Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

Ambassador

Advanced
Učlanjen(a)
04.07.2007.
Poruke
3.096
Pohvaljen
4
Lokacija
Belgrade
Srđan Aleksić - simbol ljudskosti u ratu
Subota, 26. januar 2008. 22:02
v84895p0.jpg

Kopredsednik Igmanske inicijative Aleksandar Popov izjavio je u subotu uveče da gradovi u regionu treba da jednoj od svojih ulica daju ime po Srđanu Aleksiću, mladiću koji je pre 15 godina ubijen jer je u rodnom Trebinju pokušao da zaštiti svog prijatelja Bošnjaka.

Popov je na tribini u Novom Sadu rekao da je jako važno da taj simbolički gest ljudskosti ne bude zaboravljen, pošto su ožiljci od rata u regionu i dalje veoma živi.

On je naveo da je u toku izrada idejnog rešenja spomenika, koji bi trebalo da bude podignut u Trebinju i najavio da će nevladine organizacije otvoriti i žiro-račun za prikupljanje dobrovoljnih priloga građana iz regiona za podizanje spomenika Aleksiću.

Filozof Milenko Perović ocenio je da je Srđan Aleksić "metafora dobra i ljudskosti", kao i da je njegovo delo, na žalost, jedno od retkih sličnih dobrih dela u moru zla koje se dešavalo i koje se još dešava.

"Na ovim prostorima nije pobedila ljudskost, već životinjstvo", ocenio je Perović i dodao da nije slučajno što se od javnosti u Srbiji ne samo skrivaju razmere zločina već i primeri ljudskosti poput primera Srđana Aleksića.

Pre 15 godina Srđana Aleksića su ubila četvorica pripadnika Vojske Republike Srpske, jer je pokušao da od njih odbrani prijatelja Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja.

Napadači su tada nasrnuli na Aleksića i pretukli ga kundacima. Od zadobijenih povreda prvo je pao u komu, a zatim, šest dana kasnije, podlegao povredama, 27. januara 1993. godine.

Jedan od četvorice napadača poginuo je nekoliko meseci kasnije na ratištu, dok su ostala trojica bili osuđeni na po dve godine i četiri meseca zatvora.

Alen Glavović danas živi u Švedskoj i svake godine obilazi grob svog spasioca. Srđan Aleksić bio je juniorski rekorder u plivanju i bavio se amaterskim pozorištem.

Srđanu Aleksiću je 20. juna prošle godine posthumno dodeljena Povelja Helsinškog odbora za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.

Više od 120 nevladinih organizacija iz regiona založilo se u četvrtak kod gradskih vlasti u regionu da jednoj ulici u svojim gradovima daju ime Srđana Aleksića.

(Beta)
Izvor: Mondo
Link: http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=84895
 
Podrzavam, dopisao bih jos svasta toga, ali ce moderatori verovatno izbrisati zarad mira u kuci.....
 
Predlog je sasvim OK. Ovakvi primeri pokazuju da ljudi umeju da budu ljudi i u ratu.
 
Nije Beograd, ali mozda cemo slediti primer:

Pasaž Srđana Aleksića u centru Novog Sada
NOVI SAD - Članovi Komisije za nazive delova naseljenih mesta i javnih službi Skupštine grada prihvatili su zahtev nevladine organizacije "Građanska Vojvodina" da se prolazu koji povezuje Zmaj Jovinu ulicu broj 4 s ulicom Ilije Ognjanovića broj 16, da naziv po Srđanu Aleksiću, Trebinjcu koji je pre 15 godina poginuo štiteći Bošnjaka od Vojske Republike Srpske.

Na zahtev meštana Novog Sela jedan, članovi komisije prihvatili su predlog o imenovanju dveju ulica na potezu između ulica Sonje Marinković i Jurija Gagarina. Predloženi nazivi su Pudarska ulica, po pudarima, čuvarima vinograda i ulica Jovanke Stojković, kako se zvala naša vrsna pijanistkinja. Uvažavajući predlog žitelja ulice Klisa pet, Komisija je prihvatila da ona dobije naziv Voćarska ulica.
Izvor: RT Vojvodina
Link: http://www.rtv.rs/sr/vesti/vojvodina/novi_sad/2008_10_17/vest_90464.jsp
 
Zaslužuje ulicu! Predlog ima moju podršku.
 
svakako... odraz ljudskosti tokom sranja nastalog ljudskom gluposti!

btw, zeleo bih da dodam da bih voleo da vidim u BGu ulicu Milana Mladenovica zbog neprocenjivog doprsinosa srpskoj i jugoslovenskoj muzici, kakav jos nije dostignut...
 
^^^ I mozes je videti ukoliko odes u Zemun, tacnije naselje Zemun polje. Jedna ulica je 2004. godine ponela ime Milana Mladenovica :)
 
...мада је милан ипак био везан за БЕОГРАД а не за тамо неко приградско насеље. већ сам негде писао о тој теми, мој предлог је био или на нбг милентија поповића (у крају у ком је живео) или рецимо екс ж. зрењанина на врачару- тај део града ме некако асоцира на екв.

...а што се тиче улице за срђана алексића, сматрам да је то одавно требало да се деси, али, ок, боље икад него никад.
 
I ja cu se suzdrzati komentara kao i Homer a napisao bi takve stvari... kakva greota za jedan tako mlad zivot. Ulica u svakom slucaju pa nek se mladi danas ugledaju malo na ovakve heroje.
 
Moj predlog bi bio da ulica Srđana Aleksića bude ona bezimena ulica što prolazi kroz blokove 61, 62, 63 i 64. kroz koju idu busevi 95 i 89. Šta mislite? Imate li možda neki bolji predlog?
 
Siniša":1vj1oq8i je napisao(la):
Moj predlog bi bio da ulica Srđana Aleksića bude ona bezimena ulica što prolazi kroz blokove 61, 62, 63 i 64. kroz koju idu busevi 95 i 89. Šta mislite? Imate li možda neki bolji predlog?
To nije ulica već interna saobraćajnica u kojoj i nema kućnih brojeva. Baš i nije za odavanje počasti.
 
Nekako sam uvek mislio da bi ovu saobraćajnicu trebalo podići na viši nivo, nivo ulice. U redu naći će se bolje rešenje.
 
To je ulica Dušana Vukasovića. Što se mene tiče, treći Bulevar treba preimenovati u Bulevar Milana Mladenovića, sa nadom da će ta ulica stvarno biti sjajna za par decenija. A na svakom ćošku ploča sa ugraviranim rečima jedne pesme EKV-a.
 
^^^Treci bulevar je vec preimenovan u Bulevar Milutina Milankovica, sto mislim i da je prikladnije.
 
bigvlada":2plcmk2t je napisao(la):
To je ulica Dušana Vukasovića.
Ispravka - Dušana Vukasovića se spušta sa Bežanije i prolazi izmedju blokova 61 i 62 sever. "Logika " novobeogradskih "ulica".
 
Ideja je da dobijemo odgovor na to ko se krije iza naziva nekih ulica. Kad se ulica zove po nečijem imenu i prezimenu, lako je naći odgovor, međutim nekad nemamo ime, već samo prezime, ili nešto slično.

Evo ja ću prvi pitati po kome je ulica Botićeva dobila ime? To je ulica kod Kuće cveća, tj u njoj je MIJ (Muzej istorije Jugoslavije).
 
Dobra tema i dobro pitanje.

Na Studiju B je 10 ili više godina emitovana emisija u nastavcima upravo na tu temu. Sećam se da jedno ubogo sokače nosi ime po nekom čoveku koji se muvao po dvoru Obrenovića, nit je imoneku zvaničnu funkciju, niti je imao neke zasluge, istorija ga skoro i ne pamti... niko ne zna ko je čovek bio, a ima ulicu :)
Mislim da je voditelj bio Branislav-Ciga Milenković

Botić?
Jedini rezultat na Googlu je Luka Botić, hrvatski pesnik i političar iz 19. veka.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Luka_Boti%C4%87
i najverovatnije i nosi ime po njemu.
 
Baš zbog ovakvih imena ulica (samo prezime, a ne ime) bi bilo lepo da negde u ulici stoji neka tabla sa objašnjenjem, a ne da mi nagađamo koji Botić ili Simić je u pitanju.

Primer je i ulica Brankova koja nosi ime po Branku Radičeviću, a ne po Branku Ćopiću za šta mnogi misle da tačno (zbog samoubistva koje je počinio u blizini).
 
Кад смо код Сењака, знате ли да је Сања Живановић - мушко :)

У Сремчици, иначе, постоји Улица Василије Вукотић, а на таблама пише Василија Вукотића.
 
Opstina stari grad na svom sajtu ima biografije ljudi koji imaju ulice na njenoj teritoriji
 
Na Novom Beogradu, kod ćoška Dr. Agostina Neta i Jurija Gagarina (peko puta Delta Sitija) postoji postament sa tablom na kojoj su informacije o Dr. Agostinu Netu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Agostinho_Neto

Ne znam da li je postojala slična tabla na Šetalištu Lazara Kardenasa (predsednik Mehika), ali ne bi bilo loše da se i to postavi.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Lazaro_Cardenas

Nekako mi se u celu tu mrežu ulica (tu su i Gandi, Nehru) uklapa i ime Nelsona Mandele...
 
Ako je verovati mom dedi (a mora da mu se veruje!) - po meni :)
 
Vrh