Javni prevoz u Srbiji

Tramvaji, autobusi, trolejbusi, a nadamo se jednog dana i metro...

Moderator: Igor

direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11738
Pohvalio: 4617

Re: Javni prevoz u Srbiji

Postod direktor » Sub Jan 27, 2018 11:59 pm

Po tvojoj logici sutra treba pocupati i sve pruge i zatviriti i zs i sto lupati pare u brzu prugu kad imamo autoput
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Pohvale za post: 2
Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6365
Pohvalio: 4132

Postod Пантограф » Ned Jan 28, 2018 12:57 am

Потребно је осам пута мање снаге да се исти терет вуче по шинама, него по друму.
Ту све почиње... за разумне (Беч има укупно 450 аутобуса).
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
Pohvale za post: 6
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4067
Pohvalio: 3108

Postod Bender Rodriguez » Ned Jan 28, 2018 1:11 am

direktor » Sub Jan 27, 2018 10:59 pm napisao:Po tvojoj logici sutra treba pocupati i sve pruge i zatviriti i zs i sto lupati pare u brzu prugu kad imamo autoput

Ne, to uopšte nije moja poenta nego tvoj lični (pogrešni i ograničeni) doživljaj mog posta. A to je nešto na čemu moraš sam da poradiš.
Probaj za početak da prihvatiš koncept da forum nije sudnica u kojoj mogu da postoje samo dve suprotstavljene krajnje mogućnosti (od kojih se bira jedna jedina moguća i istinita) nego da može da postoji i nešto između ta dva.
Džepni rečnik srpskih nadležnih organa:
Spoiler!
Nismo obavešteni - Ne cimamo se zbog jedne prijave
Nismo nadležni - Ne možemo vam opisati koliko nas zabole
Ruke su nam vezane - Naša služba je na nečijem platnom spisku
A vi ste? - Bolje sam daj ime da te ne bi posle mi tražili
A što vas to interesuje? - A ko s' ti i šta zabadaš nos?
Nama je bitno da bude mir - Ne talasaj previše da ne bi svašta bilo
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 4413
Pohvalio: 11650

Postod Дошљак » Ned Jan 28, 2018 1:56 am

Имајмо на уму да је у истом периоду укинут трамвај у Суботици и редукован тролејбус у Београду на само једну линију са првобитном намером потпуног укидања.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Ned Jan 28, 2018 2:03 am

Ukidani su i trolejbusi širom planete 60ih godina prošlog veka pa ljudi nisu od toga pravili mitove.
Spoiler!
Pohvale za post: 1
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 7:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2187
Pohvalio: 705

Postod Žika » Ned Jan 28, 2018 8:10 am

solecar » Sub Jan 27, 2018 7:58 pm napisao:A što onda mi širimo tramvajsku mrežu? Što jednostavno ne počupamo tramvajske šine i kontaktnu mrežu za trole pa svuda lepo ubacimo autobuse? Ima da budemo fleksiblni , Bog da na vidi. :)

Nisi mi jasan.
Šta te vozi kad se radi rekonstrukcija šina ili mreže ? Svi idu peške ili se koriste autobusi ?
Proširenje tramvajske mreže ? Kad je zadnji put bilo ?
Kesha
Intermediate
Pridružio se: Sre Dec 06, 2017 3:53 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 318
Pohvalio: 309

Postod Kesha » Ned Jan 28, 2018 10:19 am

Tačno je da su trolejbusi sklanjani svuda po Evropi 60-tih godina, ponajviše zbog i više nego pristupačne cene nafte. Tad je bila mislim i isplativija eksploatacija autobusa u odnosu na trolejbus. Tramvaji nekada i danas, razlika je velika. Sve što može kod njih praviti problem, a tiče se štete koju eventualno mogu da nanesu instalacijama i objektima u blizini, rešava adekvatna podloga i izolacija. Takođe, važna je i pravovremena zamena i obrada točkova tramvaja, nebi li buka bila što manja, a to ujedno znači i manje trenje i trošenje i samog tramvaja i infrastrukture. Pored znatno većeg predviđenog radnog veka i većeg kapaciteta, tramvaj je i jako mali potrošač energije u poređenju i sa trolejbusom, a kamoli autobusom. Razloge sigurno većina zna. Teško da veće ulaganje u infrastrukturu to može da anulira, pošto tramvaji prelaze nekoliko miliona kilometara tokom svoje eksploatacije i to bez poteškoća, pod uslovom da se pravilno održavaju. O zagađenju danas, mora se mnogo više provesti računa u odnosu na period od pre 50 godina, pošto ljudi danas ima dvostruko više u odnosu na pomenute 60-te godine. Inače, kad su radovi neizbežni, tramvaji bi u većini mogli nastaviti sa radom. Privremeno se premosti trasa, što traži malo više novca i planiranja, ali nije neizvodljivo i koliko znam, to je praksa u razvijenim zemljama.
Pohvale za post: 4
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 4413
Pohvalio: 11650

Postod Дошљак » Ned Jan 28, 2018 11:52 am

Bender Rodriguez » Нед Јан 28, 2018 1:03 am napisao:Ukidani su i trolejbusi širom planete 60ih godina prošlog veka pa ljudi nisu od toga pravili mitove.

Није то мит већ тренд који је тада захватио и СФРЈ. То је период аутомобилизације, Београд постаје аутомобилски град са неким од саобраћајних решења, аутомобилска индустрија у земљи улази у масовну производњу, развијају се велика аутотранспортна предузећа у свим општинама, укида се железница уског колосека, цена нафте је погодна, укидају се трамваји по градовима (поред Новог Сада, Ниша и Суботице укида се трамвај и у Љубљани, Дубровнику и Пирану) као и тролејбуси (Љубљана, Ријека и Сплит). Taкође узмимо и у обзир и развој електроенергетског система где су ТЕНТ Б и Ђердап 2 пуштени у погон средином осамдесетих.
Pohvale za post: 3
becks89
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 9:16 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1393
Pohvalio: 212

Postod becks89 » Ned Feb 04, 2018 7:40 pm

Ikari u NS se sasvim pristojno drže! :)
Slika
Slika
BALKAN TRANSPORT - Portal posvećen javnom prevozu i prevoznicima na Balkanu!
Pohvale za post: 7
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11738
Pohvalio: 4617

Postod direktor » Pon Feb 05, 2018 1:16 am

A ovo ti omiljeno spotersko mjesto u ns
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Somi303
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pon Avg 08, 2011 1:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2979
Pohvalio: 12453

Postod Somi303 » Ned Apr 22, 2018 9:25 pm

"Све се нема, а два се бубрега шетају"

profa_chb napisao:Preterano mašinski razmišljam? Reci mi, molim te, imaš li neki lek za to? Da se učlanim u tvoj Nezavisni sindikat nezadovoljnih suvozača koji poznaju pravo stanje?
Pohvale za post: 3
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Apr 23, 2018 12:29 am

Koje je godište?
Spoiler!
Kesha
Intermediate
Pridružio se: Sre Dec 06, 2017 3:53 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 318
Pohvalio: 309

Postod Kesha » Pon Apr 23, 2018 7:09 am

2003 godište. Stizali su malo posle onih osamdeset i kusur 201-ica sa Karaburme, i u principu su po mnogo čemu identični sa očiglednim razlikama u rasporedu sedišta i broju vrata. Takođe, uglavnom su imali ručne menjače.
Miroslaves
Intermediate
Pridružio se: Uto Avg 25, 2015 5:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 380
Pohvalio: 118

Re: Autobusi

Postod Miroslaves » Uto Maj 08, 2018 7:17 pm

[[FB grupa 'Javni gradski, prigradski i međugradski prevoz, pridružite se]]https://www.facebook.com/groups/514580241999335/[/b]
3541
Intermediate
Pridružio se: Ned Avg 27, 2017 1:27 am
Pohvaljen: 341
Pohvalio: 1411

Postod 3541 » Ned Jun 24, 2018 8:42 pm

Subotički javni saobraćaj.
Prikačeni fajlovi
008822.jpg
008822.jpg (328.78 KiB) Pogledano 1253 puta
solecar
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Dec 06, 2011 2:06 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2640
Pohvalio: 3704

Postod solecar » Sre Avg 15, 2018 12:17 am

Da li i dalje postoji linija iz Novog sada do Aerodroma Nikola Tesla i gde mogu da nađem aktuelni red vožnje za isti , ako linija uopšte postoji?
Slika

Slika
Nikola NS
Intermediate
Pridružio se: Čet Okt 06, 2016 10:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 323
Pohvalio: 86

Postod Nikola NS » Sre Avg 15, 2018 12:37 am

Не постоји већ 5-6 година. Заправо, кратко је и постојала, мало више од годину дана.
Somi303
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pon Avg 08, 2011 1:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2979
Pohvalio: 12453

Postod Somi303 » Sre Sep 05, 2018 9:50 pm

:violina:
Se7en napisao:Evo i moje poslednje fotografije od hibridnih Volvo 7700 autobusa koji su vozili u Čačku od aprila 2017. do juna 2018. godine.
Autobusi su navodno vraćeni zbog velikih mesečnih troškova za njihovo korišćenje jer su bili iznajmljeni. Ne znam da li je to tačno i ako nije, da li ćemo ikada saznati pravi razlog njihovog povlačenja iz saobraćaja, ali bilo kako bilo, hibrida u Čačku više nema. Svi hibridi trenutno stoje parkirani u krugu Volvo servisa u Preljini. Još uvek su u bojama Autoprevoza sa čačanskim registarskim tablicama.

Slika

Slika

I hibrid kojeg sam imao priliku da vozim na zvaničnoj prezentaciji, ujedno i prvi autobus koji sam vozio...

Slika
Slika
Slika

U međuvremenu je veći broj Merkavima Mercury iz Izraela uključen u gradski saobraćaj u Čačku, na linije Sloboda-Slatina i Avenija-Obrež. Svi autobusi su brendirani imenom firme i grbom grada.

аутобуси.нет
"Све се нема, а два се бубрега шетају"

profa_chb napisao:Preterano mašinski razmišljam? Reci mi, molim te, imaš li neki lek za to? Da se učlanim u tvoj Nezavisni sindikat nezadovoljnih suvozača koji poznaju pravo stanje?

Povratak na “Javni gradski saobraćajni prevoz”