Modernizacija železnice

Diskusije o infrastrukturnim projektima od izuzetnog značaja za grad i okolinu

Moderator: Igor

Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 4411
Pohvalio: 11640

Re: Modernizacija železnice

Postod Дошљак » Pon Jul 09, 2018 2:00 pm

Зна ли се можда тренутно време потребно да воз од Будимпеште до Софије стигне преко Србије и преко Румуније?
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4058
Pohvalio: 3104

Postod Bender Rodriguez » Pon Jul 09, 2018 2:19 pm

Ne znam za Budimpešta - Sofija ali znam da je bio neki blog gde je neki stranac napisao da mu je od Sarajeva do Sofije trebalo 42 sata. Slovima - četrdeset i dva.
Džepni rečnik srpskih nadležnih organa:
Spoiler!
Nismo obavešteni - Ne cimamo se zbog jedne prijave
Nismo nadležni - Ne možemo vam opisati koliko nas zabole
Ruke su nam vezane - Naša služba je na nečijem platnom spisku
A vi ste? - Bolje sam daj ime da te ne bi posle mi tražili
A što vas to interesuje? - A ko s' ti i šta zabadaš nos?
Nama je bitno da bude mir - Ne talasaj previše da ne bi svašta bilo
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Jul 26, 2015 2:11 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2027
Pohvalio: 1849

Postod DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 2:25 pm

Kojim putem je išao?
Treba ubediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, usled oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcenjen pojedinac, opterećen osećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Jul 09, 2018 2:31 pm

E to ne znam.
Spoiler!
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 2:32 pm

Ako se ne varam, mogao je jedino da ide Sarajevo-Zagreb-Beograd-Sofija, ili čak Sarajevo-Zagreb-Budimpešta-Beograd-Sofija.
E, sad, što je lik rešio da se vozika železnicama tamo gde one (što je poznato) nisu neke, sam mu je đavo kriv. :D
Treba ubediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, usled oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcenjen pojedinac, opterećen osećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.
Pohvale za post: 2
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Jul 09, 2018 2:34 pm

Dobro to stoji ali opet, pruge i saobraćaj su nam stvarno užas. Uostalom kako ono beše, kraće se putovalo do Zagreba 1930ih nego danas...
Spoiler!
Pohvale za post: 1
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 2:38 pm

E, da, to je istina.
Mada, iskreno, ja se zalažem za to da se prvo reše koridori i "priključci" na njih, a onda da razmatramo međunarodne veze i sve.
Što bi rekli: prvo središ svoje dvorište.
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Дошљак » Pon Jul 09, 2018 2:47 pm

Тај лик или је хтео да обиђе што више на Балкану или није имао појма колико су (нажалост) Србија и БиХ лоше повезане железницом, поготову што нема путничких линија. Ако је хтео што брже да стигне, боље да је ишао аутобусом.

Уистину, без завршених коридора са великом брзином на тим пругама нема ни неке реалније приче о озбиљном међународном саобраћају. По мом мишљењу након завршетка брзе пруге Будимпешта-Суботица-НС-Београд-Ниш-Скопље-Солун, као и ремонту пруге Београд-Бар, следеће што треба учинити јесте електирфикација и подизање брзина на деоници коридора 10 Ниш-Димитровград, као и пругама Kраљево-Сталаћ и Краљево-Лапово, затим након тога исто и на пругама Панчево-Вршац и Рума-Зворник, и на крају позабавити се и густом мрежом пруга по Војводини које имају изузетни потенцијал те видети где се исплати електирфикација, а где увођење приватних оператера са дизел гарнитурама.
Pohvale za post: 2
Nikola NS
Intermediate
Pridružio se: Čet Okt 06, 2016 10:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 323
Pohvalio: 86

Postod Nikola NS » Pon Jul 09, 2018 2:48 pm

DzonTravolta » Пон Јул 09, 2018 2:32 pm napisao:Ako se ne varam, mogao je jedino da ide Sarajevo-Zagreb-Beograd-Sofija, ili čak Sarajevo-Zagreb-Budimpešta-Beograd-Sofija.
E, sad, što je lik rešio da se vozika železnicama tamo gde one (što je poznato) nisu neke, sam mu je đavo kriv. :D

Зависи кад је ишао. Од децембра 2009. до децембра 2012. је могао Сарајево – Београд – Софија и у тој варијанти ми невероватно звучи 42 сата. Од децембра 2012. до децембра 2016. је могао Сарајево – Загреб – Београд – Софија, а од тад је возом немогуће јер БИХ више нема ниједну међународну линију.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 2:50 pm

Ček, ni za Zagreb?
Nikola NS
Intermediate
Kontakt:

Postod Nikola NS » Pon Jul 09, 2018 3:09 pm

Ни за Загреб. Званично су из Железница ФБИХ рекли да нису могли да се договоре са Железницама Репблике Српске и ХЖ превозом путника око плаћања трошкова за саобраћај Талго гарнитура тако да је у децембру 2016. укинут воз Сарајево – Загреб. Ни у унутрашњем саобраћају немају много возова, са сарајевске станице има свега десет полазака возова у току дана.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 3:11 pm

Auu... Ja mislio da je tamo kudikamo bolja situacija nego kod nas.
Nikola NS
Intermediate
Kontakt:

Postod Nikola NS » Pon Jul 09, 2018 3:27 pm

Био сам прошле године у Сарајеву и хтели смо да идемо у Мостар, али воза тада није било јер се пруга реконструисала. На станици дословно пустиња, на шалтеру ни живе душе, једино нешто људи у кафићу и тоалету. :D После сам видео да је реконструкција завршена и да је путовање чак и краће него аутобусом и свакако удобније (Талго вагони), али има свега 2-3 пара возова (један ујутру и два предвече), што уопште није флексибилно кад аутобуси иду на свака 2 сата. Према Зеници и Добоју има нешто више возова, али ни то не може да се пореди са Србијом, чак и да не рачунам Београд (јер је неколико пута већи од Сарајева), већ Нови Сад и Ниш.
mario94
Beginner
Pridružio se: Pon Feb 05, 2018 11:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 36
Pohvalio: 72

Postod mario94 » Pon Jul 09, 2018 7:07 pm

DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 2:11 pm napisao:Auu... Ja mislio da je tamo kudikamo bolja situacija nego kod nas.

Hahah ti se šališ, pa u cijeloj BIH, znači rs i fbih zajedno imaju možda 20ak vozova dnevno, pogledaj red vožnje. BIH je ionako daleko siromašnija kada je u pitanju želj mreža, mislim ima manje kilometara pruge, od Srbije sigurno 4 puta manje, i od to malo 70% su uspjeli da pretvore u groblje.
Unska pruga, nešto malo radi kroz Rs, kroz Fbih je zarasla i nema nikakvog saobraćaja, iako je izuzetno važana za taj kraj, bihać, cazin, koji su ionako izolovani
Dalje pruga Brčko - Tuzla, također izuzetno važna, zbog rudnika, prolazi kroz gusto naseljen kraj i dok su išli vozovi bili su uvijek puni i to posle rata vozio sam se pa znam, takođe pre 7,8 godina je ukinuše zarasla ko švapsko groblje
Pruga Doboj Šamac, koja prelazi u hr i spaja se direktno na koridor 10,i ide dalje prema osijeku i skroz do Budimpešte, suludo je uopšte da se govori koliko je važna ta pruga, zamislite niti na njoj nema vozova
Vozi se jedino, al jedino Banja Luka - Doboj i Sarajevo Doboj, te nešto malo Sarajevo Mostar
Sveukupno strašno nešto.
mario94
Beginner
Kontakt:

Postod mario94 » Pon Jul 09, 2018 7:12 pm

Дошљак » Pon Jul 09, 2018 1:47 pm napisao:Тај лик или је хтео да обиђе што више на Балкану или није имао појма колико су (нажалост) Србија и БиХ лоше повезане железницом, поготову што нема путничких линија. Ако је хтео што брже да стигне, боље да је ишао аутобусом.

Уистину, без завршених коридора са великом брзином на тим пругама нема ни неке реалније приче о озбиљном међународном саобраћају. По мом мишљењу након завршетка брзе пруге Будимпешта-Суботица-НС-Београд-Ниш-Скопље-Солун, као и ремонту пруге Београд-Бар, следеће што треба учинити јесте електирфикација и подизање брзина на деоници коридора 10 Ниш-Димитровград, као и пругама Kраљево-Сталаћ и Краљево-Лапово, затим након тога исто и на пругама Панчево-Вршац и Рума-Зворник, и на крају позабавити се и густом мрежом пруга по Војводини које имају изузетни потенцијал те видети где се исплати електирфикација, а где увођење приватних оператера са дизел гарнитурама.

Odličan post, slažem se, s tim da bi ja smanjio troškove za prugu bg-subotica i napravio za brzinu do 140,a ostatak novca preusmereo na barsku prugu pogotovo užice - granice cg,
I da zaboravio si pravac Beograd - Šid, di se od Mitrovice do Šida brže dođe biciklom, jer voz mili 30 kmh po potpuno ravnoj pruzi bez i najmanjeg radijusa ili krivine, nagiba i slično u ravnom sremu, po meni najveća moguća sramota
Nikola NS
Intermediate
Kontakt:

Postod Nikola NS » Pon Jul 09, 2018 7:53 pm

mario94 » Пон Јул 09, 2018 7:07 pm napisao:Unska pruga, nešto malo radi kroz Rs, kroz Fbih je zarasla i nema nikakvog saobraćaja, iako je izuzetno važana za taj kraj, bihać, cazin, koji su ionako izolovani

Пре неки дан су продужили Талго од Бањалуке до Бихаћа, али само један пар возова у неком вампирском теремину (1-2 ујутру). Мислим да би људима више значио локални воз.

mario94 » Пон Јул 09, 2018 7:12 pm napisao:I da zaboravio si pravac Beograd - Šid, di se od Mitrovice do Šida brže dođe biciklom, jer voz mili 30 kmh po potpuno ravnoj pruzi bez i najmanjeg radijusa ili krivine, nagiba i slično u ravnom sremu, po meni najveća moguća sramota

Можда је решење да се од Руме до Шида уведе вожња неправилним колосеком па да се у оба смера вози 120 km/h. Ја нисам стручан, али нека неко од железничара каже да ли је то могуће? Обим саобраћаја је свакако мањи него од Старе Пазове до Новог Сада па не верујем да би било проблема са капацитетом.
Poslednja izmena od Nikola NS u Pon Jul 09, 2018 8:01 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Pon Jul 09, 2018 7:56 pm

mario94 » 09 Jul 2018, 19:12 napisao:
Дошљак » Pon Jul 09, 2018 1:47 pm napisao:Тај лик или је хтео да обиђе што више на Балкану или није имао појма колико су (нажалост) Србија и БиХ лоше повезане железницом, поготову што нема путничких линија. Ако је хтео што брже да стигне, боље да је ишао аутобусом.

Odličan post, slažem se, s tim da bi ja smanjio troškove za prugu bg-subotica i napravio za brzinu do 140,a ostatak novca preusmereo na barsku prugu pogotovo užice - granice cg,
I da zaboravio si pravac Beograd - Šid, di se od Mitrovice do Šida brže dođe biciklom, jer voz mili 30 kmh po potpuno ravnoj pruzi bez i najmanjeg radijusa ili krivine, nagiba i slično u ravnom sremu, po meni najveća moguća sramota

Nema nam Skupog Vagona da nas demantuje :mrgreen:

Šalim se, znam ja to, ali pošto čoveka cenim, nisam hteo da mu se zamerim.
mario94
Beginner
Kontakt:

Postod mario94 » Pon Jul 09, 2018 8:38 pm

Nikola NS » Pon Jul 09, 2018 6:53 pm napisao:
mario94 » Пон Јул 09, 2018 7:07 pm napisao:Unska pruga, nešto malo radi kroz Rs, kroz Fbih je zarasla i nema nikakvog saobraćaja, iako je izuzetno važana za taj kraj, bihać, cazin, koji su ionako izolovani

Пре неки дан су продужили Талго од Бањалуке до Бихаћа, али само један пар возова у неком вампирском теремину (1-2 ујутру). Мислим да би људима више значио локални воз.

mario94 » Пон Јул 09, 2018 7:12 pm napisao:I da zaboravio si pravac Beograd - Šid, di se od Mitrovice do Šida brže dođe biciklom, jer voz mili 30 kmh po potpuno ravnoj pruzi bez i najmanjeg radijusa ili krivine, nagiba i slično u ravnom sremu, po meni najveća moguća sramota

Можда је решење да се од Руме до Шида уведе вожња неправилним колосеком па да се у оба смера вози 120 km/h. Ја нисам стручан, али нека неко од железничара каже да ли је то могуће? Обим саобраћаја је свакако мањи него од Старе Пазове до Новог Сада па не верујем да би било проблема са капацитетом.

Ni ja nisam stručan ali to je svakako moguće, samo što su tu problem signali, moralo bi da se uloži u signale, pošto oni pokazuju samo jednu stranu signali nisu postavljeni da bi vozovi išli u kontra smjeru.
Mada jednom prilikom prije 2 ili 3 godine išao sam iz beograda za šid, i voz je od Rume umjesto desnim pravilnim kolosijekom išao, lijevim i tako sve do šida i došao pols sata prije nego što je trebalo po redu vožnje, to je bio zadnji voz naveče, ne moram ni da mislim šta je bilo sa putnicima koji su trebali da uđu npr u kukujevcima za šid, pošto čisto sumnjam da ih je neko obsvjestio, to nikada neću da zaboravim, ali očito da je sve moguće...
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Дошљак » Uto Jul 10, 2018 12:59 am

Да, заборавио сам да правац БГ-Шид није урађен целом дужином што је ван сваке памети. И заборавио сам пругу Шид-Бијељина, која када би се електрификовала, онда би могли да уведу директни воз до БГа.
dziggy
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Feb 05, 2007 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 144
Pohvalio: 334

Postod dziggy » Uto Jul 10, 2018 11:11 am

Jel zna neko zasto ej uopste renovirana pruga BG-Pancevo kad ne saobraca nista izmedju ta 2 grada . Gistro brzina 120 na sat, a nema voza.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Uto Jul 10, 2018 11:18 am

O tome smo već pričali pre skoro dve godine i konstatovali kako to ozbiljno liči na mnooogo bačenog novca.
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Дошљак » Uto Jul 10, 2018 12:49 pm

To питање треба потенцирати госпођи министарки.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11733
Pohvalio: 4617

Postod direktor » Uto Jul 10, 2018 2:49 pm

I to preko mosta je sredjen samo novi kolosjek stari nisu ni pipnuli
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Nikola NS
Intermediate
Kontakt:

Postod Nikola NS » Uto Jul 10, 2018 2:49 pm

Панчево - Београд сад има само пет пари вршачких возова јер су возови из Зрењанина скраћени до Овче.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2239
Pohvalio: 407

Postod vucko » Uto Jul 10, 2018 8:53 pm

Slika
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."