Šta je novo?

Mapa delova grada Beograda

ivicak

Novice
Učlanjen(a)
19.07.2014.
Poruke
8
Pohvaljen
4
Zdravo drugari,

Shvatam da prva poruka ne bi trebala da bude ovakva ali šta da se radi. Da li postoji mapa delova Beograda? Mislim na ovako nešto za Novi sad recimo. Nije bitno u kojoj rezoluciji je slika kao ni koje je veličine. Nisu mi bitne ulice jer mi ne treba za snalaženje. Hoću da je preslikam u .svg format i iskoristim na sajtu koji radim.

:edit:

U duhu dobre volje ću ispričati ukratko na čemu radim. Informatičar sam po struci i zajedno sa koleginicom radim na web aplikaciji koja omogućava ocenjivanje delova grada po različitim kriterijumima, recimo nivo buke, vegetacija, blizina pijace, dostupnost supermarketa itd. Konačan cilj je da olakšamo ljudima izbor lokacije za iznajmljivanje ili kupovinu stana/kuće a usput i naučimo nove tehnologije.

Ideja je da napravimo interaktivne mape gradova, gde bi svaki deo grada bilo moguće oceniti. Primer za Novi Sad koji je za sad funkcionalan možete videti ovde. Aplikacija još nije postavljena nigde. Planiramo da za početak postavimo mape Beograda i Novog Sada, beta verzija i to, a kasnije i ostala veća mesta u Srbiji.

Hvala vam unapred.
 
Dobrodošao.
Tebi trebaju granice opština?
Ukucaj na Googleu "opštine Beograda" i dobićeš nešto slično.
 
Hvala Relja na odgovoru ali ne granice opština, to sam našao. Nisam bio dovoljno precizan, izvinjavam se. Baš delovi grada, Dorćol, Zvezdara, Karaburma itd. Izmenio sam prvu poruku i dodao objašnjenje.
 
Dobra ideja.
Što se tiče karte sa jasnim granicama između neformalnih krajeva grada, bojim se da tako nešto ne postoji.
Mislim da niko nije nije seo, uzeo mapu grada i po ulicama razgraničavao Dorćol, Karaburmu, Savamalu...

Sad, ovo tebi ne pomaže jer ti treba gotov plan a ne filozofiranje i teoretisanje, ali to može da se uradi tako što bi se iskombinovala koliko toliko očigledna podela između novih naselja (za šta mogu da se iskoriste postojeće karte grada), tipa blokova na NBG, Banjice i šta ja znam... sa podelama istorijskog centra onako kako su hroničari to zapisali (izvori. knjige o starom Beogradu ili npr prikaz u serijalu "Beograd za početnike" na B92).

A to je obiman posao koji traži entuzijastu, pa ti predlažem da za prvu verziju aplikacije sami odokativno odredite granice, a kasnije ažurirate mapu.

Stvarno je šteta što takva mapa ne postoji.
 
Uuuu, menjaj nadimak u džonibravo :) Ovo će mi pomoći, hvala mnogo. Najbolje bi bilo da znam nekoga ko poznaje Beograd pa da sednemo k'o ljudi, ali avaj. Sad još da se raspadnem od pretvaranja kontura u .svg ;)

@Džoni, pozdrav sa Bench foruma, Neky je za tastaturom.
 
Neki od vecih pretrazivaca za nekretnine ima mapu bg-a podeljenu ne prema opstinama nego prema zonama kupovine. Nazalost nisam uspeo u brzom pokusaju pretrage da nadjem ponovo taj sajt mada mislim da su bar dva sajta imala takvu mapu
 
Da li mogu recimo Blok 40 (ili Dorćol, ili Vidikovac) da smatram jednakim sa MZ "Savamala"? Da li oba navedena pojma mogu biti smatrani delovima grada? Nisam nikoga čuo da kaže da je iz "Savamale". Možda ja to gledam suviše provincijalistički, tako da prihvatam predloge.

Da li je bolje da Beograd podelim "grubo" po delovima grada ili da "usitnim" i iscrtam mesne zajednice?
 
U Beogradu Mesne zajednice ne predstavljaju nikakav toponim niti su pogodne za orjentaciju.

Napravi svoju grubu podelu na mapi i napravi tu mapu dostupnom.
 
prica o mesnim zajednicama je bila donekle aktuelna do kraja 80-ih posle toga retko sam cuo za MZ kao odrednicu
 
Odlično, hvala drugari. Javiću se ovde kad budem imao iole upotrebljivu mapu, sigurno će mi trebati dalja pomoć ;)

:EDIT:

Da li mogu kartu na ovom sajtu za nekretnine da smatram iole validnom? Meni laiku izgleda fino.
 
Svidja mi se tema :kk: na žalost ne mogu da doprinesem ništa posebno.
Bilo bi dobro započeti sa spiskom zaboraljenih naziva delova grada
kao sto je Relja napomenuo o neformalnim (istoriskim) delovima Bgda
Savamala, Bulbuder, Marinkova bara....
može to dosta relativno brzo da se sačini kao sto je na temi zapaljeni i izgoreli autobusi
gde svi doprinose :) jedina smetnja je sto su sada u toku godisnji odmori....
 
ivicak":2sqrz9rq je napisao(la):
Da li mogu kartu na ovom sajtu za nekretnine da smatram iole validnom? Meni laiku izgleda fino.

не. фали доста (Вождовац има око 5 МЗ, Аутокоманда 2 или 3, Дедиње исто толико), онда нема Сиве стене код Јерковића, итд. али опет, не знам колико ти детаљно треба. овде имаш мапу општина, али на Гуглу имаш далеко детаљније и веће мапе

едит: ево НБГ

едит 2: Земун

едит 3: неки делови Палилуле и Борча
 
boca-ica":z3r43h52 je napisao(la):
Svidja mi se tema :kk: na žalost ne mogu da doprinesem ništa posebno.
Bilo bi dobro započeti sa spiskom zaboraljenih naziva delova grada
kao sto je Relja napomenuo o neformalnim (istoriskim) delovima Bgda
Savamala, Bulbuder, Marinkova bara....
može to dosta relativno brzo da se sačini kao sto je na temi zapaljeni i izgoreli autobusi
gde svi doprinose :) jedina smetnja je sto su sada u toku godisnji odmori....
Mislim da ovo može da bude jako korisna literatura za tu tematiku. Ima sve stare mape grada iz arhive, istorije promene naziva ulica i objašnjenja promena naziva, npr gde je "Guberevac" na koga šaljemo nekog ko nas nervira :laugh:
http://www.vbs.rs/scripts/cobiss?ukaz=D ... ec=1&sid=3
34045-500x667.jpg
 
JohnnyLee":39j6lh8g je napisao(la):
ivicak":39j6lh8g je napisao(la):
Da li mogu kartu na ovom sajtu za nekretnine da smatram iole validnom? Meni laiku izgleda fino.

не. фали доста (Вождовац има око 5 МЗ, Аутокоманда 2 или 3, Дедиње исто толико), онда нема Сиве стене код Јерковића, итд. али опет, не знам колико ти детаљно треба. овде имаш мапу општина, али на Гуглу имаш далеко детаљније и веће мапе

едит: ево НБГ

едит 2: Земун

едит 3: неки делови Палилуле и Борча

Hvala na ovim linkovima. Definitivno ću morati da se potrudim i pokušam da skrpim od ovih linkova jednu normalnu, upotrebljivu mapu. Možda bi bilo najbolje da nađem nekoga ko duže živi u BG pa da to uradimo ručno.
 
dali neko zna dali na netu postoji mapa staza na Kosutnjaku?
 
Potrebna mi je mapa ili makar granicne ulice onoga sto se zove centar Beograda, da li su to 3 centralne opstine, ili uze podrucje?
 
Potrebna mi je mapa zakopanog blaga u Bgdu :lool: :laugh: :lool:
Edit
Pozdrav novom članu i nj. prvom postu.
Iponije sto se mnogi odgovori traže na BBu, ali treba i doprinositi :)
 
Drugari, izgleda sam našao ono što mi treba, trebao sam prvo tamo proveriti - maps.google.com ;) Kačim prvu verziju mape danas pa da malo prokomentarišete ako vam ne bude teško.
 
Po ovoj mapi Gospodar Jevremova nije na Dorćolu. Znam neke koji bi se smrtno uvredili :)
 
Vrh