Šta je novo?

Школске униформе

Да ли сте за увођење школских униформи?

  • Да

    Glasovi: 26 41,3%
  • Не

    Glasovi: 37 58,7%

  • Ukupno glasača
    63

JohnnyLee

Professional
Učlanjen(a)
14.05.2009.
Poruke
12.264
Pohvaljen
9.492
Lokacija
Јерковић
пошто се по медијима поново покренула прича о школским униформама, да чујем ваше мишљење. да ли сте за униформе? и ако сте за, да ли сте само за кецеље/блузе или комплетну униформу?

лично, узевши у обзир све већи социјални јаз, ја сам за увођење, и то комплет униформи
 
Protiv!!! Nemamo pametnija posla, i prečih stvari gde da se uloži novac. Takođe, decu treba vaspitavati, a ne maskirati posledice.
 
Protiv. Truo društveni/školski sistem se ne popravlja uniformama.
 
Ne verujem da bi to smanjilo razlike kod dece. I dalje bi se videlo ko je iz kakvog, soc. staleza, samo na nesto decentniji nacin.

Ne bih automastki odbacio mogucnost uniformi, mada sam protiv uniformisanosti svih vrsta, ali barem da budu iste kako za decake, tako i za devijcice. Video sam negde primer iz Srbije gde decaci nose plave, a devojcice roze uniforme, to mi je stvarno bilo dno.
 
Ne. Svi razlozi koje bi naveo su već napisani, pa da ne ponavljam.
 
Neko se setio dobrog razloga da se organizuje tender.
 
Protiv. Kao sto je vec napisano decu vaspitati a ne maskirati posledice.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Pa i patike da im se uvedu taman da se pokrene proizvodnja patika :)
 
i da se odredi marka i model mobilnog telefona , da se ne bi osecala soc. razlike :lol:

Glupost za glupošcu , jednostavno skrivanje sirotinje je ujedno i nj. negiranje
u ovoj bogatoj zemlji sramotno mnogo poharane sirotinje
u korist male ne dodirljive i samozvane elite a skupljene s kur*a i konopca
a pola ih nije ni rodjeno u Srbiji
koja u strahu od soc. nemira hoce da prikrivaju drastične soc. razlike

Zna li se bar izvor ili ime debilnog idejenog tvorca ponovnog uvodjenja kecelja
 
министар, државни секретар и не знам ко још. знам да има школа које су увеле
 
Protiv, teška glupost. To opet neće zabraniti deci da nose skupocene telefone, da po njih dolaze roditelji skupim kolima i.t.d.

Krajnja retrogradna glupost koja je relikt socijalizma, a primenjuje se u privatnim školama na zapadu. Radi se o vaspitanju dece a ne izgledu. Dok sam ja išao u osnovnu školu bio je jedan dečak koji je bio veoma siromašan, nikoga nije zavitlavao zato već smo skupljali odeću da mu pomognemo jer smo bili normalni. Znam i slučajeve gde je bilo drugačije.

Treba popraviti društvo, a to je mnogo teže nego narediti da se svi oblače jednoobrazno.

P.S. Sin mog prijatelja je u predškolskom. Takav je pritisak društva da taj moj prijatelj je moron jer nije bio u zatvoru kao pola roditelja učenika ili jedan koji je pevač granda koji deli diskove sa autogramima vaspitačicama pa dodatno brinu o njegovom sinu. Jasno je da novi ministar neće da se bavi pravim problemima već trivijalnostima, kao i svi do sada.
 
Recimo, kada se setim svog perioda iz škole...Mi smo funkcionisali kao drustvo, iz razloga sto smo imali srece da apsolutna vecina bude slicna. Radnicka deca i slicna kucno-finansijska situacija. Pa smo se razumeli. Bila su 2-3 burzuja i 2-3 frika, koji su bili u svojim klanovima, onda mi, velika vecina i jedan drugar koji je bio siromasan. Pisao sam jednom o njemu, bio je extra ucenik, cuo sam da je nastavio skolovanje, ali njegovi nisu imali da ga skoluju i odustao je. Bio je pravi drug i svakome hteo da pomogne oko ucenja i drugih stvari, a nista nije trazio za uzvrat. I vecina nas je gledala da mu pomogne. Nemam kontakt sa njim, ali bi voleo da cujem da je ipak uspeo u zivotu, posto je to najmanje sto je zasluzio.

E, pa...Drzava bi trebala da se bavi time da takvim ljudima, da njihov socijalni status ne bude prepreka za skolovanje, a ne uniformama i ostalim trivijalnostima.
 
Ali pogledajte kako se devojčice u školama oblače. Nevezano da li imaju iphone ili nokiu 3310. Šminkaju se sa 1 tonom šminke. Polugole, sa nabijenim grudima i napumpanim usnama. Po meni zato bi trebalo da se nose uniforme jer nam zemlja liči na zvezde granda, parove i farmu


Надіслано із мого iPhone за допомогою Tapatalk
 
Ne trebaju nam uniforme, već treba zabraniti (prenaglašenu) šminku, gole stomake i butine, tj. uvesti kodeks oblačenja (koji verovatno i postoji, ali se ne poštuje)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=415337#p415337:1ullsvir je napisao(la):
kopmania » 08 Nov 2016 07:56 am[/url]":1ullsvir]Ali pogledajte kako se devojčice u školama oblače. Nevezano da li imaju iphone ili nokiu 3310. Šminkaju se sa 1 tonom šminke. Polugole, sa nabijenim grudima i napumpanim usnama. Po meni zato bi trebalo da se nose uniforme jer nam zemlja liči na zvezde granda, parove i farmu


Надіслано із мого iPhone за допомогою Tapatalk
Opet pominjem: maskiranje posledica nije rešenje ni za šta. Izneo bih svoju viziju suštinske reforme Srbije:

1. Najvažnije ministarstvo sa drastično većim budžetom i nadležnostima - ministarstvo kulture, čiji je ministar ujedno i prvi potpredsednik vlade.
2. Ličnost ministra sa nesumnjivim integritetom i harizmom, i dodatno regulatorno telo sa autoritarnom moći nad svim medijima u Srbiji.
3. Momentalna zabrana sadržaja koje regulatorno telo proglasi za ŠUND I KLASE (svi rijaliti programi, svi turbo folk programi, svi crna hronika programi), uz kaznu privremenog, a zatim i trajnog zatvaranja medija koji prekrši pravila.
4. Drakonsko oporezivanje svih medija koji imaju bilo kakve sadržaje ŠUNDA II KLASE (senzacionalizam, šokizam i bilo kakva pojava osoba koje promovišu sve vrste šunda, crnih hronika i slično...) - Da plaćaju 300% veći porez od ostalih medija.
5. Zabrana SVIH igara na sreću u roku od 3 godine - dakle zatvaranje svih kladionica, lutrija sa prelaznim periodom za prekvalifikaciju.

Dakle uvođenje svojevrsne kulturne diktature.
 
Kategorički protiv. Prosvećivati društvo, a ne maskirati posledice.
I sam sam išao devedesetih godina u školu u kojoj je većina dece šetala Nike i Reebok a ja nisam, gde se o svakim novim farmerkama diskutovalo da li su original Levis ili nisu, a što se dokazivalo time da li su plaćene sto ili trideset maraka. Naravno da mi je potpuno jasno da kad bismo vratili vreme i tada uveli uniforme, ništa u pogledu sistema vrednosti ne bi u glavama bilo drugačije, ni u mojoj niti u glavama druge dece.

I konačno, sadašnje ministrastvo planira uvođenje uniformi isključivo u OSNOVNIM školama, a svima je jasno da je problem oblačenja dece daleko akutniji u SREDNJIM školama. Prema tome, cela ideja je samo odraz ideje da neki liferanti izmuzu od države ogromne pare za uniforme a da se ministarstvo i stručne ustanove hvale da su nešto promenili estetski, pošto očigledno ne mogu suštinski.
Zašto neko ne izračuna ukupnu cenu tih uniformi, pa toliki iznos ne opredeli za opremanje škola nastavnim sredstvima, kompjuterima? Kako nije sramota nadležne u prosveti da sistem šminkaju estetskim promenama, umesto suštinski?
To je kao kad nefunkcionalno sudstvo kreće da se ogrće nekakvim kvazizapadnjačkim odorama, a dekani fakulteta koji prodaju diplome ili brane falsifikovane doktorate stavljaju oko vrata deset kila metala. Bljak.
 
Чак ја ни не видим да има неког великог проблема - клинци су поприлично униформисани. Већи проблем је што, посебно дечаци, постају дебели на амерички начин (велика задњица - шири даље на све стране). То је кад говоримо о спољашњој лепоти, а оно унутра је много важније...
 
Bolje da te pare daju nastavnicima.
A da, plate državnom sektoru su smanjenje zbog štednje....
...da bi se trošile na unifome.
 
Po mom ne treba uvesti uniforme. Podjite od sebe, setite se vasih skolskih dana, da li biste voleli da nosite tako nesto?
 
Uniforme bi bile super resenje.
Vi kazete da maskiraju problem tj. jaz izmedju siromasnih i bogatih ali mislim da to nije zamisao uniformi.
Uniforme trebaju da decu prikazu kao jednake u svojem odeljenju, a to da li je otac dosao ferarijem po dete ispred skole nije problem skole.
Sto se patika tice i njihove cene.. uvek se moze propisati obuca za sve tj. da i ona bude deo uniforme.
Ja licno nosim patike od 10k iako bi neki rekli da su to skupe, a neki pak da su to jeftine patike ja ih ne nosim zbog cene vec zbog komfora.
Te patike mi traju skoro pa kao dvoje jeftinijih, a duplo su udobnije..
 
Nosio ranije. Ne one sa ogromnim balonom koji se vidi iz svemira vec sa diskretno sakrivenim unutar djona, a sada neke Rebook za trcanje.
Da ne bude zabune. Nemam para niti su mi roditelji burzuji, cak sta vise porodicna primanja su nam ispod proseka(po statistici RS).
 
@kopmania
Slazem se se tobom.
I ne slazem se da je to 'sakrivanje' problema, vec smatram da je to nacin da se deca od malena nauce 'kako se gde ide' (sto bi babe rekle).
O prici kako bi 'kodeksom oblacenja' mogli spreciti da tinejdzerke dolaze na nastavu neprikladno odevene?
Nema sanse. Pokusano, medjutim sa slabim rezultatima. Deca su eksperti za izgovore, ali i za sitne zloupotrebe.
Odlican nacin za izbegavanje kontrolnog je doci u skolu sa velikim dekolteom i tako 'izdejstvovati da te dezurni vrati kuci. Imas opravdanje i u skoli i kod roditelja.
Ne kazem da sam neki 'fan' uniformi, ali ne vidim ni ista lose u nosenju istih. Za vreme mog skolovanja u osnovnoj su bile "obavezne". Namerno pod navodnicima, jer je to obavezne bilo rastegljivo i ciklicno se sprovodilo stroze i manje strogo.
Dal je ovo jedini problem naseg obrazovnog sistema? Dal je najveci ? Na oba pitanja je negativan odgovor.
Dal je cela prica smisljena da bi se kroz namestene tendere nekome gurnula lova? Nadam se da nije. Zelim da verujem u dobre namere predlagaca.

P.S
Inace nije bas tacno da su skolske uniforme prisutne samo u privatnim skolama na zapadu.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=415551#p415551:a3j5ixt2 je napisao(la):
bl3y4 » 09 Nov 2016 12:20 am[/url]":a3j5ixt2]Nosio ranije. Ne one sa ogromnim balonom koji se vidi iz svemira vec sa diskretno sakrivenim unutar djona, a sada neke Rebook za trcanje.
Da ne bude zabune. Nemam para niti su mi roditelji burzuji, cak sta vise porodicna primanja su nam ispod proseka(po statistici RS).

bl3y4
Nadam se da nisi pogresno protumacio moj post. Nisam ni u jednom trenutku pomislio da su Air Max pokazatelj nekog socijalnog statusa, stavise, vidim da veliki broj ljudi ih nosi mozda zato sto je ta moda iz 90ih ponovo aktuelna. I ja sam imao nekoliko para takvih u mladje dane, jako su udobne pa kad si naveo cenu i udobnost, odmah sam pomislio na taj model. :wink:
 
Vrh