Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

RockerSVK

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.04.2007.
Poruke
930
Pohvaljen
43
Lokacija
Братислава
Otvaram novi topik, ne znam da li je ova tema bila ovde. Šta mislite o emitovanju televizije u Srbiji, dakle o tehnologijama ili kada će biti digitalna televizija u Srbiji? Kakvo je uopšte stanje sa mrežom signala? Mislim da ovde ima dosta prostora za diskusiju. Ili, najavljeno emitovanje Eurovizije u HD formatu - po mom pogledu nerealno. :D Šta urbanisti misle o tome?
 
Ja sam čuo da će RTS da iznajmi opremu za digitalnu televiziju. Ameri valjda prelaze u potpunosti na digitalnu televiziju 2009, EU 2012 a mi kada cena polovne opreme dovoljno padne.
 
RTS tj. onaj krmak Tijanic je potrosio oko 80 miliona € na tehnicke pripreme a Eurosong. Rezultat svega toga na ekranu nije vidljiv s obizirom da nista od tog novca do sada nije otislo u novu emisionu tehniku koja je i dalje na nivou iz 70ih.
 
Pricali smo malo o HD tehnologiji ja mislim na temi o avalskom tornju. Ne mogu tacno da se setim ali mislim da je tamo a i samo smo se dotakli te teme. Bilo je u stvari vise reci o digitalnom signalu. Ma ne znam vise ni sam... :D U svakom slucaju HD je strava i razlika je straobalno velika u odnosu na danasnji standard pogotovo sto su danas televizori jako veliki i (ne)kvalitet slike se izuzetno mnogo uocava.
 
Evrovizija ce se emitovati u HD formatu (iznajmljena je oprema, a i to je jedan od uslova organizacije), ali samo za inostrano trziste, kod nas ce ici SD. Za HD je potrebno emitovanje DVB tehnologijom koje je samo eksperimentalno u Srbiji, tj. nije zazivelo od eksperimenata ranih 90-tih. Ono sto ne razumem je zbog cega kablovske mreze ne nude neke druge HD kanale (Discover, NatGeo, HBO, itd) , ima sasvim dovoljno ljudi sa takvim televizorima kod nas.
 
Da, čuo sam Tijanićeve izjave o kupovini "jednog HD kamkordera" u RTS :D Austrija kako ja znam je prešla već potpuno na DVB emitovanje, mogli bi smo i mi ovde, ali svi se drže samo termina 2012 tako da još nisam kupio LCD HD televizor, čekam na bolju sliku :) Imam i parabolu, ali zbog položaja mojeg stana okrenutog ka zapadu, domaće slovačke kanale ne mogu da uhvatim (oni su svi na ASTRI 3), RTS mogu :) Što se tiče Eurovizije, govorilo se da par ljudi može gledati HD emitovanje preko satelita ili tako nešto. O DVB pitanjima se mnogo govori, ali malo se radi, takva je praksa...
 
Evo nekih interesantnih informacija o IPTV, prosirenju ADSL kapaciteta, i Telekomu Srbije...
Intervju je malo bajat (malo vise od mesec dana) ali ima najbolje informacije koje sam do sada video:
Uskoro IPTV u Srbiji

Dragana Stanić

Kada će i pod kojim uslovima Telekom Srbija početi da pruža nove interaktivne usluge korisnicima, razgovarali smo sa Zoranom Milovanovićem, direktorom Sektora za multimedijalne usluge u Direkciji za usluge Telekoma Srbije

Koji građani mogu očekivati da im se ponudi IPTV, odnosno Triple Play usluga? Samo oni koji danas imaju digitalne telefonske linije, oni koji već imaju ili bi mogli da imaju ADSL priključak ili i oni koji imaju ISDN odnosno analogne priključke?

- Usluga IPTV se realizuje povezivanjem odgovarajuće korisničke opreme preko širokopojasne pristupne ADSL tehnologije. U skladu sa tim, Telekom Srbija ulaže ogromne napore i sredstva u unapređenje postojeće transportne infrastrukture i u ADSL tehnologije. IPTV u suštini predstavlja širokopojasnu uslugu prenosa podataka do krajnjeg korisnika, te je u potpunosti povezana sa raspoloživošću servisa na lokalnoj infrastrukturi.

U odnosu na postojeću KDS i Internet ponudu kakve cene mogu građani da očekuju u vašoj Triple Play ponudi?

- Triple play predstavlja tehničko rešenje koje korisniku obezbeđuje tri bazna servisa: brzi Internet, telefoniju i IPTV. Svesni smo da je ekonomski parametar primaran, pored kvaliteta i personalizacije, stoga je naš imperativ da Triple Play usluga bude izuzetno atraktivna i dostupna, prvenstveno po pitanju cene i kvaliteta.

Da li će Telekom Srbija nuditi objedinjenu uslugu Triple Play sa objedinjenim računom?

- Telekom Srbija će u svom portfoliju naprednih širokopojasnih usluga ponuditi objedinjene servise Interneta, IP televizije i telefonije, sa objedinjenom naplatom, kao izuzetno pogodnom i praktičnom sa strane krajnjeg korisnika, ali i sa aspekta Telekoma Srbije kao operatera.

Da li će tehnologija koju je Telekom Srbija izabrala za IPTV moći da prikaže i u Evropi sve brojnije HDTV kanale u HD rezoluciji? (HTV takođe)

- IPTV platforma Telekoma Srbija svakako podržava prijem i distribuciju sadržaje u HD rezoluciji. Smatramo da bi to bilo veoma interesantno određenom broju korisnika. Iz tog razloga planiramo da korisnicima, koji su za ovu uslugu zainteresovani i tehnički opremljeni, u posebnom paketu ponudimo sadržaje u HD rezoluciji.

Kakav kvalitet slike i zvuka će se ponuditi građanima? Kakvi kompresioni algoritmi, protok, osnovni video i audio parametri...

- Kvalitet slike i zvuka biće na izuzetno visokom nivou, s obzirom na tehnologiju kojom će se signal preuzimati direktno iz studija i uz maksimalno očuvanje kvaliteta distribuirati korisniku. Transport signala u mreži biće u digitalnom obliku u MPEG4 formatu, protoka do 4 Mb/s, i ukupnim DVD kvalitetom signala. Za prijem IPTV signala potrebno je postaviti Set Top Box, odnosno računarski uređaj za konverziju signala u oblik podesan za prikazivanje na standardnim TV aparatima. Važno je napomenuti da je kompletan prenos i distribucija signala pod 24/7 nadzorom i ono što predstavlja kuriozitet za ovu tehnologiju, je da sistem nadzora detektuje kvar ili prestanak distribucije signala u realnom vremenu. Nadzor na daljinu i u svim tačkama prenosa obezbeđuje izuzetno pouzdan i kvalitetan servis i verujemo da će u vrlo kratkom periodu zadobiti potpuno poverenje naših korisnika – rekao nam je Zoran Milovanović.
Ceo clanak: http://www.mediacenter.org.yu/code/navigate.asp?Id=1155
 
Dobro, ovo su novogodišnje želje Telekoma, da jednim udarcem, koristeći svoju postojeću infrastrukturu monopolizuje provajding. Ali im neće uspeti. Wimax može isto to pa i više (fiksna i mobilna telefonija, kablovska i satelitska televizija, internet) uz mnogo manja ulaganja (jer je u pitanju bežična tehnologija). A i ne zavisi od zakona tipa ako postaviš optički kabl pod zemlju on automatski postaje vlasništvo Telekoma (da li su ukinuli taj zakon?).
 
DO 2012. GODINE DIGITALNA TELEVIZIJA U SRBIJI
BEOGRAD , 30. maja (Tanjug) - Ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Srbije Aleksandra Smiljanić izjavila je danas da je cilj tog Ministarstva da se u Srbiji do 2012. godine izvrši prelaz sa analogne na digitalnu televiziju.

Smiljanić je, otvarajući Šesti regionalni susret radiodifuznih organizacija i proizvođača emisione opreme, istakla da je taj cilj određen imajući u vidu interes građana, radiodifuznih organizacija i činjenicu da će veliki broj susednih zemalja završiti digitalizaciju do 2012. godine.

Ona je objasnila da je na regionalnoj radio-komunikacionoj konferenciji odrzanoj u Ženevi "RRC-06" donet obavezujući sporazum o prelasku na digitalnu televiziju do 17. juna 2015. godine, ali će mnoge zemlje Evrope, pre svega članice EU to učiniti ranije, a dužnost Srbije je da im se pridruži u daljem razvoju radiodifuzije.

Smiljanić je istakla da je sa Ministarstvom kulture već počela izrada Strategije prelaska sa analogne na digitalnu televiziju, imajući u vidu sve aspekte te problematike - tehničke, tehnološke, društveno- ekonomske, regulatorne, programske i promotivne.

Istakla je da digitalizacija radiodifuzije obuhvata digitalizaciju studijsko-produkcionih kapaciteta, prenosa, predajnika i, što je najvažnije, digitalizaciju prijemne opreme.

Izvršni direktor Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL) Milan Janković objasnio je da je na konferenciji "RRC-06" dogovoreno na koji će način svaka zemlja izvršiti digitalizaciju i koliko će koja zemlja imati televizijskih i radio kanala. Srbija će, digitalizacijom radiodizufije, moći da ima od 32 do 48 televizijskih kanala i 12 do 16 radio kanala, kazao je on.

Specijalni gosti Šestog regionalnog susreta radiodifuznih organizacija i proizvođača emisione opreme su direktor Biroa za radiokomunikacije Međunarodne unije za telekomunikacije iz Ženeve Valerij Timofejev i tehnički direktor Evropske unije za radiodifuziju iz Ženeve Liven Vermale.
Izvor: Tanjug
Link: tanjug.co.yu
 
A HD? Ni reci... :( Jedva cekam privatizaciju Telekoma, cim krene dobra kablovska ponuda, da malo uteraju strah u kosti ovim terestrijalcima ;)
 
Evrovizijski signal bio je emitovan u HDu sa opreme koja je za tu priliku nazalost bila samo iznajmljena.
 
I kod nas? Ja sam bio pod utiskom da je to bilo samo za inostranstvo... hvata li neko RTS DVB pa da nam pojasni? Ja gledao preko neta... :(
 
Konačno Srbija planira DVB. Konačno, samo da se sve završi. Što se tiče Slovačke, ovde praktički sve televizije emituju digitalno, ali ipak više ljudi (i ja) imaju samo terestrijalan prijem :( Moram pričekati do potpunog prelaza, to jeste do 2012 godine. I što se tiče HD, državna televizija ovde planira probno HD emitovanje nekih programa već ove godine. Nadam se, da će uspeti. Mislim, da bi se mogli pridružiti i privatne televizije.
 
Jbt... digitalan prjem je standard u svetu vec dobrih 10 godina, a kod nas je tek u najavi.
 
Javni televizijski servis Slovačke iznenadujući ovih dana započeo emitovanje u HD formatu na obadva kanala. Ali samo oni koji imaju tzv. FiberTV od provajdera Orange mogu to da vide... Iako ja ne mogu da gledam to HD čudo, baš mi je drago :)
 
Evo malo pozitivnih vesti:

Srbijanski RTS pokreće Kanal kulture od 26.11.2008
Prema informacijama koje dolaze iz srbijanske javne televizije RTS (Radio Televizija Srbije) dosadašnji eksperimentalni kanal RTS 4, koji je već neko vrijeme dio RTS-ovog digitalnog zemaljskog multipleksa, od srijede 26.11.2008. biti će ugašen i zamijenjen sa novim kanalom "RTS kultura".

RTS kultura" jedan je od pet najavljenih usko specijaliziranih tematskih programa koje će RTS pokrenuti u budućnosti. RTS kultura će emitirati koncerte, kazališne predstave i emisije iz kulture za djecu i odrasle, kako iz vlastite produkcije, tako i strane.

Jedan od zanimljivih noviteta koji će RTS kultura donijeti gledateljima u Srbiji je format slike 16:9 (tzv. Widescreen). Stariji sadržaji koji su u 4:3 formatu će se skalirati na 16:9 format, a u planu je i emitiranje u Dolby Digital 5.1 tehnici (do tog trenutka kanal će emitirati stereo zvuk).
http://www.mportal.com.hr/jumpto.asp?ref=news&id=3688
 
RTS-ov DVB multipleks moze da gleda ukupno 100 ljudi u beogradu, tako da ovo i nisu neke vesti.

u hrvatskoj drzava stimulise kupce novih televizora da kupe DVB-ready modele, a kod nas je to jos uvek 'znanstvena fantastika'.

u americi su prodali frekvencijski spektar zemaljske televizije za high-speed internet.

kad rts bude presao na digitalno emitovanje, onda nek se jave.
 
Pa javili su se danas u dnevniku. Inace, oni digitalno emituju sve programe vec godinama (emituje i TV Avala, kao i TV Nis, FOX je spreman, vec pustaju digitalno Survivora na IPTV)...

RTS Kultura pocinje za 24h... a ako budem negde iskopao antenu da montiram, postavicu iskustva...

Drzim prste prekrstene za HD... novi logo mi se mnogo svidja (prikazali su ga na dnevniku)

EDIT: Inace, da su HD Ready vidi se iz sledeceg spiska opreme koji KAZU da su pazarili (videcemo sutra)

http://www.rts.rs/page/rts/sr/RTS+50/story/253/I+sutra/27316/Budućnost+Medijskog+javnog+servisa.html

EDIT 2: Novi logo

RTS%20Digital%20logo.jpg
 
PTC Digital? smesno. ok cirilica, ali daj onda i sve ostalo u cirilicu...

sto se digitalnog emitovanja tice, rts emituje signal sa avale i iriskog venca. avala pokriva beograd severno od avale, pa otprilike do stare pazove, banatskog novog sela i obreza. iriski venac vidi novi sad i jos deo banata jedno 25 km severno u vrlo uskom trouglu.

ovako taj digitalni signal moze da vidi 3-4 hiljade ljudi sa IPTV-jem, plus onih 100 koji imaju dvb set-top box.

poredjenja radi, hrvatska i slovenija imaju 85-90% pokrivenost signalom.

sto se HD ready tice, i iptv je trebalo da bude hd ready, pa nije. ne bih ja drzao palceve...
 
Pa DVB-T je HD Ready sam po sebi, a ako si procitao spisak opreme na linku koji si postavio, vidis da oni imaju i HD ready opremu za snimanje... ove nove serije (Moj Rodjak sa Sela, itd) se sve snimaju u 16:9 1080p formatu, btw...

a sad, hrvatska i slovenija... sa njima se ne trebamo porediti, oni su daleko ispred nas... ali cak i u tome, HRT HD je krenuo kad.. prosle godine?

videcemo sutra, uostalom, ali ipak mislim da je ovaj potez RTS-a za pohvalu...
 
Што је најгрђе од свега, телеком је за ИПТВ поделиио сет топ боксеве без дигиталног видео излаза...хехе...само аналогни видео и дигитални аудио...Дигитална телевизија са аналогним излазом...хехе...Висока дефиниција је мнооого далеко...

У држави њујорк, рођак има оптички кабл у кући, и са њим телевизију високе дефиниције, телефон у оквиру државе, интернет, не питах колики...све то 100$ месечно са њиховим платама...хаха...и тата би сине...са нашим платама, па се исплати...+опција 20$ је доплата за позиве ка иностранству у време викенда...

Проста рачуница за Србистан: крш адсл 768кбпс / бедних 64кбпс(1424дин.)+ телефон (2000дин.)+крш аналогна ПАЛ кабловска (око 700дин.) = 4124дин. уколико трошите телефон 2000 и у колико имате један од најслабијих пакета адсл-а...иначе, често ова три заједно у Србистану пређу 100$, а добије се мноооого мање него...

Дошао им је првог месеца рачун 500$ са листингом да су звали иностранство радним данима, што нису радили, а што је преко претплате и додатно се тарифира...позвали компанију и рекли да је грешка и да већ првог месеца долази до срења и да ако тако наставе, пребациће се код другог оператера...кажу, сачекајте нешто кратко да прикачимо уређај да проверимо...зову мало касније...компанија овде, дошло је до грешке нашом кривицом и да би се некако симболлично искупили нудимо вам две вечере за две особе у (понуде листу ресторана) неком ресторану који одаберете...

То је уређење и конкуренција...
 
^^^ Verizon FiOS je super, ako ne skidas vise od 60GB mesecno (imaju limit), i ako ti ne smeta to sto ti prate saobracaj, i onda jednog dana dobijes tuzbu za pirateriju...:D I nema ga svuda vec samo u odabranim mestima...

A inace, "normalna" Amerika ima ADSL ili cable do nekih 10 Mbit/sec (sto bi i mi imali da nema Lelekomovog straha od VoIP-ja, posto imamo infrastrukturu za to)... 5Mbit/s flat je $35 (toliko sam bar ja placao), mada je u realnost nesto sporije (oko brzine naseg SBB 3Mbps, jer obicno delis konekciju sa drugim stanovima u tvojoj zgradi last mile :()

Srbistan jeste to sto je, slazemo se, ali treba pohvaliti RTS. Posebno sto se u kuloarima prica da za 50 godina televizije planiraju do kraja sledece godine jos 5 tematskih kanala (sport, film, muzika, itd itd), kao i kompletan vizuelni redizajn...i to sve digitalno 16:9 :D

Ne ocekujem mnogo od drzavnih kanala, ali ne razumem zasto privatne televizije (Fox, RTL Avala, B92) nisu krenuli sa HD emitovanjem, bar preko kablovkse mreze (SBB-ov D3 je za to sposoban, a set top boxove dele dzabe, koliko ja razumem).... Jedini argument je da nema ekonomske racunice, a protiv toga ne mozemo :D

I brate, smanji telefon, predji na kablovski net ako mozes i uzivaj...:D Imaces 2Mbps+televiziju za 1500din...
 
evo, da ne bude da uvek kritikujem - logo i nije tako los :) meni pase ovaj mix cyr+lat, a i najzad nema onih boja zastave u logou.

mada, da je moglo bolje - moglo je.

btw, meni najbolje logoe tv stanica imaju skandinavske zemlje (svt, nrk, yle i danci)
 
Vrh