Šta je novo?

Foto tehnika i saveti za fotografisanje

Nebojsa

Advanced
Učlanjen(a)
12.08.2011.
Poruke
3.445
Pohvaljen
3.043
Ne vredi moracu da nabavim neki D ili EOS sa 18 - 140 ili sl.
 
E to je posao! Bukira jel dobar nikon D3400? Nista mi bolje nebi trebalo a vidim ima i taj klasican objektiv 18 - 55 i nahvaljen je na nekim testovima, jel dobar? za pocetak to bi mi cinilo posao pa bi posle nadogradio sa nekim 140mm objektivom.
 
Dobar je naravno, ja imam u porodici i Nikon D3200, koji je starija verzija, ali pravi odlične slike. To su osnovni modeli za ulazak u svet amaterske fotografije. Ali, ako se zainteresuješ, budi spreman na veće investicije, na kupovinu raznih objektiva, filtera, blica, torbe, stativa... Pa onda bolji aparat sa većim senzorom i novim objektivima... Nema kraja ako imaš viška para.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511555#p511555:2u21rovn je napisao(la):
Nebojsa » Pet Jan 26, 2018 7:46 pm[/url]":2u21rovn]E to je posao! Bukira jel dobar nikon D3400? Nista mi bolje nebi trebalo a vidim ima i taj klasican objektiv 18 - 55 i nahvaljen je na nekim testovima, jel dobar? za pocetak to bi mi cinilo posao pa bi posle nadogradio sa nekim 140mm objektivom.

Za neki vid amaterskog fotkanja biće sasvim dovoljan.
Kolega koji fotografiše u našem timu koristi Nikon D5 sa takođe Nikonovim objektivom 70-300mm (uglavnom). Naravno to je firmina oprema jer verovatno i dosta košta. Fotkao sam ja sa njim par puta, i kada otvorite fotografiju na UHD 4K ekranu od 43 inča, to je zaista fenomenalan kvalitet.
Bukira je odličan fotograf, zaista su dobre fotografije.
 
Za pocetak u fotografisanju mi treba nista vise od toga ali naravno da ima dobar kvalitet slike u toj klasi. Gledao sam i canon eos 800 ali je skuplji.
Ostala oprema i aparati vise klase otom potom..
 
Bitan je objektiv, mnogo vise od fotoaparata.
uzmi skupi Canon 5D mark 4 sa sugavim objektivom i imaces lose slike.
Naprotiv jeftiniji Canon 1200 sa dobrim objektivom ce praviti lepse slike.
 
Spatio nisam bas siguran da crop objektivi mogu da idu na full frame aparate (Canon 5D) za obrnuto znam da moze stim sto uglavnom nema smisla. Prakticno bilo koji L (full frame) objektiv od Canona je bolji u vecini situacija od crop objektiva. Naravno govorim o Canon objektivima ne o Sigma art i sl.

Nebojsa misim da nema potrebe da se opterecujes previse tehnikom vec da uz neki osnovni model koji se moze naci i polovan krenes da fotografises i da vezbas kadriranje koje je daleko vaznije od tehnike koju upotrebljavas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511623#p511623:26a6itie je napisao(la):
Igor » pre 12 minuta[/url]":26a6itie]

Nebojsa misim da nema potrebe da se opterecujes previse tehnikom vec da uz neki osnovni model koji se moze naci i polovan krenes da fotografises i da vezbas kadriranje koje je daleko vaznije od tehnike koju upotrebljavas.

Ovo. Viđao sam neke antitalente koji i sa opremom od 2k eura prave krš fotografije.

Kadriranje i sam osećaj moraš da našteluješ... posle će aparat da dođe do izražaja.
 
@Bukira Nešto su mi previše krivi Beograđanka i kran pri desnoj ivici. Ja isto imam EFS18-135 (kit lens) na 650D (t4i) i mislim da mi ne se ne javlja tolika aberacija. Da li ti je podešena korekcija?

Baš ću sutra da okinem jednu sliku na 18mm da proverim.

file.php
 
Prica kaze da su se u zajednickom drustvu pre nekih 40ak godina nasli poznati pisac i fotograf.

Rece pisac fotografu "Izuzetne su vam fotografije verovatno koristite dobru foto opremu"
A fotograf ce pisu odgovoriti "I vase knjige u takodje izuzetne verovatno koristite dobru pisacu masinu" ;)
 
Za neke stvari je neophodna dobra oprema (zum, slikanje sporta, malo svetla), ali za većinu stvari, tj, za većinu ljudi oprema nije neophodna već je bitna glava.

@Bukira Evo nađoh jednu fotku slikanu na 18mm. Sliku sam samo rotirao u PS da bi CK bio uspravan (nešto sam tog dan bio van vinkla pa su mi skoro sve slike bile ukrivo).


Objekti sa strane su skoro pa potpuno paralelni sa CK.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511623#p511623:xwjhmore je napisao(la):
Igor » 26 Jan 2018 10:29 pm[/url]":xwjhmore]Spatio nisam bas siguran da crop objektivi mogu da idu na full frame aparate (Canon 5D) za obrnuto znam da moze stim sto uglavnom nema smisla. Prakticno bilo koji L (full frame) objektiv od Canona je bolji u vecini situacija od crop objektiva. Naravno govorim o Canon objektivima ne o Sigma art i sl.

Nebojsa misim da nema potrebe da se opterecujes previse tehnikom vec da uz neki osnovni model koji se moze naci i polovan krenes da fotografises i da vezbas kadriranje koje je daleko vaznije od tehnike koju upotrebljavas.

Nisam mislio da se zamene objektivi fotoaparata razlicitih formata vec pricam o razlici kvaliteta izmedju recimo jednog objektiva od 150 evra i jednog od 1500 evra na fotoaparatu (bilo koje klase) koji je po mom bitnija stavka od toga da imas fotoaparat od 150 evra ili od 1500 evra.

Inace nisam siguran (na primer) da 5D pravi bolje slike od 7D u bilo kojoj situaciji i ako ovaj drugi nije full frame
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=511636#p511636:1r561ocj je napisao(la):
astrodule » Pet Jan 26, 2018 10:55 pm[/url]":1r561ocj]
@Bukira Evo nađoh jednu fotku slikanu na 18mm. Sliku sam samo rotirao u PS da bi CK bio uspravan (nešto sam tog dan bio van vinkla pa su mi skoro sve slike bile ukrivo).
Objekti sa strane su skoro pa potpuno paralelni sa CK.
Astrodule, distorzije se javljaju na širokom uglu kada podigneš ili spustiš fotoaparat u odnosu na ravan slikanja. Kada slikaš u horizontalnoj ravni, nema distorzija. Na mojoj slici sa visine (sa Gazele), fotoaparat je „spušten” da bih uhvatio prednji plan ispod Gazele, zato je Beograđanka kriva. Probaj to sa tvojim fotoaparatom, videćeš da će rezultat biti sličan.
 
Aha, znači ćoškovi pod uglom su kritični. Baš ću probati da slikam neku mrežu sada.

edit: Tako je. Retko slikam iz tog ugla :)
 
A tek ove distorzije kad se slika iz žablje perspektive širokougaonim objektivom:

 
Nista sto malo PhotoShopa ne može srediti :)



edit: kako se vidi da nešto ne valja na slici, ali ne može se iz prve otkriti šta
 
Nisu dobre proporcije, sve na slici je sabijeno po vertikali. Čini mi se da je ovako bolje:


Ali jedino pravo rešenje bi bio Tilt-shift objektiv.
 
Zasto koristite Photoshop za obradu slika kada postoji izvanredni Lightroom koji je bas namenjen za post produkciju slika?
 
Zato što sam navikao na PhotoShop, a lightroom se pojavio kasnije.

Iskreno i ne radim skoro ništa na slikama posle škljocanja (osim kropa, rotacije i automatskog smanjivanja više fotografija a te stvari često radim u Irfan View-u - navika iz mlađih dana)

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Ja najčešće koristim oba programa za obradu važnijih slika. RAW fajlove prvo razvijam u dodatno obrađujem Lightroomu, a zatim u Photoshopu (ako je potrebno) odradim sve one korekcije koje nisam mogao u Lightroomu.

Međutim, ove manje važne slike raznoraznih gradilišta po Beogradu snimam isključivo u JPG formatu i obrađujem samo u Photoshopu. Razlog je jasan - brzina. Lightroom je mnogo hardverski zahtevniji, i obrada stotina slika u njemu bi mi oduzela mnogo više vremena, koga iskreno nemam.
 
Astrodule ako ne slikas u Raw formatu (takav utisak sam stekao na osnovu korekcija koje si naveo da radis na slikama) onda razumem da ne koristis Lightroom.

To naglasavam jer kad prestanes da slikas u jpeg i predjes na Raw, to je potpuno nova dimenzija u fotografisanju jer otvara neverovatan niz mogucnosti koje nisi imao pre.
Bukvalno svaka Raw slika ti daje mogucnost milion razlicitih slika a to znaci da na fotoaparatu je bitno maltene samo da podesis osnovne parametre slikanja, tj otvor blende, brzinu i ISO da bi slika bila korektna a sve ostalo resavas u post produkciji.
Naravno sto rece Bukira, tu ti je potrebno mnogo vise vremena jer je Lightroom zahtevniji i za random slike nema potrebe za tim jer jpeg sasvim solidno zavrsava posao.
 
Znam. Samo ponekad slikam u RAW, ali ne bavim se profi pa mi ne treba (osim nekada za svoju dusu).

Kao sto rece i Bukira, Lightroom mi je previse spor, ali sam ga isprobao sa RAW slikama i istina je sve sto kazes.

Nisam fan obrade fotki. Od "naprednih tehnika" jedino nekada odradim HDR, ali da ne bude primetno i izvucem nesto iz mracnih delova fotke.

Vise volim da se potrudim da mi fotka bude lepa (po mojim merilima) jos dok je u fotoaparatu.
 
Ja u RAW fotkam iskljucivo vecernje i nocne fotografije i eventualno zatvorene prostore kada delom koristim i blic. Inace koristim Lightroom ali imam utisak da mi se prakticno pored svih prednosti korekcije izgube detalji i sharpness.
 
Vrh