Šta je novo?

Džeparoši

Dzejms

Intermediate
Učlanjen(a)
19.10.2017.
Poruke
112
Pohvaljen
192
Naizgled nerešiv problem, a rasprostranjen daleko više nego bilo koji drugi kriminal tog "nivoa". Svakodnevno se, po proseku MUP-a u Beogradu desi 11 prijavljenih krađa, ali ako pogledamo grupe po Fejsbuku i žalbe korisnika društvenih mreža možemo zaključiti da ih je makar trostruko više.

Zašto nerešiv? Pre svega, da se ogradim od rasista, nemam ništa protiv Roma. Ali isto tako je jasno da oni drže većinu u ovom poslu. Šta se desi - pokrade desetine novčanika, telefona, bude uhapšen. Zaista bude. Jednom u 5 dana ako ima(mo) sreće. U najgoru ruku je ponavljač i dobije 6 meseci robije. U najbolju, a nažalost i najčešću - dobije uslov ili branjenje sa slobode. Prijave dolaze na adresu, adrese nema ili ne živi tamo, krađe se nastavljaju, krug se ponavlja.

Igrom slučajeva, istraživao sam konkretna imena. Postoje ljudi koji imaju preko 890 prijava. I verovatno ćete ih sresti ukoliko izađete do stanice oko pola 5 popodne. Postoje i maloletni. Policija ne može ništa više od hapšenja, dok sudiju (ili neku višu instancu) ne zanima da pošalje takve ljude u zatvor na duže od par meseci.

Sa druge strane, vađenje dokumenata je veliki trošak po žrtvu, a veliki profit po one na čiji se račun uplaćuje uplatnica u opštini za zamenu dokumenata.

Po prevozu najčešće operišu u grupi od po troje, dok gorepomenute grupe Roma po Bulevaru, Zelenjaku i Terazijama obično funkcionišu u grupama od po četvoro.

Kako rešiti sve učestaliji problem, koje su adekvatne konsekvence i kakva su vaša iskustva?

Komentari poput "Ko ti je kriv što držiš novčanik u zadnjem džepu" jednostavno ne piju vodu, jer nije to poenta nego nije realno očekivati da neko bude pod konstantnim stresom ako nosi novčanik sa sobom, a opravdanje za džeparenje nema - koliko god mu bio loš život, koliko god bila nesmotrena žrtva.
 
Grupe i grupice romskih džeparoša već godinama "ordiniraju" oko TC Ušće, naročito u podzemnom prolazu kod "Šest kaplara", ali i na širem prostoru blokova 21-23, kao i oko Sava-centra.

Prošle godine su meni pokušali da zavuku ruku u torbu prilikom penjanja uz stepenice u podzemnom prolazu.

Generalno, ovaj problem sa džeparenjem je zaista uzeo maha u poslednjih nekoliko godina, a čini se da je u poslednje vreme višestruko uvećan.

PS Novi Beograd treba dosađivati, sa ciljem da taj deo Novog Beograda pokriju "mobilnim ekipama" policajaca.
 
Problem je u samom zakonu, za da tom istom romu kažeš 'cigan' više ćeš odgovorati, nego on da te odžepari. Čim je neki problem, on je manjina, ugrožavaš mu prava. Dokle god zakon štiti lopove, kao onaj da može da ti uđe u kuću i ne smeš mu ništa, dotle će kriminala i kriminalaca biti sve više. Ne treba lečiti posledice, nego uzrok. Uzrok problema je nikakva zakonska i kaznena politika, zato se i vraćaju tom poslu.

Poslato sa Huawei Honor 9 uz pomoć Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=524923#p524923:2x07zxaj je napisao(la):
Vladivoje » Čet Mar 15, 2018 3:01 am[/url]":2x07zxaj]Grupe i grupice romskih džeparoša već godinama "ordiniraju" oko TC Ušće, naročito u podzemnom prolazu kod "Šest kaplara", ali i na širem prostoru blokova 21-23, kao i oko Sava-centra.

Prošle godine su meni pokušali da zavuku ruku u torbu prilikom penjanja uz stepenice u podzemnom prolazu.

Generalno, ovaj problem sa džeparenjem je zaista uzeo maha u poslednjih nekoliko godina, a čini se da je u poslednje vreme višestruko uvećan.

PS Novi Beograd treba dosađivati, sa ciljem da taj deo Novog Beograda pokriju "mobilnim ekipama" policajaca.

Prekjuče sam zaustavio malog smrada kod bloka 23, inače tu nisu aktivni koliko zalutaju sa stanica oko Sava centra i Ušća.

Apsolutno se mora dosađivati opštinskim policijskim upravama, jer zaista odnos dela i kazne nije ravnomeran. Šalje se poruka da je to maltene dozvoljeno raditi jer niko ne biva kažnjen.

Moj neki predlog je da se lepe plakati sa facama navatanih džeparoša po stanicama, pa ko bude uhvaćen na delu bude i zalepljen po prolazima i stanicama. I naravno, oglasi upozorenja su neophodni po tim kritičnim lokacijama kad već neće dva pandura da se iscimaju tu u rush-hour-u.
 
Očigledno niste svesni koliko džeparoša ima u Beogradu, i to samo po autobusima. Plus Bugarke koje ordiniraju Knez Mihajlovom i Kalemegdanom...

Neko reče realno 30-35 krađa.
Tvrdim da ih ima bar stotinu dnevno, ako ne i više.
 
to sto @srbo kaze, da dozvolis onom ko je odzeparen i da ga ubije ako oce, a ovaj ako se zali porodicu mu stpras celu u zatvor na 5 godina pa da vidimo ko ce da dzepari

vezano za ta manjinska "prava", sta ima manjine da imaju povlastice (jer to nisu prava nego povlastice), zar nije po ustavu svaki gradjanin jednak? onda nema potrebe za diskusijom o veri, naciji...

kao sto je morgan freeman rekao "problem rasizma cemo resiti kad ja tebe prestanem da zovem belcem a ti mene crncem", ova afirmativna akcija ce samo da prouzrokuje rasizam, kao sto se pokazalo na zapadu
mi nikad nismo imali problem sa drugim rasama i nacijama, uvek smo bili tolerantni, i jednoj srbiji koja je po zastupljenosti rasizma na poslednjem mestu u evropi ne prilici da slusa i kopira zemlje zapada koje su do pre 50 godina smatrale crnce za zivotinje
 
ali isto tako kod nas je problem džeparenja mnogo manje izražen nego u mnogim zapadnim gradovima.

Mene nikad niko nije odžepario. Primenjivao sam samo elementarne mere predostrožnosti, tako da verujem da su nam sugrađani često jako nesmotreni pa naši džeparoši ne moraju mnogo da se trude.

Sumnjam da bih ostao neodžeparen da sam odrastao u Brislu ili Napulju, gde vam otimaju tašne na Vespama u pokretu.
 
to jeste tacno, najcesce zrtve su ultra-matori penzioneri koji ne znaju gde se nalaze ili ljudi sa posebnim potrebama, jer je tim kategorijama najlakse uzeti a da ne primete, mada cesto i zenama kradu iz tasni, za penzionere i zene sam licno video, al jos nisam video da su muskarca odzeparili, sto znaci da ih radi strah da ne popiju batine, sto ne bi onda mogla zena u samoodbrani da izvadi noz i da ga izbode kad je slabija i nema drug nacin da se brani?
 
Pa to što smo ti i ja i on oprezni i muškarci ne znači da je kriva neka studentkinja kojoj je torbica na dupetu dok ulazi u bus. Jeste nesmotrena, ali nije kriva, jer zašto bi očekivala da joj neko zavlači ruku u istu pred 100 ljudi? Da povodac nosi sa parama 3 metra iza, opet nije opravdano da joj neko uzme.

A o posledicama da pričamo realno - zatvor jeste očekivana kazna ali to ga neće sprečiti da se vrati u iste vode posle ta buđava 3 meseca. Čak će ga i podstaći.

Mora se naći preventiva, da se ohrabre ljudi da reaguju u tim situacijama. U Indiji imate na YT pa pogledajte, kad je neko navatan odmah ga zgromi 20 ljudi pre nego što dođe policija koja takođe to uradi. I to je valjda logično - da se taj oseti tolko bespomoćno kolko se nažalost sad osete žrtve.
 
Проблем џепароша је велики, сигурно у БГу има око 100 џепароша најмање који оперишу свакодневно. Главни проблем јесте у закону и судству, из којег даље произилази и неретка незаинтересованост МУПа. Ја лично хвала Богу нисам имао немилице са џепарошима, али многе моје другарице нажалост јесу. Јавни превоз како и гужве на стајалиштима су првенствена мета џепарошима. Методе су разне, од класичног завлачења руке у торбу/чеп у гужви, преко одсецања торбе маказама, одвраћања пажње (рад у групи, нпр. један се гура у аутобусу док други завлачи руку у џеп), па и до насилног пљачкања. Једна моја другарица је имала јако ружно искуство по њеном самом доласку у Београд, тек што је набавила картицу за мензу, чекала је трамвај код Ушћа и док је улазила у исти ст*** лоповска је кукавички из све снаге ударио са леђе, она је ту пала, а он јој је из торбе отео новчаник. Мало ко је ту реаговао, а пар људи јој је само помогло да устане. Паре у новчанику које су мета пљачкаша су наравно ту биле најмањи губитак, морала је поново да извади личну карту, здравствену књижицу, бус плус, картицу за мензу, ту је изгубљено много пара и много времена. Моја два другара су имали немилу ситуацију али не са џепарошима, већ са отимачима пртљага! Путовали су у Београд, и то одвојено, у различитим данима и десило им се да по доласку на БАС нема њихових торби у бункеру пошто их је неко узео код Сава центра.
 
S obzirom na svakodnevna džeparenja na pojedinim lokacijama u gradu, policija vrlo dobro zna o kojim se lokacijama radi.

Problem je u tome što policija saučestvuje u džeparenju, jer jednostavno ne radi ništa u cilju sprečavanja ove masovne kriminalne pojave.

Konkretno, na lokaciji TC "Ušće" i "Šest kaplara" samo ima saobraćajne policije na toj raskrsnici, a nikad i nigde u tom rejonu nema policijskih patrola, koje bi cirkulisale i na taj način lopurdama stavile do znanja da se budno prate njihove "aktivnosti", a poštenim i normalnim ljudima bi to bio siguran znak da se nešto radi na zaštiti građana na javnim mestima.
 
Dok se ne promene zakoni i dok se ne iskoreni korupcija, svo ovo naše pisanije je uzaludno. Svako ko živi u Srbiji mora da se navikne da sam brine o sebi i sam rešava probleme. Ili da bar ''pliva'' oko njih, kad već ne sme da ih sam ''trajno reši''. Ne očekujte nikakvu pomoć, posebno ne od države i njenih organa.

Štaviše, bolje je i ne petljati se s državnim gangrenama jer ovde informacije cure samo tako. I ne samo što nećete navatati skota koji vas maltretira/pljačka/napada nego ćete još navući bedu na vrat kad mu gangrene proslede vaše podatke. Nije za džabe ovde već 30 godina na snazi praksa da očevici zločina nerado pričaju sa državnim organima. Više na***eš kao žrtva ili svedok nego kao počinilac zlodela.
 
i treba se truditi da pomognes nekom kad vidis da je opljackan, evo za ovaj primer sto je @dosljak naveo za tu koju je neki bolesnik udario, ja bi ga odma navatao, kad bi mi pao mrak na oci ne bi ostao ziv, al tako treba CEO autobus da ga svako pojedinacno isutira i isprebija pa ni njemu (ako ostane ziv, a nadajmo se ne) ni bilo kome drugom ne bi palo napamet da dzepare, drzava nam ocigledno ne pozmaze, moramo svi zajedno da se borimo protiv toga, a ne da okrecemo glavu kad vidimo dzeparenje
 
Manjinska prava su neophodna samo kada postoji diskriminacija. A ovo kod nas su povlastice i to i treba ukinut.. Zasto je neki cigan - Jeste CIGAN tako se oni zovu - imao dodatna prava u odnosu na ostale gradjane? Po cemu je on to diskriminisan od strane drustva?

Problem cigana nije sto je drustvo protiv njih, nego sto ih njihova porodica sistematski iskoriscava i uci takvom nacinu zivota da oni i ne znaju za drugi.
---

A sto se tice Dzeparosa. Ja sam samo 2 puta u poslednjih 5 godina imao prilike da ih vidim u akciji.
1. Momak ~ 15g prilazi ka meni, hvata me za vrat i pokusava da mi strgne zlatni lancic sa vrata ali na moju srecu hvata i majcu.
-- On je prosao bez vecih povreda, a meni je pocepana majca i pokidan lancic.
2. Cekam bus ispred ETF-a i vidim kako cigancic (ne vise od 10g) u pratnji 2 nesto starija momka zavlaci ruku zeni u torbu, vadi novcanik i stavlja ga u jaknu.
-- Zaustavio sam zenu i to cigance i zahtevao da joj vrati novcanik. Iskreno sam ocekivao da ce pobeci ali je nakon kraceg ubedjivanja izvadio novcanik iz jakne i vratio zeni. Oni stariji momci su se odmah razbezali kada sam prisao malom.


Osim ova 2 primera nisam ni prisustvovao ni primecivao lopove da operisu mada mi odredjene osobe uvek deluju sumnjivo kada su na stanici u grupama, a onda udju na razlicita vrata.
 
Sve ovo je samo rezultat bolesne degenerične politike davanja određenim grupama ljudi sva moguća prava, a nikakve obaveze. Ljudsko društvo funkcioniše na principu nešto daš - nešto dobiješ. Uz mogućnost da postoji mali broj onih koji zaista ne mogu ništa da daju ali treba da dobiju najosnovnije za život.

Ali kad se to pretvori u beskrajnu hordu parazita, kojih ima nekoliko stotina hiljada, i svi oni rado uzimaju a ništa ne daju, e onda se rađaju brojni problemi. A jedan od njih je i ova nemoć, kako države tako i naroda, da izađu na kraj sa ovakvim pojavama. Državu jer zabole, a narod jer ne sme zbog urušenog pravosuđa. Tako da u suštini sva krivica i odgovornost za ovo leži isključivo na državi i njenim gangrenoznim organima.


@nekianonimni lik pomenu ideju ''samoorganizacije'' ljudi u ovakvim situacijama. U principu, to obično jako teško radi. Ne zato što su ljudi sebični i podmukli, kako mnogi danas vole da pričaju. Nego zbog straha i psihologije mase. Napadači, sve da ih ima i petorica, nemaju šanse ako ceo autobus uzme da ih nalema. Ali doći do te tačke, e to je ono problematično. Da bi se pokrenula ta masa, treba joj par ''vođa''. A vođa mora da preuzme na sebe rizik da ako on prvi krene, da će on najverovatnije da primi i najveći udar. Što ne mora da bude samo pesnica, nego i nož u creva. E to je ono što koči ljude u takvim situacijama i dovodi do te takoreći opšte paralize. Tužno, ali tako je. Tako da na kraju dana, najčešće nam ne ostaje ništa drugo nego da se uzdamo sami u sebe. I da sve radimo tako da zločincima ostamo što manje prostora za manevar.


Što se tiče izraza ''cigani'', nema ništa uvredljivog u tome. Onog dana kad sami cigani, i jedno 30 drugih naroda na svetu, prestanu da se/ih zovu ciganima, onda možemo da pričamo o ukidanju tog termina.
 
U ,,beli,, autobus udju tri crne tačke ..... percepcija maximalna
U ,,beli,, autobus udju tri bele tačke...... precepcije skoro da nema :lol:

Garavi ti kradu paricu ... na lomaču sa njima :lol:
Beli kradu žene, decu, stanove, kola, firme, radna mesta, čitave delove grada... jbg. razmislicemo dr. put dal da glasamo za njih :mrgreen:

Sdruge strane
naj veci procenat izvršenja uobičajenih KD prema gradjanima : djeparenje, obijanje, provaljivanje , i dr. otiimanje direktno povezan sa narkoticima
koj je tu procenat odnosa boje i KD... ?

kriminal nema boju
manimo se povezivanja boje i djeparenja jer to vodi samo u jednom sramotnom pravcu
:sesir:
 
biro za ne zaposlene daje nadoknadu koja jeste socijalna pomoć
po tebi na birou za ne zaposlene su samo garavi :lol:

povlastica za javni prevoz jeste soc. novčana pomoć stim sto novac se preliva iz kasice u kasicu te nema dir. dodira sa rukama koristnika
ispada da svi studeti i penzioneri su garavi :lol:

Ni jedno društvo nije pravedno ali teži ka tome sa menje ili više uspeha
akcentovati boju za negativne i nazadne pojave direktno ugrožava put ka pravednijem društvu

Da se vratimo temi
,, sitmo ,, KD djeparenja je u izumiranju zbog sve veceg korišcenja elektronskih puteva i oblika kretanja novca
na njemu ,, rade,, samo jako neuka i ne iteligente osobe

Praktično i kad ukradu novčanik sa novcem , dokumetima , karticama , takva lica imaju samo koristi od zatečenog keša
a sve ostalog se oslobadjaju i to dokumeta bacaju

Plastične vrednosne kartice na crtnom tržištu prodaju u bescenje
jer kao neuki i priglupi djeparoši nisu u stanju ni da saznaju pravu vrednost svake kartice pojedinačno
a tamo vec se nalaze solidno obrazovani ,,Kakeri,, koj sigurno nisu garavi a nanose daleko vece štete opljačkanom gradjaninu

naj vaznija karika u provaljivanju kodova, šifara i sl. je informacija
a opet njeno pribavljanje je neraskidivo povezana sa pozamašnom metastazom korupcije i mita, ovog društva...
:sesir:
 
A po tvojoj priči ispada da svako ko je na Birou za nezaposlene dobija socijalnu pomoć od države i srče pare. Što nema veze s istinom. Pomoć se dobija samo ako se dokaže da lice živi u domaćinstvu koje ne ostvaruje prihode ili ostvaruje ali ispod granice siromaštva. Većina ljudi koji visi na Birou ne prima ništa od njega, niti išta očekuje. Ni pomoć, ni posao. Zapravo, većina je tamo samo zbog BusPlusa i ničeg drugog.

A povlastica za prevoz nije nikakva socijalna pomoć nego jedan vid kupovine karte za prevoz na dugi period, odnosno na veliko. Povlastica za prevoz je socijalna pomoć taman koliko je i akcija u Maxiju ''kupiš 10 Koka kola, 1 dobiješ gratis'' socijalna pomoć. Nema to veze sa socijalnom pomoći nego sa načinom prodaje usluga ili proizvoda. Kao što je Maxiju i Koka Koli isplatljivije kad neko kupi nešto od njih na veliko, tako je i GSPu isplatljivije i lakše kad neko od njih kupi karte za narednih mesec dana, umesto da kupuje više puta po par.

A tu povlasticu za prevoz uglavnom kupuju naši ljudi. Ne kupuju je svi. Ali od onih koji kupuju, većinu čine naši. Dok ovi razni ''pripadnici manjina'' na to ni ne pomišljaju. Što i ne čudi, pošto im niko ništa ne sme, te ih u prevozu i kontrolori samo zaobilaze.


Što se tiče toga ko vrši kakva krivična dela, možeš ti do sutra da nabrajaš tako i da vrtiš teze, ali to neće promeniti činjenicu da naš čovek koji bude uhvaćen na delu ima veće šanse da bude i osuđen nego neki pripadnik tzv. nacionalnih manjina i ugroženih grupa. Istina, pušta se i dosta srba koji učine strašne stvari. Ali neki se i osude. A kod ovih drugih to nije slučaj. Najviše što se dobije su usmena opomena i uslovna kazna. A još ako su maloletni, pa onda je tek milina. Na primer, u Beogradu ako si maloletan, možeš da ubiješ dedu a da ne odgovaraš. Jedino što ćeš da dobiješ je obaveza da se svakih 7 dana javiš socijalnom radniku. Ko je iole upoznat sa situacijom, znaće o čemu govorim.
 
Nemam ništa protiv manjina , a mogu reci i da nisam imao problema sa Ciganima. Ne mislim na one "uličare" , nego na one kulturne. U srednju školu sam išao sa cigankom , a i radio sa nekima , i nikad nisam imao bilo kakvu nepriujatnost. Naprotiv , bili su baš fini i kulturni , i voljni da ti pomognu.
Ono što me više nervira i smeta mi , je sistem u samoj državi. Jednom sam imao problem sa ciganima na ulici , koji su u sred bela dana na Zelenom vencu pokušali da mi skinu nove patike. Peo sam se uz stepenice i nisam obraćao pažnju , kada me jedan upita da vidi nove patike. Odgovorio sam da ne može , a on me onda uhvati za ruku i ponovi da hoće samo da vidi patike , da mi neće ništa. Kada sam povisio ton , pustili su me i pobegli.
Drugi put me spopala dva ciganina u blizini gradske bolnice. Bio prazan zadnji deo trole u kojoj sam sedeo , kada je seo jedan pored mene i krenuo da me ispituje gde živim i ko mi je kupio stvari koje sam imao u kesi. Naravno ja sam mu dao lažne podatke , a kasnije me je pitao da li imam nešto para u novčaniku. Rekao sam mu da nemam , na šta je on insistirao da izvadim novčanik i pokažem mu , kako bi mogao lično da se uveri. Nakon što sam povisio ton rekavši da ne može , da sam već rekao da nemam , da sam sve potrošio na stvari koje sam kupio , istrčao je iz trole na prvoj stanici. Par meseci kasnije me je isti taj startovao kod Poštanske štedionice gde sam čekao tramvaj , pred svim ljudima na stanici. Čim sam mu rekao da me zaobiđe , da je ovo drugi put da me startuje i podsetio ga na incident sa trolom , povukao se.
Jedan drug mi je pričao da je njegov rođak , kada je ostao bez posla , a svi ostali u porodici mu nezaposleni , plus ima bolesnog sina , otišao u socijalno da se raspita za pomoć , dobio odgovor od službenice da nema nikakva prava jer nije Rom. E to je ono što mi najviše smeta u celoj priči. A ovo je samo jedan od primera gde manjine imaju veća prava od nas.
 
Oduvek su na ovim prostorima postojale dve grupe cigana: 1) oni koji žele da rade i da se uspešno integrišu u društvo, i 2) oni koji bi ničim pozvani da žive kao nekakvi Berberi na prostoru Srbije. Al ajde i to ne bi bio problem da žive tako negde u šumi, sami za sebe. Nego bi svi oni u grad, da mogu da imaju sve benefite života u društvu, a da pritom apsolutno ništa ne plaćaju i ne daju zauzvrat.
Jasno je da problem nije ova prva grupa, nego ova druga. I kao da to samo po sebi nije dovoljno loše, ovoj drugoj se daju sva moguća prava i zaštite, i još preko toga, samo zato što imaju status ''manjine''.

Naravno, oni su toga savršeno svesni i koriste to do maksimuma. I time srozavavaju ugled celom svom narodu. I baš zato često ovi normalni cigani koji pošteno i normalno rade i žive, ne mogu očima da smisle ove druge koji bi da parazitiraju. Obratite pažnju kad neki integrisani cigani prolaze pored ovih što prose na ulici. Vidiš im po faci da im se gadi kad vide ove što parazitiraju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=525360#p525360:32iwbrt3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » March 16th, 2018, 7:16 pm[/url]":32iwbrt3]A po tvojoj priči ispada da svako ko je na Birou za nezaposlene dobija socijalnu pomoć od države i srče pare. Što nema veze s istinom. Pomoć se dobija samo ako se dokaže da lice živi u domaćinstvu koje ne ostvaruje prihode ili ostvaruje ali ispod granice siromaštva. Većina ljudi koji visi na Birou ne prima ništa od njega, niti išta očekuje. Ni pomoć, ni posao. Zapravo, većina je tamo samo zbog BusPlusa i ničeg drugog.
Bus plus i zdravstvena knjižica. Jednom prilikom sam kasnio dan sa prijavom , i hteli da me skinu sa evidencije , iako sam objasnio da nisam mogao ranije da se javim , jer sam tih dana vodio majku po lekarima i da mogu da donesem upute od lekara kao dokaz. Tek kada sam zatražio šefa da razgovaram sa njim , obavila je redovno javljanje i rekla da ako se to još jednom ponovi , da ću biti skinut sa evidencije. A za posao su me zvali samo jednom , i to me poslali u neku firmu za koju niko od ljudi koji žive u toj ulici (nekoliko fizički paralelnih ulica) nije čuo.
 
Pa to je valjda promenjeno pre par godina, sad su razdvojeni, za osiguranje se ide direktno u RFZO i sad čovek može sam sebi da uplaćuje.

A NSZ je sad tražen samo zbog BusPlusa. Inače da nema toga, sale bi im bile puste ko Pripjat.
 
Samo sam čekao nekog da dođe i da priča kako cigani nisu ništa u odnosu na političare... Dobro bre čoveče, to ne menja moju poentu da svakodnevno u pola 5 popodne možeš da nađeš grupe cigana po bulevaru i zelenjaku kako kradu, ako ne možemo da se izborimo sa 5 pojedinaca onda ne možemo ni sa 500 moćnika.

Problem je što bih ja više naje*******ao da prebijem nekog jer bi se odmah javile takve neke NVO antirasističke i slični, a i grad zna da bih ja više uložio para u moj boravak u zatvoru nego taj cigan.

Dve su neophodne stvari:
1. PREVENTIVA - oglašavanje po stanicama sa upozorenjima i stavljanje mobilnih patrola na kritične lokacije
2. KAŽNJAVANJE - dugogodišnji zatvor ili elektronski nadzor

Evo primera - Kako navijačima huliganima može sudija da izrekne meru javljanja u stanicu za vreme utakmica, tako možda može i ovima da se javljaju u vreme špica na ta dva sata?
 
Vrh