Šta je novo?

Šta bi bilo kad bi bilo: kako bi Beograd izgledao da se nije dogodilo sve što se dogodilo u poslednjih 100 godina

DzonTravolta

Expert
Učlanjen(a)
26.07.2015.
Poruke
5.652
Pohvaljen
6.796
Delimično sam inspirisan za ovu temu knjigom Čedomira Antića i Predraga J. Markovića "Alternativna istorija Srbije", a pritom nisam naleteo do sada na ovakvu temu. Ideja je da se razmotre generalne tendencije na polju generalnih planova, arhitekture, stilova i tendencija, koje su prekidane nasilnim istorijskim događajima.
Konkretno, tri događaja koja su, po meni barem, prekidala određene tendencije su bili Prvi i Drugi svetski rat, kao i raspad Jugoslavije.

Mislim da nije jednostavno dati odgovor na sva pitanja: mnoge stvari otpočete pre Prvog svetskog rata su nastavljene odmah u međuratnom periodu. Iako se posle to negiralo, mnoge stvari otpočete pre Drugog svetskog rata su nove vlasti samo nastavile. Isto tako, mnogi projekti, od kojih su sada neki tek otpočeti, a neki tek ponovo vraćeni u fazu planiranja, osmišljeni su još 1960ih i 1970ih godina, pa ih je opšta nemaština prekinula.
No jedno je sigurno: da nije bilo ovih nasilnih događaja Beograd ne bi isto izgledao. Pitanje je: kako bi izgledao?
 
Urbanistički plan iz 1939. :grand:
slika-8.jpg


Ono što me fascinira je da je u poslednjim međuratnim godinama gradskom teritorijom smatrano gotovo sve ono što se i danas smatra gradskim područjem, no bez Novog Beograda, koji je u to vreme bio močvarno divlje naselje, iako je upravo 1939. godine doneta odluka o legalizaciji; ali i Zemuna i Pančeva, koji su bili deo gradske teritorije.
 
Mozda bi se Beograd vec spustio na reke da nije bilo prvog, drugog svetskog rata, raspada Jugoslavije i bombardovanja 1999.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Rzzbeb2qDQU[/youtube]
Zavisi šta podrazumevaš pod spuštanje na reke. Ovde se vidi kako su 1920ih (i 30ih?) godina na Savi postojale plaže ispod Karađorđeve ulice.
 
Pa mislim da bi bilo izgradjeno kontinualno urbano tkivo pored reka, nesto o cemu razmisljamo tek sada.
 
Neka me ispravi neko ako grešim, ali čini mi se da je bežanje od reka otpočelo još pre Drugog svetskog rata. Grad se širio prema Vračaru i Voždovcu (poslednja periferija koja je izgrađena je Gospodara Vučića), Dedinje je bilo "kraljevsko naselje" za sebe (mada je, ako se ne varam, tramvaj išao uz današnju ulicu Ljutice Bogdana), Rakovica i Železničko naselje u Košutnjaku gradići za sebe.
Da ne spominjem NBGD, za koga se već tada pričalo da će biti naselje budućnosti.
 
Tramvaj nije išao uz Ljtice Bogdana.
Ne može se reći da je grad baš "bežao" od reka, jer su se na obalama obavljao rečni i železnički tranposrt robe, a Beograd je bio glavni trgovački centar. Groblja brodova i vagona su nastala u "novijoj istoriji", od 90-tih, nije uvek bilo tako.


Po meni je "alternativna istorija" jedna opasna stvar. Istorijska nauka treba da se bavi činjenicama. Čim je "alternativna", delo fikcije, onda je i pseudo... a čemu to može da služi?
Istorija je da se dogadji pamte, analiziraju gde su bile greške da se ne bi ponavljale, a ne da se izmišlja lažna na osnovu "naknadne pameti".
 
уфф, шбб кбб..... само пречешљајте форум негде око 2010, 2011 године, баш је била слична тема
 
Vrh