Beogradski grafiti i poruke komšijama

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Ambassador
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Jul 04, 2007 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2
Pohvalio: 0

Postod Ambassador » Sre Apr 02, 2008 11:12 am

bigvlada napisao:ili dozvoliti da se za tu svrhu koriste ograde gradilišta

Upravo to je bilo urađeno sa ogradom gradilišta Savograda.
Denacionalizujte Novi Beograd, rehabilitujte mo
Milance
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Jan 31, 2007 1:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 35
Pohvalio: 97

Postod Milance » Sre Apr 02, 2008 11:58 am

@bigvlada
Slazem se sa tobom, nisam ni ja mislio da treba ljudi sada da se lincuju zbog grafita. Ja znam par ljudi koji su se bavili time (ili se jos bave) i znam da su normalni ljudi i da to rade iz nekog revolta za koji su poslednjih godina imali razloga. Elem ono sto si i ti napisao je potpuno ok i ukoliko je u pitanju neko gradiliste ili zabaceni zid onda to moze i da se tolerise (u smislu opsteg prihvatanja te pojave) ali mi iskreno smeta kad vidim na nekoj novouradjenoj zgradi, metrou - Beovoz (kakva sala! ;) ) itd. Hocu da kazem ukoliko se neko bavi time neka bude svestan da ako bude uhvacen da mu sledi kazna (novcana ili korisno drustveni rad) i to mora tako da bude!
Poslednja izmena od Milance u Sre Apr 02, 2008 11:59 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Dec 21, 2006 10:23 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 14

Postod Влада » Čet Jun 26, 2008 12:40 am

:D овај ми је одличан

Slika
Pohvale za post: 2
Goldstein
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Avg 31, 2008 12:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5

Postod Goldstein » Pon Okt 27, 2008 9:33 pm

Dva poucna grafita na zadnjem zidu zgrade PMF-a u Siminoj:

Slika

Slika
Poslednja izmena od Goldstein u Pon Okt 27, 2008 9:41 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Ambassador
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Jul 04, 2007 2:09 am
Kontakt:

Postod Ambassador » Uto Okt 28, 2008 12:06 am

A sve to reče Dositej? :)
Denacionalizujte Novi Beograd, rehabilitujte mo
Goldstein
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Avg 31, 2008 12:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5

Postod Goldstein » Čet Nov 06, 2008 10:55 am

Na zidu Osnovne škole „Nadežda Petrović“ oslikan portret ubijenog mladića
Grafit kao opomena i protiv zaborava
Slika
Na zidu fiskulturne sale Osnovne škole „Nadežda Petrović“ iscrtan je grafit posvećen nedavno ubijenom Nemanji Miljaniću, bivšem đaku ove škole. Učenici koji su ga poznavali kao dobrog momka iz kraja želeli su da se na ovaj način oproste od njega. Direktor škole smatra da ideja nije loša ukoliko deca shvate pouku.
Nemanji Miljaniću, učeniku Poljoprivredne škole, koji je 21. oktobra preminuo tri dana nakon što ga je posle svađe i tuče ranio vršnjak M.J. Nemanja Miljanić

ispred stadiona “Sinđelić”, drugari su posvetili grafit. Prikupili su novac,
Slika
Nemanja Miljanić

angažovali profesionalca, koji je nacrtao mladićev portret uokviren pupoljcima i posvetom “samo opušteno”.
- Nemanja je bio učenik ove škole. Nije bio odličan đak, ali je bio dobar dečak, a to je važnije od petica. Kad se nesreća dogodila svi smo bili potreseni, a posebno neki učenici koji su ga poznavali. Onog jutra kad je umro, kod mene je došao jedan osmak vidno potrešen i uzrujan. Rekao mi je da je Nemanja umro. Pokušao sam da mu objasnim da je sve što se desilo strašno, ali da je to život. Ružne stvari se ne dešavaju samo drugima već i ljudima koje poznajemo i koji su nam bliski. Šta god da se desi moramo biti jaki i naći način da se s tim izborimo. Svima nam je bilo teško, ali sam bio iznenađen činjenicom da su đaci tako reagovali budući da je Nemanja ipak stariji od njih. Posle su mi objasnili da ga znaju iz kraja i da se družio sa njihovom starijom braćom - priča za “Blic” Zoran Đorđević, direktor Osnovne škole “Nadežda Petrović”.
Posle nekoliko dana, taj isti učenik obavestio je direktora da su se sadašnji i bivši učenici organizovali i na čeonom zidu fiskulturne sale iscrtali grafit posvećen Nemanji. Oni su na taj način želeli da se oproste od svog druga, ali i da ujedno poruče da ga nikad neće zaboraviti. U školi su posle kraćeg razmišljanja, odlučili da podrže želju učenika, tako da će prekrečiti okolne žvrljotine.
- Možda jeste malo degutantno, ali to su deca želela. Kad smo malo razmislili shvatili smo da može biti i vrlo poučno. Ako će pogled na grafit naterati đake da se zamisle i razmisle pre nego što pređu ulicu ili uđu u svađu, onda je to u redu. Ukoliko na ulici vide tuču ili svađu ne treba da ostanu da gledaju nego da se sklone. U tim godinama mnoge stvari deluju bezazleno, ali posledice mogu biti ozbiljne - dodaje Zoran Đorđević.
Da je grafit degutantan složili su se i psiholozi, ipak ukoliko je to način da se deca izbore sa gubitkom, moglo bi biti opravdano. Ovakve stvari su vrlo osetljive i najveće je pitanje kakve će posledice ovaj prizor ostaviti u dečijoj glavi.
- Nisam ni za ni protiv ovakvog izražavanja emocija. Taj dečak je išao u tu školu i pripadao joj. Koliko sam razumela živi u blizini i verovatno je tu često svraćao. Sa gubitkom dragih nam ljudi teško se bore i mnogo stariji, a kamoli oni koji imaju 14 ili 15 godina. Zapravo možda je i dobro što su deca našla način da iskažu ono što osećaju, a ne da to drže u sebi. Ipak, o svemu bi trebalo razgovarati sa roditeljima i đacima i proveriti kako oni reaguju na sve. Ako je većini to prihvatljivo i ako đaci to shvataju na pravi način, onda je to pun pogodak - objašnjava Gordana Pajić, dečiji psihoterapeut.
[hr]Roditelji ganuti
- Videla sam grafit i zaista sam ganuta. Niko nas nije obavestio ni pitao pre nego što je nacrtan, ali u svakom slučaju drago mi je što ga deca pamte kao dobrog momka, što on svakako i jeste bio - rekla je za “Blic” majka ubijenog Miljanića.

Izvor: Blic
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=64190
bigvlada
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jun 29, 2007 7:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6

Postod bigvlada » Uto Nov 25, 2008 11:58 am

U Helsinkiju grafiti proglašeni za urbanu kulturu
Autor: FoNet | Foto:Ilustracija, wordpress.com | 23.11.2008. - 15:22

Gradske vlasti Helsinkija odustale su od uzaludne borbe protiv grafita i proglasili da je slikanje i crtanje po zidovima deo urbane kulture.

Slika

U skladu s novom politikom, saopšteno je da grafiti i druga umetnička dela na zgradama na području grada više nisu protivzakoniti, uz uslov da se vlasnik nekretnine slaže s tim. Međutim, gradska vlast naglašava da mora da se vodi računa da postoji velika razlika izmedju slikarija i običnog šaranja. Gradsko veće ipak je odbacilo predlog Pava Arhinmaekija iz Stranke levice da se visoke ograde protiv buke izvan gradskog centra stave na raspolaganje piscima grafita, uz obrazloženje da ta vrsta umetnosti mora da bude na mestima na kojim će ih videti što više ljudi.
Helsinki je proteklih godina spadao medju gradove u kojima je vođena najžešća borba protiv svakog oblika grafita. Čak je bila proklamovana "nulta tolerancija", ali nakon duge i uzaludne borbe koja je praznila gradsku blagajnu grad je odlučio da "okrene ploču".

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/zanimljivosti.php?id=66819

Mislim da je ovo dobar kompromis, trebalo bi i mi ovo da uradimo.
Poslednja izmena od bigvlada u Uto Nov 25, 2008 12:00 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
The world is not based on reality but on the perception of reality. The problem is that for most, illusion is the reality...
bigvlada
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod bigvlada » Ned Apr 19, 2009 8:36 am

kao što rekoh da će se desiti

Slika
The world is not based on reality but on the perception of reality. The problem is that for most, illusion is the reality...
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4243
Pohvalio: 1563

Postod relja » Ned Apr 19, 2009 10:30 am

Autor poruke je izgleda bio veoma emotivno potresen i uzbuđen. Valjda treba da piše - ЏАБА СТЕ УДАРИЛИ ЛИМАРИЈУ

Deca su danas previše dokona i imaju puno slobodnog vremena i mnogo neutrošene energije....ili sam ja postao mnogo mator.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
nehru
Novice
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 2:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0

Postod nehru » Ned Apr 19, 2009 3:04 pm

Ove bilborde ce morati da sklone. Gde ce se sad na Novom Beogradu crtati grafiti? :mad:
Ako ne sklone, onda bi grafiti mogli da osvanu na fasadama Delta City-ja i Usca, ionako ih treba malo ulepsati. ;)
jlaki
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 3:29 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 208
Pohvalio: 44

Postod jlaki » Pon Apr 20, 2009 2:46 pm

nehru napisao:Ako ne sklone, onda bi grafiti mogli da osvanu na fasadama Delta City-ja i Usca, ionako ih treba malo ulepsati. ;)

Šteta što grafiteri nisu dovoljno zagrejani za dc i usc zbog kamera. ._.
Stop automobilizaciji Beograda!
Lucifer
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:53 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1

Postod Lucifer » Pon Apr 20, 2009 3:25 pm

A Hrvati su inace izdali knjizicu na kojoj prosto stoji "Grafiti" u kojoj su preveli (citaj: pokrali) sve beogradske grafite...

Jedan idiotski prevod:

Crvenkapica: vuce pobrkao si slovo, trabao si me pojesti.

original:

Crvenkapa: vuceo pobrkao si slovo, trebalo je da me pojeDes

---

dopadaju mi se one poruke sto su se pojavile po celom gradu, iscrtane na zgradama sablonom... jedna kod kneza:

centar sava krsi ljudska prava
Poslednja izmena od Lucifer u Pon Apr 20, 2009 3:29 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
"Izvoz klju
bigvlada
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod bigvlada » Uto Maj 12, 2009 8:03 am

INTERVJU - Nasan Tur, nemački umetnik, o projektu „Beograd kaže...“
Grafiti - portret grada

Slika

Autor: K. R.

Povodom Dana Evrope, 9. maja, na stranama vikend izdanja Danasa realizovan je neuobičajeni umetnički projekat - integralan tekst probranih beogradskih grafita, objavljen u obliku oglasa na celoj strani, svojevrsna je oglasna tabla prikupljenih uličnih poruka koje je Nasan Tur, nemački umetnik turskog porekla, beležio foto aparatom, stvarajući aktuelni portret Beograda.

U okviru projekta pod nazivom „Beograd kaže...“, Tur je, na poziv beogradskog Gete instituta, fotografisao preko 350 grafita ispisanih na javnim površinama - na fasadama, klupama, telefonskim govornicama, birajući isključivo tekstualne grafite. Poruke su, po uputstvu autora, redom prepisane i pretvorene u tekst, bez cenzure i selekcije. U tekstu ima ljubavi, psovki, politike, besa, mržnje, duhovitih primedbi, ličnih poruka - brevijar efemernih ideja i emocija izloženih sugrađanima.

Kako ste došli na ideju za ovaj projekat?

- Osnova ovog projekta je u ideji prikazivanja portreta jednog grada, tako da sadržaj ne budu već poznate paradigme. Grafitima je prekriven skoro svaki veći grad na svetu. Ovaj fenomen se poput crvene niti provlači kroz svakodnevicu uprkos svim kulturnim razlikama. Lokalno relevantni socijalni i politički problemi u njima su jednako vidljivi, koliko i globalna pitanja i čežnje.

Među grafitima koji su prikupljeni u Beogradu, nalaze se politički stavovi, ljubavne izjave, psovke ali i vicevi. Da li postoje različiti „stilovi“ grafita, u zavisnosti od toga gde se nalaze?

- Po načinu pisanja svi su manje više isti. Ono što mene zanima jesu jednostavni tekstualni grafiti, a ne grafiti hip-hop kulture mladih. To je nešto potpuno drugo. Mene zanima sadržaj, namena, radikalnost, rizik. To je aktivistički gest, koji u velikoj meri prevazilazi potrebu za ličnom prezentacijom. Poruke su o ratu, ljubavi, mržnji, bolu, čežnji i radosti. Svima njima zajednička je potreba za pronalaženjem publike i platforme koja sa jedne strane pruža anonimnost, a sa druge pruža mogućnost obraćanja velikom broju ljudi.

Ko se izražava grafitima?

- To su pre svega ljudi koji imaju nešto da kažu i potrebu da to podele sa drugima. Kako se to uglavnom radi na ilegalan način, logična je pretpostavka da ta osoba ima jako izraženu aktivističko-anarhističku crtu. Ovo je, međutim, samo moja pretpostavka, s obzirom na to da se u stvari ne zna tačno ko je autor grafita koje ja sakupljam.

Da li ste vi nekada napisali grafit?

- Pa naravno, skoro je to bilo. U jednom od mojih poslednjih radova, „Time for Revollusion“ u Frankfurtu na Majni, pisao sam po jednom zidu. Bilo je neverovatno kojom brzinom su mene i mog asistenta opkolile dve interventne jedinice i troja kola policije, kako bi nas sprečili da pobegnemo. Kako je, međutim, moja akcija bila deo projekta koji podrazumeva umetnost na građevini, situacija se smirila za svega nekoliko minuta.

Ponekad eto i umetnici imaju neke privilegije.

Nasan Tur

Rođen 1974. godine u Ofenbahu, Nasan Tur živi i radi u Berlinu. Studirao je na Fakultetu

za dizajn u Ofenbahu i na Städelschule u Frankfurtu na Majni. Posredstvom fotografije, videa, instalacija, performansa i intervencija u javnom prostoru, Nasan Tur istražuje navike u ponašanju ljudi i uticaj političkih akcija. U svojim radovima Nasan Tur se

poigrava pitanjima socijalnih navika i kulturnog i socijalnog identiteta. Njegovi radovi prikazani su između ostalog i na 10. bijenalu u Istanbulu, na 28. bijenalu grafike u Ljubljani, na 6. bijenalu u Tajpeju i na 47. oktobarskom salonu u Beogradu.

Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/kultura/grafiti__portret_grada.11.html?news_id=160713
shmeksi
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 1:50 am
Kontakt:

Postod shmeksi » Pet Jun 05, 2009 12:57 am

Da li neko zna da li je grafit "Sloteru Niče, Žarkovo ti kliče" još uvek živ ili ga je neko uklonio. Bila bi fora nekako zaštiti to. :kafa:
"Ja volim Starbucks - đaba je wc i ne moram ništa da pijem." by Ambassador
"Gde ja stadoh, ti izdaj na 99 godina i uzmi svoje deo..." by Relja
"Mislim da jedini metro koji će ova generacija da napravi jeste linija M1: Imaginationland - Land of Make Believe." by ACR
"Zaboravio si i M2: Neverland - Imaginationland" by JohnnyLee
Shifty
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 1:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0

Postod Shifty » Pet Jun 05, 2009 9:06 am

Procitao sam da ce Sloter Nik posetiti Zarkovo i zagradu gde je grafit "nekada bio", tako da ga verovatno nema vise :(
bigvlada
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod bigvlada » Sub Okt 24, 2009 9:42 am

Mud Stencils Create Environmentally-Conscious Graffiti
by Ariel Schwartz, 10/20/09

Slika

DIY graffiti doesn’t have to be ugly– it can be thought-provoking, challenging, and perhaps most importantly, temporary. Jesse Graves, an artist based in Milwaukee Wisconsin, has harnessed mud as an artistic medium to take his green graffiti to the streets, and he encourages others to do the same.

Slika
Slika
Slika

Izvor:Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2009/10/20/mud-stencils-create-environmentally-conscious-graffiti/

I vuk sit i ovce na broju.

Graves’ graffiti, which includes images of bicycles, bottles of oil, and cows, uses mud stencils to promote messages of social justice. Why mud? According to Graves, “I use mud or earth because it is a fundamental life-giving substance, logical for my messages.”

His process is simple — tape a stencil design behind transparent Mylar, cut the picture out with an X-Acto knife, tape the stencil to a surface, dab mud on the stencil with a sponge, and remove both the tape and the Mylar. It’s so simple, in fact, that budding graffiti artists should have no problem going out and plastering their cities with green messages. So what are you waiting for?
shmeksi
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 1:50 am
Kontakt:

Postod shmeksi » Pet Nov 06, 2009 3:43 pm

Evo klipa na koju sam upravo nabasao (nisam ga još ni pogledao) pa odmah delim sa rajom. U pitanju je emisija o stencil artu u Srbiji.

http://www.vimeo.com/1698115
"Ja volim Starbucks - đaba je wc i ne moram ništa da pijem." by Ambassador
"Gde ja stadoh, ti izdaj na 99 godina i uzmi svoje deo..." by Relja
"Mislim da jedini metro koji će ova generacija da napravi jeste linija M1: Imaginationland - Land of Make Believe." by ACR
"Zaboravio si i M2: Neverland - Imaginationland" by JohnnyLee
BOKI SMOKI
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pon Mar 23, 2009 1:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 14
Pohvalio: 6

Postod BOKI SMOKI » Sub Nov 06, 2010 8:22 pm

U Pancevu je pre bio grafit vezan za Canka;

Puko Canak, prosule se pomije.
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1627
Pohvalio: 5200

Re: Beogradski grafiti i poruke komšijama

Postod Ksenija » Pet Avg 04, 2017 7:46 pm

"Grafiti od pračoveka, preko bunta mladih do ulične umetnosti

Grafiti, u svojim najrazličitijim oblicima, datiraju još iz praistorije u vidu oslikanih zidova pećina. Od prvih crteža do 3D murala, ulična umetnost je prošla mnoge faze, od izražavanja socijalnog bunta, nepriznavanja pa sve do umetnosti koju sve generacije umeju da cene. Pogledajte kako je tekao put razvoja grafita i ulične umetnosti. Цео чланак https://beleske.com/grafiti-zanimljivos ... -umetnost/

grafit-naocare.jpg
grafit-naocare.jpg (73.33 KiB) Pogledano 4120 puta

И један који се мени јако допао, скоро мала представа.

20.jpg
20.jpg (98.67 KiB) Pogledano 4120 puta

Препоручујем да погледате сајт са видео снимком, ово је само делић "представе".

"This year-long exchange between a London graffiti artist and council cleaner is hilarious"
http://www.shortlist.com/news/this-year ... -hilarious
Pohvale za post: 1
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Ned Avg 06, 2017 12:11 pm

Pogreših u prethodnom, ne tiče se Beograda ali svakako je vredelo izdvojiti, naročito drugi.

ca9d9952ff4a838fa3bd43d4d7831e76.jpg
ca9d9952ff4a838fa3bd43d4d7831e76.jpg (63.41 KiB) Pogledano 4050 puta
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Čet Feb 22, 2018 3:09 pm

Ne znam gde se grafit nalazi ali je svakako interesantan i na neki način pripada baš BB forumu :gobb:

stf.png
stf.png (242.54 KiB) Pogledano 2246 puta
Pohvale za post: 4
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Ned Apr 22, 2018 7:22 pm

Foto-Predrag-Trokicic-6.jpg
Foto-Predrag-Trokicic-6.jpg (320.54 KiB) Pogledano 1510 puta

Foto: Predrag Trokicić za Peščanik
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Uto Maj 29, 2018 11:47 am

Из старог краја, 28. маја о.г.:
IMG_20180528_180747.jpg

И један љубавни вапај:
IMG_20180528_180930.jpg

IMG_20180528_180944.jpg

Он или Она нису схватили да "К старому возврата больше нет", како је написао Јесењин у Писму Мајци.

Povratak na “Relax”