Šta je novo?

Rekonstrukcija Trim staze u Košutnjaku

kiza_BB

Intermediate
Učlanjen(a)
12.02.2010.
Poruke
170
Pohvaljen
33
Dakle, radi se o čuvenoj Trim stazi u SC Košutnjak, tačno preko puta Republičkog zavoda za sport, na Banovom brdu, Kneza Višeslava 72. Staza je kružna i dužine 1200 m. Pre mnogooo godina je bila posuta borovim iglicama, imala je 10-tak sprava za vežbanje i ličila na trening stazu. Danas, liči na sve samo ne na trim stazu. U pojedinim delovima izgleda kao kolski put. Kada padne kiša pretvara se u blato. Uprkos tome ogroman broj ljudi je svakodnevno tamo, pokušavajući da trči, šeta, trenira... :bash:

Na inicijativu građana, KONAČNO počelo se sa detaljnom rekonstrukcijom verovatno najposećenije beogradske staze u prirodi. Izgleda da se radi ozbiljno. Podloga će biti prilagođena za trčanje, tako da će moći da se koristi i tokom kišnih dana. Takođe, što je veoma bitno, prvi put postavlja se osvetljenje na svakih 50 m., što će omogućiti vežbanje i kada padne mrak. Iako je ovo trebalo uraditi mnogoooo ranije rekonstrukcija izaziva opšte oduševljenje mnogobrojnih građana....
Za mesec dana, koliko je rok za završetak videćemo kako će izgledati :kk:

Fotografije dole :)
 
Kizo,samo stavis sve te slike izmedju zagrada
 
"Trim staza" pre radova:

pre3i.jpg


pre1x.jpg


prepf.jpg


Početak radova:

pocetaky.jpg


bageri.jpg


radovi.jpg


radovi1.jpg


Rok za završetak je 1.11.2011.
 
Staza odlicno napreduje.... Sa strane staze nalaze se drveni pragovi, unutar nje je iskopano, pa sloj krupnog sljunka, pa sitnijeg, a na vrhu oko 5 cm piljevine. Na svakih stotinak metara postoje ispusti, i predpostavljam da ce tu biti bandere sa osvetljenjem, kao i sprave za vezbanje. Postavili su drvene stubice svuda okolo staze, pa nece biti moguce ulaziti kolima u sumu, sto je sjajno!
Prvih 300 metara je kompletno uradjeno, sa piljevinom, a i ostatak staze pripremljen. Ljudi trce tamo-ovamo na tih 300 m :).
Rok za zavrsetak je 1.11.2011.
 
U, ta varijanta sa piljevinom mi se jako dopada! Imao sam prilike da probam takvu stazu u Helsinkiju (čini mi se da to u BGu do sada nije postojalo?) i ta staza je pravi melem za napaćena basketaška kolena! :D
 
nije baš piljevina, malo krupnija kora drveta ide, ali je ok, mekano dosta, čak i kad se utaba biće ok...

loše strane staze su devastacija okolnog prostora od mašina i opreme, nadam se da će tu posaditi travu okolo ili utabati bar zemlju, ako ostave ovako kako je sad je katastrofa...

loše je i to što je staza preuska - imaćemo slučaj d ako želi da trči njom svakih 20 sekundi trubi i svira da se pomere oni koji šetaju... staza nije šira od 1,5m.

dobre strane su ti stubići zaliveni u beton - biće bukvalno nemoguće da neko uđe autom unutra... dok ne iseku stubić-dva :cool:

Dakle, po mojoj oceni izvedba je vrlo dobra, kvalitet radova skroz ok, ali je projekat zakazao i to podosta.

(često šetam stazom, sledeći put nosim aparat da slikam)
 
mekbejn":60yqewzy je napisao(la):
U, ta varijanta sa piljevinom mi se jako dopada!(čini mi se da to u BGu do sada nije postojalo?) i ta staza je pravi melem za napaćena basketaška kolena! :D
Upravo na ovoj stazi 70-tih je bila piljevina kao i mnogo drvenih "sprava" za gimnasticke vezbe, otprilike na svakih stotinjak metara.
 
Лепо је чути да се ова чувена трим-стаза оспособљава.

Има мало оваквих стаза у граду и свака је добро дошла. Стаза у Бојчинској шуми је на ивици употребљивости. Каква је ситуација са трим-стазом код КБЦ на Бежанијској коси?
 
Evo reportaže sa tim staze :cool:

img2688q.jpg


Kao što ćete videti na slikama, ovo bi moglo da izgleda skroz ok kad se završi.

Rekoh ranije, a to mislim i sada: staza je preuska, cenim nekih 1,2 - 1,3 metra što je premalo za broj lhudi koji tamo dolazi. Biće gužve i problema kad onaj ko trči nailazi na grupe ljudi koji šetaju. Kakva god da je bila, stara staza je tu uvek bila dovoljno široka i za jedne i za druge.

Dalje, prostor od 10-tak metara (negde i više) oko nove staze je potpuno devastiran, nema trave, zemlja je negde preorana mašinama a negde utabana kao valjkom. Nadam se da će tu posaditi travu ili je dovesti u red na neki način.

Najpozitivniji deo je kvalitet izrade staze i stubići koji fizički onemogućavaju vozila da uđu na prostor staze i čitavog unutrašnjeg dela terena. Istina, ne znam kako će u slučaju potrebe tu ući hitna pomoć ili vatrogasci.

Na žalost, oko staze se ljudi i dalje parkiraju divljački, dešava se da i pored desetine slobodnih uređenih parking mesta ljudi staju na samoj ulici ili na zemlji pored puta. To izgleda užasno, ta bahatost i primitivizam smetaju.

Ali šta reći za ljude koji to rade kad onaj koji treba da im to zabrani i kazni ih to isto radi za primer:


Uglavnom, lepo je što se ova staza obnavlja. Nisma nigde video izvedene instalacije za najavljeno osvetljenje staze, mislim da toga neće biti. Ono što sledeće treba uraditi, i to što pre, je da se uzduž celog puta koji obilazi stazu naprave parking mesta za koje ima mesta bez da se iseče ijedno drvo i uopšte naruši prirodni ambijent. Kreteni će i dalje parkirati bahato ako se to ne uradi, a ako se uradi neće imati gde drugo da stanu osim na parking mesto.

Da dodam da se revitalizuje i stadion preko puta staze (pored hotela Trim), rade se tribine i atletska staza, lepo deluje, sledeći put slikam i to.

Slike:

 
Bravo za slice++ :gobb: :gobb: Neka samo pored puta stave tedrbene oblice kao na predzadnjoj slici inema problema :kafa:
 
+ za slicice, Prosao sam tuda pre koji dan i meni se ucinilo da je staza uza. Cisto sumnjam da ce urediti okolinu po zavrsetku staze, ostavice nered po nasem obicaju. Jedino da se im se skrene paznja.
 
Vidim da su slike postavljene, pa da ne zatrpavam. Stigli su do nekih 600 m sa piljevinom, a sljunak je posut na celoj stazi.

Staza jeste malo uska, tacno 1,6 m bez ivica. Kada se trci nije strasno, problem je kada ima puno setaca. Generalno ce biti problem s tim, jer staze za setnju su dosta propale, pa ce sad svi da nagrnu na ovu.

Inace, neko je napomenuo da je na ovoj stazi 70-tih godina bilo ovako nesto. Ta staza je tada bila posuta, ako se dobro secam, mada je davno bilo, necim kao iglice cetinara. Mozda je to bila i piljevina. Bilo je i sprava za vezbanje, neke od njih se i danas vide, barem ostaci. Ali nikada staza nije bila ovako rekonstruisna. Nije bilo ovih ivica, nije radjena drenaza. Ispod piljevine je sitan, pa krupan sljunak, a i nikad nije bilo osvetljenja, sto ce mnogo znaciti.

Jako je lepo sto su postavili stubice svuda okolo. Nadam se da ce i 2 - 3 mesta gde su ostavili ulaz zbog prolaska masina tokom rekonstrukcije da zatvore kako ne bi ulazila kola. Takodje JKP "Vodovod i kanalizacija" je poceo su sa rekonstrukcijom dve dotrajale cesme na platou.

Kada ovo zavrse bice super. Rok je 1.11. Ono cemu se nadam je da ce Srbijasume srediti klupice, kante i napokon da ce ovaj kraj dobiti izgled koji zasluzuje.

Bilo bi jako lepo da se poplocaju i pesacke staze, kao sto su nekada bile. Definitivno je vreme da Kosutnjak zasija. :)
 
Kizo, jesi li siguran da će osvetliti stazu? Ja nigde nisam video instalacije za svetiljke.
 
Mislim da da.
Siguran sam da su obecali, ali svasta se obeca pa to ne bude :(.
Ono sto znam sigurno, jer sam cesto tamo, jeste da su kada su kopali za drenazu sredinom staze provukli kablove za struju. Sta ce tu kablovi, ako ne bude svetiljki? Tako da nije samo obecanje.
Video sam cak i na nekoliko mesta da su iskopane rupe sa strane. Postoje rupe na samoj stazi za sprave, one paralelne gde ce biti table, ali postoje i ove, mada ih zasada nema bas svuda.

U svakom slucaju trebalo bi to da bude. Bez toga staza mnogo gubi, jer svi koji je koriste dobro znaju za problem da dodjes s posla i ono mrak skoro pola godine :(...
 
E a najbolja mi je stvar sa novinarima. Kada su objavljivali vest o pocetku rekonstrukcije staze i nabrajali kako ce biti drenaza, sprave, podloga, osvetljenje... rekose da ce se postaviti i ograda i to cititram " kako ne bi ulazile zivotinje"?!
Brate, ja u zbunu, kakve zivotinje? Veverice? Ima tamo doduse par pasa, miroljubivih... nesto vrana, svraka... al ne primetih nista krupnije... i kakva ce to ograda biti...
Kada sam video da su stavili stubice da ne ulaze vozilima postalo mi jasno na sta su mislili... :)
Mora da je neko rekao novinarima da ce postaviti ogradu da ne ulaze "zivotinje" misleci na "nesavesne gradjane" jel... pa ovi citirase :D
 
Uradjeno je 900 m staze u fulu. Jos 300 da pospu piljevinu ili kako se vec zove i sto se toga tice je zavrseno. Ima dalje sprave, table i valjda ce da srede ovo okolo....

Inace, iskopali su svakih 15 m. duz staze sa unutrsnje strane pojednu rupu. Moguce je da je to za bandere za osvetljenje...
 
Definitivno se postavlja osvetljenje. Vec su zavrsena sva postolja sa unutrasnje strane staze, na svakih 20 m. Najnovija informacija je da ce biti postavljene svetiljke na solarni pogon. U toku dana se napune i nocu svetle. Nema kablova i slicnog, a i ekoloski prihvatljivo :)
 
Vrh