Šta jedemo?

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Žika
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 7:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5740
Pohvalio: 1476

Re: Sta jedemo?

Postod Žika » Pon Sep 03, 2018 2:25 pm

Držimo se plastičnih dasaka koje menjamo jednom godišnje. Plastika zato što se može oprati u mašini za sudove.
Opet pa dasku pre stavljanja u mašinu isčetkam žicom za pranje kako bi fizički skinuo što više sa nje.
Kad bi neko gledao rekao bi da smo opterećeni ali opet da rizikujem trovanje hranom još gori scenario.
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 13002
Pohvalio: 3677

Postod astrodule » Pon Sep 03, 2018 2:39 pm

Nema zezanja sa sirovim mesom.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
loyola
Advanced
Pridružio se: Uto Dec 10, 2013 3:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1497
Pohvalio: 1209

Postod loyola » Pon Sep 03, 2018 3:44 pm

Perete banane?? :D
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Pon Sep 03, 2018 3:52 pm

Ne, ali ako pravim voćnu salatu, operem ruke pre seckanja (a posle ljuštenja)
Duletov blog
Slika
peki76
Beginner
Pridružio se: Ned Jul 09, 2017 12:59 am
Kontakt:
Pohvaljen: 31
Pohvalio: 0

Postod peki76 » Uto Sep 04, 2018 10:53 am

Što se tiče pranja voća i povrća, njihovih kora i pranja ruku nakon kontakta sa različitim namirnicama, moj savet je da onda zaobiđite 99% restorana u srbiji.

Što se tiče dasaka za sečenje i obradu namirnica, po HACCPu, zabranjena je upotreba drvenih dasaka.
Pohvale za post: 1
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Uto Sep 04, 2018 11:12 am

Srećom ova kriza pomaže u tome. :notok:
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Pon Okt 22, 2018 11:44 am

11030 » Pon Okt 22, 2018 9:32 am napisao:
O zdravoj hrani posle Černobila ili na primer u proseku 18 prskanja jabuke herbicidima molim da se ne priča. Kada je nešto industrijsko bar tačno znamo šta je unutra.

Zaboravio si osiromaseni uranijum :grand:

Evo dobrog sajta za proveru sastojaka, ako se trujete secerom ne morate aditivima :wink:

https://rs.openfoodfacts.org/25

Postoji i aplikacija za mobilni pa se u hodu mogu proveravati sastavi proizvoda.

https://play.google.com/store/apps/deta ... ts.scanner
orion
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 704
Pohvalio: 0

Postod orion » Uto Feb 12, 2019 11:15 am

Свако јаје биће нумерисано, класе Б више нема у промету

Министарство пољопривреде донело је нова правила за производњу и промет јаја, која подразумевају строже обележавање и класификацију јаја, као и нове услове који се тичу величине, изгледа, паковања и начина држања и исхране кока носиља. Која су нова правила и на шта треба да обратимо пажњу, било да јаја купујемо на пијаци или у радњи?

Јаја су досад по величини била подељена у седам класа – СС, С, А, Б, Ц, Д и Е. СС су била најкрупнија са 70 грама, а Е најмања са 45 грама. Нови правилник има потпуно другачију класификацију.

Нови правилник о производњи и промету јаја доноси поделу на јаја А и Б класе, с тим што ће у промету бити само класа А, каже Тамара Бошковић из Управе за ветерину.

"А класа значи да су јаја свежа и у промету ће се налазити само јаја А класе. Такође, постојаће и јаја изузетне свежине – стара највише 10 дана од ношења. Постојаће и екстра свежа јаја – до четири дана после ношења", напоменула је Бошковићева гостујући у Јутарњем програму РТС-а.

Класа Б више неће постојати у промету, већ ће ићи у индустријску производњу – у кондиторе или као храна за животиње.

Класификација по величини јајета остаће иста – од јаја S величине испод 53 грама до jaja XL величине преко 73 грама.

Такође, постојаће и класификација на основу исхране кока.

"Ознака 0 су органска јаја, 1 јаја из слободног узгоја, 2 јаја подног узгоја, 3 кавезна јаја", истакла је Бошковићева додајући да ће та ознака бити саставни део броја који се налази и на јајету и на спољном паковању.

Свако јаје ће бити нумерисано бројем – број типа храњења кокошке, број објекта где се јаје производи, РС ознаке за Србију и регистрациони број који се додељује у бази података Управе за ветерину.

Када је реч о јајима која се продају на пијацама, она по новом правилнику носе назив "неупакована јаја". Такође, и на пијацама ће смети да се продају само јаја А класе.

"Индивидуални произвођач ће морати да има ознаку истакнуту на табли – да ли је органски узгој, која је величина и тако даље", навела је Бошковићева.

Рок трајања, и у продавницама и на пијацама, не сме да буде дужи од 28 дана од дана ношења.

"До 21. дана од дана ношења јаје може да дође на тржиште, седам дана је период који се више не толерише. Јаја ће бити те свежине које купац у Србији и треба да захтева", истакла је Бошковићева.

Нови правилник ступа на снагу од 14. фебруара, пре свега због произвођача који се баве извозом и имају услове да одмах почну са обележавањем јаја.

Остали произвођачи имају времена до 1. јула да се усагласе, истакла је Бошковићева.

Према њеним речима, нови правилник уведен је како би се стандарди у Србији усагласили са правилима у региону која су на снази већ десетак година.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... ometu.html
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Uto Feb 12, 2019 11:46 am

Zato nema jaja.
Kad će da peru jaja ?
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Sre Feb 13, 2019 10:41 pm

Slika
Pohvale za post: 2
paradox polje
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Nov 01, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 993
Pohvalio: 695

Postod paradox polje » Čet Feb 14, 2019 10:36 am

Жико, шта мислиш како би изгледала ова слика за Драшковићев Еурокрем. Оно што засигурно знам је да се овај део са лешницима не би ни видео колико је ситан.
Увек сам спреман да за домаћи бренд са истим квалитетом дам више пара него за страни бренд, али када ме ови наши фарбају више ме боли него када ме странци фарбају.
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Čet Feb 14, 2019 10:58 am

Hahahaha, ja mislim da ovi samo prebace kesicu sa lešnicima preko otvorene tegle i to je to. Lešnik u tragovima.
Euro ne kupujem dugi niz godina ali ni Nutelu.
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Pon Mar 18, 2019 11:16 pm

Pričali smo temi Linda posting.php?mode=edit&f=20&p=609732

https://www.stajedem.rs/carnex-grill-kobasica-280g

Kokili » Sub Mar 16, 2019 7:55 am napisao:Lidl je u novoj fazi pregovora izbacio i ono malo domaćih proizvoda što je imao. Dramatično smanjivanje brendova sledi.

Danas sam baš pričao sa drugarom vezano za neke brendirane Lidlove proizvode i naše što se nalaze u kod drugih.
Carnex Grill kobasica 38% svinjskog mesa

viber image 2019-03-18 , 22.08.58.jpg

Zlatibrazilac Grill kobasica 50 % svinjskog mesa (ako sam dobro video)

viber image 2019-03-18 , 22.09.01.jpg

Lidl by Juhor 84% svinjskog mesa

viber image 2019-03-18 , 22.08.59.jpg

Švaba za Lindu rekordnih 95% svinjskog mesa

viber image 2019-03-18 , 22.09.02.jpg

Šta li sve ovi naši pored đubreta uguraju u te kobaje ?
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Sub Jun 01, 2019 12:00 am

Još jedan blam naših mesotrovača.

http://rs.n1info.com/Biznis/a488074/Rus ... rbije.html
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Re: Šta jedemo?

Postod astrodule » Sub Jun 01, 2019 10:42 am

Da samo istaknemo ko su ti trovači

Matijević, Big Bull Foods, Zlatiborac i Carnex

Šteta što nisu napisali koje dve firme su imale dobar kvalitet.

Samo da se razjasni - meso je ispravno, ali nije dovoljno kvalitetno (za mene sasvim dovoljno da i dalje ne kupujem pomenute)
Duletov blog
Slika
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 270
Pohvalio: 223

Postod nensav » Sub Jun 01, 2019 2:33 pm

Da lis e radi o svećem mesu ili o preradjevinama?
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Ned Jun 02, 2019 10:30 am

Sve se može saznati kada se ode na sajt https://www.fsvps.ru/fsvps/importExport ... anguage=en

Kliknete na hranu koja vas zanima i pogledajte ko ima dozvoljen uvoz u majku Rusiju.

Evo firmi koje imaju dozvoljen uvoz za meso i prerađevine Topola, Neoplanta, Juhor

četiri zabranjene su u svim kategorijama su BigBull, Karneks, Zlatiborac i Matijević

Neke zabrane još od ranije ima Mitros, a aAgropapuk je izgleda imao neku zabranu pre pa je sada na listi onih koji se malo bolje kontrolišu.

Sve u svemu veoma zanimljiv sajt.
Duletov blog
Slika
Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1017
Pohvalio: 2266

Postod Johnest_Hon » Ned Jun 02, 2019 10:40 am

Zato kod nas sve može da se prodaje...uvoze sve i svašta a na Zlatiboru dve krave nema da vidiš...
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Ned Jun 02, 2019 10:49 am

Naravno. Iz tog razloga nikad nisam ni kupovao Zlatiborac, a Matijević mi je isto bio na internoj crnoj listi.

Мере су уведене након што су руски ветеринарски инспектори у редовној и најављеној контроли обишли српске компаније из овог сектора, које имају дозволу за извоз меса и прерађевина на то тржиште.

Контрола, уз присуство српских ветеринарских инспектора, обављена је од 15. до 19. априла, што се наводи и у кратком извештају објављеном на сајту „Росељхознадзора”.

Истиче се да одлука руске ветеринарске службе ступа на снагу 4. јуна. Медији преносе да је 19 службеника ове институције извршило надзор у шест српских компанија за производњу меса. Списак замерки руске инспекције је дуг и тичу се углавном начина клања животиња, исхране обраде и чувања меса, услова производње и складиштења.

A optuženi se brane da to nije ništa toliko strašno

У заједничком саопштењу, које су јуче нашој редакцији послале компаније „Карнекс”, „Златиборац”, „Биг бул”, и „Матијевић”, наводи се да се одлука руске Федералне службе за ветеринарски и санитарни надзор односи на неусаглашености са процедурама руских нормативно- техничких услова, које могу да се разреше у кратком року. Напомињу да ће све испоруке меса и производа, које буду кренуле ка руском тржишту до 4. јуна, моћи да се спроведу према уобичајеној процедури. Истичу да у овом тренутку већ раде на испуњавању свих захтева, који су пред њих постављени, сарађујући међусобно, али и са свим релевантним институцијама у Србији. – Верујемо да ћемо врло брзо испунити све захтеве усклађености с индустријским стандардима и релевантним прописима руске Федералне ветеринарске службе – истиче се у допису и додаје да оваква ситуација није изузетак у индустрији месних прерађевина, али ни у другим гранама индустрије, јер у процесу и контроли увоза повремено долази до уобичајене процедуре надзора, иза које следи и захтев за додатним усклађивањем са технолошко- техничким захтевима земље увознице, а по усклађивању, у складу са процедуром, очекује се и да се компаније поново нађу на листи извозника у Руску Федерацију.

– Желимо да истакнемо да до сада нисмо имали сличних проблема и да смо годинама активни извозници на тржиште Руске Федерације, те да је на нама у овом тренутку да дамо све од себе да испунимо све захтеве, како би суспензија била обустављена – кажу у ове четири компаније.

http://www.politika.rs/scc/clanak/43086 ... -kompanije
Duletov blog
Slika
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Ned Jun 02, 2019 11:13 am

A naši zahtevi ?
Oni će lepo za domaće tržište da dignu vrednosti otrova u nebesa i sve regularni. Svuda normalni ljudi dižu standarde a gamad rešila da nas istrebi.
Žika
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Žika » Ned Okt 13, 2019 11:03 pm

http://finiworld.com/en/

Ovi Španci nisu zdravi

nego ima i bikova....

Slika
dove
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 7:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 299
Pohvalio: 174

Postod dove » Uto Okt 15, 2019 9:04 pm

NEMOJTE DA VAS VIŠE OBMANJUJU! Prof. dr Vujčić otkriva sve o žitaricama, mesu, SODI BIKARBONI, zašto je ŽUTI ŠEĆER GORI OD BELOG, koje je ulje najbolje,... SVE O ZDRAVOJ I NEZDRAVOJ HRANI!

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3340 ... avoj-hrani
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Uto Okt 15, 2019 9:07 pm

Dobri su njegovi tekstovi o šećeru.
Duletov blog
Slika
Roy
Novice
Pridružio se: Pon Jul 08, 2019 10:53 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 51
Pohvalio: 45

Postod Roy » Čet Nov 14, 2019 11:47 pm

Moja pokojna tetka (oceva sestra) i moja pokojna majka su dobro pazile sta jedu. Pile su izvorsku vodu, brale sumske plodove, pile cajeve od biljaka koje su same brale, sijale povrce i nisu nista prskale, djubrile ovcijim djubrivom bastu i sve tako prirodno. Umrle su od raka i jedna i druga. Tetka je imala 66, a majka 67 godina. Od mog strica sin vec punih 12 godina zivi bez majke, od kad mu je mama umrla on ne zna kuvati, nije ozenjen. Njegov jelovnik svaki dan cine napolitanke, vocni jogurt i banane. Ponekad mesni narezak i salama. Tako vec 12 godina. Najzdraviji je u opstini. Pritisak, masnoca, secer, sve normalno, ali on ne brine ni za sta niti razmislja o cemu. Da bi bio zdrav nije bitno sta jedes, bitna je psiha. Hrana je stvorena od iste materije od koje smo i mi i sve ostalo. Nema sto materija vec samo jedna, jedina. Normalno je da ima razlike u hrani, ali to nije presudno. Najvaznija je psiha. Od nje sve bolesti pocinju. Sad ti udji u kredit 150 hiljada za stan, kupi kola na kredit i radi u kancelariji na dvadesetom spratu pa se hrani cim god hoces.
Pohvale za post: 2
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Pet Nov 15, 2019 12:16 am

anegdotal evidence.jpg
anegdotal evidence.jpg (37.47 KiB) Pogledano 81 puta

Šalim se malo.

Skoro sam siguran da će na kraju da se pokaže da je stres barem 50% uzročnik raznih bolesti.

Iz mog (anegdotalnog) iskustva, ljudi koje boli ona stvar za sve na svetu, a naročito za najmilije, najduže žive koliko god odvratno se hranili.

Znači da su empatija i dug život obrnuto srazmerni.
Duletov blog
Slika

Povratak na “Relax”