Sakura park - Blok 58

Teme o pojedinačnim projektima koji se nalaze u izgradnji

Moderator: Igor

Djordje33
Beginner
Pridružio se: Pet Jan 04, 2019 9:55 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 86
Pohvalio: 0

Re: Sakura park - Blok 58

Postod Djordje33 » Čet Maj 09, 2019 3:34 am

Imemig napisao:Hmmm napokon jedno konkretno pitanje i ja imam odredjenu skepsu prema firmi kojia postoji deset godina nema reference a treba da pravi saunu bazen itd.???

Hmmmm napokon jedno lako pitanje.

Postovani ako je suditi po vasem zakljucku da li to znaci da treba da imate odredjenu rezervu na osnovu iskustva od 10 godina kad je u pitanju grejanje ? Ili mozda protiv pozarni sistem ili pak voda... ma ne vrlo moguce fasada ????

Postovani ajde da vam malo objasnim kako to funkcionise.

Kao prvo za svaku poziciju na objektu redi tim ljudi odnosno inzinjera. Pa na primer za temeljnu jamu do kote nula, razupiranje, sipove, obaranje nivoa podzemnih voda... itd radi inzinjer sa svojim timom na to se pak nadovezuje drugi inzinjer koji radi konstrukciju zgrade od kote nula pa do krova kao i na primer staticar koji proracunava statiku a sasvim slucajo sve to prate inzinjeri za struju, vodu, kanalizaciju pa opet ta fasada stolarija... ( mogu u nedogled ) sto znaci da iza svega stoji ozbiljan broj inzinjera i strucnjaka koji rade na izradi projekta.

E sad moje pitanje vama, da li i dalje mislite da nam treba iskustvo od 10 godina sa bazenom i spa centrom, ili mozda vaznije da imamo inzinjere profesionalce koji se time bave ?

Da skratim imamo ozbiljan tim koji se bavi samo time.

Hvala

Sent from my iPhone using Tapatalk
Imemig
Novice
Pridružio se: Čet Apr 11, 2019 11:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 9

Postod Imemig » Čet Maj 09, 2019 11:15 am

Hmmmm nema potrebe za sarkazmom Djordje tacno je da imam neko rezervu prema finishu jer je zahtevan projekat a nisam mogao da nadjem nista od neceg slicnog sto je firma do sada odradila.
Bio sam na 6 sprata CBRE koja se bavi prodajom video da je zaista dosta ulozeno u marketing brochure itd.
Ali ja kao kupac cu ipak da sacekam pa i da platim malo vise kada vidim da je projekat realizovan po nacrtu ovo je samo prethodno lose iskustvo sa Monterom koja je bila najjaca firma kod nas a radila je takodje i u inostranstvu.
Tako da ima dosta projekata koje pratim i mnogi su se pokazali kao sigurni ali na kraju dolazi do odstupanja
Poslednji primer su VK tako da je dosta razocaravajuce sta na kraju kupac dobije, za pohvalu imam samo ove iz KMR jer radovi napreduju po roku a video sam da rade i nocu tako ako bih se sad odlucio sigurno bi tako nesto preovladalo nicim manje jer unikredit prati projektno finansiranje to daje neki vid spokojnosti prema ulozenom novcu.
Hvala vam na odgovoru.
unedfined
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 13, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 660
Pohvalio: 1647

Postod unedfined » Čet Maj 09, 2019 11:33 am

Imemig » Čet Maj 09, 2019 9:15 am napisao:Hmmmm nema potrebe za sarkazmom Djordje tacno je da imam neko rezervu prema finishu jer je zahtevan projekat a nisam mogao da nadjem nista od neceg slicnog sto je firma do sada odradila.
Bio sam na 6 sprata CBRE koja se bavi prodajom video da je zaista dosta ulozeno u marketing brochure itd.
Ali ja kao kupac cu ipak da sacekam pa i da platim malo vise kada vidim da je projekat realizovan po nacrtu ovo je samo prethodno lose iskustvo sa Monterom koja je bila najjaca firma kod nas a radila je takodje i u inostranstvu.
Tako da ima dosta projekata koje pratim i mnogi su se pokazali kao sigurni ali na kraju dolazi do odstupanja
Poslednji primer su VK tako da je dosta razocaravajuce sta na kraju kupac dobije, za pohvalu imam samo ove iz KMR jer radovi napreduju po roku a video sam da rade i nocu tako ako bih se sad odlucio sigurno bi tako nesto preovladalo nicim manje jer unikredit prati projektno finansiranje to daje neki vid spokojnosti prema ulozenom novcu.
Hvala vam na odgovoru.

Pohvale za KMR? Kojima na gradilištu ginu radnici na crno? Bravo za Vas!
Pohvale za post: 2
Djordje33
Beginner
Kontakt:

Postod Djordje33 » Čet Maj 09, 2019 11:35 am

Imemig napisao:Hmmmm nema potrebe za sarkazmom Djordje tacno je da imam neko rezervu prema finishu jer je zahtevan projekat a nisam mogao da nadjem nista od neceg slicnog sto je firma do sada odradila.
Hvala vam na odgovoru.

Oprosti ako sam bio sarkastican pomislio sam da je provokacija neka. Dobijao sam na firmin mail dosta poste sa ciatim provokacijama. Mozda je moja greska sto sam ga ostavio ovde ali nije to sad ni vazno.

Ovog puta cu se sloziti sa vama oko nekoliko stvari.
Kao prvo znam da mi nemamo ovde projekte i da zbog toga je i teze da objasnimo na kakav kvalitet izgradnje idemo. Zato i zurim da postavimo taj show room ne bi li bar zavrsnu obradu i materijalizaciju prinlizili ljudima u ovoj fazi.

Saglasan sam takodje ako ste u situaciji da sacekate i mozda platite kvadrat skuplje to i uradite onda kad zgrada bude gotova. Tako ce te tacno znati sta dobijate za novac koji dajete. Verujem da ste imali losih iskustava i da ste zbog toga jako oprezni. Sa svim sam saglasan osim sto ima tu jedan mali tahnicki problem.

U koliko ste kupac manjeg stana ( dvosobnog ) sanse da mozete da kupite isti po zavrsetku izgradnje su prakticno nemoguce, zato sto su vec sad u ovoj fazi svi mali stanovi prodati. Ostalo je 5-6 ne znam sad tacno moramo bih da pogledam. Ovo kazem za fazu I, mozda u fazi II bude drugacije zato sto dizemo cenu za tu fazu.

U svakom slucaju Izvinite ako sam vas necim uvredio nisam zeleo da to uradim.

Zelim vam ugodan ostatak dana

Саша
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jul 25, 2014 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1698
Pohvalio: 642

Сакура парк - Блок 58

Postod Саша » Čet Maj 09, 2019 11:49 am

Занима ме, теоретски, шта је боље за купца - да је предузеће које му гради стан дуго на тржишту, с препознатљивим именом, има стално седиште, стално запослене, и томе слично,
или,
предузеће које је основано само за одређени пројекат?

Размишљајући као лаик, претпостављам да купац има мању сигурност у другом случају. Ново предузеће које се оснива само за један пројекат може да се угаси одмах по његовом завршетку. Шта се дешава са ставкама из уговора и гаранцијама? Могу да обећавају шта хоће, да дају дуге гаранције - кога да тужи незадовољни или оштећени власник новог стана ако предузеће више не постоји?
Poslednja izmena od Саша u Čet Maj 09, 2019 11:53 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Ћирилица се пише срцем!
Pohvale za post: 1
unedfined
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 13, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 660
Pohvalio: 1647

Re: Сакура парк - Блок 58

Postod unedfined » Čet Maj 09, 2019 11:52 am

Саша » Čet Maj 09, 2019 9:49 am napisao:Занима ме, теоретски, шта је боље за купца - да је предузеће које му гради стан дуго на тржишту, с препознатљивим именом, има стално седиште, стално запослене, и томе слично,
или,

Размишљајући као лаик, претпостављам да купац има мању сигурност у другом случају. Ново предузеће које се оснива само за један пројекат може да се угаси одмах по његовом завршетку. Шта се дешава с гаранцијама? Могу да обећавају шта хоће, да дају дуге гаранције - кога да тужи незадовољни или оштећени власник новог стана ако предузеће више не постоји?

Svugde u svetu se individualni projekti grade preko "sredstava posebne namene" (special purpose vehicle) koji je ćerka kompanija osnovana da preuzme rizik pojedinačnog projekta. Tako da i kada "jedan" investitor ima gomilu projekata, normalno je da svaki projekat vodi "zasebna" firma.
Саша
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Саша » Čet Maj 09, 2019 12:03 pm

unedfined » Чет Мај 09, 2019 11:52 am napisao:[quote="[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=621357#p621357]
Svugde u svetu se individualni projekti grade preko "sredstava posebne namene" (special purpose vehicle) koji je ćerka kompanija osnovana da preuzme rizik pojedinačnog projekta. Tako da i kada "jedan" investitor ima gomilu projekata, normalno je da svaki projekat vodi "zasebna" firma.

Шта пише у уговору о куповини некретнине у таквим случајевима? Да ли главни инвеститор има одговорност према купцима и кад се његова "засебна фирма" угаси, или се све гаси с њом?

У развијеним тржиштима и уређеним државама се зна ко је ко, и постоје инструменти заштите, али, шта се дешава на мањим, новим тржиштима? Постоји ли ризик да се отвори ново предузеће, покупи новац, смандрља пројекат, предузеће угаси и купци оставе на цедилу, потпуно незаштићени?
Како предупредити такав исход?
Ћирилица се пише срцем!
Pegasus
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 10:28 am
Kontakt:
Pohvaljen: 132
Pohvalio: 934

Postod Pegasus » Pet Maj 10, 2019 1:39 pm

Osnivanje posebnih firmi za svaki novi projekat jeste nekad uslov banaka, ali i sami investitorima je mnogo manji rizik da tako rade ali vam to naravno nikada nece reci zvanicno.
nikolas27
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Dec 24, 2016 9:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 861
Pohvalio: 129

Postod nikolas27 » Pet Maj 10, 2019 1:56 pm

Саша » Čet Maj 09, 2019 11:49 am napisao:Занима ме, теоретски, шта је боље за купца - да је предузеће које му гради стан дуго на тржишту, с препознатљивим именом, има стално седиште, стално запослене, и томе слично,
или,

Размишљајући као лаик, претпостављам да купац има мању сигурност у другом случају. Ново предузеће које се оснива само за један пројекат може да се угаси одмах по његовом завршетку. Шта се дешава са ставкама из уговора и гаранцијама? Могу да обећавају шта хоће, да дају дуге гаранције - кога да тужи незадовољни или оштећени власник новог стана ако предузеће више не постоји?

Naravno da je bolji prvi slučaj. Ako je firma od koje ste kupili stan zatvorena (a vi ste nezadovoljni), tužiti možete nekog drugog samo ako je došlo do probijanja pravne ličnosti - a to je jako teška tužba jer vam trebaju konkretni dokazi o proboju. To su obično interni dokumenti do kojih ne možete doći bez insajdera. Iako je to česta zloupotreba, dokazivanje je užasno teško. A banka zahteva SPV iz potpuno drugog razloga - SPV je zaštićen od bankrota vlasnika firme. Oni daju novac za izgradnju jednog projekta i ne žele da drugi projekti utiču na njihovu investiciju. A na drugoj strani SPV je zaštita vlasnika da mu jedan propao projekat neće ugroziti druge projekte. Najveći gubitak ako dođe do problema je na kupcu - vlasnik SPV-a verovatno ima i druge projekte, banka druge klijente, a kupac često kupuje svoj prvi stan.
Molim za civilizovanu diskusiju potkrepljenu javno dostupnim podacima i činjenicama. Na trolovanje odgovaram trolovanjem.
Pohvale za post: 5
Jela
Novice
Pridružio se: Sub Mar 16, 2019 8:43 am
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 4

Postod Jela » Sub Maj 11, 2019 11:40 am

Zasto ste stali sa gradnjom,cesto prolazim tuda i ne vidim da se nesto radi ili gresim?
POzdrav
Djordje33
Beginner
Kontakt:

Postod Djordje33 » Sub Maj 11, 2019 12:11 pm

Ljudi pratim vase komentare oko firme nova stara...

Radi lakseg kontrolisanja i iskljucenja eventualnih rizika uvek se projekat stavlja na novu kompaniju.
Razlog je da se ne desi da neko na polivini projekta se seti da tuzi firmu na primer za neki ne izmireni dug xy ili blokira i time stopira izgradnju i napravi ogromnu stetu. Ovako kad je kompanija nova banka strogo prati svaki deo poslovanja iste iz razloga zato sto ona stoji iza projekta i daje novac i rizik ne sme da postoji.

Posebna sigurnost je da do sada svaka uplata kupaca stoji na racunu i od nje nije potrosen ni 1 eur.
Zato sto banka daje svoj novac a novac kupaca stoji kao garancija da ce zaista isplatiti stan do samog kraja.

Djordje33
Beginner
Kontakt:

Postod Djordje33 » Sub Maj 11, 2019 12:16 pm

Jela napisao:Zasto ste stali sa gradnjom,cesto prolazim tuda i ne vidim da se nesto radi ili gresim?
POzdrav

Postovana Jelo,

Verujem da vam izgleda kao da smo stali sa gradnjom. Gradnja ovih zemljanih radova ode sporije mnogo od nadzemnih zbog raznih komplikovanih stavri koje treba uraditi radi sigurnosti radnika i samog kvaliteta objekta.

Radovi se izvode cak i vikendom osim za velike praznike. Radnici trenutno izvode radove na dubini od -5 metara a od sutra pocinje i dalje spustanje koje se izvodi postepeno da se slucajno ne daj boze ne bi desila neka nezgoda obrusavanja zemlje i rizika po radnike. Morate da nas razumete da spustanje na -15m nije lak a posebno brz posao zato sto se strogo vodi oko zastite ljudi i opreme.

Kokili
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 11:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 383
Pohvalio: 314

Postod Kokili » Sub Maj 11, 2019 1:32 pm

Djordje, svaka vam čast na transparentnosti. Javite se kada budete radili nešto u Beogradu :)
Djordje33
Beginner
Kontakt:

Postod Djordje33 » Sub Maj 11, 2019 2:18 pm

Kokili napisao:Djordje, svaka vam čast na transparentnosti. Javite se kada budete radili nešto u Beogradu :)

Dragi koki ovde i jeste tema projekta u Beogradu.
Sakura Park

dejjan
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 23, 2017 2:49 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 398

Postod dejjan » Sub Maj 11, 2019 2:34 pm

Da li može na toj lokaciji uopšte da se gradi na - 15 metara?

Mislio sam da na NBGD može max 1 sprat bezbedno da se ukopa zbog zemljišta i blizina velikih reka. Znam da je TC ušće imao problem na parkingu - 2 pri većim padavinama i da mnoge starije zgrade imaju vodu u podrumu, skloništima i sl.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Djordje33
Beginner
Kontakt:

Postod Djordje33 » Sub Maj 11, 2019 7:01 pm

dejjan napisao:Da li može na toj lokaciji uopšte da se gradi na - 15 metara?

Mislio sam da na NBGD može max 1 sprat bezbedno da se ukopa zbog zemljišta i blizina velikih reka. Znam da je TC ušće imao problem na parkingu - 2 pri većim padavinama i da mnoge starije zgrade imaju vodu u podrumu, skloništima i sl.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Postovani zakon ne ogranicava koliko ce te ici u dubinu ako podnesete ispravnu dokumentaciju mozete ici koliko god i za to cete dobiti dozvolu.

Medjutim svaki nivo koji idete na dole je duplo skuplji od predhodnog sto znaci plasticno objasnjeno -2 je dublo suplji od -1 ili cak -3 nivo 2x skuplji od -1 itd...

Pazite u cemu je problem. Za svaki stan koji napravite morate obezbediti i jedno parking mesto. E sad s’obzirom da je pravljenje tih etaza pod zemljom jako skupo investitori se dovijaju na razne nacine pa onda kao ugradjuju ili pak samo prikazu da ce biti ugradjeni liftovi ili takozvane klackalice samo da bi se ispunila norma za dobijanje gradjevinske dozvole.
Naravno cesto investor ni ne ugradi to zato sto je manje vise neprakticno a sa druge strane je dobio dovoljan broj stanova.

Mi smo prvi stambeni objekat na NBG koji radi 3 podzemne etaze i to smo uradili da sutra ne bi dolazili u situaciju da stavljaml te klackalice a ovamo lux pricu. Ne moze se kako nas narod kaze i jare i pare.

A zasto tako kosta to je vec tema koja trazi vreme i dosta objasnjenja. Ukratko mi se spustamo na -15m ispod 5 su vec vode koje imaju dotok od 35l u sekundi, sto znaci da moramo da obaramo nivo podzemnih voda citavih 10m ali to nisu male vode vec kolicina je 35 litara u sekundi. Da bi to postigli radimo depresione bunare komada 5 iz kojih se crpi voda i obara sistem. E sad igranka tek pocinje mi smo kopali prakticno u ceo krug i nalivali beton da bi drzao sa razupiranjem obode da se zemlja ne odroni na radnike. Zatim kopa se iz nekoliko faza i na svaka 2 metra razupire gvozdje koje drzi taj beton da se i on ne odroni. Ide ono 200 tona celika samo za tu poziciju... ovo je samo delic sta sve treba da se uradi da bi se spustili na trmeljnu plocu odnosno da bi otvorili posao za sipove koji ce se pobijati...

Ovo je nekih 20% ispricanih stvari i to samo na brzinu.

Ako imate jos pitanja probacu jos bolje da pojasnim.
Ali se nadam da necete jer umori me ovo pisanje

Pohvale za post: 6
Kokili
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 11:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 383
Pohvalio: 314

Postod Kokili » Sub Maj 11, 2019 11:03 pm

Djordje33 » 11 May 2019 01:18 pm napisao:
Kokili napisao:Djordje, svaka vam čast na transparentnosti. Javite se kada budete radili nešto u Beogradu :)

Dragi koki ovde i jeste tema projekta u Beogradu.
Sakura Park

:lol: :lol: :lol: :lol: Za nas odrasle u Beogradu, ovo je prilično daleko. :D :D :D
Саша
Higher intermediate
Kontakt:

Сакура парк - Блок 58

Postod Саша » Ned Maj 12, 2019 1:45 am

Испод зграда у Блоку 32 су гараже на два нивоа испод земље.

За први су рекли да је одмах продат пословним купцима, а други (дубљи) је продаван купцима станова. Цена гаражног места површине 11,5 квм је око 15.000 евра.
Ћирилица се пише срцем!
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 685
Pohvalio: 582

Postod DusanBG » Uto Maj 14, 2019 11:21 am

Čujem par projekata koji sada kreću na NBG sa -3 (ili bar planiraju da krenu). Jeste mi malo iznenađenje obzirom na dosta veću cenu iskopavanja i obazbeđenja jame. Tako da jeste veća investicija u startu, ali računam sadašnje cene stanova/garaža i to mogu da trpe.
MrGood2016
Beginner
Pridružio se: Ned Jun 17, 2018 12:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12
Pohvalio: 1

Postod MrGood2016 » Pon Maj 20, 2019 2:17 pm

kojih par projekata krecu na nbg?
Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm