Hram Svetog Save

Teme o pojedinačnim projektima koji se nalaze u izgradnji

Moderator: Igor

Banatlija
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 6:27 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 46
Pohvalio: 3

Re: Hram Svetog Save

Postod Banatlija » Uto Maj 23, 2017 7:58 am

vranac » Uto Maj 23, 2017 1:06 am napisao:
loyola » 22 May 2017 04:03 pm napisao:Koja mafija... Ovi nas "opljackaju", kupe NIS za dzabe, a onda godisnje razvaljuju sa profitom i eto kupe mozaik za kupolu hrama... Na sve to dobiju i orden...

Рафинерија у Панчеву је данас практично нова фабрика са потпуно новом технологијом. Погледај шта се десило са хрватском Ином. Затворили су Мађари рафинерије, и само препродају бензин. Ако погледамо приватизације у региону у том сектору, ми смо ту и најбоље прошли.

A to sto se rafinerija nalazi na zemljistu koje je metoh manastira Vojlovica, to nikome nista? Mafiji nista nije sveto, pa se ne plase ni jedne SPC, pogotovo ako imaju podrsku drzave.
O rudnoj renti i eksploataciji banatske nafte da ne pricamo. :rant:
Pohvale za post: 2
Orfanelin
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Nov 19, 2015 2:55 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 131
Pohvalio: 18

Postod Orfanelin » Uto Maj 23, 2017 10:32 am

nista onda, da je rusimo ako je vec na zemljistu manastira koji je i onako to zemljiste dobio na poklon od drzave.
Stop republickoj diskriminaciji, slobodna teritorija Zlatibor. :D
Pohvale za post: 3
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6503
Pohvalio: 6097

Postod Igor » Uto Maj 23, 2017 10:44 am

Vratimo se temi ;)
Pohvale za post: 1
orjen
Intermediate
Pridružio se: Ned Sep 20, 2009 7:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 229
Pohvalio: 44

Postod orjen » Uto Maj 23, 2017 5:34 pm

Nikolaj Muhin je odrzao predavanje na Univerzitetu Likovnih Umetnosti u Beogradu.
Bilo bi lepo negde naci zadrzaj tog predavanja:
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?na ... id=1262400
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sub Sep 01, 2007 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 330
Pohvalio: 308

Postod Sarajevska » Uto Maj 23, 2017 5:42 pm

orjen » 23 May 2017 04:34 pm napisao:Nikolaj Muhin je odrzao predavanje na Univerzitetu Likovnih Umetnosti u Beogradu.
Bilo bi lepo negde naci zadrzaj tog predavanja:
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?na ... id=1262400

Видех и ја јуче да је ово било, нисам нигде могао да нађем снимак нити било шта слично...
JohnnyLee
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:17 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2602
Pohvalio: 3927

Postod JohnnyLee » Sre Maj 24, 2017 1:36 pm

с обзиром да сам, због јајара које ту седе, постао велики противник СПЦ (као организације), треба им залепити порезе на све
где год да кренем, тај град ме прати
Београд мој, себи ме врати
где год да одем, тај град ме чува
кроз моју главу кошава дува
Pohvale za post: 4
sizif
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 4:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1051
Pohvalio: 632

Postod sizif » Pet Maj 26, 2017 9:00 am

Због Педра сам замрзо све Мексиканце...
Сизиф не одустаје!
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Uto Jun 06, 2017 6:50 pm

Ima snimak i nekoliko slika od juče, vide se veliki delovi mozaika na podu, prilikom posete predsednika ruske Dume.

http://www.tanjug.rs/full-view1.aspx?izb=335297
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Sre Jun 14, 2017 2:48 pm

Slika
Pohvale za post: 9
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Sre Jun 14, 2017 10:46 pm

Iako BG verovatno nikad neće moći da se meri sa većim delom evropskih prestonica što se turističke ponude i posećenosti tiče, sreća je što smo bar na Dunavu. Jedan vodič mi je rekao da je prošle godine 700 kruzera u sezoni pristalo u BG, svaki sa do 200 putnika. Generalno, grad beleži rast posećenosti, ali ponuda ostaje relativno "tanka". Pogledah sad prvi put na istagramu kako stoje stvari što se tiče Hrama i utisaka stranaca, i zaista mogu reći da ima potencijala da Hram postane jedna od tri najvažnije turističke tačke grada, ako ga završimo (ispred njega će ostati Kališ sa Savom i Dunavom i generalno taj segment "gastronomija+provod+pristupačne cene"). Na tripadvisoru Hram uglavnom dobija 3 ili 4 od 5 zvezdica, uz komentar da je lep i impozantan, ali da je nezavršen (zapravo, većina stranaca u komentarima smatra da je reč o "restauraciji"). Međutim, od kako je Kripta skoro uvek otvorena, ocene su se blago popravile. Bilo bi odlično kad bi Crkva skupila novac i obložila mozaikom celu unutrašnjost, o čemu sam već smarao na ovoj temi. (znam da mi ovaj Hram gradimo "za i zbog sebe", da je to "zavatni hram" i sve to, ali važno je da se, kao sekularna država, osvrnemo na ovaj praktični deo i razmislimo kako Hram "iskoristiti" na pravi način). I sve ovo bezobzira šta mi mislili o umetničkim dometima kripte i Hrama u celosti, o Derokovom i Nestorovićevom rešenju, o Pešićevim izmenama, o betonu i ciglama, o kvalitetu radova, o Crkvi i plaćanju poreza i svemu ostalom što smo prežvakali u ovoj temi. Zato evo par komentara koje sam pokupio sa instagrama, svi iz poslednjih mesec-dva:

"Vau, kako sam ovo propustio prošli put"

Slika

"zlato svuda" "vogue-crkva" "remek delo"

Slika

"Putin je dao 60 miliona za kupolu" "kripta nije onakva kakvu sam očekivao, zlato je do plafona, ludilo"

Slika

"Ma kakva Sikstinska..."

Slika

"kripta je neverovatna"

Slika

"ostavlja bez daha"

Slika

"ostavlja bez daha" "navikli smo na protestantske crkve, ovo je za nas sasvim novo isustvo u estetskom smislu"

Slika
Pohvale za post: 12
Вожд
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4316
Pohvalio: 3993

Postod Вожд » Čet Jun 15, 2017 9:03 am

HIL_ENICH_LHSS1_4_79.jpg
HIL_ENICH_LHSS2_1_79.jpg
Pohvale za post: 10
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Pon Jun 19, 2017 7:04 pm

Zna li neko detalje o samoubistvu vajara Nebojše Mitrića 1989. godine? To je čovek koji je, između ostalog, osmislio krst na Hramu, a navodno je njegovo samoubistvo na neki način bilo skopčano sa nezadovoljstvom tim krstom. Međutim, ništa više o tome nisam mogao da nađem na internetu...
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Pet Jun 30, 2017 1:21 pm

Sa instagrama:

Slika
Pohvale za post: 7
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Pon Jul 31, 2017 11:09 pm

Pre tri nedelje stigla je u BG i druga četvrtina mozaika. Sada je tu polovina od predviđenih 40 tona. Muhin je izgleda u Moskvi, gde se taj preostali deo mozaika za kupolu izrađuje - moja pretpostavka je da je on kontrolisao postavljanje mozaika prvih mesec i po dana, a da je sada moguće da ekipa radi bez njega. Na ovom snimku od pre par dana mislim da prvi put vidimo već završene delove kupole...

Pohvale za post: 2
boby07
Intermediate
Pridružio se: Pon Jan 28, 2013 8:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 315
Pohvalio: 71

Postod boby07 » Ned Avg 13, 2017 8:31 pm

Pogled sa jedne terase u Makenzijevoj:

hram.JPG
hram.JPG (254.8 KiB) Pogledano 2724 puta
Sreda
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Mar 23, 2016 8:41 am
Kontakt:
Pohvaljen: 318
Pohvalio: 77

Postod Sreda » Čet Avg 17, 2017 8:16 am

Na kom je jeziku tekst u kupoli? Posto na srpskom nije.
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Čet Avg 17, 2017 9:42 am

Sreda » 17 Aug 2017 07:16 am napisao:Na kom je jeziku tekst u kupoli? Posto na srpskom nije.

Na crkvenoslovenskom. Otprilike piše:

Voznesalsja jesi vo slavje Hriste Bože naš, radost sotvorivij učenikom, objetovanijem svjatago Duha, izvješčenim im bivšim blagoslovenijem, jako Ti jesi Sin Božji, izbavitelj mira.

Dakle:

Vazneo si se u slavi Hriste Bože naš, radost učinivši učenicama, obećanjem Duha Svetoga, pošto ih prethodno utvrdi blagoslovom, jer Ti si Sin Božiji, Izbavitelj sveta.
Sreda
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Mar 23, 2016 8:41 am
Kontakt:
Pohvaljen: 318
Pohvalio: 77

Postod Sreda » Čet Avg 17, 2017 9:49 am

Sarajevska » Čet Avg 17, 2017 9:42 am napisao:
Sreda » 17 Aug 2017 07:16 am napisao:Na kom je jeziku tekst u kupoli? Posto na srpskom nije.

Na crkvenoslovenskom. Otprilike piše:

Voznesalsja jesi vo slavje Hriste Bože naš, radost sotvorivij učenikom, objetovanijem svjatago Duha, izvješčenim im bivšim blagoslovenijem, jako Ti jesi Sin Božji, izbavitelj mira.

Dakle:

Vazneo si se u slavi Hriste Bože naš, radost učinivši učenicama, obećanjem Duha Svetoga, pošto ih prethodno utvrdi blagoslovom, jer Ti si Sin Božiji, Izbavitelj sveta.

Pa sto ne napisase lepo na srpskom da moze jos neko da procita. Glupa je praksa pisati na jeziku (a i pismu) koje maltene niko sem njih ne razume.
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Čet Avg 17, 2017 10:03 am

Sreda » 17 Aug 2017 08:49 am napisao:
Pa sto ne napisase lepo na srpskom da moze jos neko da procita. Glupa je praksa pisati na jeziku (a i pismu) koje maltene niko sem njih ne razume.

Jbg, kako kad - recimo u Kripti je sve na savremenom srpskom, dok evo vidimo u Kupoli crkvenoslovenski. I jedan i drugi koriste se aktivno u živopisanju crkava.

Razumem zamerku, verovatno se i većina ljudi slaže s tobom. Ja opet lično više volim crkvenoslovenski, tako mi je čelendž da pročitam i probam da razumem što više, kao što volim natpise i na latinskom i grčkom da vidim...
tzoran1
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 2:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 780
Pohvalio: 122

Postod tzoran1 » Čet Avg 17, 2017 11:12 am

Zato moze da se postavi mobilna tabla sa slikom teksta i prevodom na vise jezika, ili flajeri na ulazu slicnog sadrzaja i sa par tehnickih detalja o kupoli.. visina, raspon, tezina.
Mnogi nesposobni ljudi su daleko dogurali. Ko je nesposoban moze raditi sve. Sposobni rade samo ono sto umeju.
Jedan deo Save uliva se u Dunav tek kod Vinče. To je ponornica, koja se u gornjem delu zove Vodovod, a u donjem Kanalizacija.
Beogradjani volite Beograd, on nema nikoga osim vas!
vranac
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Dec 27, 2011 10:22 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 494
Pohvalio: 148

Postod vranac » Čet Avg 17, 2017 11:50 pm

Ma jok најбоље на енглеском да су писали на куполи. Ко још користи српски, или не дај боже црквенословенски. Ионако је најважније шта ће рећи туристи.
abrines
Intermediate
Pridružio se: Čet Maj 04, 2017 9:25 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 172
Pohvalio: 170

Postod abrines » Sub Avg 19, 2017 12:39 am

Ја на бих волео да Храм постане грађевина пуна гласних туриста, јер онда нема своју сврху. Ипак не треба комерцијализовати све, али Храм ће највероватније то постати као и све остале велике цркве и катедрале по Европи..
Vox91
Intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 647
Pohvalio: 205

Postod Vox91 » Sub Avg 19, 2017 1:09 am

Ako sav mozaik bude izgledao kao na ovom snimku iz kupole, Beograd će imati čime da se ponosi. Ali, kripta neće biti razlog za to, jer iako na slikama pod specijalnim osvetljenjem izgleda lepo-uživo je utisak mngo lošiji. Počevši od samog silaska onim šljašteće belim stepenicama-delovalo mi je da silazim u tržni centar, a ne u kriptu. Nisam mogao da ne napravim paralelu sa silaskom u kriptu na Oplencu i osećaj svečanosti i dostojanstva koji izaziva. U kripti mi samo slikarstvo ne izgleda toliko loše, ali centralni polijelej izgleda neverovatno jeftino. Mislim da je preterano izražen i politički momenat-na svim stranama su oslikani mučenici iz Jasenovca, Prebilovaca itd. Dalje-ne znam šta se dešava sa ulaznim vratima Hrama-kad su postavljena pre mnogo godina pričalo se da će biti optočena bronzanim reljefima, ali već dugo stoji obično drvo. I platou okolo treba dosta poboljšanja-izlomljene ploče, fontana koja prska svuda unaokolo i jedan vašarski utisak koji ne priliči najvećem Hramu kod nas. Uzgred, ne znam da li ste primetili-ali na svim pešačkim prilazima ka Hramu stoje masonski simboli-beli mermerni stubovi suženi pri vrhu, sa svake strane staze po jedan i nemoguće je ne proći izmedju njih jer je pored posadjena živa ograda...
Piccolo
Beginner
Pridružio se: Pon Mar 25, 2013 9:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 96
Pohvalio: 58

Postod Piccolo » Sub Avg 19, 2017 3:19 am

Vox91 » Sat Aug 19, 2017 12:09 am napisao:Ali, kripta neće biti razlog za to, jer iako na slikama pod specijalnim osvetljenjem izgleda lepo-uživo je utisak mngo lošiji. Počevši od samog silaska onim šljašteće belim stepenicama-delovalo mi je da silazim u tržni centar, a ne u kriptu. Nisam mogao da ne napravim paralelu sa silaskom u kriptu na Oplencu i osećaj svečanosti i dostojanstva koji izaziva.

Ovde je previše akcenat stavljen na ove zlatne elemente, kripta na Oplencu je remek delo, tamo je isto veoma bogato ukrašeno, ali kad uđeš tamo osetiš neko strahopoštovanje i sve izgleda prikladno takvom mestu, ovde imam osećaj kao da sam u kući nekog milijardera. Ali kao što vidite savršena za je turizam i selfije :twisted:
bullwye
Beginner
Pridružio se: Ned Okt 04, 2015 11:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 59
Pohvalio: 19

Postod bullwye » Sub Avg 19, 2017 11:14 am

sta se desava na kupli gore? treba da se zavrsi do kraja godine posto je mozaik dosao...nigde nema neke slike. dal se ne vidi ili uospste ne rade nista?

Povratak na “Projekti u izgradnji”