Šta je novo?

Kada će Beograd dobiti putokaze?

442doBGD

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.03.2008.
Poruke
506
Pohvaljen
4
Beograd je retka, ako ne i JEDINA metropola u Evropi (a i šire) koja nema putokaze... Pritom ne mislim na one male TURISTIČKE putokaze koji su pre nekoliko godina postavljeni u gradu.

I ono malo što ima (koji eventualno ukažu na pravac ka Autoputa) se ne održavaju niti obnavljaju.

Verovatno je već zaboravljeno, ali setite se oluje u MARTU 2008 GODINE (pre više od 15 MESECI) kada je srušen putokaz na mostu Gazela

03.03.2008 19:06:59
Subotnja oluja najviše štete nanela je glavnom gradu. Prekid saobraćaja na mostu Gazela izazvao je veliki metalni putokaz koji je vetar otkinuo. Posledica - kilometarske kolone vozila, koje su satima čekale na mostu po olujnom vremenu.
Izvor: http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=117248
Naravno da taj putokaz nikada nije obnovljen...


Da li neko ikada planira da u 21. veku uvede putokaze u Beogradu?
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Direction,_position,_or_indication_sign


chp_directions.jpg


610x.jpg


ronda.jpg
 
U pravu si! I ne samo Beograd vec cela srbija ima takooo malo putokaza, ja se zbunjujem koja zivim ovde a za strance-sta reci, zao mi ih je..
treba bar dodati 50% znakova u putokazima...
ovo mislim znaju jedino iz neke agencije za puteve..a sto ih ne stavljaju ne razumem, ne verujem da kostaju puno! a znakovi su nam nuzni za orijentaciju..
sve zajedno :notok:
 
nasi ljudi vide nesto u americi i odmah misle, svuda treba da je tako. putokazima je samo izuzetno mesto u centru, a van centra je uputnos amo naznaciti centar - osim na autoputu i slicnim saobracajnicima. Najveca glupost koja postoji u Beogradu je putokaz na sred Trga repubilke koji pokazuje ka Terazijama sa natpisom "Smederevo".
 
Kad smo vec kod putokaza...putovah ja tako kroz Madjarsku i zapazih nesto meni zanimljivo na putokazima....nesto posle Budimpeste na jednoj tabli onako iznad autoputa stoji napisano Belgrád i pored SRB. Tako je i na sledecoj nekih 50-ak kilometara dalje....no, vec tamo negde oko Keckemeta i opet oko Segedina, stoji ista tabla ali natpis Belgrád SCG :)
izgleda da ne stizu da zamene toliko brzinom koliko se ime menja...pre je cak bilo i YU sto i jos stoji na nekim lokalnim putevima, u kombinaciji sa SCG i sada SRB :rolleyes: da se covek zapita ka kojoj to drzavi putuje...
 
heheh to se sada konačno setili i ovi kod nas, da na autoputu za ZG pišu Zagreb (Hr), Sarajevo (BiH)... Mada npr ono što mi se sviđa jeste da već od Beograda (pored onih gde piše Šid) imaš putokaze za Zagreb, dok u Zagrebu imaš na celom autoputu putokaz ka nekoj selendri na granici sa Srbijom, Lipovac mislim da se zove....

Smešno..
 
Da to u Hrvatskoj je tako dosta dugo bilo ali su sada i oni to promenili tako da pise Beograd SRB. U svakom slucaju veliki kompleksi zapadnih komsija.
 
Lucifer":bmb9914q je napisao(la):
nasi ljudi vide nesto u americi i odmah misle, svuda treba da je tako. putokazima je samo izuzetno mesto u centru, a van centra je uputnos amo naznaciti centar - osim na autoputu i slicnim saobracajnicima. Najveca glupost koja postoji u Beogradu je putokaz na sred Trga repubilke koji pokazuje ka Terazijama sa natpisom "Smederevo".
Ne radi se sta ljudi vide u Americi vec o prakticnosti i upucenosti. Ocigledno ono sto su videli im pomaze da se orijentisu pa samim tim i usvajaju ideju sa zapada, a ne samo zato sto su to videli.
Cak sta vise, u Americi ima manje tih putokaza ala via banka kao u Londonu, to je vise engleski fazon ali cinjenica je da samo bu**** moze da omashi da negde stigne u Americi. Toliko je dobro obelezno a kod nas je jedva obelezno a ono sto jeste je u shit stanju i cesto ili se nalazi do samog izlaza ili previse rano do samog izlaza. Zbog toga dosta ljudi u srb.se zbunjuje pa pokusava da se okrene, napravi pokusaj da se vrati na pravi put pa se zato i same nesrece cesto desavaju.
 
Putokazi stace nama to samo za grafite itd dva turistcka panoa u resavskoj unistili radnici netreba to turistima njima je smetalo :bash:
 
Eh...za pocetak bi mogli one table za ulice koje se kace na bandere i semafora da imamo u Beogradu (ima o tome druga tema).

Mislim, u cemu je problem da tamo gde je glavno skretanje za Mirijevo (npr.) bude putokaz - "MIRIJEVO"? Umesto da svaki kombi i auto sa vangradskim tablicama zaustavlja prolaznike (npr. mene), praveci pritom guzvu u saobracaju, da pita "e izvini a kuda za Mirijevo?"

Isto vazi i za druge delove grada. I to nije stvar samo za strance, turiste i druge (domace) posetioce, nego i za Beogradjane. Nije Beograd neko selo, pa da svaki zitelj poznaje intimno svaki sokak...ljudi zive ceo zivot u BGDu, pa ne kroce u neki njegov deo...
 
direktor":6c2rz2c9 je napisao(la):
Putokazi stace nama to samo za grafite itd dva turistcka panoa u resavskoj unistili radnici netreba to turistima njima je smetalo :bash:
Dragulj.
 
Meni su najbolji oni likovi sto zive u krugu 2ke, uvek kasne po pola sata kada se sa njima nalazis kod Trga (i ako zive 10 min peske odatle) i ne mogu da dodju da se nadju s tobom recimo kod Djerma ili Liona jer je "daleko" i zato sto "ne znaju kako posle da se vrate kuci" :laugh:
 
Lucifer":1b2t66cx je napisao(la):
nasi ljudi vide nesto u americi i odmah misle, svuda treba da je tako. putokazima je samo izuzetno mesto u centru, a van centra je uputnos amo naznaciti centar - osim na autoputu i slicnim saobracajnicima. Najveca glupost koja postoji u Beogradu je putokaz na sred Trga repubilke koji pokazuje ka Terazijama sa natpisom "Smederevo".
Bože, bože... Ne mora čovek da vidi putokaz da bi shvatio da nešto nedostaje u njegovom gradu. Dovoljno je jednom da se upita gde se nalazi Karaburma, Rakovica ili bilo koje drugo naselje (ovo su samo primeri za lokalitete) pa da se zapita kako li bi nekome mogao da olakša nalaženje puta i da predloži metalnu tablu sa strelicom ka putu... i da to nazove putokaz. Ali očigledno je da u ovoj zemlji treba još dosta vode da prođe kako neko ne bi kritikovao opšte društveno korisnu akciju.

Kao što neko ovde već reče, u drugim zemljama se razmišlja i o praktičnosti takvih dela, izbegavanju mogućih saobraćajnih udesa, skraćenja putovanja usled nepotrebnog traženja konačnog odredišta, ekologiji, a samim time i uštedi vremena i povećanoj produktivnosti, jer vreme koje je eventualno izgubljeno na putovanja može mnogo korisnije da se utroši.

Takođe, tvoj način razmišljanja je na neki način egoističan. Ako ti znaš gde je određena lokacija (jer živiš u TOM delu grada, ili si taksista pa moraš znati kao profesionalac), ne znači da običan stanovnik ovog grada sa milion i po stanovnika to mora da zna.
 
hazard":28042ioc je napisao(la):
Meni su najbolji oni likovi sto zive u krugu 2ke, uvek kasne po pola sata kada se sa njima nalazis kod Trga (i ako zive 10 min peske odatle) i ne mogu da dodju da se nadju s tobom recimo kod Djerma ili Liona jer je "daleko" i zato sto "ne znaju kako posle da se vrate kuci" :laugh:
Taj sam! :)
 
Dobro, eto, vazno je da kod Cvetka ima putokaz za sumu "Titov gaj" - vidite kako su se nekad znali prioriteti :grand:
 
praguc":2l89f6pj je napisao(la):
heheh to se sada konačno setili i ovi kod nas, da na autoputu za ZG pišu Zagreb (Hr), Sarajevo (BiH)... Mada npr ono što mi se sviđa jeste da već od Beograda (pored onih gde piše Šid) imaš putokaze za Zagreb, dok u Zagrebu imaš na celom autoputu putokaz ka nekoj selendri na granici sa Srbijom, Lipovac mislim da se zove....

Smešno..
I ne pise nigdje Banja Luka, mislim da bi trebalo, kad vec pisu Sarajevo.
U HR su stavili putokaze za BG od Sl.Broda.
 
ТРИ ПИТАЊА ЗА ДЕМОКРАТЕ
Шта намеравате да урадите са мисијом ММФ-а? Како се одавде види, кренули сте истом оном тактиком владе Војислава Коштунице – најпре, као, пристанете на све, а после се правите луди

У ствари, то је једно једино питање, а оно гласи: Шта ћете ви то оставити за собом? Ипак, да би ствар била јаснија, нека остану три питања.

Прво питање гласи: Како вам то изгледа главни град, којим, ево, управљате без прекида од 2000. године? Мислим, која то европска престоница има толико необележених улица? У читавом цивилизованом свету на свакој раскрсници лепо пише које се то улице секу и који су бројеви зграда до следећег ћошка, зар то стварно нисте нигде видели и зар стварно то у Београду не може да се уради? Мора ли сваки посетилац најпре да савлада ћирилицу не би ли се снашао у оним ретким случајевима када пронађе таблу са називом улице? А шта тек да ради онај ко не зна како ми једну те исту улицу наизменично обележавамо старим, па новим, па старим, па новим именом, и све тако?

Ostatak teksta: http://www.politika.rs/pogledi/Danica-Popovic/TRI-PITANJA-ZA-DEMOKRATE.sr.html
 
Po mom iskustvu Sabac je jedini grad u Srbiji koji ima odlicne gradske putokaze, na skoro svakoj raskrsnici postoji oznaka sa imenima ulica u koje raskrsnica vodi.
 
marat":3ju9unrz je napisao(la):
Po mom iskustvu Sabac je jedini grad u Srbiji koji ima odlicne gradske putokaze, na skoro svakoj raskrsnici postoji oznaka sa imenima ulica u koje raskrsnica vodi.
Da, te ulične table su sjajne. Dve ukrštene pravougaone table, bele ili plave, na svakoj raskrsnici. Ispod naziva ulice napisan je raspored kućnih brojeva po smeru u kome se nalaze. Veoma praktično i lepo. Probaću da uslikam sledeći put kad budem u Šapcu.

Meni se veoma dopada kako je centar grada popločan. Posebno mi je interesantno obeležavanje značajnih istorijskih ili arhitektonski vrednih zgrada u gradu. Ispred takve zgrade se u trotoaru nalazi jedna posebna ploča na kojoj je ispisan kratak info o zgradi. Mnogo mi je bilo zanimljivo da se šetam po centru i da sasvim slučajno otkirivam ovakve natpise.
 
Godina 2018. primiče se izmaku a stanje od datuma postavljanja teme nije se promenilo, makar ne koliko je minimalno nužno.

Juče sam se obrela u ulici koju sam tražila a da nisam znala da sam u njoj. Pitala sam desetak prolaznika da me upute i niko nije znao da smo i oni i ja baš u toj ulici.

Htela sam pozvati pomoć ali sam odustala slušajući svoj instinkt. U goste sam stigla na sikterušu. :mrgreen:

Npr. moja ulica nigde nema tablu, dok druga ima.
Neda mi se da pišem nadležnima, lakše mi je da dočekam goste na ulici/parkingu a ko prvi puta dolazi, kao znak raspoznavanja imam spremnu zastavicu (ručni rad) sa natpisom "Kosovo je Srbija". :gobb:
 
Realno ova tema je jako važna za grad, zamislite nekoga ko ide iz Smedereva na Bežaniju ili iz Zrenjanina na jug dole. Pa to je da se ja odavde zbunim, a ne neko ko nikada nije ušao u Beograd.
 
Upravo. Potrebni su lokalni putokazi za Kanarevo brdo, Miljakovac, Miljakovac 3, Vidikovac, Petlovo brdo, Labudovo brdo, savske blokove, bežanijske blokove.

Takođe su (naročito u Blokovima) potrebni putokazi sa brojevima zgrada u toj uličici.

I onda imamo i one vrlo bitne putokaze koji će te na velikim raskrsnicama navoditi do Ibarske ili do auto-puta.
 
Vrh