Gradski prevoz u svetu

Tramvaji, autobusi, trolejbusi, a nadamo se jednog dana i metro...

Moderator: Igor

Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6660
Pohvalio: 4290

Re: Gradski prevoz u svetu

Postod Пантограф » Pon Jun 27, 2016 1:34 pm

Истини за вољу, Бугари јесу добили колосалне паре за метро на поклон од Европске Уније (конкретно, само за другу линију више од 150 милиона евра), али се мора признати да су и пре тога радили - сами, позајмљујући, веома мудро, новац са стране (рецимо, узели су суперповопљан кредит од Јапана и тако учинили прву линију смисленом - и ми смо хтели да узмемо паре од Јапанаца за мост код Аде хује, али смо били довољно глупи да закаснимо, тј. наш БДП је у међувремену прешао праг од 3.000$ по "глави", а ти кредити се таквима не дају).

Дакле, наше комшије су биле мудрије, организованије, мање су кењали (поштовали су основну мрежу, а мање значајне детаље решавали "у ходу", док се овде гложимо око бесмислица деценијама) итд.
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2212
Pohvalio: 3963

Postod tragac » Pon Jun 27, 2016 3:50 pm

Mislim da su samo imali problemom sa čizmom ispod koje su obojci pa su kad su skontali koliko je to "lepo" iskustvo su potrčali u zagrljaj Zapadu. Doduše, samo metro i još par stvari su primeri na kome trebamo učiti od njih. Oni su imali mnogo veću šansu. Bili su IT lider komunističkog sveta, a danas ih u toj oblasti nema nigde.

Kod nas postoji SUŠTINSKI problem vezan za metro, a to je da je jedva 40% stanovnika Beograda rodjena u njemu. Proći će decenije dok beograd ne postane grad rodjenih Beogradjana. Provincijalizam je ovde prejak. Kad bi se krenulo ozbiljnije u priču o metrou odmah bi počeli da kukaju ovi iz unutrašnjosti. Ceo život im je Beograd kriv za sve probleme, i tom pričom prikrivaju svoj nemar, bahatost, korupciju i nesposobnost da reše svoje lokalne probleme. Daju im se pare, oni to strpaju u džep i posle kuukaju na Beograd.A ovi u Beogradu su u bliskim vezama sa njima, iz istih su sela. Kakve to ima veze sa metroom? Pa kad bi se krenulo u metro videlo bi se da ta priča nema smisla.

Doduše, dok su Bukurešt, Sofija, i mngoi drugi gradovi u zemljama sličnim našoj gradili prave intra'urbane metroe, mi smo gradili metro liniju do mora .

114 km tunela na pruzi Beograd Bar odgovara zbiru ukupnih dužina atinskog i budimpeštanskog metroa.
Gradonačelnik Beograda je zamenik svog zamenika.
Pohvale za post: 3
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Pon Jun 27, 2016 4:46 pm

Па опет, и поред свега тога, ништа нас не спречава да градимо метро у Београду, осим сопствене инертности, безвољности, неорганизованости, речју - тупости. Београд не да није презадужен, него има готово невероватан "вишак" у градској каси за 2016. годину. Само од тог "вишка" могла би се финансирати градња једне метро линије у распону од десетак година - и то без задуживања!Слична ситуација била је и 2002/2003. и тада је Богдановићеву власт, као и ову, "изненадио" превелики новац. То "изненађење" у Србији увек има исти заједнички садржалац: недостатак пројеката, а узроци томе су побројани у првој реченици.

Истовремено, у суперпрезадуженој Грчкој наставља се градња солунског метроа...
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
Pohvale za post: 7
JohnnyLee
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:17 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3692
Pohvalio: 5538

Postod JohnnyLee » Uto Jun 28, 2016 6:58 am

ако за нешто има пројеката у Београду, то је метро. ем на овом форуму, ем у градској управи, само да отворе праву фиоку
где год да кренем, тај град ме прати
Београд мој, себи ме врати
где год да одем, тај град ме чува
кроз моју главу кошава дува
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Uto Jun 28, 2016 11:13 am

Нема ниједан оперативан. Све и да нам неко сад поклони милијарду евра, не бисмо могли да почнемо градњу ко зна колико дуго.
Pohvale za post: 3
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod tragac » Uto Jun 28, 2016 2:30 pm

Dakle problem je u lobanjama, ne u kasama.
Pohvale za post: 1
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Uto Jun 28, 2016 2:55 pm

Увек био. И кад је проблем у каси - он је заправо у лобањи (тинтари).
Delija
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Jan 03, 2010 4:04 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5052
Pohvalio: 1447

Postod Delija » Uto Jun 28, 2016 4:42 pm

Пантограф » 28 Jun 2016 10:13 am napisao:Нема ниједан оперативан. Све и да нам неко сад поклони милијарду евра, не бисмо могли да почнемо градњу ко зна колико дуго.

Па није баш тако. Постоји готов идејни пројекат прве фазе "Јовиновог" метроа (што је по новом закону довољно за локацијску дозволу) и главни пројекат метро-друмског моста.
Чекајући метроа

"Вук на овцу своје право има ка тиранин на слаба човјека, ал тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија!"
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Uto Jun 28, 2016 4:52 pm

Да, само што решења из тог идејног пројекта - дубоки тунели испод Новог Београда са трасом преко Фонтане - више не помиње, нити црта, чак ни Јовин (сад води прву линију преко општине НБ). Тако да дефакто немамо реалан и изводљив план (нико неће копати кртицама испод две новобеоградске школе).

Било би најбоље да је у међувремену тај план мало иновиран, баш онако како то предлажу његов главни творац и ААС, уз још неке техничке детаље, али - памети није било у довољној мери. Новца је било, и још га има.
Norexan
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Sep 08, 2015 12:32 am
Kontakt:
Pohvaljen: 458
Pohvalio: 1224

Postod Norexan » Čet Jun 30, 2016 11:38 pm

Numeracija vozila u Braziliji. :D

0.031 Estr. St. Policial Militar
0.108 Rodoviária Plano Piloto
170.2 Rodoviária do Plano Piloto
0.764 Rodoviária do Plano Piloto
167.1 L2 Sul - Norte

:mrgreen:

I zone:

I – Urbanas – 1 (U-1);

II – Urbanas – 2 (U-2);

III – Urbanas – 3 (U-3);

IV – Metropolitanas – 1 (M-1);

V – Metropolitanas – 2 (M-2);

VI – Metropolitanas – 3 (M-3).
Slika
#СВЕПОДМАЧ
ink
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jul 07, 2009 5:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 377
Pohvalio: 379

Postod ink » Pet Jul 01, 2016 2:15 am

Kako su u Bugarskoj finansirali izgradnju metroa? Koncesija, iz budgeta, kredit...?
Advanced
Kontakt:

Postod tragac » Uto Jul 05, 2016 8:25 pm

ZET-ov autobus zabio se u ogradu, četiri osobe ozlijeđene, kaos na Vukovarskoj

Piše: D.I.
utorak, 5.7.2016. 09:52

ZET-ov autobus zabio se u ogradu, četiri osobe ozlijeđene, kaos na Vukovarskoj
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

ČETIRI su osobe ozlijeđene, nakon što je ZET-ov autobus linije 268 jutros oko 8.45 sati udario u ogradu na Paromlinskoj cesti.

Autobus je dolaskom na terminal Glavni kolodvor skrenuo s kolnika dok je, prema riječima očevidaca, izbjegavao biciklista, tvrde u ZET-u.

Autobusom je upravljao vozač s 25-godišnjim iskustvom, kažu u ZET-u.

Stvaraju se gužve na Vukovarskoj ulici pa bi vozači trebali potražiti alternativne pravce.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zeto ... 04245.aspx
Earthmoving
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 22, 2016 11:32 am
Kontakt:
Pohvaljen: 4550
Pohvalio: 3031

Re: Autobusi

Postod Earthmoving » Pet Jul 08, 2016 1:32 pm

Govori istinu i dobro barataj lukom i strelom
Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8071
Pohvalio: 14570

Postod Гага » Ned Jul 10, 2016 2:27 am

Већ милионити пут постављено на теми.
marrecar
Advanced
Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 8:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 823
Pohvalio: 354

Postod marrecar » Ned Jul 10, 2016 11:49 am

Ja prvi put vidim ovaj snimak, gde je, majke ti, ranije postavljeno u temi?
Prof. BU:
"...ovakve procese mozete videti u toplotnim..... toplanama."
"Deco, molim vas!"
"Pravim evidenciju sa prisustvima, da bih posle znao ko dobija potpis, ja to tako radim." *2min kasnije* "Ja stvarno ne znam sto me teraju da potpisujem indekse, sto to ne rade oni u sluzbi."
"Pis maco! *5sek kasnije* "Izvinite, nazdravlje"
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 7:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2966
Pohvalio: 881

Postod Žika » Ned Jul 10, 2016 6:10 pm

Svuda se vrti po netu.
Somi303
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pon Avg 08, 2011 1:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3056
Pohvalio: 12655

Postod Somi303 » Ned Jul 10, 2016 9:24 pm

Није у овој теми већ у теми "аутобуси". У сваком случају, глуп концепт који је добио више пажње него што заслужује.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
"Све се нема, а два се бубрега шетају"

profa_chb napisao:Preterano mašinski razmišljam? Reci mi, molim te, imaš li neki lek za to? Da se učlanim u tvoj Nezavisni sindikat nezadovoljnih suvozača koji poznaju pravo stanje?
Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8071
Pohvalio: 14570

Postod Гага » Pon Jul 11, 2016 12:25 am

marrecar » 10 Јул 2016 11:49 am napisao:Ja prvi put vidim ovaj snimak, gde je, majke ti, ranije postavljeno u temi?

Ја сам рекао на теми, а не на подтеми :wink: . Објаснили су Жика и Шоми где има.
marrecar
Advanced
Kontakt:

Postod marrecar » Pon Jul 11, 2016 11:58 am

Гага » 10 Jul 2016 11:25 pm napisao:
marrecar » 10 Јул 2016 11:49 am napisao:Ja prvi put vidim ovaj snimak, gde je, majke ti, ranije postavljeno u temi?

Ја сам рекао на теми, а не на подтеми :wink: . Објаснили су Жика и Шоми где има.

U bilo kom slucaju, snimak je prvi put postavljen i ne vidim razlog da se kaze da je vec vise puta postavljano nesto u vezi sa time. Meni je cak zanimljiv snimak, ako tebi nije, onda prokomentarisi snimak ili koncept kao Somi, a ne cinjenicu da je vec postavljano nesto na tu temu, sto je u stvari bilo u drugoj temi. Ja se izvinjavam sto sam pogresno protumacio komentar, ali svakako ne vidim razlog da se ne postavi onaj snimak.
Prof. BU:
"Deco, molim vas!"
"Pravim evidenciju sa prisustvima, da bih posle znao ko dobija potpis, ja to tako radim." *2min kasnije* "Ja stvarno ne znam sto me teraju da potpisujem indekse, sto to ne rade oni u sluzbi."
solecar
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Dec 06, 2011 2:06 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3014
Pohvalio: 4353

Postod solecar » Pon Jul 11, 2016 1:08 pm

Poenta je u tome da smo na temu ovog kineskog autobusa već komentarisali , i to više puta , i svaki put dopli do istog zaključka. A s vremena na vreme se nađe neko ko manje prati ovu temu ili je nov na forumu , pa postavi opet nešto o tom autobusu , a da ni ne zna da je već bilo. A zašto je toliko zanimljiv taj autobus , pa se postavlja ponovo i ponovo o njemu , a nije ništa novo vezano za njega , to je već druga stvar.
Slika

Slika
marrecar
Advanced
Kontakt:

Postod marrecar » Pon Jul 11, 2016 4:19 pm

Razumem ja to, ali ne vidim u cemu je problem da se postavi snimak, koji do sada nije bio ovde. Nekome ce biti zanimljivo, nekome ne, ne mora sve i svasta da se prokomentarise i prodiskutuje. To sto je vec diskutovano i sto je donesen nekakav zakljucak ne znaci da je odmah zabranjeno da se ubuduce bilo sta u vezi sa time postavlja.
Prof. BU:
"Deco, molim vas!"
Andrej_LJ
Intermediate
Pridružio se: Uto Avg 21, 2012 7:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 292
Pohvalio: 22

Postod Andrej_LJ » Čet Jul 14, 2016 9:31 am

Slike stanice Vitosha (M2), slikane pred jednu nedelju. Stanica se otvara 20 jula i tabele su izradzene od organizaciju Spasi Sofia.Sama dizajn stanice je ruzan zaradi ovog zelenog tavana ali inace ostalo je OK. Lepo je da je sama stanica i vestibuli ogromni i veoma prostrani. Stanica ce biti vazna jer ce je vise od 20 000 dusi dnevno koristiti.

Dimenzije samih tabela isto tako su u sorazmeru sa gabaritom stanice. Nama su dali vec gotove dimenzije jer nismo bili deo dizajniranja same stanice. Dimenzije su sledece:

Peronske tabele 240 x 40 mm
Ceone tabele na ulazima/izlazima 400 x 40 mm
Male tabele koje su na izlazima sa jednim poljem 120 x 40 mm

Evo malo slika (pravene mojim mobilnim koji je kanta tako da su vec informativnog karaktera nego sto su neko remek delo :D ):

Ulazne tabele:

Slika

Ulazi - severni vestibul (izlazi 1-4):

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Andrej_LJ
Intermediate
Kontakt:

Postod Andrej_LJ » Čet Jul 14, 2016 9:33 am

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Andrej_LJ
Intermediate
Kontakt:

Postod Andrej_LJ » Čet Jul 14, 2016 9:36 am

I na kraju izgledi same stanice. Do tada (predisnu nedelju) nisu bili montirani svi tipovi tabela, tako da ce biti jos vec ali vise slika ocekujte po 20 kada se stanica otvori :)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Čika Brana
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Dec 06, 2012 2:05 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 565
Pohvalio: 1670

Postod Čika Brana » Čet Jul 14, 2016 12:53 pm

Андерј свака част. Слике су одличне, а и сама станица је је вло добра. Немам примедбе на колорит станице. Осветлење је сасвим задобољавајуће. Када буде људи и када се мало ухвати мало прашине биће много мање рефлексија. Видим да има доста инфо табли и постављене су доста високо тако да би требале бити видљиве и у гужвама. Све у свему честитам на новој станици!
Bez alata nema ni zanata,
Bez znanja džaba ti alata!

Povratak na “Javni gradski saobraćajni prevoz”