Šta je novo?

Neprofitni stanovi - Beograd - konkurs 2011

ocekivac

Intermediate
Učlanjen(a)
09.02.2011.
Poruke
145
Pohvaljen
7
Evo da probamo da se okupimo mi koji smo konkurisali ove godine pa da na vreme razmenimo dobre informacije. Pozdrav!
 
Cuo sam da ce ove nedelje izaci konacna rang lista i mozda jos neke konkretnije inofrmacije a to je ono sto me najvise interesuje, gde, kako, kad i za koje novce.
 
Jel zna neko gde ce se graditi ovi stanovi? Ja sam cuo da je jedna lokacija ugao Vojvodjanske i Dr Ivana Ribara. Jedna lokacija je u Zemunu, a nacuo da je treca lokacija negde kod Medaka... Jel ima neko proverene informacije?
 
Ha, ha...svidja mi se forum! I ja sam u iscekivanju bar nekih konkretnih informacija, a nadam se da cemo sve saznati kad izadje konacna rang lista...Valjda ce uskoro! Pozdrav za sve komsije :)
 
Zvao telefonom, rekli da ovih dana treba sa se pojavi lista. Kad sam poslednji put bio kod njih lokacije koje su pominjali su Zemun polje :( i Novi Beograd, to sve nezvanicno. Ja nacuo da ce 60% stanova biti u Zemun polju. Za Medak nisam cuo a to ne bi bilo loše.
 
Ne verujem da će većina stanova biti u Zemun polju, jer bi pukli sa prodajom, i ovako će verovatno dosta ljudi odustati jer za svoje pare mogu kupiti gde hoće. Ne zaboravite da su u pitanju komercijalni krediti ili keš, a "šargarepa" koju oni nude je neprofitna cena kvadrata. Za ovo po meni nije ni trebao biti konkurs jer nema nikakvih povoljnosti u odnosu na prošle konkurse. Uostalom to potvrdjuje broj prijavljenih na zadnjem konkursu.
 
Znam celu pricu i znam koliki su prevaranti ali hajde da vidimo sta ce da ponude. Kad je bilo reci o izgradnji neprofitnih stanova po Srbiji spomenuto je da postoji kreditna linija iz neke evropske price kojom bi se odobravali krediti gradjanima za kupovinu takvih stanova sa godisnjom kamatom od 4%. Zasto Djilas ne spominje taj model kredita. Mozda ce naprasno da ga se seti pred izbore, dajmo im sansu ;) .
 
Nada umire poslednja. :kk:

Sad vidim šta su dvostruki aršini.
Stvarno ne znam zašto svi profitiraše sa prošlih konkursa a vi sa zadnjeg konkursa 2011 nahebaste.

Nekom je život majka a nekom maćeha. :grand:
 
Ja se nadam da ce uslovi da budu povoljniji nego sto se prica. Uzecu stan samo ako bude ok ponuda, a pretpostavljam da i vecina tako razmislja...
 
vbasanovic":3opr6vzy je napisao(la):
Ja se nadam da ce uslovi da budu povoljniji nego sto se prica. Uzecu stan samo ako bude ok ponuda, a pretpostavljam da i vecina tako razmislja...
Pa to je to, sezame (Lasdji) otvori se!
Jeste da ljudi iz poslednjeg konkursa imaju problema ali uslovi pod kojima su kupili ne mogu da se porede ni sa jednom drugom varijantom, prosto to je bilo ultra povoljno i koliko znam bilo je moguce samo u Libiji.
 
Jos sam pod utiskom...na sajtu Grada sam procitala informacije o useljenju jos 80 porodica po konkursu iz 2007 godine i tek sada sam shvatila da je po tom konkursu useljeno tek 270 porodica, a da ce preostalih 730 biti useljeno do kraja 2012!? I onda se ja pitam, kada ce poceti, a da ne govorim o zavrsetku izgradnja stanova po nasem konkursu :rolleyes:
I jos nesto, proslog cetvrtka sam zvala Stambenu komisiju i rekli su mi da je tog dana usvojena i potpisana konacna odluka, cak su bili ljubazni i rekli mi koja sam na konacnoj rang listi, kao i da ce odluka biti objavljena ovih dana...a danas na sajtu grada, u sklopu prethodne price, pise da je u toku rad po prigovorima na preliminarnu rang listu...Neverovatno!
Nije meni bas stalo do konacne rang liste, posto u mojoj kategoriji ima manje kandidata, nego stanova, nego se nadam da ce uz objavljivanje liste konacno reci i koji su stvarni uslovi ovog konkursa...gde su stanovi, koja je cena, kad ocekuju zavrsetak gradnje stanova....jao, jao...koliko cemo se nacekati! :bash:
 
Pozdrav svima.
Posto sam procitao sve postove ovih iz konkursa 2007 pa resih da se prikljucim ovoj grupi sa konkursa 2011. godine posto se nalazim na preliminarnoj listi u kategoriji mladih bracnih parova.

Nadam se da bi mogli da uticemo na gredske celnike da razmisle o ceni kvadrata i uslovima kreditiranja..

U vreme objavljivanja ovog konkursa, i ranije, niko iz gradske uprave nije pominjao komercijalne kredite banaka. To znam sigurno.
Potpuno bi bilo suludo da to uopste prihvatimo kao temu za diskusiju. Svodi se na to da oni bace kosku a onda se mi uhvatimo za tu njihovu kosku i oko nje se vrtimo.
Cena kvadrata ne bi smelo da bude veca od 900 evra sa PDV-om a uslovi kreditiranja 0.5% godisnje sa otplatom od 20 godina.

Ne bih zeleo da dodjemo u situaciju da nam sad neko objasnjava kako je cena stanova na drugim lokacijama tolika i tolika....

Ovo su jednostavno stanovi iz kategorije SOCIJALNI i NEPROFITNI.... Sustina i jeste da na par godina se odvoje sredstva za odredjene kategorije stanovnistva za koje se smatra da u tom periodu treba da budu privilegovane.
U vreme konkursa iz 2007. godine trzisne cene kvadrata su bile znatno vise. Cena kostanja gradnje je stvarno bila visa nego danas jer je danas materijal znatno jeftiniji nego pre tri godine.

Ovde je privilegija u stvari subvencionisani kredit od 0.5% na godisnjem nivou. To znatno uslovljava iznos mesecne rate.
Navescu jedan primer. Racunica je trivijalne prirode ali nije daleko od istine. To se da izracunati.
Ako bi cena stana bila 800evra a mi morali da podignemo komercijalne kredite onda bi nam iznos mesecne rate bio znatno veci nego da nam je cena stana 1100e a godisnja kamata 0.5%

Od mene dovoljno za pocetak :)
 
:kk: Slazem se sa predlogom, treba na vreme jvano podici prasinu da u ovom konkurs postoji ogroman apsurd. Konkursom se prodaju stanovi koji se zovu neprofitni a potom banke debelo profitiraju na prodaji istih a pod znakom pitanja je i cena kvadrata.
 
ako je kredit sa kamatom 0.5% godišnje onda to nisu neprofitni nego subvencionisani stanovi.


novac ima svoju cenu. godišnja inflacija je oko 2-3%. što bi značilo da neko mora da finansira te kredite (ostali beograđani).

meni kao beograđaninu se uopšte ne finansira vaše stambeno pitanje. tako da sam ja protiv toga. ako već imate jeftine stanove onda oezbedite pare za njih a ne da vas ja finansiram. radije bih da finansiram metro, nove puteve, trotoare, škole, vrtiće i slično.
 
Po toj logici onda bi BG Baby klub trebalo da finansiraju samo oni koji imaju decu ili planiraju da ih dobiju. Mozda neko nema decu uopste,pa ga vrtici i skole ne zanimaju. P.S. a ko je finansirao otkup stanova za 300dem 90ih?
MilisaV":hwtk7v3m je napisao(la):
ako je kredit sa kamatom 0.5% godišnje onda to nisu neprofitni nego subvencionisani stanovi.


novac ima svoju cenu. godišnja inflacija je oko 2-3%. što bi značilo da neko mora da finansira te kredite (ostali beograđani).

meni kao beograđaninu se uopšte ne finansira vaše stambeno pitanje. tako da sam ja protiv toga. ako već imate jeftine stanove onda oezbedite pare za njih a ne da vas ja finansiram. radije bih da finansiram metro, nove puteve, trotoare, škole, vrtiće i slično.
 
U zemlji koja nestaje, neprofitni stanovi su investicija samo takva i moze da bude i vaznija od puteva i skola. Puteve treba neko da koristi a u skolu treba neka deca da idu. Da je sreca pa da neka vlast u poslednjih 30 godina shvati sta znaci razvoj imali bismo sve to dosada a ne da se glodjemo da li jedno ili drugo.
 
Upravo je sada za praznike bilo reči o najnovijem konkursu 1050 stanova na jednoj domaćoj TV stanici,
tom prilikom je gospodin koji je predstavnik skupštine grada naglasio da ce to biti potpuno neprofitni
stanovi, bez ikakvih tereta i bez bilo kakvih špekulacija o ugrađivanju.
Što se tiče konačne rang liste u toku su rešavanja po prigovoru..

Videćemo kako će se razvijati čitava priča u budućem periodu :kafa:
 
cyberserb":2kiawwon je napisao(la):
Po toj logici onda bi BG Baby klub trebalo da finansiraju samo oni koji imaju decu ili planiraju da ih dobiju. Mozda neko nema decu uopste,pa ga vrtici i skole ne zanimaju. P.S. a ko je finansirao otkup stanova za 300dem 90ih?


sasvim legitimno razmišljanje. međutim treba se opredeliti šta je prioritnije ovoj državi. da se pomažu porodilje ili da se pomažu ljudi da dolaze do povoljnijih stanova.

u svakom slučaju neće stanovi zaustaviti belu kugu nego infrastruktura, putevi, škole, bolnice...

a za stanove samo regulisati tržište da time može svako da se bavi, a ne samo povlašćeni, pojednostaviti procedure (ali stvarno ne kao ortoped), pojeftiniti takse i ja vam garantujem da će za godinu dve stanovi pasti na razumnu cifru.
 
slazem se,ali ovaj konkurs nema veza sa onim sto radi samozvani ortoped. ovde su ipak bili propisani neki uslovi, a ono sto radi "ortoped" ide ko zna kome u korist. za kupovinu stanova na Vozdovcu ne postoji nijedan drugi uslov osim da neko ima lovu. nije vazno da li mu je to prvi stan, da li mu nedostaje stambenog prostora, da li je socijalno ugrozen...teoretski svako ko ima lovu moze da kupi stan. "neprofitni" stanovi su namenjeni drugim drustvenim kategorijama. mnogima je ovo jedini nacin da rese stambeno pitanje. na ovu temu se moze jos mnogo toga reci. sta je prirotet ovoj drzavi? pa ovde nema drzave. ovde postoji samo vlast,a svaka vlast ima samo jedan prioritet. da traje sto duze,a samim tim da napusni svoje dzepove sto vise.
MilisaV":38pwzz4g je napisao(la):
cyberserb":38pwzz4g je napisao(la):
Po toj logici onda bi BG Baby klub trebalo da finansiraju samo oni koji imaju decu ili planiraju da ih dobiju. Mozda neko nema decu uopste,pa ga vrtici i skole ne zanimaju. P.S. a ko je finansirao otkup stanova za 300dem 90ih?


sasvim legitimno razmišljanje. međutim treba se opredeliti šta je prioritnije ovoj državi. da se pomažu porodilje ili da se pomažu ljudi da dolaze do povoljnijih stanova.

u svakom slučaju neće stanovi zaustaviti belu kugu nego infrastruktura, putevi, škole, bolnice...

a za stanove samo regulisati tržište da time može svako da se bavi, a ne samo povlašćeni, pojednostaviti procedure (ali stvarno ne kao ortoped), pojeftiniti takse i ja vam garantujem da će za godinu dve stanovi pasti na razumnu cifru.
 
Pozdrav svima.

Hristos se rodi - svima koji slave danasnji praznik.

Slazem se sa MilisaV-om da 0.5% kamatne stope se ne odnosi na pojam neprofitni nego subvencionisani. To je tacno.
To je njegov stav da on ne zeli da ucestvuje u finansiranju tih stanova jer ga to ne zanima.

Ja licno smatram da ova drzava treba da bude zaista socijalno opredeljena a ne potpuno kapitalisticki. Ja sam sa porodicom ovaj konkurs cekao par godina jer mi je to, predpostavljao sam jedina sansa da dodjem do stana. Ta dodela stanova je do sada spadala u veoma retke i humane krupnije odluke drzave,u ovom slucaju grada Beograda, i zaista je imala smisla. Nisam u mogucnosti da nadjem posao od 1500e mesecno pa da mogu da kupim stan po regularnim trzisnim cenama itd. Po ceni od 1500e za kvadrat moze se kupiti i stan u Nemackoj ali su im plate 1500e u proseku a kod nas zvanicno 290E. Ovakav oblik finansiranja i prodaje neprofitnih stanova nije izmislio niko od zvanicnika grada Beograda vec je preslikan on nekih zapadnih zemalja koje su vise socijalno opredeljene, kao sto je npr. Svedska...

Ne vidim da se neko zali na most koji kosta 500 miliona Eura, sto je fascinantno. Most je sjajna stvar ali je za taj novac je mogao da se napravi potpuno nov auto put Novi Sad-Bg( 80kmx1milion dolara), Bg- granica sa CG( 250kmx2miliona dolara). Time bi se znatno rasteretio Bg i obezbedio bi se ravnomerniji razvoj zemlje. Most( jednostavniji ali funkcionalan) je mogao da se napravi za 80 miliona Eura... To kazu neki strucniji ljudi od mene koji su ucestvovali u projektovanju mosta(CIP)

Iz tog razloga ne bih se vise bavio komentarima infrastrukture i njenog razvoja nego onome sto je interes nas koji smo prosli na ovom konkursu 2011. god. gde su predstavnici grada Beograda odredili kriterijume za konkurisanje. Ako su do sada bili subvencionisani onda ne vidim razloga da to i dalje ne budu jer je to smisao ovog konkursa.



Tj i neprofitni(800+pdv) i subvencionisani(0.5%) stanovi su ono sto je u nasem interesu i sto je normalno da se obezbedi od strane grada....

Do sledece prepiske....
 
Pa jel zna neko, na kraju kolika će biti cena kvadrata neprofitnih stanova? Dulić je skoro izašao u javnost i izjavio da će biti između 1250 i 1290 eur. To mi uopšte nije jasno zato što je ranije kružila informacija da će cena kvadrata biti 1100eur. I kakve on uopšte veze ima sa tim stanovima kad njih pravi Grad. Za 1290 eur po kvadratu mogu uvek da uzmem stan na toj lokaciji. Nevidim apsolutno nikakvu korist ili neprofitnost.
 
Pa jel zna neko, na kraju kolika će biti cena kvadrata neprofitnih stanova? Dulić je skoro izašao u javnost i izjavio da će biti između 1250 i 1290 eur. To mi uopšte nije jasno zato što je ranije kružila informacija da će cena kvadrata biti 1100eur. I kakve on uopšte veze ima sa tim stanovima kad njih pravi Grad. Za 1290 eur po kvadratu mogu uvek da uzmem stan na toj lokaciji. Nevidim apsolutno nikakvu korist ili neprofitnost.
 
Pa Dulic nije ni pricao o neprofitnim stanovima, vec o jeftinim, cesto to ljudi mesaju.
 
Vrh