Šta je novo?

Компјутери и технологија

Djole Pevcanin

Advanced
Učlanjen(a)
16.11.2016.
Poruke
3.004
Pohvaljen
2.245
Овде можемо да причамо о компјутерима, оперативним системима, телефонима итд. Све везано за технологију :)
 
Sto se laptopova tice preporucio bi Asus, koristim ih vec 10 godina za posao i izuzetno sam zadovoljan.
 
Nije aktuelan, nema ga nigde na stanju, sad je ponuda laptopova jako loša iz meni nepoznatih razloga....upravo sam i ja to sebi postavio kao kriterijum za kupovinu, dakle intel core i ssd, ali jako je mršava ponuda u svim trgovinama. Možda je oktobar loš mesec za kupovinu zbog studentske tražnje i male ponude posle leta.
 
Preporučujem da bilo šta vezano za tehnologiju kupujete preko prijatelja ili poznanika u inostranstvu (S. Amerika ili Z. Evropa). Kod nas prodaju š modele koje u nekim slučajevima ne možeš da nađeš ni na sajtu proizvođača.

To važi za laptopove, telefone, grafičke kartice... Maltene za sve.

Ko može, nek zamoli nekoga da mu donese. Dobiješ bolji proizvod po istoj ili nižoj ceni.
 
Tako je ink, u inostranstvu je sve to mnogo jeftinije a kad vidim ponudu u srbiji bukvalno ne mogu da verujem sta se od krseva nudi, konfiguracije koje su bile aktuelne pre 7 godina itd.
Ja sam uzeo Asus ROG G20 sa intel core i7 u francuskoj pre par meseci, uspeo sam da ga nadjem na nekom sajtu tipa kupujem prodajem, nov pod garancijom, platio sam ga 500 evra.
 
Generalno ASUS, Dell i HP trenutno važe kao najbolji. Mada naravno sve zavisi od potreba i zahteva kupca.

Inače kad sam već ovde i kad već pričamo o cenama... baš juče poredih i7 6800K kod nas i u civilizovanom svetu.

civilizacija.jpg

Srbistan.jpg


O razlikama u platežnoj moći, kao i kategoriji proizvoda tamo i ovde, da ne govorimo...

P.S. A da... neki od nas (na svetu) će za mesec i po dana imati priliku da ovaj od $300 uzmu za $250 kad dođe Cyber Monday/Black Friday. A neki od nas će da se mole da im ovih $450 u međuvremenu ne naraste na $500...
 
Koja zemlja od tih dobrih jew najbliža? Možda Austrija? Mađarska i Rumunija ništa? Segedin i Temišvar pretpostavljam nisu najbolje rešenje?
 
Pa mislim da je Bec najbliza destinacija gde ces moci da pazaris nesto korektno. Ali treba da gledas po oglasima njihovim, uvek ce biti jeftinije nego u radnji.
 
Kako ako nemam nikoga sa adresom na teritoriji Austrije? Donesite mi na parking Parndorfa ili u javnu garažu u osmom becirku...teško :)
 
Pa znas kako, mozes da pogledas oglase pa ako ti se posreci mozda ubodes neki oglas koji je neki srbin iz Beca postavio (ima ih preko 200000 tamo) pa se onda dogovorite da ti posalje postom ili opet gledas oglase i odes tamo na vikend koji ce ti biti istovremeno i obilazak grada i shoping. Ne znam sta bi drugo mogao da ti posavetujem kad je Bec u pitanju.
 
Baš sad gledam ovaj geizhals sajt i ne vidim da su cene hardvera nešto povoljnije nego kod nas. Razlika je možda od 5 do 10 evra, ništa specijalno. U svakom slučaju, ne isplati se cimanje.
 
Ma kao sto sam rekao ne treba kupovati po prodavnicama vec kupovati od ljudi.
Na primer ima brdo ljudi koji dobiju nov laptop od firme a ne treba im zato sto vec imaju jedan kuci pa ga onda prodaju na netu znatno jeftinije nego u prodavnici.
Tj neko ko radi u Asusu, Aceru, HP-u, itd dobije laptop za novu godinu na primer a ne treba mu.
I tako mozete da kupite kompjuter koji je nov i dalje je pod garancijom a placate ga znatno manje nego u radnji.
Ja sam tako brdo tehnike kupovao i smatram da je to najinteresantniji nacin kupovine tj najjeftiniji jer moze da se kupi nova tehnika u nekim slucajevima i upola cene.
 
Da.... :D
a
Najrasprostranjenije je takva nabavka ne otpakovanih novih mobil. tel. u pola cene
laptopova i tableta
ja tako onomad ovdi kupio ne otpakovan mobil. tel. sa Quadro procesorom
:D
 
1985. године је настао први Windows, који се зове Windows 1.0. За његову инсталацију је био потребан DOS као и за све до 98.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EtuDS0ntaJY[/youtube]
 
Ja sam ovde kupio jeftinog 13" asusa, živeo je 2 godine dok mu bios nije crkao, onda sam ga rastavio u delove i jedino je matična ploča bila asusova, sve ostale komponente su od kineskih ili drugih prizvođača. Ali je crkla baš asusova komponenta :)
Fotoaparat sam kupio od nekog švercera iz Mađarske i super radi, prezadovoljan sam i uštedeo sam oko 100 eur spram onoga što bih kod nas platio. Dobro bi bilo da ti neko doense to iz nemačke, imaćeš odličnu uštedu i sigurno bolji kvalitet. Još ako ima neki global waranty - ideala. SSD možeš i sam ili preko servisa posle da dodaš jer kod nas mahom ne stavljaju ssd , bar je tako bilo kad sam ja gledao laptopove, a hdd od 5400 obrtaja je baaaaš usko grlo na računaru. a za 60 000 ja ne bih kupovao ništa polovno jer su popravke i po 100 eur (tj toliko su neki delovi koj ise teško nabavljaju)
 
Након овог 1.0 долази 2.0 са још неким компонентама а онда долази револуционарни 3.0 са антивирусом и игрицама за вежбање коришћења курсора.
 
Први "нормалан" windows је 95-ица наравно. Настала је од бета верзије Чикаго. Уколико желите да испробате неке оперативне системе као што су 1.0, Чикаго, Мемфис, Нептун, НТ 5.0 Бета 2 итд можете инсталирати Microsoft Virtual PC 2007 и сами инсталирати у њему све то.
 
Ja ga koristim na poslu, ali tek od pre nekih pola godine. Ima doosta prednosti u odnosu na windows, ali i neke mane. Mada mi se svidja, uskoro cu i na kucnom kompu da stavim dual boot.
 
Davno sam i ja imao dual boot win vistavi ubuntu, 2008.ne znam kojida je, bio gori. Sad su i Microsoft i Canonical osetno popravili svoje OS
 
Vrh