Šta je novo?

Kupovina preko interneta (online kupovina)

Bivis

Higher intermediate
Učlanjen(a)
18.12.2011.
Poruke
1.427
Pohvaljen
423
Lokacija
Novi Beograd
Da li je uopšte moguće kupovati preko ebay-a, amazona ili sličnih sajtova iz Srbije, kakva su vaša iskustva sa tim načinom kupovine?

Bio sam nedavno u iskušenju da kupim ipod plejer (ne telefon) kod nekih naših neovlašćenih dilera, i moram reći da sam se naježio kada sam video cene, isti taj plejer preko ebay-a kao nov se prodaje za 262 dolara reč je o Apple iPod touch 4th Generation Black (32 GB) što je oko 24 000 dinara, a ovi naši dripci taj isti model cene na neverovatnih 39 000 dinara. Da preformulišem pitanje, da li postoji neki način da ja zaobiđem ove naše razbojnike što prodaju tehničke stvari po basnoslovnim cenama i da uređaje pazarim preko sajtova poput amazona itd?
 
Amazon ne isporučuje tehniku u Srbiju. Samo diskove i knjige. Ebay, to već zavisi od prodavca, ali mahom većina kad čuje Srbija, odma' bataljuje.

Na sve to te čeka i naša, mogu da kažem, delimično korumpirana carina koja ti paket može ocariniti kako joj se ćefne. Primer: kupio si IPod Touch za 250 dolara, ta cena piše na paketu i svi detalji. Carinik pogleda to i pošto ga je jutroš tašta podyebavala, on je sad nadrndan i odluči da pogleda na netu cenu. Vidi na nekom 25-om sajtu da je zapravo cena 340 dolara i lepo sračuna carinu, PDV, itd i po toj sračunatoj carinskoj ceni ti možeš dobiješ svoj uređaj.

Ovaj gore navedeni primer ne mora da ti se desi (mada se često dešava), ali svakako će ti sračunati carinu, PDV, dostavu...

Naravno, za narudžbine do 50 eura (ako ti šalje pravno lice) ili 70 eura (ako ti šalje fizičko lice) nema carine, pa ako ti se ne desi gore navedeni primer, do tog limita nema carine.

I na kraju, iz raznih iskustava... sve ti je to igra na sreću. Nekome carine, nekome ne, nekome pregledaju paket, nekome ne... pa kako ti se potrefi.

PS: Za dodatne informacije, i informacije iz prvih ruku, pogledaj ovu temu - http://forum.benchmark.rs/showthread.php?280921-Kako-da-kupujem-stvari-preko-ebay-a
 
имам ја мешовито искуство, поручивао сам неке књиге три пута из Енглеске. два пута су ми стигле после неких 40 дана, а трећи пут ми књига никада није ни стига. ако имаш некога у иностранству искористи њега, ако немаш, онда се помоли три пута пре него што наручиш било шта
 
Ја сам куповао односно наручио производ преко нета у Србији и све је било ок. Плаћао сам поузећем односно при испоруци :) Ако будем поново куповао не намеравам да плаћам електронским путем јер мислим да ипак није безбедно. Не желим да ризикујем :)
 
једно је када купујеш на нашим сајтовима, овде говоримо о иностранству. а за безбедност ти је најбоља Интернет картица (издају Интеза и Рајфајзен), дебитна картица на коју уплатиш онолико пара колико те изађе трансакција
 
Tako je.
Ja sam preko interneta (a da je inostranstvo u pitanju) jedino plaćao avionske karte, preko ebookers-a. Iskustva su pozitivna.
Imam Intesa Visa internet karticu. Samo je neophondo da se ima na kartici oko 6% više sredstava nego što je iznos transakcije, jer to banka rezerviše u slučaju velikih oscilacija kursa i ne znam još čega.
 
JohnnyLee":rmb9iwol je napisao(la):
једно је када купујеш на нашим сајтовима, овде говоримо о иностранству. а за безбедност ти је најбоља Интернет картица (издају Интеза и Рајфајзен), дебитна картица на коју уплатиш онолико пара колико те изађе трансакција

"Kupovina preko interneta u Srbiji"
Шта ти није јасно?
 
Šomi upravu si, moj nespretni naslov može da dovede do zabune. Izbrisaću onaj deo u Srbiji. Hvala..
 
Razgovarao sam sa jednim prijateljem iz Hrvatske o ovoj temi, kada mi je rekao koliko je tamo lako kupovati stvari iz inostranstva preko neta nisam mogao da poverujem. I tu su nas komšije šišaju debelo, oni imaju paypal zadnjih sedam godina, a mi evo zašli već u 2012 i od paypala nema ništa.
 
Somi303":1m4ddo07 je napisao(la):
"Kupovina preko interneta u Srbiji"
Шта ти није јасно?

Шоми, знам шта је писало у наслову теме, није то, него текст његовог питања је везан за иностранство
 
Moja su iskustva npr. kranje pozitivna. Doduse sve stvari koje sam porucivao su bile sitne i ispod carinskog limita. I sto je vaznije sve je stizalo i to poprilicno brzo.

Za kupovinu koristim Visa internet karticu Vojvodjanske banke, nisu potrebni nikakvi depoziti niti se naplacuje odrzavanje racuna.

Sto se sajtova tice Amazon.com ne salje u Srbiju, ali Amazon.co.uk salje kao i Amazon.fr i Amazon.de. Britanski sajt je i najbolji od ova tri jer ima najveci izbor, a i sve sto ide Royal mail-om stize vanredno brzo.

Paypay jeste veliki problem, narocito za Ebay ali cak i tamo mozete poruciti poneku stvar u zavisnosti na kakvoh prodavca naidjete i koliko je spreman da cam izadje u susret oko placanje.

Stoga iako smo hendikepirani moze se trgovati preko interneta i mogu se naci stvari kojih ovde jednostavno nema, takodje vecina stvari je i jeftinija nego u Beogradu.
 
Da te dopunim pay pal je prokop 21og veka za Srbiju :D
 
garcha":2nufqi2e je napisao(la):
Hvala svima na dobrodošlici, tu sam ja odavno, samo nemam šta mnogo da kometarišem pored ovoliko iskusnih građevinaca :)

Meni klip radi sasvim OK, link otvara direktno 720p rezoluciju, probajte sa smanjivanjem rezolucije ako imate slabije kompove, probleme sa netom ili probleme sa flešom. Možete da probate i ovaj plejer koji ima podršku za YouTube:
http://smplayer.sourceforge.net/

Kameru sam pazario iz Kine pošto je glavni konkurent i lider na tržištu GoPro preskup za naše uslove. Ova je u Kini oko 150-160USD a ja sam je pazario na proverenom sajtu Dealextreme http://dx.com na nekoj trenutnoj akciji za 160USD.
http://dx.com/p/ht200a-1-5-lcd-5-0m...der-w-sd-mini-usb-mini-hdmi-black-blue-151647
Nisam imao priliku da je testiram još uvek u extreme uslovima (skijanje, ronjenje i sl.) ali se spremam :)

Mali off, kako plaćaš na ovom sajtu i da li su te naši oderali za carinu?
 
Otvoriš u Intezi Viza Internet karticu besplatno bez ikakvih troškova održavanja, kao i nikakvih uslovljavanja o količini novca na računu. Za nju ti otvore namenski devizni račun na koji uplaćuješ pare (uglavnom koliko ti treba da obaviš plaćanje tako da si siguran u slučaju neke zloupotrebe). Još je zgodnija varijanta da otvoriš i još jedan klasičan devizni račun pa onda online sa njega prebacuješ pare (naravno bez provizije).

Što se tiče carine po zadnjem zakonu ne plaća se na robu vrednosti do 70 EUR. Ostaje na slobodnoj proceni carinika da li ta pošiljka podleže carini ili ne. Kinezi uvek napišu neku malu vrednost robe i deklaraciju da je u pitanju "Gift" pa "APP" :) (meni je bar prošlo za kameru)
Inače po carinskim propisima sve pošiljke koje idu poštom carine se po jedinstvenoj stopi od 10% bez obzira na vrstu robe. Znači na procenjenu vrednost carinika dodaju 10% a onda na taj iznos plaćaš porez u zavisnosti od vrste robe (20% ili manji ako je nešto što ide po manjoj stopi).

Sajt DealExtreme je proveren i ja kupujem na njemu više od godinu dana razne stvari (čak i tablet računar) i imaju odličan support u slučaju nekih problema. Meni se samo jednom desilo da pošiljka nije stigla koja je išla na adresu ortaka i vratili su mi celokupan iznos na moju reč.
 
Hvala garcha na isrpnom odgovoru! Od ranijih ekskurzija mi je ostao PayPal nalog pa kupujem na eBay-u, uglavnom sitnije stvari. Do sada se nisam usudjivao da uzimam nista sto sam mislio da moze da podleze carini. Govorili su mi da carinici cesto procjene robu cak i na vrijednost dosta vecu od stvarne pa da se na kraju ne isplati. Ali ako si ti uzeo tablet i ovu kameru mozda i ja okusam srecu sa necim malo vrijednijim.
Mozes li da kazes koliko su ti uzeli carine za tablet?
Izvinjenje svima za off topic, moderator neka obrise ove postove kasnije...
 
Za tablet su procenili (to jest videli na netu cenu) realno koliko košta u kini i na to primenili prethodno opisani princip (10% carina pa na sve to 8% porez pošto je u pitanju računar).
 
^Свака част, све што је речено је тачно, просто је невероватно колико влада убеђење како се одавде не може ништа куповати зато што се нема пејпал. Истина је да уствари да готово не постоји ствар која не може да се купи од Кинеза а уз то да се не плати ни поштарина.
 
Orione, niko ovde nije rekao da je nemoguće kupovati preko interneta bez pejpala ali je sigurno mnogo komplikovanije, teže i sigurno skuplje kada ti konačna cena naručene robe zavisi od dobre volje carinika. Uz sve to, neki sajtovi jednostavno ne žele da ti isporuče robu ukoliko nemaš pejpal...

Nadam se da će se to uskoro promeniti....

Konačno stiže PayPal?
Izvor: Tanjug

Vlada Srbije naredne sedmice usvojiće izmene Zakona o deviznom poslovanju kojim će biti omogućen dolazak u našu zemlju svih kompanija koje pružaju usluge plaćanja preko Interneta, uključujući i PayPal, najavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.

9625284165099175720706496463753_orig.jpg


Vlada Srbije naredne sedmice usvojiće izmene Zakona o deviznom poslovanju kojim će biti omogućen dolazak u našu zemlju svih kompanija koje pružaju usluge plaćanja preko Interneta, uključujući i PayPal, najavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.

On je, novinarima u Palati Srbija, rekao da će i dalje ostati zabrana otvaranja računa građana u inostranstvu zato što MMF i NBS smatraju da je to preuranjeno jer Srbija nije dovoljno ekonomski jaka.

"To nije prepreka za dolazak PayPal-a niti bilo kog drugog sistema za plaćanje preko interneta", ukazao je Dinkić.
 
^какве везе имају царина и пејпал, зашто мислиш да ће нестати проблеми са царином увођењем пејпала?
 
orion":2p1ap75b je napisao(la):
^какве везе имају царина и пејпал, зашто мислиш да ће нестати проблеми са царином увођењем пејпала?

Pa valjda će dolazak pejpala i popularizacija internet kupovine dovesti do toga da se konačno uvede red u carini. Kažem nadam se. Ali nije samo Pejpal taj koji nas izbegava Google store, Aplle.... i mnogi drugi nas jednostavno izbegavaju i sigurno je jedan od razloga ''domaćinski'' način poslovanja carine.

Dobar članak o Pay palu, na ovom linku... http://www.trojka.rs/vesti/3062-sta-je-u-stvari-pay-pal-i-zasto-se-digla-tolika-prasina.html

Zašto se digla prašina?

files.php


Malo ko zna da postoje i alternative "PayPal"-u i da neke od njih uspešno posluju u Srbiji. To su "2checkout" i "Moneybookers". Preko ovih servisa možete da kupujete online iz Srbije bez problema.
Međutim zbog "Ebay"-a, "Amazona" i drugih ozbiljnijih sajtova za online aukciju i online trgovinu koji korsite isključivo "PayPal", akcenat u Srbiji je na njemu. I zato se diže prašina.

Zašto ne dolaze u Srbiju?

1. Novac ne može da se šalje u insotranstvo zbog zakona o deviznom poslovanju donesen 2001 godine kojim se zabranjuje slanje novca nasih gradjana drugim fizickim licima u inostranstvo sem ako se ne radi o plaćanju troškova lečenja, školovanja i/ili slanja novca najbližoj rodbini.

2. Paprena carina veliki problem. U Srbiji se plaća carina na robu ukupne vrednosti 20 evra (sa poštanskim troškovima) što ovakvu trgovinu čini besmislenom. Tako bi vas, na primer, knjiga koja na sajtu e-bay košta 100 dolara, u Srbiji nakon plaćanja poštarine, prevoza, carine, špeditera i gomile drugih taksi koštala 290 dolara.

3. Zbog afere 90tih kada je pola srbije kupovalo sa lažnim kreditnim karticama preko Amazona i zbog toga smo na "black listi".

U regionu je samo slična situacija u Makedoniji. U BiH, Hrvatskoj i Sloveniji "PayPal" uveliko posluje.

Iako je najavljivano "X" puta od strane ministarstva i drugih relevantnih institucija da "PayPal" dolazi u Srbiju, definitivan zaključak je da postoji obostrano interesovanje. Samo je pitanje da li su obe strane spremne za kompromisno rešenje. Ili je "PayPal" voljan da izvodi vratolomije po svom sistemu ili je država spremna da promeni zastarele zakone i prilagodi ih novim trendovima.
 
Sve je to u redu, ali najveći broj prodavaca na e-bay insistira na plaćanju preko PayPal-a (mada ne svi i kod nekih može da se plati i na druge načine) i to je jedini problem. Meni se lično mnogo više sviđa direktno plaćanje karticama jer nema provizije posrednika. Koristio sam pre par godina Moneybookers za plaćanje Skype kredita i to je funkcionisalo OK ali uz njihovu proviziju naravno.

Zbog toga zadnjih par godina kupujem uglavnom samo od kineza jer mogu da plaćam karticom, bez ikakve provizije a na većini sajtova je besplatna isporuka.

Nadam se da će i PayPal konačno stići kod nas samo zbog toga što neke stvari mogu da se nađu isključivo na njihovim aukcijama.
 
Vrh