Šta je novo?

Srbija ekonomski tigar?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

vradovic

Expert
Učlanjen(a)
31.10.2007.
Poruke
5.256
Pohvaljen
6.054
Sta je dovelo do toga da ekonomija Srbije bas toliko procveta u zadnje dve godine?
 
Apsolutno.
http://www.kurir.rs/crna-hronika/jeziva ... ak-2441019
filip-velickovic-starac-kontejner-poginuo-stradao-selo-garasi-arandelovac-1473709579-990227.jpg

JEZIVA SMRT ZBOG KORICE HLEBA: Starca (92) ubio kontejner dok je tražio hranu!
CRNA HRONIKA 11:59, 13.09.2016.
Filip Veličković iz sela Garaši tražio ostatke hrane u kanti za đubre kad mu je na glavu pao poklopac. Starac preminuo na licu mesta

ARANĐELOVAC - Filip Veličković (92) iz sela Garaši kod Aranđelovca stradao je kad na njega pao poklopac od kontejnera za đubre i usmrtio ga.

Starac koji je tražio hleb i ostatke hrane zadobio je teške povrede glave i preminuo na licu mesta.

Nesreća se dogodila juče oko 11 časova kod glavne autobuske stanice u Aranđelovcu, pred stotinak prolaznika.

Krvava glava

Prema izjavama svedoka, dok je Filip tražio otpatke hleba, poklopac kontejnera težak nekoliko desetina kilograma pao je na njega. Jedan od očevidaca iz obližnjeg bifea, koji je pritrčao da pomogne, kaže da je još bio živ kad su stigla kola Hitne pomoći.
- Potrčali smo da pomognemo starcu, kojem je krvarila glava. Još je davao znake života, lekari su veoma brzo stigli, ali je nesrećnik ubrzo preminuo - priča jedan od očevidaca.

Radnik obližnje prodavnice kaže da se već godinama oko nekoliko kontejnera okupljaju razni ljudi.
- Neki traže plastične boce, drugi papir, metalne kutije, traže i hranu koja se ovde dosta baca. Često im i mi i radnici obližnjih kafana i bifea bacamo ostatke. Šta će, jadni ljudi, tera ih muka. Filipa smo upamtili jer je isključivo skupljao hleb. Nisam siguran da li ga je jeo ili nosio kući za stoku.

Stanari okolnih zgrada potvrdili su da oko ovih kontejnera ima mnogo beskućnika prosjaka.

Potraga za hranom

- Ovo je jedan od najprometnijih delova grada. Od pet ujutru do ponoći ovde je veliki broj ljudi i mnogo je beskućnika i prosjaka. Pogledajte, tri mlade žene s malom decom danima prose! Često se među sobom pokoškaju. Znam da se pre nekoliko godina jedan prosjak smrzao, pravo je čudo što ih nije stradalo više. Ili ih možda, kad ih nađu, bez buke uklone. Primetili smo samo da nekih osoba koje dugo viđamo odjednom nema - kaže Ružica J., koja živi u susednoj zgradi i koja je svedok potresnih priča koje je viđala pored kontejnera.

Kako saznajemo, nesrećni Filip je iz obližnjeg sela Garaši, svojevremeno je radio u preduzeću za puteve, gde je ostvario penziju.
- Dva puta se ženio. Iz prvog braka ima dve ćerke. Jedna je udata, ima unučiće, ali deca ko deca, svako gleda sebe. Kad mu je preminula druga žena, ostao je sam. Povremeno je odlazio kod ćerke. Bio je pokretan za svoje godine, jedino ga je sluh izdao. Koliko znam, nijedan lek nije pio - kaže jedan od Veličkovićevih komšija.

On dodaje i da je nesrećni čovek pio alkohol, ali je poslednjih dana prestao, kao i da je često odlazio da pretura po kontejnerima.
- Potiče iz situirane porodice. Mislim da je psihički oboleo i da je to možda razlog što je uzimao hranu iz kanti za smeće - kaže komšija nastradalog.
 
A evo još od nekih hajlajtsa iz te dve godine ekonomskog prosperiteta:
kontejner-1.jpg

141056.jpeg

image.jpg
 
Vradoviću.

Reci mi molim te u kojim si malim opštinama u Srbiji boravio otkako je SNS na vlasti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442482#p442482:3n2faf3r je napisao(la):
vradovic » 26 Mar 2017, 07:34[/url]":3n2faf3r]Sta je dovelo do toga da ekonomija Srbije bas toliko procveta u zadnje dve godine?
Kako šta? Pa fenomenalna politika našeg dragog premijera koji vodi zemlju u bogatu i prosperitetnu budućnost


Сваки четврти становник Србије старији од 18 година у ризику је од сиромаштва.

То показују најновији подаци званичне статистике Европске уније – Евростата, према којима је наша економија по овом показатељу најлошије рангирана од укупно 34 посматране земље.
http://www.politika.rs/scc/clanak/37688 ... siromastva
 
Vrlo slikovit URLIK tigra :lool: :laugh: :lool:
+ 1 :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442491#p442491:3pih7xj4 je napisao(la):
DzonTravolta » 26 Mar 2017 09:01[/url]":3pih7xj4]A evo još od nekih hajlajtsa iz te dve godine ekonomskog prosperiteta:
kontejner-1.jpg

141056.jpeg

image.jpg
 
@vradovic - jel ovo los pokusaj sarkazma ?
Btw, ako te SNS placa za ovo, treba da ti umanje zaradu, ovakvim nebulozama samo pravis kontraefekat...
 
Nadam se da je rec o sarkazmu. Ali nemojmo odmah napadati coveka kao SNS bota. Svako ima svoje misljenje.

Sto se tigra tice.
BDP - Ukupni:
xEmrXM.jpg

BDP - Nominalni (po coveku)
XVkuZg.jpg

Populacija
EjUXbG.jpg

Da li je rast BDP-a (Nominalnog po coveku) proizvod rasta standarda ili smanjenja populacije?

Ako se pogleda sta je uradjeno od 2000 do 2008 vidi se da je nakon toga samo cist parazit na vlasti.
Istina isti su nastavili i da vladaju ali su izgleda promenili politiku i videli da mogu mnogo vise sebi da grabe, a opet da ih narod podrzava.
 
Ja imam jednu teoriju, prema kojoj se "kontrarevolucija" nije dogodila 2012, već 2008. godine. Od tada mi suštinski imamo kontinuitet istog sistema "vrednosti".
 
Ne znam sta bi vam rekao na to sto postavljate ove kontejnere i slicno.
Toga je bilo uvek i bice sve vise i vise. U kapitalizmu 1-2% populacije mora da budu beskucnici.
Ako ne bi bilo toga ja bi se onda zabrinuo jer to znaci da sistem ne funkcionise. To je jedan od razloga sto ga zovu "surovi kapitalizam".

To ti je samo znak da je Srbija na dobrom putu (sporo po meni) ali na dobrom putu.

bly34 na istom tom sajtu si mogao da pogleds i druge stvari. Pad nezaposlenosti na primer i da postujes ovde.
Istina je populacija nam pada ali tako je bilo svim zemljama koje su bile u tranziciji ka EU ili buducim USE i mislim da se tu trenutno malo sta moze uciniti do daljnjeg.

PS: ako mozemo sto manje da skrecemo u politiku bilo bi lepo. Cisto da se drzimo ekonomskih tema i statistike.
(Niti sam clan SNS-a niti sam glasao za njih).
 
Kopači po kontejnerima su znak da je zemlja na dobrom putu. Ok.
 
A jel' si mislio na to da možda pada nezaposlenost zato što pada populacija a ne zato što je Srbija na dobrom putu? Srbija je danas na katastrofalnom putu koji vodi prema ekonomskom kolapsu kao u Grčkoj.
 
Jednostavno ovu bolesnu oosobu treba ignorisati. Na sve te Vuciceve glupe tvrdnje istinomer je napravio poredjenje sa istim spotom... Gde se lepo vidi da laze covek za sve pare.

https://youtu.be/pO1SXMWJz7M
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442591#p442591:2n9ksqhu je napisao(la):
And7rey » 26 Mar 2017, 21:23[/url]":2n9ksqhu]A jel' si mislio na to da možda pada nezaposlenost zato što pada populacija a ne zato što je Srbija na dobrom putu? Srbija je danas na katastrofalnom putu koji vodi prema ekonomskom kolapsu kao u Grčkoj.
Izvini, Grčka je za nas zlato.
Oni uvek imaju more kao prirodni otklon od problema nas kontinentalnih. To nije nebitan resurs!
 
Jos uvek smo domaca maca a korak do tigra je kvantni skok. Da li smo na dobrom putu? Mislim da jesmo ali ako dodatno ne ubrzamo rast zaostajacemo jos 100 godina za razvijenim drzavama. Ne zelim da pljujem nijednu vlast pa ni prethodnu. 2007/8-me se desila strahovita ekonomska kriza od koje smo se godinama oporavljali. Ne uzeti je u obzir je neozbiljno. Da su u vladi sedeli nobelovci malo bi sta bilo drugacije.

@Travolta postoji li neka peticija? Fasade u toj ulici su mi odavno trn u oku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442585#p442585:zcd46uai je napisao(la):
vradovic » 26 Mar 2017, 20:05[/url]":zcd46uai]Ne znam sta bi vam rekao na to sto postavljate ove kontejnere i slicno.
Toga je bilo uvek i bice sve vise i vise. U kapitalizmu 1-2% populacije mora da budu beskucnici.
Ako ne bi bilo toga ja bi se onda zabrinuo jer to znaci da sistem ne funkcionise. To je jedan od razloga sto ga zovu "surovi kapitalizam".
Hajde da vidimo po Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Engleskoj, pa čak i Poljskoj, gde su ti beskućnici, bez kojih bi se ti zabrinuo. Doduše, može se povući određena paralela sa SAD, ali ne zaboravi na istorijsko-kulturološki kontekst. U Evropi ipak postoji nešto drugačija praksa ;)

To ti je samo znak da je Srbija na dobrom putu (sporo po meni) ali na dobrom putu.
Na dobrom putu dođavola
Istina je populacija nam pada ali tako je bilo svim zemljama koje su bile u tranziciji ka EU ili buducim USE i mislim da se tu trenutno malo sta moze uciniti do daljnjeg.
USE je napušten koncept, naročito posle SEKE i novijih događaja. EU će možda opstati, ali sigurno ne u ovom obliku. Što se tiče poente tvog komentara, razumno kontrapitanje je šta mi treba da tražimo u takvoj tvorevini koja nam je već donela i koja će nam još doneti više problema nego koristi.
(Niti sam clan SNS-a niti sam glasao za njih).
Evo, svi ti verujemo.

I za kraj ti posvećujem pesmu o ekonomskim reformama:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gEPmA3USJdI[/youtube]
 
Inače, predlažem @igoru da do okončanja izbora od svih (potencijalno) političkih tema ostavi otvorene samo Izbore, a da ostale privremeno zaključa. Ipak je ovo građevinski forum.
 
A gradjevina ima malo veze i sa ekonomijom. Ipak je ovo Relax deo foruma tebi ako se ne svidja produzi.

Mislim da su svi pokazatelji kakve ekonomske uspehe nize nasa zemlja. Ne zaboravimo samo uspeh ove drzave da dva puta proda jednu te istu firmu "Zelezaru Smederevo". Toliko lepih i dobrih projekata je pokrenuto

Neverovatno je da imamo toliki pad nezaposlenosti i konacno rast cena nekretnina i akcija na berzi. Evo Belex nize takve pozitivne rezultate da je to impresivno.
 
Vradoviću, osnovna kultura je kad otvoriš topic ne ignorišeš one koji ti na tom istom topicu postave neko pitanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442613#p442613:s667ysid je napisao(la):
tragac » 26 Mar 2017 11:01 pm[/url]":s667ysid]Vradoviću, osnovna kultura je kad otvoriš topic ne ignorišeš one koji ti na tom istom topicu postave neko pitanje.

Ovaj topic je postvljen sa pitanjem i ciljem je da otkrijemo sta je uzrok ovako masovnom zaposljavanju u Srbiji i ovako dobrim ekonomskim rezultatima. Ti na to pitanje odgovaras pitanjem.

Ipak da pokusm da ti odgovorim na tvoje pitanje "Reci mi molim te u kojim si malim opštinama u Srbiji boravio otkako je SNS na vlasti.".
Razlog sto sam preskocio pitanje je bio taj sto nisam umeo da razumem sta zapravo mislis.

Sta znaci rec 'boravio'? Da li se pod 'boravio' smatra i ako sam u toj opstini proveo dan-dva, par sati ili mesec dana?
Ako mislis na kratkorocan boravak onda u gotovo svim opstinama?
Ako te interesuje dugorocan boravak onda Beograd centralne gradske opstine najvise. Naravno u buducnosti nadam se posebna nova opstina "Savamala". :)
 
U redu, ne moraš da mi odgovoriš, a ni ne očekujem, zaboravi, loša ti je izlazna strategija za neprijatne situacije :D
 
Pa odgovorio sam ti. Beograd. Savski Venac, Vracar.
 
хаха, страна о економији на Википедији. Србија јесте економски тигар, али од папира
 
To sto sada ima manje nezaposlenih ljudi, koji pre tri ili četiri godine nisu radili, a sada rade za 20000, eventualno 30000 dinara, uglavnom, ne znaci da je Srbija ekonomski tigar. Za tri godine na vlasti, smatram da su mogli mnogo više da urade, da su hteli. Prvenstveno u smislu da 85% stanovništva koje je siromašno ili to svakog časa moze da postane, oseti da lakše živi.

Recimo, da novac za koji rade, vredi bar 20% više, nego sada.To je za tri godine moglo da se uradi, da se htelo i ljudi bi to istinski prepoznali. Niko nije ni sa najboljom vlašću nije očekivao da za tri godine postanemo ekonomski tigar. Ni onda se ne bi zivelo ne znam koliko bolje, ali bi bilo lakše i ljudi bi imali nadu da ce kroz koju godinu moći da zive, a ne da prezivljavaju.

Da je bar 20% bolje, nego kada su došli na vlast, premijerova izjava: ,,U Srbiji se sada osetno bolje živi, nego pre dve godine,, , bi imala smisla i ljudi bi ga ozbiljno shvatili, a ne kao sada sto je rečena da se kaže. I da podje*******ava ljude koji posteno rade, duže od radnog vremena, nazivajuci ih lenstinama. Ja znam ljude koji na svojim poslovima rade duze od 8 sati ili rade neki dodatni posao i opet ne mogu normalno da zive.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh