Šta je novo?

Sigurnosna vrata i brave (Talaris, Bosal...) iskustva i saveti

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.632
Pohvaljen
37.239
Pored prozora koje sam naveo da planiram da zamenim na red su dosla i ulazna vrata :)

Obisao sam uglavnom dve najcesce pominjane radnje Talaris i Bosal i okvirno video neke prednosti i mane. Trenutno vise nagidnjem ka Talaris modelu Klasik 40 koji kod njih dozvoljava vise dodatnih izmena nego sto je slucaj sa Bosal vratima u slicnoj cenovnoj kategoriji.

Kakva su vasa iskustva sa oba proizvodjaca ili mozda predlog za nekog potpuno treceg.
 
Bosal smo stavili pre skoro 4 godine (ulazna i sva sobna) i sva vrata stoje kao prvog dana.
Brava na ulaznim šljaka kao prvog dana.
Jedina stvar koju uradim možda jednom godišnje je da malo dotegnem šrafove na šarkama sobnih vrata.
Posle godinu dana su nas zvali da urade servisno održavanje ulazne brave, ali smo ih odbili.


Poslato sa telefona
 
Sto si odbio servis koliku garanciju daje bosal i sta se desava ako dodje do zaglavljivanja vrata
Kakva im je podrska po tom pitanju
 
Zato što sve te redovne servise vidim kao način da lako uzmu pare, a ne urade ništa. Kao za klime.

Verovatno sam time izgubio neku garanciju, ali realno, brava je radila (a radi i dalje) savršeno u tih prvih godinu dana, a i nikad nisam čuo da se nešto slično dogodilo kod iole kvalitetnijih vrata. Plus što žena i ja nismo divljaci koji lupaju vratima, siluju kvake i slično.
 
Imam Talaris vrata već 8 godina. Po nekom cenovnom rangu i slikama na njihovom sajtu dođe mu nešto kao taj model klasik 40. Osim nekih aljkavo urađenih detalja nemam nikakvih problema sa njima. Vrata imaju dve brave od kojih je jedna italijanska kasa brava koja radi lepo sve ove godine.
 
Hvala za info. Javicu sta sam uradio mozda postavim i koju fotku pre i posle :)
 
Pazi ima ,,gi razni,, i uglavnom uvalju neispunjena
osim spoljasnosti bitno je i unutrasnjost-ispuna krila

zavisi sta ti treba , dodatna zaštita rešetka, termo ili zvucna izlolacija ili kombinovano od toga po nesto u samim vratima
Kineska imaju i kutijicu za ,,bakteriju,, koja napaja sijaličicu u ,,špijunu,, tako da mozes i u mraku da vidiš ko stoji ispred vrata
mada savremena imaju i WF- mikro kameru te je ukačiš u šta ti je zgodno ...

Nije ni zanemariti ni samu bravu
uvaljuju dve u paru malu ,,brzu,, (na šta se vecina i loži)
koja je ne potrebna i stvara lošu naviku ukucana da se oslanjaju na nju te tako gube sigurnosnu funkciju
i drugu 4 stepenu koja pokrece ,,šipove,,- i samu kvaku.
Kod te velike bitno je da je lako pristupacna tako da vlasnik lako moze je skinuti i namestiti
jer u slucaju gubitka-kradje jednog kljuca
ne moraš kupovati drugu bravu (nije mali izdatak)
vec mozes da skineš staru , pa sam ili ključar ošrafi i jedan ,,leptir,, iz niza i premesti -presloži ga
i tako se dobija nova narezna kobinacija ključa (te placas samo novi set kljuceva)

E da... vodi računa koje šajbnice stavljaju izmedju šarki
one mekše kroz par godina pojedu se nejednako od težine, pa dolazi do blagog nagiba krila
koj moze da te ostavi sa ,,zamadaljenim,, vratima

A kako je u kuci najvece blago decurlija, onda moras da misliš i o svemu ovome
a prvo da im objasniš da ta vrata posebno vole da ,,jedu prste,, i da se mora paziti ...

:sesir:
 
Na sta mislis pod tim mala brza brava :)

Nesto sam mislio da stavim ne kasa bravu vec sa klasicniju sigurnosnu recimo CISA ili neku sl. ali da sa unutrasnje strane bude leptir a sa spoljne naravno kljuc. U dnevnoj varijanti kada smo kuci bi bilo sasvim dovoljno okrenuti jednom bravu dok kada se izlazi moze par puta da se zakljuca pogotovo ako se stan ostavlja prazan.
 
Bosal vrata 10-ta godina, Motura brava, zlatna kombinacija. Jedna od najboljih investicija u stan. Plaćam redovni servis 30 evra( na 3 godine). Majstor lepo sve skine, proveri, podmaze. Ako treba zameni "dihtung" trake na vratima. Zaista sam zadovoljan.
 
Evo, preporuka za "Bosal" i od mene. Gazi sedmu godinu, skoro osam, skoro kao nova.
 
Pa velika kasa brava pokrece celicne sipove a mala iznutra umesto kljuca ima leprir i vrata zatvara gvozdenim jezickom te tako krta obesmisljavaju svrhu blinde Rekoh uprkis toj cinjenici mnogi se se loze na nju zbog brzog i lakaeg rukovanja a zapravo se radi o sticanju navike koja brava se upotrebljava.... tvoj izbor....
 
Mislio sam da leptir bude mozda jedini i da pokrece sipove umesto kljuca
 
Motura ima mali (kodirani) kljuc i kasa bravu.
 
Igore,
Moja preporuka za Bosal. Imamo ih vec 15godina.
Pre jedno 5 godina zaglavimo smo se i nismo mogli da izadjemo iz stana, i zvali servis u pola 7 ujutru. Dosao serviser za 10min, otkljucao vrata spolja, otvorio bravu, tražio da vidi kljuceve, i rekao da par ključeva treba da bacimo jer su se potrosili i ostecuju bravu.
 
Da li Talaris, Bosal... imaju opciju da se umesto spijunke postavi kamera? Vidim da je @boca-ica spominjao pa me interesuje kod konkretnih ponudjača postoji ta mogućnost. Interesuje me kako je rešeno dovođenje struje/kablaže do kamere. Ja bih da kablovi idu kroz unutrašnjost vrata i da izlaze negde bočno, naravo.
Ja već imam "neka sigurnosna" vrata, užas živi. Teška su kao tuč a izolacija nula, pa bih da menjam.
 
Bot oživeo temu... :D Nego Igore za koja si se vrata na kraju odlučio? Ja bih pored Bosala i Talarisa ubacio Deluxe kao dobru opciju...
 
Uzeo sam na kraju Talaris. Isporucili su mi ih sa pogresnom bravom pa sam dva dana koristio "majstorski" kljuc koji se koristi prilikom ugradnje. Ukoliko to izuzmem mogu reci da sam zadovoljan vratima.
 
Ja sam dobio preporuku za Delux vrata da su najbolja...cena/kvalitet...nemaju cenovnik na sajtu doduše...
 
samo_da_pitam wrote.....
...Ja bih da kablovi idu kroz unutrašnjost vrata i da izlaze negde bočno, naravo.
Ja već imam "neka sigurnosna" vrata, užas živi. Teška su kao tuč a izolacija nula, pa bih da menjam...

Kabal iz vrata izlazi uz samu ivicu sa unutrašnjeg panela do šarke i labavo je premošcava do štoka pa u zid ....

Taj užas od starih vrata je verovatno mnogo bolji sa konstrukcijom i vrstom materijala nego od prosečnih iz ponude....
uporedi pa odluči....

Izolacija se nabavlja na vecini stovarišta gradj. mater. gde jeste velika ponuda i raznolikost materijala ...

mozes sam da je staviš na taj način što
bez skidanja sa štoka sa vrata odšrafiš dužni bočni lim gde izlaze šipovi , zatim gornju lajsnicu
a potom i izvučeš tanani unutrašnji front

ukazanu šupljinu popuniš kupljenom izlolacijom .....

i sve vratiš lagano istim redosledom

the end
:sesir:
 
Mi smo u proslom stanu jako bili razocarani Talarisom - vrata nikada nisu nalegla lepo na stok, svetlost je prolazila malo a time i naravno zvuk, ugradnja aljkava mnogo, majstor nadrndan i neljubazan...

Bosal sto imamo sada je znanto kvaliteniji po svim parametrima.
 
Bosal sigurnosna i sobna vrata rade savršeno i posle 4 godine od ugradnje. Zvučna izolacija savršena. Toliko savršena da se ne čuje kada pitam "ko je?"

Sobna vrata isto stoje u mm kao i prvog dana. Jednom godišnje pritegnem šrafove na šarkama (jedan krug max) i to je to što se tiče održavanja.
 
Pre 10 godina sam ugradio Nikon ulazna i solidna su, tipa 150 Evra. Nije neko ludilo ali sam viđao i gore.
Sada gledam ova sobna da kupim za 128 evra.

sankara-venge.jpg
 
Vrh