Park & Ride

Tramvaji, autobusi, trolejbusi, a nadamo se jednog dana i metro...

Moderator: Igor

Karlo del Ponte
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 12:36 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2117
Pohvalio: 2813

Re: Park & Ride

Postod Karlo del Ponte » Uto Jan 20, 2015 1:28 am

Паметно место за Парк&Рајд су и железничка станица Земун терминуси трамваја у Кнежевцу и у Блоку 45.
Престајем са писањем на форуму, због толерисања етикетирања некога ко нисам ја, које траје већ 4 године, као и цензури на теми "примедбе, похвале, сугестије". Ако неко има неко питање у вези железнице, овога, онога, нека ми се обрати преко приватних порука.
mekbejn
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Jul 13, 2010 9:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1448
Pohvalio: 5255

Postod mekbejn » Uto Jan 20, 2015 10:36 am

U Helsinkiju je uz skoro svaku stanicu gradske železnice napravljen (glavnom besplatni) P&R.
Evo primera, stanica Puistola (oko 7000 stanovnika gravitira njoj):

https://www.google.rs/maps/place/Puisto ... 0661?hl=en

Ukupno preko 200 parking mesta, računajući sa obe strane.

Parking za bicikle je u podzemnom prolazu, ispod perona:

Slika
Relja: Srbin je u 19. veku pronašao obrtno magnetno polje, a u 21. je izumeo parkiranje u kružnom toku.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4438
Pohvalio: 893

Postod astrodule » Uto Jan 20, 2015 10:50 am

Karlo del Ponte napisao:Паметно место за Парк&Рајд су и железничка станица Земун терминуси трамваја у Кнежевцу и у Блоку 45.

Ne bih se složio za Blok 45. Naime, on se nalazi na kraju linija GSP, tj predstavlja slepo crevo.

Mislim da je mnogo bolje mesto Opština NBGD ili centar Zemuna, ali tek pošto se naprave ogromne podzemne garaže, jer za nadzemne tu nema mesta.

Sava Centar nije dobra lokacija jer se tamo stvaraju gužve.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Karlo del Ponte
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Karlo del Ponte » Uto Jan 20, 2015 1:46 pm

Па Парк&Рајд управо служи како би се избегло натрпавање аутомобилима у централним зонама и прескупе подземне гараже! Граде се тамо где постоји неки масован градски превоз, а има већих површина земљишта ненападнутог инвестицијама.
Престајем са писањем на форуму, због толерисања етикетирања некога ко нисам ја, које траје већ 4 године, као и цензури на теми "примедбе, похвале, сугестије". Ако неко има неко питање у вези железнице, овога, онога, нека ми се обрати преко приватних порука.
Pohvale za post: 1
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Uto Jan 20, 2015 2:35 pm

Slažem se, ali P&R treba da bude negde na putu ka centralnoj zoni, tj da bude usput. Blok 45 nikome nije usput.
Duletov blog
Karlo del Ponte
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Karlo del Ponte » Uto Jan 20, 2015 3:41 pm

Он треба да буде узпут, али да буде што даље, како би вожња аутомобилом била што краћа. На жалост, ми немамо довољно развијену мрежу трамваја без семафорских саботажа, градских железница и макар БРТ док чекамо метро. Главни правци прилаза колима су:

- Батајнички
- Добановачки
- Сурчински
- Обреновачки
- Железник-Сремчица
- Ибарска магистрала
- Авалски пут
- Аутопут из Ниша
- Смедеревски пут
- Панчевачки
- Зрењанински

За већину ових праваца немамо одговарајући систем да би се преседало, односно могли би правити мања паркиралишта око аутобуских терминуса на периферији...

Ако ћемо ићи ка маштању, визији транспортног система, предлажем следећу мрежу.

Правац: Место терминала(јавни превоз на који се веже)
1) Батајнички правац: Пазова, Батајница, Земун Поље (БГ:ВОЗ), Алтина (Земунски трамвај), Инђијам Рума итд. (регионални возови).
2) Добановачки правац: Паркиралиште на пар километара од аеродрома(БГ:ВОЗ или аеродромски ЛШС), Земун железничка станица (БГ:ВОЗ), Алтина (Земунски трамвај), Блок 42 (Трамвај, БГ:ВОЗ)
3) Сурчински правац:Сурчински пут код Ледина(БГ:ВОЗ или аеродромски ЛШС), Бежанијска коса (трамвај)
4) Обреновачки правац: Стублине, Обреновац путничка, жел.ст.Барич(БГ:ВОЗ или трамвај-воз облик ЛШС), Железник (БГ:ВОЗ), Ада циганлија (ЛШС или трамвај-воз облик ЛШС или БГ:ВОЗ).
5) Железник - Сремчица: Железник, Стари Железник (БГ:ВОЗ)
6) Ибарска магистрала: Барајево, Велики Борак, Степојевац, Лазаревац(БГ:ВОЗ), Петлово брдо (трамвај са надземном издвојеном трасом Баново брдо - Петлово брдо, касније метро), Кнежевац (трамвај са унапређењем у ЛШС+БГ:ВОЗ).
7) Авалски правац: Младеновац, Сопот, Клење, Рипањ колонија, Пиносава (БГ:ВОЗ), Кнежевац (трамвај са унапређењем у ЛШС), Дуго поље (километар западно од петље са Авалским путем)(Винчански БГ:ВОЗ, трамвај Бањица-Јелезовац-Дуго поље).
8) Аутопут из Ниша: Врчин, Мали Пожаревац, Мала Иванча, Умчари (БГ:ВОЗ), Прокоп (Трамвај, БГ:ВОЗ), (Плави мост)(метро).
9) Смедеревски пут: Мали мокри луг пумпа (Трамвај са елементима ЛШС), Винча млин (Винчански БГ:ВОЗ).
10) Панчевачки пут: Панчево (ноколико веза са БГ:ВОЗ-ом), Банатско велико село, Владимировац, Јабука, Дебељача итд. (регионални возови), Крњача (БГ:ВОЗ)
11) Зрењанински пут: Крњача, Овча (БГ:ВОЗ), Борча (трмвај-воз облик ЛШС).
Pohvale za post: 3
mekbejn
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod mekbejn » Uto Jan 20, 2015 4:07 pm

Karlo plusiććć.

Ali mi SADA, dakle OVOG MOMENTA uz minimalna ulaganja možemo da imamo P&R na sledećim železničkim stanicama:
Krnjača, Zemun, Batajnica, Rakovica (kad se otvori druga linija).
Relja: Srbin je u 19. veku pronašao obrtno magnetno polje, a u 21. je izumeo parkiranje u kružnom toku.
laki72
Expert
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5949
Pohvalio: 1642

Postod laki72 » Sre Jan 21, 2015 2:43 am

@Mekbejn
Pravo u centar mete!

Uveden bg:voz.
Pokazao i dokazao svoje prednosti, 'pokupio znacajan broj putnika. Cinjenica.
Sta uciniti da ovaj pouzdan i jeftiniji vid prevoza bude jos vise koristen.
1. Uvesti jos linija.
2. Povecati broj vozova i takt
3. Prilagoditi autobuski saobracaj tako da bude fider vozu.
4. Omoguciti korisnicima automobila jeftin i siguran parking na periferiji grada.

Sve to mozemo uraditi sa mnogo manje para od 'vlaznih snova' vezanih za metro.

P.S.
Na banovom brdu u neposrednoj blizini okretnice postoji garaza koja je svojevremeno i zamisljena za ovakav vid parkiranja, ali nazalost nilada nije zazivela u takvom obliku.
mekbejn
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod mekbejn » Sre Jan 21, 2015 11:01 am

Uzvraćam pohvale ;)
Sve se slažem
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9575
Pohvalio: 3740

Postod direktor » Sre Jan 21, 2015 11:12 am

Koja je to garaza na bb moze lokacija na bing ili gugl slikama
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Sre Jan 21, 2015 12:08 pm

Garaza je u nikolaja gogolja
98 Николаја Гогоља
Begrad

http://goo.gl/maps/LDVrI

Slika

Pogled iz Valjevske

Slika

Nazalost, posle visegodisnjeg ne koriscenja, odavno se koristi kao magacinski prostor...
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9575
Pohvalio: 3740

Postod direktor » Sre Jan 21, 2015 12:12 pm

A da znam sad sam se sjetio cak sam bio unutra prijatelj ima boks unutra ,u cijem je vlasnistvu mogao bi parking servis to preuzeti ,onaj lim sto visi ce nekom na glavu zavrsiti ako vec nije
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Jan 21, 2015 1:12 pm

Da li u našim službama postoji neka razvojna odeljenja koje treba da osmišljaju ovakve stvari?

Ja bih ih skoro sve otpustio, a preostalom zaposlenom dao da čita Beobuild forum i samo prosleđuje predloge. Naravno, potrebno je da taj preostali zna da čita i koristi kompjuter, tako da ništa od toga :(
Duletov blog
Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5251
Pohvalio: 3577

Postod Пантограф » Sre Jan 21, 2015 2:39 pm

Ово није на окретници, нити је повољно место за парк-енд-рајд, али да се оволика гаража у тако великом насељу не користи, то је слика и прилика нашег лаганог - распадања. Сада вероватно постоје и имовинско-правни проблеми.
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Sre Jan 21, 2015 3:13 pm

Sta znaci 'nije na okretnici' ???????
Jel pricamo o garazi za korisnike ili o parking mestima za invalide visokog procenta invaliditeta???
Dobro, 'nije NA okretnici', vec na 2 minuta laganog hoda od okretnice...
Sad posto vidim moramo biti egzaktni i tacni, obrazlozi zasto nije povoljno za P&R ?
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Jan 21, 2015 3:25 pm

Čak i da se usvoje ovi naši predlozi za P&R garaže i parkinge, ne postoji način da se većina vozača ubedi da koristi javni prevoz, tj da zameni komfor automobila sa gužvanjem u prljavim autobusima.

Prvo dovesti u red GSB pa tek onda forsirati P&R (a tom politikom se izgleda i vode ovi u vlasti jer više ne forsiraju ideju P&R) :bash:
Duletov blog
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Sre Jan 21, 2015 3:26 pm

@Лаки
Није за ПиР из неколико разлога.
Као прво, ако ће се ослањати на аутобус - предалеко је од града. Мање-више сви београдски возачи данас знају паркинге где се може паркирати бесплатно, па продужити у град бусом (знатно ће пре стићи онај који продужи новим мостом до Блока 23 и онда на 95, десет минута до зелењака, или паркира код Куће цвећа и пређе на тролу, као што увелико и раде људи са Чукарице, Раковице... него онај ко хвата аутобус већ на крају Бановог брда).
Овако далеки ПиР паркинзи имаће смисла тек кад добијемо метро, а сада имају основа само код станица БГ:воза (станицама Земун и Батајница придодао бих ипак и Тошин бунар). У праву је Астродуле, за сада можемо да се усликамо са паркендрајдом у Блоку 45 и сл.

Друго, проблем је помало и прилаз тој гаражи.
За оне којима је Баново брдо одредиште, гаража би већ могла (и морала) да послужи.
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Sre Jan 21, 2015 3:29 pm

astrodule napisao:Čak i da se usvoje ovi naši predlozi za P&R garaže i parkinge, ne postoji način da se većina vozača ubedi da koristi javni prevoz, tj da zameni komfor automobila sa gužvanjem u prljavim autobusima.

Prvo dovesti u red GSB pa tek onda forsirati P&R (a tom politikom se izgleda i vode ovi u vlasti jer više ne forsiraju ideju P&R) :bash:

Kao što napisah u prethodnom postu, mnogo vozača za odlazak na posao u centru već defakto koristi parkendrajd. Lokacije su Blok 23, Blok 21, garaža TC "Ušće", ulice na Paliluli iza Cvijićeve, Kuća cveća. Kada žurim na posao, i ja sam među njima. Srednje vreme putovanja Bežanijska kosa - Trg Nikole Pašića, preko Bloka 23 (najbrže): 25 minuta .
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Jan 21, 2015 3:31 pm

A zamisli tek da naprave namenske parkinge za P&R blizu tih lokacija i pojacaju linije koje tuda prolaze i stave samo ciste autobuse (kao sto su "Japanci")?
Duletov blog
Пантограф
Expert
Kontakt:

Postod Пантограф » Sre Jan 21, 2015 3:37 pm

Moralo bi da se nađe neko mesto kraj kojeg već prolaze frekventne lnije gesepea, a da postoji i poljana gde može da se podigne garaža/fast park. U Bloku 26 prekoputa SIV-a je već godinama mogao da bude takav (privremeni) parking.

EDIT: Kao trajno rešenje, mogao bi da se nadgradi javni parking u Bloku 30, duž Pupinovog bulevara, sve do Zepterove zgrade.
I parking kod Ade bi mogao da služi tome, van sezone.
Treba naći rešenje i za bulevare Despota Stefana i kralja Aleksandra, kao i za autoput.

Naravno, parkiranje bi tu moralo da se plaća, ali bi9 moglo da bude po znatno povoljnijoj ceni (recimo 15 din/sat).
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1645
Pohvalio: 3205

Postod tragac » Sre Jan 21, 2015 4:15 pm

Mi iz Rakovice već imamo park and ride u Topčideru, samo što ga malo ko koristi

https://www.google.rs/maps/@44.7766655, ... !2e0?hl=sr
Odavde tramvaju treba manje od 10 minuta do Glavne.
Deo novca od akciza na gorivo, cigarete i alkohol usmeriti za lečenje dece i teško obolelih. Jednake šanse za zdravlje svima!
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Jan 21, 2015 4:48 pm

Ta lokaciju u Topčideru je odlična, jer je preko puta te stanice ŽS Topčider.
Duletov blog
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1645
Pohvalio: 3205

Postod tragac » Sre Jan 21, 2015 5:19 pm

Voz koji krene odatle do Glavne stiže brzinom freeride bicikliste, a prema Rakovici stiže brzinom malo nervoznijeg pešaka. Bez preterivanja. Ovde tramvaj završava posao i to je sasvim dovoljno.
Deo novca od akciza na gorivo, cigarete i alkohol usmeriti za lečenje dece i teško obolelih. Jednake šanse za zdravlje svima!
orion
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 614
Pohvalio: 0

Postod orion » Sre Jan 21, 2015 5:54 pm

Први званичан покушај да се направи неки П+Р концепт је био претварање паркинга на Бувљаку у бесплатан паркинг за оне који користе Бгвоз. Концепт је био успешан, али примењен је само да би се спречио притисак на Газелу а можда је опет и возачима то било погодно само због дугог времена путовања преко Газеле.

Можда би се нпр могао направити неки пилот пројекат који би поново вратио тај паркинг у П+Р концепт.
Идеја би била да се паркинг викендом плаћа нормално а да радним даном може да се уђе са бусплус картицом, ако је персонализована да се прође нормално а ако је неперсонализована да приликом уласка стартује време за коришћење градског превоза.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Jan 21, 2015 6:01 pm

tragac napisao:Voz koji krene odatle do Glavne stiže brzinom freeride bicikliste, a prema Rakovici stiže brzinom malo nervoznijeg pešaka. Bez preterivanja. Ovde tramvaj završava posao i to je sasvim dovoljno.

Sada je tramvaj jedini prevoz, ali kada iskoristili prugu u punom svom potencijalu...
Duletov blog

Povratak na “Javni gradski saobraćajni prevoz”