Šta je novo?

Odakle svi ovi ljudi dolaze?

dragisha

Beginner
Učlanjen(a)
12.05.2018.
Poruke
30
Pohvaljen
27
Vecina tema na forumu obrni-okreni odnosi se na stanogradnju sto veliki projekti, drzavna i privatna stanogradnja,
a sto rusenje starih dvorisnih kuca i zgrada i pravljenje novih stanova.
Elem, kod mene u Zemunu novi grad, takodje investitori masovno otkupljuju citava dvorista i volsebno skoro preko noci tu se uglavljuju zgrade,
ljudi masovno sve to kupuju ne pitajuci za cenu i kvalitet, uglavnom je sve unapred prodato itd.
E pa mene zanima odakle svi ti ljudi dolaze?
Nisu valjda svi ti ljudi prodali neko svoju dedovinu u unitrasnjosti pa hrle u Beograd i okolinu ili kupuju deci koja studiraju u Bg,
nisu mi tu jasne neke stvari?
 
Ima sigurno i toga, ali treba imati u vidu i brojeve, a to je da uvek ima ljudi koji imaju para. To jeste mali procenat, ali šta je 1000 novih stanova, no vrlo mali procenat, pa je sasvim normalno da ima ljudi sa parama?
 
evo ja sam neko ko je prodao dedovinu, ali ispade da nije dovoljno, cene su otisle u vis, a ja osta bez dedovine. I mene zanima odakle dolaza ova velika potražnja stanova. Pošto evidentno je da su cene porasle, ali da se stanovi kupuju. MIlsio sam da je do jeftinijih kredita, ali opet, nisu baš toliko jeftini, plate su manje više iste kada se izračuna inflacija, zanači rata je velika,pričam o srednjim primanjima.
Verujem da neko ko ima para kupuje po više stanova. Moj bivši gazda ih je imao 11 (slovima jedanaest) i sve ih je izdavao, moj sadašnji ima (samo) dva. Plašim se da ne dožemo kao u Švajcarskoj 1% poseduje nekretnine, svi drugi iznajmljuju od njih.
 
Eto, a sad zamisli koliko još ima tih tvojih bivših gazda koji imaju ogroman novac. Ovde je najsigurnija varijanta kupiti nekretninu. Započinjanje nekog biznisa je ovde vrlo nesigurno, plus, ako ti krene, eto tebi ekipe za reket kako kuca (kamenom) na vrata.

Ljudi često ne uzimaju u obzir koliko ima bogatih, a očigledno ih ima dosta kada su ovakve cene stanova. Pa svaka pevaljka i dronfuljica imaju para da kupe najskuplje stanove.
 
Moja neka zapažanja i mogući odgovor na pitanje:

Prvo, Beograd ima sve više turista. Uglavnom mlađih, koji (čak i srpske) hotele smatraju ''bezobrazno skupim'', te radije iznajmljuju sobe i apartmane. Uz to je priliv imigranata kao i gastarbajter-''turista'' iz Irana i Indije. Sve ovo dođe kao odlična prilika svakom (alavom) vlasniku manjeg ili srednjeg stana u BG. Pošto mogu uz minimalna ulaganja da pretvore prostor u neki apartman ili hostel, i za jedan dan namlate i 30 evra po osobi. Naravno, više je nego jasno i poznato da takve prakse stvaraju brojne probleme, ne samo zgradama i stanarima koji žive u okolini, nego i po samu ekonomiju i urbanizam grada, jer se time istiskuju stanari i nekada stambene četvrti postaju turističke spavaonice. Ali naravno, ovdašnje vlasnike stanova to uopšte ne zanima. A fala bogu pa ni nadležne organe. :D

Drugo, usled te opšte manije za hostelima i AirBnb, većina klijenata koji su ranije koristili, ili bi koristili te prostore u centru, zbog viših cena ili neodgovarajućih konfiguracija, mora da traži smeštaj u okolnim krajevima. I tako npr ako je ranije bilo 10.000 ljudi koji bi, iz bilo koje potrebe (ljudi koji skupljaju za svoj stan, studenti koji nisu u domu, ili pak poslovni prostori...) uzeli neki stan u centru, sada bivaju prisiljeni da iste traže izvan njega. I tako onaj ko je ranije ciljao na okolinu Bajlonija, sad cilja na Cvijićevu, a onaj koji je ranije hteo u Cvijićevu, sad gleda nešto kod Liona, itd itd... I na kraju se dođe do tih situacija da niču zgrade čak i u delovima grada koji nisu bili toliko traženi ranije. Ne samo zbog cena, nego zato što se zaista mnogo toga već zauzme.

Treće, mimo toga, u Beograd se svake godine doseli sve više ljudi. Što je razumljivo, jer svi znamo koliko centralizacija pustoši sela i manje gradove po zemlji. Tako da na ovaj već gorući problem sa turizmom se dodaje i broj novih naseljenika, koji stalno raste. Ne drastično, ali dovoljno da postoji izražena tražnja za smeštajem.

I četvrto, čini mi se da je u zadnje vreme sve više firmi koje odlučuju da se smeste u stambene zgrade, iz brojnih razloga. Teško je bilo šta tvrditi, ali tako mi se čini. Jer je sve više manjih firmi kojima za obavljanje posla ne treba ništa više od par zaposlenih i kompjutera (dakle ne samo IT firme, nego i druge firme ali koje sve rade digitalno). I umesto da plaćaju skuplje kvadrate u poslovnim zgradama, oni se odlučuju da posao vode iz stana. Što je, po mom iskustvu, često manje zlo nego hosteli i AirBnb. Ali ipak time prave pometnju na tržištu stanova a i sa aspekta urbanizma.

Kad se svi ti faktori ukombinuju, i to u jedan relativno kratak vremenski period od 5-8 godina (i turisti i migranti i bum IT/digitalnih firmi su se desili manje više u istom periodu), vidi se kako se to ispljava kroz ovu naglu i haotičnu tražnju za stanovima i poskupljenjem nekretnina. Što na kraju motiviše investitore da ih prave još više, gde god stignu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580393#p580393:1ru6y77m je napisao(la):
dragisha » Sat Nov 10, 2018 9:35 am[/url]":1ru6y77m]Nisu valjda svi ti ljudi prodali neko svoju dedovinu u unitrasnjosti pa hrle u Beograd i okolinu ili kupuju deci koja studiraju u Bg

Ima istine i u tome, jer porodica koja ima dvoje dece koja bi da studiraju ima matematiku (6 godina je neko minimalno studiranje puta 12 meseci puta dva...) da kupi stan. Drugo, stan u BG-u je lepa investicija koja donosi sigurne pare tokom godina.

Mene mnogo više čude gradovi koji stagniraju po broju stanovnika a gradi se na sve strane. I ti stanovi se prodaju. E tu zaista ne znam kome?
Van Beograda mi je nekako logično što se gradi po većim gradovima, ali manji gradovi su mi totalna enigma. Npr. Jagodina, Paraćin, Ćuprija, zgrade niču samo tako a broj stanovnika sve manji?
 
Gastarbajteri, nikad više i svi bi da kupuju po svojim varošicama.
 
Probaj da nađeš neki kvalitetniji normalan posao van 3-4 velika grada u Srbiji pa ćeš shvatiti odakle dolaze svi ti ljudi. Eto ja u mom rodnom gradu teško da mogu da radim nešto što mi odgovara dok u Bg imam šansu. ovi što nemaju šansu ni u Bg idu preko, i to je možda i više od 30 000 ljudi. A pare se skupe, ako ne za nbg i voždovac, skupiš za borču, krnjaču, rakovicu..
da imamo jaku železnicu moj grad bi bio daleko puniji, 80km je ništa a brzi voz koji ide 160. ali pošto naši vozovi idu ispod 50 u proseku isplati se prodati dedovinu i sve što možeš u mestu gde nema budućnosti i otići negde gde ima kakve-takve budućnosti. cena raste samo zato što je potražnja velika. tako se došlo da mirijevo ide preko 1000 eur po kvadratu. tokom devedesetih su se prodavali podrumi, kojekakve nadgradnje i vešernice pa su ljudi kupovali a kvadrat bio nenormalno velik. dakle na cenu utiču ponuda i potražnja. a potražnja je velika zbog te perspektive.
 
Sve se ovo dešava kada je kamata na štednju nula posto i uštedjenih 10 milijardi evra koje su gradjani stedeli se vade iz banaka i upumpavaju u nekretnine jer onda neće gubiti novac a za amatere logičan korak gde uložiti pare jeste u nekretnine, a tu sa druge strane ima i neke stabilnosti zemlja izašla iz krize, a imas i domino efekat pogotovo u našem mentalitetu kad hoces da se takmičis sa nekim pa vidis da par tvojih prijatelja je kupilo stan pa se osecas kao luzer pa i ti bi isto da se upustis u to i tako , a cena rente se u gradu povisila zbog pojavljivanja stan na dan pa ti se više isplati da kupiš na kredit nego da plaćaš rentu. Jedna stvar vuče drugu . Opet veća uposlenost pa samik tim veći izbor pojava it industrije. Pa vučićeva propaganda meda i mleka pa onda iz dijaspore kupuju stanove. Opšta ludnica na žalost a ovaj balon koji se napumpao za 2 godine ako pukne nagrabusili smo ga svi , kriza u americi se desila zbog nekretnina, mi smo tad bili na periferiji problema al smo ga osetili boga mi, a sada kada nama bude puklo tržište biće nezapamćeno loše. Sa druge strane iz zapadne evrope masovno kupuju nekretnine u istočnoj evropi zbog visokih stopa rasta cena nekretnina pa i kod nas isto kupuju gledajući na to kao u ulaganje. Ali pogledajte novogradnje uveče .. većina su svetla pogašena i niko ne živi u njima a sve rasprodate
 
Nije ovo nista. Cene ce tek da idu na gore.
Prosecna cena kvadrata ima da bude 4000e na NBG. Vracar 6-8k

Bull market je tek poceo.
 
vradovic":3eze0cf1 je napisao(la):
Nije ovo nista. Cene ce tek da idu na gore.

Cene čega (?). Struje, komunalija, hrane... :mrgreen:

Komičan naslov ove teme... :lool:

Kupuju ljudi stanove narodnim parama, može im se još uvek (ako uopšte i kupuju)...
Politikanti i njihovi podrepaši iz manjih gradova dolaze ovde i kupuju na veliko, valjda da bi izdavali...
 
20.000 ljudi zvanicno pripada srednjoj i visoj klasi ( tj placa porez). Sve ostalo ( izuzev 0.5%) su kombinacije.
 
Mislim da je veliki broj prodtih stanova, naročito u skupljim novogradnjama, zapravo obično pranje para. Ne kažem da nema ljudi koji kupe, ali nema ih toliko.
 
Slažem se sa pretpostavkom @jelenabg. Prikladniji naslov teme bi bio 'odakle sve te pare dolaze?'. Ali bi možda najbolje bilo ugasiti je.
 
Prema mom mišljenju tema je sasvim ok. Prema popisima Beograd ima uglavnom sličan broj stanovnika, a kapaciteta za stanovanje sve više i više. Ko ih to popunjava? Pogotovo ove elitnije. Mada više niša nije jeftino.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580742#p580742:3h4irexc je napisao(la):
Kokos » 11 Nov 2018 11:07 pm[/url]":3h4irexc]Prema mom mišljenju tema je sasvim ok. Prema popisima Beograd ima uglavnom sličan broj stanovnika, a kapaciteta za stanovanje sve više i više. Ko ih to popunjava? Pogotovo ove elitnije. Mada više niša nije jeftino.

1.) Turisti
(sve ih je vise svake godine) Rast je po 10-20% godisnje. Pogledajte samo AirBNB.
Tako da mnogi vise ne kupju to za zivot vec kao investiciju.

2.) IT poslovi
Svi poslovi vezani za IT su u velikom usponu. Plate su odlicne za Srbiju.

3.) Nasi ljudi iz inostranstva
S obzirom da je USD veoma jak prema EURO valuti.
Velika je povoljnost za kupce iz USA da kupuju sad nekretnine po Srbiji.


Mislim da dolazi ogroman rast cena nekretnina i da ce vrlo brzo da se dupliraju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580393#p580393:12b85n4v je napisao(la):
dragisha » 10 Нов 2018 09:35 am[/url]":12b85n4v]
E pa mene zanima odakle svi ti ljudi dolaze?
Nisu valjda svi ti ljudi prodali neko svoju dedovinu u unitrasnjosti pa hrle u Beograd i okolinu ili kupuju deci koja studiraju u Bg,
nisu mi tu jasne neke stvari?
Један од разлога повећане куповине некретнина је и прилично велики обим тј. повећање експропријације земљишта где држава градила/гради аутопутеве (гледајући од 2000. на овамо), магистралне путеве, изградња и проширење улица по градовима, разне пословне и индустријеске зоне,.... Многи су на тај начин дошли до, признаћете, великих износа новца + некретнине што стамбене што пословне.

Наравно сви они су већи део новца издвојили за куповину некретнина по Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу,... како ко и где, и на тај начин осигурали добар део добијеног новца. Неки су уложили у производњу или неку другу делатност, а свима се повећао и банковни рачун.
 
Фактори који су горе наведени сигурно утичу до одређене мере. Ја мислим да је селидба у Београд, ако се не може у иностранство, један од важнијих фактора. По мени, исто тако''Београд на води'' и остали велики пројекти доста утичу, и то на цео град. Нови Београд је поскупео можда и због све гушћег саобраћаја, поготово у ''старом'' делу града. Аутомобил је у Србији постао прави статусни симбол.
Да ли мислите да је могуће да један број људи купује станове у овим новим великим стамбеним блоковима по целом граду, док су још у изградњи, а онда их препродају по већој цени кад је пројекат завршен, и на тај начин зарађују/перу новац и повећавају цену новоградње?
 
naravno da je moguce. Ima još jedna fora. Kupi se jeftinije stan koji nije uknjižen i gde je procedura u toku, ali vlasnik ne može da je istera do kraja. Onda preko svojih veza to ubrzaju, stan ili kuća dobije papire, i onda se proda po "tržišnoj2 ceni
 
Vrh