Hram Svetog Save

Teme o pojedinačnim projektima koji se nalaze u izgradnji

Moderator: Igor

Pasarela
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Feb 16, 2018 4:17 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 883
Pohvalio: 936

Re: Hram Svetog Save

Postod Pasarela » Sre Avg 07, 2019 8:11 pm

Тако су и на Славији ставили предимензионирану фонтану па се сад оптички Славија смањила, међутим овде је обрнуто а уз то и смешно, а то је све због тога као што рекох, јер су "стручњаци" са израженим талентима поготово за трећу димензију нагрдили БГ до коске.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 3:22 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 729
Pohvalio: 104

Postod Хаеул » Sre Avg 07, 2019 8:14 pm

Поредите бабе и жабе. Око Храма није уопште ни морало да буде никакве ограде, или је просто могло да се посади неко жбуње - уобичајена жива ограда код нас слабо успева. Најгоре могуће решење била би ограда каква је изнад предложена.
Pasarela
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Feb 16, 2018 4:17 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 883
Pohvalio: 936

Postod Pasarela » Sre Avg 07, 2019 9:06 pm

И то није крај, планирају доле ниже и колосални споменик Стефану Немањи који ће допринети томе да стара штајга иза изгледа као да је из киндер јајета.
Myah
Intermediate
Pridružio se: Ned Okt 28, 2018 10:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 411
Pohvalio: 160

Postod Myah » Čet Avg 08, 2019 12:22 am

Za travu oko Dvora se slažem, ali ne i za Hram. Okolo se već nalaze dečija igrališta i drugi parkovski sadržaji. Ne možete očekivati od dece da hodaju savršeno po betonu dok ne dođu do igrališta. Pritom, dekorativna trava obično ima i neko drugo ukrasno rastinje. Prostor oko hrama je dušu dao za druženje, nalaženje, šetanje, sedenje, ležanje, slikanje. Za decu i pse da jure. Baš bi mi bilo mrtvo da se sve to ograniči. Kao što na Kalemegdanu ljudi sede na onom brdu i na zidinama, tako bi mi nekako bilo prirodno da i ovde sede... Opet, to sam samo ja
Pohvale za post: 1
Прле
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 247
Pohvalio: 379

Postod Прле » Čet Avg 08, 2019 11:14 am

Хаеул » Сре Авг 07, 2019 6:11 pm napisao:О каквих 5% говорите? Нема града у Србији у коме бар пола ученика не похађа веронауку, а у већини је удео тих ђака знатно већи. Говоримо о више од пола милиона ученика.

Ако је тако - заиста је пријатно чути.

Хаеул » Сре Авг 07, 2019 6:11 pm napisao:Латиница уопште не треба да се учи у школи. Уклонити је из наставног програма, и ето простора за старословенску азбуку.

Уопште не бих плакао ако би се укинула латиница.

Хаеул » Сре Авг 07, 2019 6:11 pm napisao:Не знам како сте могли научити да читате грчки захваљујући часовима математике у основној школи, с обзиром да се у оквирима наставе математике учи свега пар грчких слова. И да се учи цела азбука (свесно користим тај израз уместо туђица алфабет и абецеда), то није довољно да бисте научили да читате грчки, али добро..

Па била је и физика, секције и лични интерес, али верујте, врло мало труда. Да се разумемо причамо о умењу прочитати написано. Изузетно корисно када се путује по Грчкој споредним путевима без карте..

Хаеул » Сре Авг 07, 2019 6:11 pm napisao:Храм Светог Саве је црква а не манастир. Нема ту места конацима, а нема ни школи, а што се тиче библиотеке - зграду архива, музеја и библиотеке СПЦ треба градити другде. Нема ту простора за њих. Морам признати, помало ме нервира што се о томе није размишљало век уназад.

Ја бих библиотеку са платоа вратио на њено историјско место уместо оног лудила којег хоће да направе на Косанчићевом венцу. И ето одмах места за све. У време комуниста библиотеку су направили на том месту јер је простор био празан, а њима није нешто било важно да ли ће се храм градити или не и какве су потребе комплекса. Узгред, на том платоу је била предвиђена градња зграде патријаршије.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Čet Avg 08, 2019 2:06 pm

Прле » 08 Авг 2019 18:14 napisao:Па била је и физика, секције и лични интерес, али верујте, врло мало труда. Да се разумемо причамо о умењу прочитати написано. Изузетно корисно када се путује по Грчкој споредним путевима без карте..

Извините, можда сам био помало груб изнад. Испаде као да сам Вас оптужио да лажете.. Нисам приметио док сам куцао.

Ја сам морао баш плански да учим грчко писмо да бих га савладао јер сам кроз наставу у Србији срео само делић грчких слова.

Прле » 08 Авг 2019 18:14 napisao:Ја бих библиотеку са платоа вратио на њено историјско место уместо оног лудила којег хоће да направе на Косанчићевом венцу. И ето одмах места за све. У време комуниста библиотеку су направили на том месту јер је простор био празан, а њима није нешто било важно да ли ће се храм градити или не и какве су потребе комплекса. Узгред, на том платоу је била предвиђена градња зграде патријаршије.

Ја не бих, јер на "историјском месту", које бих лично пре назвао некадашњим и привременим, нема места за библиотеку какву имамо данас. Постојећа зграда Народне библиотеке је прва наменски прављена за ту потребу. Било би сулудо напуштати је и правити неку нову, на простору који је поптуно неприкладан.

На Косанчићевом венцу желим да видим уређену рупу и рушевине, као трајни споменик варварског чина непријатеља и цене нашег немара (господа југословенски чиновници су били сувише заузети евакуишући саме себе да евакуишу књижевно благо Народне библиотеке).

Познато ми је шта се све дешавало под титоистима. Нажалост, неке криве Дрине није могуће исправити.

Уосталом, Народна библиотека није ни Титов маузолеј ни седиште КПЈ. То је једна од највиших културних установа нашег народа. Не можемо је третирати као неког титоистичког уљеза.

Постојећа зграда Патријаршије би вероватно и била довољна за потребе Цркве, да се може наћи места за Музеј, Архив и Библитеку СПЦ. Имате ли можда предлог где би се могла изградити зграда за ове три црквене установе?
Navip
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Uto Okt 30, 2018 5:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 140
Pohvalio: 399

Postod Navip » Pet Avg 09, 2019 7:17 pm

[quote="Хаеул » Čet Avg 08, 2019 2:06 pm"]
На Косанчићевом венцу желим да видим уређену рупу и рушевине, као трајни споменик варварског чина непријатеља и цене нашег немара (господа југословенски чиновници су били сувише заузети евакуишући саме себе да евакуишу књижевно благо Народне библиотеке).
/quote]
Dosta je rupa i rusevina. Na mestu predratne Narodne biblioteke, treba izgraditi repliku stare zgrade, koja bi imala kulturno-umetnicku namenu, jer je naravno premala za prvobitnu namenu.
Pohvale za post: 2
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 12356
Pohvalio: 14354

Postod Igor » Pet Avg 09, 2019 7:52 pm

Vratimo se temi ;)
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Uto Avg 13, 2019 5:02 pm

Navip » 10 Авг 2019 02:17 napisao:Dosta je rupa i rusevina. Na mestu predratne Narodne biblioteke, treba izgraditi repliku stare zgrade, koja bi imala kulturno-umetnicku namenu, jer je naravno premala za prvobitnu namenu.

То би било најгоре од свих могућих решења. Рупа и рушевина су споменик књигоцида који се ту почињен. Обновити предратну зграду - то би било као да сравните све у Јасеновцу и ту посадите шуму.
Piccolo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Mar 25, 2013 9:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 896
Pohvalio: 2287

Postod Piccolo » Čet Avg 15, 2019 3:06 am

Ne izgradnja nove obnovljene stare zgrade biblioteke na Kosančiću bi bila kao da u Jasenovcu izgradite veliku zgradu memorijalnog centra, kad se več poredi...
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Čet Avg 15, 2019 1:59 pm

Piccolo » 15 Авг 2019 10:06 napisao:Ne izgradnja nove obnovljene stare zgrade biblioteke na Kosančiću bi bila kao da u Jasenovcu izgradite veliku zgradu memorijalnog centra, kad se več poredi...

Асполутно не би. То би било као да на месту страдања 800.000 људи Хрватска постави 800.000 пластичних луткица и каже, "ето, вратили смо вам их, не помињите нам више Јаеновац".

Да је зграда обновљена у првих пар година после рата, не бих имао никакву примедбу. Обновити је данас би било сулудо. Рупа и рушевине већ 80 година служе као споменик на немачки књигоцид и цену нашег немара. Обновом би тај споменик био уништен.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 12356
Pohvalio: 14354

Postod Igor » Čet Avg 15, 2019 3:08 pm

Vratimo se temi ;)
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Uto Avg 20, 2019 4:01 pm

Ови мозаици су апсолутно прелепи.

Занимљиво је упоредити мозаике Цркве Светог Марка са онима у Храму Светога Саве и Цркве Светог Ђорђа на Опленцу. Опленачки мозаици су рађени су под јаким утицајем српских средњовековних фресака, у такозваном монашком стилу, на плавој подлози. Опленачки мозаици су практично фреске израђене техником мозаика.

У Храму Светог Саве је заступљен један сасвим другачији, изворно мозаички стил из периода од 8. до 12. века, за који је карактеристична златна подлога, и који је красио све највеће светиње Цариграда. Тај стил можемо назвати "царским".

У Цркви Светог Марка је колорит знатно ведрији него на Опленцу, што и одговорара цркви тих димензија, и с тим нивоом светлости. Сам стил је уједно древан и модеран, и комбинује све најбоље ликовне аспекте древних мозаика и фрескописа, као и монашког и "царског" стила. Видљив је и јак утицај иконописа, што додатно доприноси лепоти ових мозаика.
Pohvale za post: 9
Прле
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 247
Pohvalio: 379

Postod Прле » Čet Avg 22, 2019 4:08 pm

Хаеул » Чет Авг 08, 2019 3:06 pm napisao:Постојећа зграда Патријаршије би вероватно и била довољна за потребе Цркве, да се може наћи места за Музеј, Архив и Библитеку СПЦ. Имате ли можда предлог где би се могла изградити зграда за ове три црквене установе?

Мој добар другар и архитекта Миљан Радоњић је направио решење које се мени јако допало:

https://mr12263.wixsite.com/archradonyi ... vski-plato
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8628
Pohvalio: 20187

Postod Дошљак » Čet Avg 22, 2019 4:16 pm

Симпатична идеја :)
razgradjevinar
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 7:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1857
Pohvalio: 1646

Postod razgradjevinar » Čet Avg 22, 2019 5:16 pm

odlican predlog, na vracaru i okolini zaista ima previse parkovskih povrsina i stvarno ne vidim problem da se karadjordjev park pretvori u crkveno dvoriste. ja bih im i cuburski park dao, tamo mogu da naprave npr garazu i par zgradica, realno mnogo korisnije nego da kucici pisaju

edit: jedino imam zamerku na inspiarciju zazid, ograda centralnog groblja u ruzveltovoj je sjajna ali mislim da lokacija oko hrama zahteva nesto drugacije resenje
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2332
Pohvalio: 425

Postod vucko » Čet Avg 22, 2019 5:32 pm

Ne sme se ni milimetar parka pretvoriti u građevinsko zemljište, SPC ima dovoljno placeva pa čak gradi i stambena naselja kao investitor što postoji samo u tranzicionim pravoslavnim polu-zemljama kao što je naša.
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
Pohvale za post: 3
Myah
Intermediate
Pridružio se: Ned Okt 28, 2018 10:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 411
Pohvalio: 160

Postod Myah » Čet Avg 22, 2019 6:08 pm

Apsolutno! Ako imaju zemlje i para da grade luksuzne duplekse da prodaju, imaju onda valja zemlje i para da grade za svoje potrebe.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Ned Avg 25, 2019 7:41 pm

Ево и дежурних црвобораца. Пре него што отворите уста, предлажем вам да се упознате с тим колико је земље Црква имала пре него што су црвени барони ујахали у ратом разорени Београд.

А о црквеним парама говорите онда када у кутије за прилог убаците мало више од 10 динара - под претпоставком да ишта убацујете, и да уопште улазите у цркву.

vucko » 23 Авг 2019 00:32 napisao:Ne sme se ni milimetar parka pretvoriti u građevinsko zemljište, SPC ima dovoljno placeva pa čak gradi i stambena naselja kao investitor što postoji samo u tranzicionim pravoslavnim polu-zemljama kao što je naša.

Ма шта нам кажете? А у којој то " tranzicionoj pravoslavnoj polu-zemlji" оперише Ватиканска банка, с њених безброј пројеката из којих се финансира Римокатоличка црква? И знате ли како се финансирају разне протестантске цркве?

Знате ли Ви колико је српских цркава порушено у Другом светском рату и током деведесетих? Одакле мислите да је Црква скупила средства за њихову обнову? Дао јој наш добри наород, или пак неки тајкун? Да имате икаквог увида у право стање ствари, знали бисте колико је наш народ "дарежљив" - о тајкунима да и не говорим. Та средства управо долазе од пројеката сличних том који помињете.

И зашто Вам смета што је Црква инвеситор? Да ли бисте радије да се финансира из државног буџета, као цркве у скандинавским земљама, или пак политичке странке и "невладине" организације у Србији?

Имала је СПЦ својевремено и више плацева - међу њима и неке на Врачару.

Прле » 22 Авг 2019 23:08 napisao:Мој добар другар и архитекта Миљан Радоњић је направио решење које се мени јако допало:

https://mr12263.wixsite.com/archradonyi ... vski-plato

Не допада ми се идеја затварања врачарског платоа. Потребно нам је решење за оградопрескакаче и травогазитеље, а не нова ограда. Нека засаде неко бодљикаво декоративно жбуње, или направе путању и капију, и проблем решен.

Што се тиче зграде Музеја, Архива и Библиотеке, мислим да јој је место негде друго. Нажалост, немам никакав конкретан предлог..
Giorano Angelo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 22, 2011 11:25 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1167
Pohvalio: 260

Postod Giorano Angelo » Uto Avg 27, 2019 2:21 am

Мало другачији поглед на Храм Св. Саве. :sesir:
Prikačeni fajlovi
Храм Светог Саве_АГ_01.jpg
Храм Светог Саве_АГ_01.jpg (322.41 KiB) Pogledano 1244 puta
Подржите петицију против рушења Генералштаба:
http://www.peticije24.com/inicijativa_p ... neralstaba
Pohvale za post: 11
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Uto Avg 27, 2019 3:25 pm

Не разумем шта гледам.. :?
Svetlopis
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Mar 03, 2017 2:23 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 327
Pohvalio: 132

Postod Svetlopis » Uto Avg 27, 2019 3:38 pm

Хаеул » Uto Avg 27, 2019 3:25 pm napisao:Не разумем шта гледам.. :?

Ali je dobro :D
Koridor 11: MAPA
Ažurirano: 10. Sep 2019. Hvala svima na doprinosu. Mapa je javna i svi mogu uređivati.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Uto Avg 27, 2019 4:05 pm

Svetlopis » 27 Авг 2019 22:38 napisao:
Хаеул » Uto Avg 27, 2019 3:25 pm napisao:Не разумем шта гледам.. :?

Ali je dobro :D

Јесте, признајем.. али, шта таћно гледамо? :o
Giorano Angelo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 22, 2011 11:25 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1167
Pohvalio: 260

Postod Giorano Angelo » Uto Avg 27, 2019 4:28 pm

Или ово, на пример. :sesir:

Пс.

Реч је о месту сучељавања два фасадна зида, са погледом нагоре, према небу. :)
Prikačeni fajlovi
Крст у фасади Храма Св. Саве_АГ_2019.jpg
Крст у фасади Храма Св. Саве_АГ_2019.jpg (391.92 KiB) Pogledano 937 puta
Подржите петицију против рушења Генералштаба:
http://www.peticije24.com/inicijativa_p ... neralstaba
Pohvale za post: 4
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt: