Srpski projekti na drugim kontinentima

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7832
Pohvalio: 4893

Re: Srpski projekti na drugim kontinentima

Postod Пантограф » Čet Feb 21, 2019 11:28 am

Da, popularan je bio Irak za naše građevince u to vreme. Ali, Irak je onomad, za razliku od Libije, bio i mezimče Zapada, baš zbog rata sa Iranom. Kao što već napisah, u Iraku su Francuzi tada gradili nuklearni reaktor, pomažući Sadamu da dobije atomsku bombu (Izraelci, naravno, sprečili). Libija je druga priča, ali i tamo su, u Gadafijevo doba, u najvećim infrastrukturnim radovima učestvovale - kompanije iz kapitalističkih zemalja.

Inače, upravo proverih na vikipediji da je za gradnju tornjeva u Kuvajtu Energoprojekt angažovala - kanadska kompanija. To je kao kad Vinci u razvoj Aerodroma Nikola Tesla uvede grčku Ternu. Zato i kažem da tu treba razlučiti - da li je reč, jednostavno, o biznisu (što mislim da jeste, u velikoj većini slučajeva), ili o nekakvom velikom političkom projektu.
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
YYZ
Novice
Pridružio se: Ned Avg 12, 2018 6:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2
Pohvalio: 3

Re: Srpski projekti na drugim kontinentima

Postod YYZ » Pon Feb 25, 2019 11:40 pm

Ima nešto o tome u ovoj knjizi. Ako nekoga zanima mogu skenirati i pripadajući tekst

Slika

Slika

Slika

Slika
Pohvale za post: 2
Tintoreto
Intermediate
Pridružio se: Pon Apr 14, 2014 5:28 am
Kontakt:
Pohvaljen: 74
Pohvalio: 7

Re: Titovi projekti u Africi i Aziji

Postod Tintoreto » Uto Feb 26, 2019 5:41 pm

maršalsavo » Tue Feb 19, 2019 9:33 pm napisao:
zidar » Uto Feb 19, 2019 12:22 am napisao:@maršalsavo

Odlicna tema :kk:

Predlazem da se preimenuje u "Jugoslovenski projekti u belom svetu"

Projektovanje je radila domaca struka a dosta ovih zdanja postalo je lokalno obelezje.
Mozemo biti ponosni na radove nasih oceva.

Hajde da pocnemo:

Sheraton Hotel i Kongresni centar
Harare, Zimbabve
Energoprojekt
1985

Danas se zove Rainbow Towers

Slika

- - - -

Kuwait Towers
Kuvajt
Energoprojekt
1979

Danas nacionalno obelezje Kuvajta

Slika

https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_Towers

Nastavite dalje...

Wow! Nisam znao da smo pravili tako monumentalne projekte van granica, ovaj u kuvajtu me je stvarno impresirao, ko ima jos nek salje :D

Moram priznati da me obuzeo cudan osecaj ponosa na zemlju, oceve i dedove kada sam bio u Kuvajtu ispred.ove zgrade.
Energoorojekt je firma za ponos...
Koliko god da ga srozaju mislim da su ovakve stvari neizbrisive i da ce se tesko zaboraviti.
Imam kod oca kuci njegovu knjigu koju su dobili zaposleni za 55god postojanja, u koloru sa slikama dobar papir i znam da tu ima masa gradjevina iz inostranstva pa cu videti ako se setim da uzmem i skeniram.
Audi, vide, tace, si vis vivere in pace.
Pohvale za post: 4

Povratak na “Relax”