokazuje kolike komplekse ima. A i da budemo iskreno, jos vise ga boli sto neko ko nema komplekse moze sebi da priusti stan u BNV, a on drugosrbijanac ne moze.

Bravo za komentar!
Plusić!
gishko
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Sep 27, 2016 1:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1623
Pohvalio: 5000

Postod gishko » Uto Apr 21, 2020 6:05 pm

Mi definitivno imamo krizu identiteta. Deo naroda naziva druge drugosrbijancima, preti nam se da ćemo plaćati kazne ako nosimo zastave, onda nam vlast podeli zastave da ih širimo. U toj podeljenosti smo počeli da se klonimo jedni drugih pa izbegavamo da nosimo ono što "oni drugi" nose itd.

Zastave nam fale tamo gde treba da ih bude, na jarbolima, ali zato nam ne fale tamo gde nije ni trebalo da ih bude. Bukobrani, vozovi, nadstrešnice, pijace, bandere, kanali itd.

Evo primera kako možete od zastave napraviti kičeraj koji izaziva dijareju. Da se razumemo, ovakvi neukusni primeri dominiraju.
zexland » Pet Apr 10, 2020 10:30 pm napisao::shock: grafika
Slika

Iz iste kuhinje dolazi i ovaj dizajn
Slika
http://infrazs.rs/?jezik=lat

Nova pijaca u Rumi (fenomen koji mi je jedan od favorita na listi promašaja). Zašto?!
Slika
https://www.sremskenovine.co.rs/2020/03 ... rumi-radi/

A evo jednog primera kako to treba da bude. Odličan dizajn.
Slika
https://www.exyuaviation.com/2019/01/ai ... outes.html

I evo jedina majica koja mi se "dopala" na celom sajtu (link ispod). Dakle, teško je i nositi naše simbole s obzirom da je često ponuda katastrofa. Totalni neukus, najčešće izgleda kao uniforma za huligane.
Slika
https://www.011shop.rs/sr/proizvod/majica-ajmo-ajde
Pohvale za post: 7
Дошљак
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 12212
Pohvalio: 29302

Postod Дошљак » Uto Apr 21, 2020 7:02 pm

Риба смрди од главе. Власт је прва оперисана од икаквог осећаја за естетику. Отуд и неукус и погрешно истицање националних симбола. Јасно имамо два очигледан примера, одлична контраста, Аir Serbia са савршеним брендигом и катастрофална решења железничких предузећа, од самих имена, до логоа и бојења локомотива (срећом Флирт и Вектрон су боље дизајнирали као и ремонтоване 441). Ова последња слика уствари указује да сав укус власти потиче од хулиганске естетике.
Pohvale za post: 2
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Uto Apr 21, 2020 7:56 pm

Да, заиста, ове локомотиве су нако фуј, иако дубоко поштујем симболику свог народа.

Највише ме нервира коришћење државних симбола у приватне сврхе а то је застава са грбом или сам грб или елементе грба. Вређа и интелигенцију и достојанство како личности тако и државе.

Застава коју без икаквог проблема користим је српска тробојка без икаквих симбола јер је то застава српскога народа коме припадам. Ужасно ме нервира када се застава користи као завеса, као део одеће, а тим пре као гаће! Просто врхунац неукуса.

Застава се зна шта је и како се истиче.

Е сад, што се тиче националних боја: црвено/плаво/бело, ту, је као што Гишко показао ЕрСрбија пример доброг дизајна. Локомотиве су могле да буду свакако лепше офарбане.

Застава треба да буде на јарболоима, а зна се како се носи и грб и ко може да га носи и којим приликама.

Имате жељу да лично ностие грб? Молим лепо, обратите се стручњацима да вам сачине лични, па га носите, али опет, тако како се носе грбови.
Pohvale za post: 1
Beki
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Okt 27, 2015 2:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2641
Pohvalio: 1844

Postod Beki » Uto Apr 21, 2020 8:02 pm

Dobio sam na poklon neki buržujski džemper, ali ga nosim samo ako imam neki sako ili jaknu preko zbog zastave :mrgreen:

Malo je snobovski, nije moj fazon, ali mi nikako ne deluje seljački ta zastava na ramenu

Slika

Ista firma proizvodu recimo ovakvu jaknu

Slika

Starki i sličnih patika ima vrlo simpatičnih, naročito za žene i klince, mada i za muškarce, što da ne

Slika

Slika

Ili ovako nešto

Slika

Njihovi muzičari su takođe progurali ceo taj fazon

Slika

Slika

Slika

Slika

ili modni brend njegov brata

Slika

A mi imamo iste tri boje i to što naše stvari izgledaju ovako:

Slika

Slika

Slika

je samo naš problem.

Napravite nešto normalno pa se nećemo stideti da nosimo.
Ako ne budemo živeli - umrećemo!

18.3.2020. - 7.5.2020.

Nikada oprostiti, nikada zaboraviti!

:bubanj: :bubanj: :bubanj:
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Uto Apr 21, 2020 8:10 pm

Мајко моја, што си ово поставио. Мука ми је
Beki
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Beki » Uto Apr 21, 2020 8:50 pm

Evo, da te dokrajčim, znajući tvoje stavove o nošenju zastave :mrgreen: Mada, iz mog ugla priče, meni ovo nije loš dizajn toliko.

Slika

18.3.2020. - 7.5.2020.

zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5704
Pohvalio: 18246

Postod zexland » Uto Apr 21, 2020 8:56 pm

gishko » 21 Apr 2020 05:05 pm napisao:Mi definitivno imamo krizu identiteta. Deo naroda naziva druge drugosrbijancima, preti nam se da ćemo plaćati kazne ako nosimo zastave, onda nam vlast podeli zastave da ih širimo. U toj podeljenosti smo počeli da se klonimo jedni drugih pa izbegavamo da nosimo ono što "oni drugi" nose itd.

Zastave nam fale tamo gde treba da ih bude, na jarbolima, ali zato nam ne fale tamo gde nije ni trebalo da ih bude. Bukobrani, vozovi, nadstrešnice, pijace, bandere, kanali itd.

Evo primera kako možete od zastave napraviti kičeraj koji izaziva dijareju. Da se razumemo, ovakvi neukusni primeri dominiraju.
zexland » Pet Apr 10, 2020 10:30 pm napisao::shock: grafika
Slika

Iz iste kuhinje dolazi i ovaj dizajn
Slika
http://infrazs.rs/?jezik=lat

Nova pijaca u Rumi (fenomen koji mi je jedan od favorita na listi promašaja). Zašto?!
Slika
https://www.sremskenovine.co.rs/2020/03 ... rumi-radi/

A evo jednog primera kako to treba da bude. Odličan dizajn.
Slika
https://www.exyuaviation.com/2019/01/ai ... outes.html

I evo jedina majica koja mi se "dopala" na celom sajtu (link ispod). Dakle, teško je i nositi naše simbole s obzirom da je često ponuda katastrofa. Totalni neukus, najčešće izgleda kao uniforma za huligane.
Slika
https://www.011shop.rs/sr/proizvod/majica-ajmo-ajde

Sve potpisujem ! Pijaca i one lokomotive su pobedile ! :laugh: :lool:
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Uto Apr 21, 2020 8:56 pm

Ма иди. Срамота. У затвор. Код прекршајног судије
Дошљак
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod Дошљак » Uto Apr 21, 2020 10:04 pm

Beki » Уто Апр 21, 2020 7:50 pm napisao:Evo, da te dokrajčim, znajući tvoje stavove o nošenju zastave :mrgreen: Mada, iz mog ugla priče, meni ovo nije loš dizajn toliko.

Slika

Сличне гаће носи онај билмез Бојан што има некакву Србску част.
Slika
Што се тиче Јунион Џека и Старс анд страјпс као модних детаља, то су они сами наметнули кроз своју поп културу. Проблем је у нашим помодарима који су решили да слично експлоатишу и наше симболе. Ок ми је застава на рукаву јакне, џемпера или мајице, грб на капи или натпис на мајци као дискретан детаљ, па и елементи грба или боје заставе ако се добро дизајнира (добар пример добро уклопљених елемената грба и боја заставе јесте дизајн Air Serbia, очајан инфраструктура ЖС).
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 17945
Pohvalio: 7413

Postod direktor » Čet Apr 23, 2020 1:09 am

Zastava dorcol
Slika
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 15881
Pohvalio: 5446

Postod astrodule » Čet Apr 23, 2020 9:54 am

Ono kada se trudiš da budeš patriota, ali ti nešto baš i ne ide jer si glup i neobrazovan pa okačiš zastavu protivno Ustavu i zakonu. Hoće li neko biti kažnjen? Glupo pitanje.

https://twitter.com/icabubika/status/12 ... 56/photo/1

naopake zastave.jpg

edit: čekamo znamo-već-koga da opravda ovu brljotinu. NEMA OPRAVDANJA osim gore navedene gluposti i neobrazovanosti.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Čet Apr 23, 2020 10:38 am

То је оно што причам више је штете и негативне рекламе приликом истицања државна заставе, него доказа не занм чега.

Јел то нешто држава тамо ради? Не? Који ће ти државна застава.
jelenabg
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 19, 2007 11:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 243
Pohvalio: 0

Postod jelenabg » Čet Apr 23, 2020 4:58 pm

Mislim da 90% ljudi nema pojma da postoji državna i narodna zastava Srbije. Nama je državna zastava za sve. Samo treba objasniti da jednostavna crveno-plavo-bela zastava može svuda, a ova sa grbom samo na državne/javne ustanove i slično.
bair
Intermediate
Pridružio se: Uto Sep 22, 2015 10:53 am
Kontakt:
Pohvaljen: 163
Pohvalio: 6

Postod bair » Čet Apr 23, 2020 5:04 pm

Da, pre par godina je bilo neko prvenstvo za kosarkasice u Madjarskoj gde smo osvojili prvo mesto i pri dodeli medalja, Madjari su podigli narodnu zastavu sto je ovde bio okidac za histeriju i uvredjenost :D

https://www.novosti.rs/vesti/sport.295. ... -Maljkovic

Mađari našim košarkašicama podigli na jarbol srpsku zastavu bez grba!

Veliki skandal obeležio je dodelu medalja na Evropskom prvenstvu u košarci za žene, koje je Srbija osvojila prvi put u istoriji savladavši Francusku sa 76:68.

Slika

Kada je počela da se intonira himna "Bože pravde", koju su zdušno pevale sve srpske reprezentativke, na jarbolu je počela da se podiže zastava Srbije - bez grba.

Dvoglavi orao sa krunom prosto se nije našao na crveno-plavo-beloj trobojci koju su organizatori u Budimpešti podigli u čast naše reprezentacije.
Дошљак
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod Дошљак » Čet Apr 23, 2020 8:28 pm

Беспотребна кукњава. Овде се лепо види како је чиста тробојка лепша и практичнија.
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Čet Apr 23, 2020 10:28 pm

Што је најважније није погрешно... Универзално.
SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 9:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2336
Pohvalio: 64

Postod SRBO » Pet Apr 24, 2020 4:05 pm

Ја сам за то да се укине то државна/цивилна застава. Или са грбом, или без, бирај. Овако је глупо, аутистично, и само изговор у неком тренутку да се неки комплексаш са потребом за контролом иживљава и отима паре народу
Утемељен и црвенопилулиран.
Дошљак
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod Дошљак » Sub Apr 25, 2020 12:52 pm

Проблем је пре свега што су државне заставе у слободној продаји. Мислим да народних и нема у понуди по разним тезгама, вашарима, спортским манифестацијама и сл. Мада би ми сасвим одговарало да се и замене улоге, да државна буде чиста тробојка, народна да буде са грбом, и да војска и а своје ратне заставе са грбом.
Beki
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Beki » Sub Apr 25, 2020 10:21 pm

astrodule » Čet Apr 23, 2020 8:54 am napisao:Ono kada se trudiš da budeš patriota, ali ti nešto baš i ne ide jer si glup i neobrazovan pa okačiš zastavu protivno Ustavu i zakonu. Hoće li neko biti kažnjen? Glupo pitanje.

https://twitter.com/icabubika/status/12 ... 56/photo/1

naopake zastave.jpg

edit: čekamo znamo-već-koga da opravda ovu brljotinu. NEMA OPRAVDANJA osim gore navedene gluposti i neobrazovanosti.
Slika

Ovo su zastave koje SNS deli svojim clanovima da kace po terasama. Vidite da su sve istih dimenzija, materijala... Kada bi se spontano kacile zastave, neko bi imao drzavnu, neko narodnu, nego sa ocilima, neko sa isecenom petakrakom :mrgreen: , neko sa natpisom grada, kraja...

Tako da, lepo se odaju gde zive, da se zna koga treba zaobici, da ne bude da impliciram na nesto drugo.

18.3.2020. - 7.5.2020.

Дошљак
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod Дошљак » Sub Apr 25, 2020 10:25 pm

Најспонтаније заставе су биле 95. за дочек кошаркаша, чисте тробојке Србије и СРЈ, српске тробојке са крстом и четири оцила, СФРЈ заставе са петокраком, тробојке са округлим грбом и натписом За Краља и Отаџбину.

Povratak na “Relax”