Banke, kartice, bankomati...

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

pedja82
Novice
Pridružio se: Pon Jun 23, 2014 1:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 22
Pohvalio: 2

Re: Banke, kartice, bankomati...

Postod pedja82 » Uto Nov 13, 2018 4:41 am

@Mel
Jel ovo provereno da trgovci nisu dužni da prihvate platnu karticu?
Znam da neko nema terminal, ali mislim da ako ga ima dužan je da prihvati karticu i da korisniku ne sme da naplati više nego do iznosa koji stoji na računu... bar bi tako trebalo
Pohvale za post: 1
Mel
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Nov 26, 2015 10:31 am
Kontakt:
Pohvaljen: 326
Pohvalio: 427

Postod Mel » Uto Nov 13, 2018 11:21 am

da, loše sam rekao, mislio sam na to da nisu dužni da poseduju terminal i da imaju opciju naplate karticom. Ali ako već poseduju uređaj, dešava se da provizija ide na teret platioca, kao u Pošti naprimer, tako da je skuplje platiti karticom nego kešom.
pedja82
Novice
Pridružio se: Pon Jun 23, 2014 1:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 22
Pohvalio: 2

Postod pedja82 » Čet Jan 17, 2019 7:31 am

Mel » Tue Nov 13, 2018 11:21 am napisao:dešava se da provizija ide na teret platioca, kao u Pošti naprimer

Ovo prvi put čujem. Ta ustanova uvek mora da bude izuzetak.

A to da li su dužni da poseduju ili ne terminal, na to sam mislio... Ako je kartica platežno sredstvo, mislim da bi morali, kao što moraju da primaju i čekove, hteli ili ne
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 713
Pohvalio: 233

Postod vradovic » Ned Feb 10, 2019 7:40 am

astrodule » 26 Sep 2018 03:50 pm napisao:Zavisi kolika je provizija u inostranim bankama prlikom deviznih slanja. Kod nas deru, pa je WU često isplativija opcija.

U Intezi ćeš morati da pravdaš samo prvi devizni priliv. Tada im kažeš da će biti još priliva i pare će ti legati bez problema.

Kao što ti je rečeno, treba ti samo devizni račun čije je otvaranje u većini banaka besplatno. Tada tražiš instrukciju za prijem novca (naglasiš valutu u kojoj ćeš primati novac) i te podatke pošalješ pošiljaocu (IBAN i SWIFT i banka posrednik, mada je realno potrebno samo IBAN i SWIFT).

Nikakva kartica ti ne treba ako ti treba samo devizni račun. Devizni račun je potpuno besplatan i nema nikakvog održavanja.

Najbolje je zapravo otvoriti racun u First Republic Bank u USA i uzeti debitnu karticu. Sa tom debitnom karticom podizes na bankomatima u Srbiji bez ikakve provizije. Nema ni bankomat provizija ni transfer niti od banke. Primanje uplata u First Republic je free plus takodje nema nikakvih smaranja sa poreklom tandara mandara to niko ne trazi. Takodje nema odrzavanje racuna.

Otvara se racun sa pasosem dok si u USA ili online sa ITIN brojem.
filozof
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pon Maj 03, 2010 10:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 205
Pohvalio: 1954

Postod filozof » Uto Maj 14, 2019 11:43 am

vradovic » 10 Feb 2019 06:40 am napisao:
astrodule » 26 Sep 2018 03:50 pm napisao:Zavisi kolika je provizija u inostranim bankama prlikom deviznih slanja. Kod nas deru, pa je WU često isplativija opcija.

U Intezi ćeš morati da pravdaš samo prvi devizni priliv. Tada im kažeš da će biti još priliva i pare će ti legati bez problema.

Kao što ti je rečeno, treba ti samo devizni račun čije je otvaranje u većini banaka besplatno. Tada tražiš instrukciju za prijem novca (naglasiš valutu u kojoj ćeš primati novac) i te podatke pošalješ pošiljaocu (IBAN i SWIFT i banka posrednik, mada je realno potrebno samo IBAN i SWIFT).

Nikakva kartica ti ne treba ako ti treba samo devizni račun. Devizni račun je potpuno besplatan i nema nikakvog održavanja.

Najbolje je zapravo otvoriti racun u First Republic Bank u USA i uzeti debitnu karticu. Sa tom debitnom karticom podizes na bankomatima u Srbiji bez ikakve provizije. Nema ni bankomat provizija ni transfer niti od banke. Primanje uplata u First Republic je free plus takodje nema nikakvih smaranja sa poreklom tandara mandara to niko ne trazi. Takodje nema odrzavanje racuna.

Otvara se racun sa pasosem dok si u USA ili online sa ITIN brojem.

Da li ovo važi za sve američke banke ili samo za ovu koju si pomenuo?
filozof
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pon Maj 03, 2010 10:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 205
Pohvalio: 1954

Postod filozof » Uto Maj 14, 2019 11:45 am

Moje iskustvo sa obaveznim izdavanjem Dina kartice: čekam već mesec dana. Kod Intese mi je već gotova Visa, ali ne mogu da je preuzmem dok im ne stigne Dina. Izgleda da to pravi Zavod za izradu novčanica? Zna li neko više detalja?
Ako sada i na platne kartice budemo čekali kao na zdravstvene knjižice eto još jedne radosti u režiji naše birokratije...
Pohvale za post: 1
nekianonimnilik
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 30, 2017 3:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1054
Pohvalio: 13875

Postod nekianonimnilik » Uto Maj 14, 2019 1:02 pm

verovatno su to pravilo uvalili jer niko ne bi isao drugi put da preuzme dinu kad kasni
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 7:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4734
Pohvalio: 1184

Postod Žika » Uto Maj 14, 2019 2:26 pm

Dina bez PIN-a samo sa potpisom (koji niko ne proverava, upoređuje) veoma opasna. Zabio sam je na tamno i mračno mesto daleko od bilo čijeg domašaja.
Pohvale za post: 2
Kokos
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Mar 17, 2011 3:19 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 880
Pohvalio: 1941

Postod Kokos » Ned Jun 02, 2019 3:54 pm

Jel ima još neko problema sa karticom danas? Meni odbijena u jednoj prodavnici i jednom bankomatu.

http://mondo.rs/a1190695/Info/Ekonomija/Placanje-karticama-problemi-u-Beogradu.html
"Najzad, Beograd je najidealnije mesto na svetu da se uhvati autobus za Zemun." - Momo Kapor

https://prugomokoevrope.wordpress.com/

Povratak na “Relax”