Šta je novo?

Kako se u Srbiji meri televizijska gledanost?

.:Aleph:.

Intermediate
Učlanjen(a)
03.09.2010.
Poruke
253
Pohvaljen
9
Znam da su u svetu od dnevnika u kojima su gledaoci zapisivali šta su gledali, a to je bilo pre jedno 30 godina, dogurali do elektronskog merenja, raznim audi-, tj. people-metrima (obična kutija, veličine omanje knjige, na koju je povezan daljinac). Pri tom u merenju beleže sve i svašta (od osnovnih podataka: pol gledalaca, rasna pripadnost, prihodi itd. pa nadalje), a najvažnije veličine koje se predstavljaju javnosti jesu rejting (procenat od ukupnog broja televizora u jednoj državi, na primer) i udeo (share, procenat od svih upaljenih televizora u tom trenutku).

Međutim, je li Nielsen, a mislim da Nielsen meri gledanost i u Srbiji, uopšte uveo people-metre u Srbiji?
 
Mere tako što pink svake večeri hvali sebe kako su najgledanija televizija, a hvala bogu to je daleko od istine :D
tako i svaka druga televizija priča za sebe da je najgledanija :D
 
kopmania":1vsg365m je napisao(la):
Mere tako što pink svake večeri hvali sebe kako su najgledanija televizija, a hvala bogu to je daleko od istine :D
tako i svaka druga televizija priča za sebe da je najgledanija :D

A zašto misliš da Pink nije najgledanija TV?
 
Zato što sam sto posto siguran :) RTS je sigurno gledaniji.. a možda i prva
 
Vrlo je varijabilan podatak o gledanosti neke televizije, jer u svetu kablovskih komunikacija najzad imamo izbor šta ćemo pratiti. Pojedine emisije imaju veliku gledanost, ekskluziva, uglavnom neki talk show, sportski dogadjaj ili tradicionalno drugi dnevnik, dok u konstantnosti praćenja nekog programa nema govora. Pink je najglasniji po plaćanju piplmetra (glupog li naziva), a tu su i prva i u poslednje vreme ni "medijski javni servis evropske Srbije" ne zaostaje za tim.

bolje bi im bilo da naprave listu koliko običan čovek se zadrći na nekom programu, koliko dnevno koristi TV i koliko prati domaće a koliko strane programe. Iznenadili bi se kada bi saznali koliko je praćen Animal planet, 24 kitchen ili Discovery
 
Ok recimo da imam taj piplmetar na jednom TV i tu mi zedji 24/7/365 neki program x a u sobi imam drugi i gledam sta ocu a zeljku raste gledanost to mjerenje je po meni prevazidjeno
 
kopmania":1102ps3u je napisao(la):
Zato što sam sto posto siguran :) RTS je sigurno gledaniji.. a možda i prva

U "pravoj" vojsci pre 7-8 godina i pre mesec dana u bolnici sam se susreo sa pravim prosekom/presekom ljudi u Srbiji i prilično sam siguran da je Pink najgledaniji (sa izuzetkom Sulejmana i Babe što se češlja)
 
Tačno dule. Pretpostavljam da imaš dosta obrazovanih ljudi među prijateljima i da si išao u nelu gimnaziju tako da čak i ako nisu fakultetski obrazovani da su izbad proseka. A samo mali vroj populacije ima veću spremu od srednje. Tako da ako gledaš tako ti se drzužiš sa nereprezantarivnim uzorkom populacije, i ako prema njima donosiš sud onda si u zabludi.

U agencijama za istražicanje tržišta velika pažnja se posvećuje pravljenju uzorka, i ako je uzorak dobar i rwzultat jw dobar.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
astrodule":1x1tp7p8 je napisao(la):
kopmania":1x1tp7p8 je napisao(la):
Zato što sam sto posto siguran :) RTS je sigurno gledaniji.. a možda i prva

U "pravoj" vojsci pre 7-8 godina i pre mesec dana u bolnici sam se susreo sa pravim prosekom/presekom ljudi u Srbiji i prilično sam siguran da je Pink najgledaniji (sa izuzetkom Sulejmana i Babe što se češlja)

Ne treba ti vojska i bolnica (mada nije lose iskustvo), dovoljno je da pogledas ko sedi u skupstini...e za TE ljude vecina glasa...Pink definitivno jeste najgledaniji...
 
Vrh