Pucaju i više puta dnevno
Autor: M. Škrbić | 04.10.2007 - 11:20

Stanari Uralske, Vojvode Micka i Marijane Gregoran na Karaburmi, najmanje jednom mesečno prijavljuju kvarove na vodovodnim cevima. Samo u poslednjih mesec dana ista cev je u Uralskoj ulici pucala najmanje četiri puta, zbog čega su njeni stanari ostajali bez vode po dva dana.
- Non - stop nam pucaju jedne te iste cevi. Poslednji put tokom prošlog vikenda, a popravljena cev nije izdržala ni puna dva sata. Zbog čestih kvarova redovno ostajemo bez vode, što ume da potraje i po nekoliko dana. Zato u kući stalno držim kanistere sa vodom za toalet i kuhinju. Moram, jer u zgardi nemamo lift, pa mi je to bolje rešenje nego da je svaki put peške vučem na peti sprat. Ipak dešava se da se zbog dužih isključenja kanisteri brzo isprazne - priča Jasmina iz Uralske ulice.
Sličnu situaciju letos su imali i stanari Kopaoničke i Bitoljske ulice na Ceraku. Njima su tokom juna cevi pukle devet puta za deset dana, zbog čega su neprekidno bili bez vode. Problematične cevi u ovom kraju na kraju se zamenjene novim.
U nekim ulicama na Zvezdari kvarovi su uvek na istim cevima.
-Pre par meseci pukla je cev ispred broja 50, a sada je ta ista cev pukla ponovo ispred broja 54. Iako smo kvar prijavili odmah, petanest dana niko ne dolazi da ga otkloni. Voda niz ulicu otiče u potocima, a iz „Vodovoda“ stalno apeluju da vodimo računa o potrošnji - priča Nena iz Ulice svetog Nikole.
Sudeći po iskustvu građana, popravka starih cevi se pretvara u začarani krug. Ekipe „Vodovoda“ dođu, skinu asfalt, iskopaju rupu, zakrpe cev i sve to ponovo zatrpaju. Kako se sve brzo ponavlja, postavlja se pitanje zar nije jednostavnije ali i jeftinije da se umesto krpljenja, stare cevi jednostavno zamene novim.
- I jednostavnije je i jeftinije, ali zakonski nije izvodljivo. Da bismo u nekoj ulici stare cevi zamenili novim, potrebna je građevinska do-zvola za koju treba da prikupimo oko 11 saglasnosti, a to ide sporo- objašnjava Milan Stamenić, pomoćnik generalnog direktora u „Vodovoda“.
Prema njegovim rečima na teritroiji Beogradu je postavljeno oko 3.000 kilometara cevi koje se razlikuju po kvalitetu, starosti, prečniku i materijalu. Tako u nekom delovima grada i dalje stoje cevi koje su postavljene davne 1945. godine.
- Obzirom da se u Beogradu cevi nisu dugo menjale, mi smo se pre šest - sedam godina počeli baviti i ovim poslom. Tada smo napravili plan radova koji smo utvrdili na osnovu stanja na terenu. Godišnje zamenimo oko 50 kilometara cevi, a samo za ovu godinu „Vodovod“ će za ove radove izdvojiti oko 2 miliona evra - kaže Stamenić i dodaje da bi mogli da postave i više od 50 kilometara cevi jer novca imaju, ali da za toliki obim radova ne mogu da dobiju potrebne građevinske dozvole.
Prema njegovim rečima, nove cevi su kvalitetne, njihov rok tarajanja je oko 100 godina, a računaju da će potrajati oko 50 godina.
Vodu plaća „Vodovod“
Troškove vode koja otiče snosi isključivo „Vodovod“, a ne građani. Ta voda se ubraja u naše tehničke gubitke koji na godišnjem nivou iznose oko 28 odsto, što je u odnosu na neke Evropske norme prihvatljivo- kaže Stamenić.
Plan zamene cevi
Stare cevi se trenutno menjaju u ulicama Stevana Filipovića, Keltskoj, Krajiškoj, Dobanovačkoj, bloku ulica oko Vojvode Stepe i Tiršove, u Beogradskoj u Sremčici i Trećoj novoj u Pinosavi. Ovog meseca počinju radovi u ulicama Braće Grim, Jaše Prodanovića, i bloku ulica oko Kneza Višeslava.