Šta je novo?

Terazijska terasa

Влада

Advanced
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
2.423
Pohvaljen
24
Lokacija
Дорћол
neko_daleko":4xajtkaw je napisao(la):
terazije3.jpg
dragan":4xajtkaw je napisao(la):
@ neko_daleko

Ubaci još jedan krivudavi potok , pa da nosim sliku Đ.Bobiću i Gradonačelniku. :D
relja":4xajtkaw je napisao(la):
Ne vidim ni jedan razlog da Teraziska terasa ne izgleda ovako.
jovanovm":4xajtkaw je napisao(la):
@neko_daleko
Interesantno mi je to oivecenje drvecem, ali bi moglo nesto drugo osim zimzelenog - izgleda OK, ali bi mi se vise svidjali neki impozantni hrastovi ili lipe, onda bi pravili hlad, pa bi ljudi tu mogli da dolaze i da se odmaraju leti... oziveo bi prostor uopste.
Nego, smatram da je voda vrlo vazna u ovoj konstrukciji - fontana, potok, ili vodopad kao jedan lep dodatak.
jelenabg":4xajtkaw je napisao(la):
Lipe, lipe - slovensko drvo ;) . Doduše, izgledalo bi malo tužno zimi kada lišće pootpada.
Milance":4xajtkaw je napisao(la):
Ubaci drvo, dva ubaci potok i fontanu i dodjosmo mi do parka...
dragan":4xajtkaw je napisao(la):
Pošto teren ima značajan pad, visinsku razliku,idealan je za vodotok sa slapovima, vodene zavese.
Osim toga, dolaze i klupe, stubovi osvetlenja, javna česma,....itd.
Žbunje i cveće je isto dobrodošlo. ;)

Uraditi konkurs da takav park je ono što je potrebno, a ako uradiš sliku prema predlogu foruma,
lično ću da odnesem direktno na sto grad.arh.Đ.Bobića, pa da razmisle o takvom konkursu.

Treba ponuditi ljudima da vide i 'lepe slike' elitnog parka, pa onda da se opredele
između staklenih kaveza, betonskih stepenica,..... i takvog reprezentativnog parka.
 
neko_daleko":1fvruv4y je napisao(la):
terazije4.jpg

kroz centar ili sa obe strane svakog puteljka bi mogla voda da tece ispod plexiglasa ili debelog stakla

terazije5.jpg

preko noci bi se ti kanali osvetlili tako da treperujuci odsjaj toplog svetla obasjava ljude odozdo

terazije6.jpg

fontane bi bile napravljene da idu iz tih potoka u glavne bazene.
postoje tri bazena (jedan je iza prvog reda drveca)
preko noci bi se osvetlile fontane i prenosile bi svetlost
waterfalls_waterfeatures_lrg01.jpg
svetlost moze prirodno da tece niz mlaz fontane po tom principu inace radi fiberopticna komunikacija
uglavnom, sva tri elementa vode bi tako bila osvetljena

terazije7.jpg

ovako bi izgledalo sa potocima sa obe strane puta. (podzemni vodovod bi resio probleme sa tokom vode)

voda u potocima bi bila u zatvorenom sistemu u stvarnosti ne povezana sa bazenom (tako da se djubre ne skuplja u njima.

mozda neki stiropor ili nesto drugo sto plovi bi se moglo ubaciti u potoke samo da bi pokazalo da tu zaista voda tece. ... a mozda i ne...

staklo za potoke bi trebalo da bude u skladu sa stepenistem (da prati linije stepenista)

siri delovi stepenista pogotovu pored fontana bi mogli da se naprave od drveta (ali da budu inace u skladu sa linijom stepenista) Ti delovi bi se koristili kao klupe
Михаило":1fvruv4y je napisao(la):
Мени би се више свидело да направе један већи поток, са лепим водопадима, него ова варијанта.
Онда би могли да се направе и мостићи, и мислим да би то стварно могло лепо да изгледа...
dedinje":1fvruv4y je napisao(la):
Ljudi koji su bili u Rimu kazu da Beograd nema fontane. Ovo što imamo nisu fontane već više neka vrsta prskalica (kao kad se pokvari hidrant). Godine 1962 napravljena je lepa zgrada (i danas postoji) na Topčiderskom brdu. Od nje su se kaskadno spuštali veliki slapovi vode sve do bulevara mira. Efekat je bio izvanredan,voda u pokretu ima povoljno psihološko dejstvo. To je radilo tačno oko godinu dana a onda su kaskade i slapovi zatvoreni. U zgradi je inače bio muzej titovih poklona (štafete, slike, makete, radovi omladine, dece itd.) Mislim da fontane nisu tako skupe ali zahtevaju izuzetno pazljivo odrzavanje i dobre majstore. Italijani verovatno imaju specijaliste za fontane. Bojim se da bi ovi potočići na TT delovali malo kao kič a i pitanje je kako bi sve to funkcionisalo obzirom na dosadašnja iskustva Beograda. Pa ona skromna česma kod Beograđanke jedva radi. Fontana ispred SIV-a takođe retko radi (ranije samo praznikom, sada ne znam kako). Potpuno je propala i zaboravljena česma kod Kasine predviđena da u vreme letnje zege ljudi mogu da se osveze. Jedina koja je dosta uspela je ona na Trgu Nikole Pašića.
Igor":1fvruv4y je napisao(la):
I ja sam za ideju vodenog toka u parku ali ne ispod pleksiglasa kako je predlozeno na prethodnim fotkama, jel onda se gubi smisao. Druga predlozena ideja sa jednim ili vise otvorenih tokova koji bi se mozda i ukrstali ali sa mosticima je daleko lepse i prirodnije resenje. Ajde neko daleko probaj da odradis tako neku varijantu da vidimo kako bi izgledalo. I malo mi je problematicno drvece na obodu parka, posto se radi o ogromnim borovima koji prvo nisu za grad a drugo previsoki su jel zaklanjaju B2. Treba nam neko listopadno drvece srednje visine
Михаило":1fvruv4y je napisao(la):
Као што неко рече, липа би била одлична... Само да се не саде више оне тополе... Овде на НБГ-у не може да се дише од оних "маца"...
dziggy":1fvruv4y je napisao(la):
Samo da se to lepo sredi.. da ne bude kicasto i minimalno ...
 
neko_daleko":1anhcdc1 je napisao(la):
ovo ce da izgleda mnogo amaterski ... ali .. evo...
terazije8.jpg


incace ovo je mnogo bolje uradjeno u wynn hotelu u Las Vegasu
http://www.flickr.com/search/?q=wynn+hotel+waterfall
dedinje":1anhcdc1 je napisao(la):
Pa Amerikanci prave po baštama hotela i restoranima ogromno drveće od plastike. Tako nešto nikom u Evropi ne bi palo na pamet. Ne izgleda loše ali bi drveće potpuno zaklonilo pogled ka Savi što je glavni kvalitet TT. Inače, staro je pravilo da veštački vodopadi mogu uspeti ali postaju kič onog momenta kada počnu da IMITIRAJU prirodni.
neko_daleko":1anhcdc1 je napisao(la):
 
neko_daleko":26979rfl je napisao(la):
samo za tebe dragane
terazije9.jpg
Igor":26979rfl je napisao(la):
ja sam pre svega mislio da se iskoristi prirodan pad TT za vodeni tok. Dobro si drvo odabrao ali si ga povecao bas mnogo. Probaj vise manjih koji bi formirali park, a recimo da izmedju drveca krivudavo protice vodeni tok pa jos sa nekim mosticem (drvenim naravno)
neko_daleko":26979rfl je napisao(la):
Igor":26979rfl je napisao(la):
ovo je vec bolja varijanta ali da se cetinari zamene nekim listopadnim manjim drvecem
dziggy":26979rfl je napisao(la):
neko_daleko":26979rfl je napisao(la):
ajao kako je ovo ruzno.
 
neko_daleko":11jb76l9 je napisao(la):
terazije11.jpg

potoci bi trebali da budu u obliku save i dunava.
nocno osvetlenje bi pratilo stepenice i bile bi zute svetiljke uz stablo i granje drveca (tako da ne izgleda morbidno preko zime)
http://www.flickr.com/photos/ccmonty/418174337/
Milance":11jb76l9 je napisao(la):
Kada pogledam onu "live" sliku koju je dragan postavio i ovu poslednju meni i dalje izgleda da ovo poslednje ne pokazuje pravu stranu stvari sto se tice dimenzija tog prostora. Ljudi mi izgledaju premali na njoj.
guimaraes":11jb76l9 je napisao(la):
jelenabg":11jb76l9 je napisao(la):
Lipe, lipe - slovensko drvo ;) . Doduše, izgledalo bi malo tužno zimi kada lišće pootpada.
Parkiraj se jednom ispod lipe, pa cu te videti da li ces ih prizeljkivati. A da ne pricam na sta bi licio trg na kome su posadjene lipe.
jovanovm":11jb76l9 je napisao(la):
@jelenabg
Bas slovensko. :) Ali u pravu si bilo bi ruzno zimi - to mi je jedini nedostatak ove briljantne ideje :)
Steva":11jb76l9 je napisao(la):
Meni se ideja uopšte ne svidja, ono više liči na nacionalni spomen park na Avali nego na trg-park u centru grada :) Za jedan park u centru treba iskoristiti prirodu tako da se istovremeno mogu isticati zgrade koje okružuju park a i da "oslobadja" a ne još više smanjuje prostor na parku, ovako na ovim zadnjim skicama mi je to sve prešareno za moj ukus :)
neven":11jb76l9 je napisao(la):
Ni meni se ne dopada.
Igor":11jb76l9 je napisao(la):
problem je u prevelikom drvecu koje vise potseca na sumu nego na park zato sam u par navrata pomenuo da se treba smanjiti i da obavezno bude listopadno, i sa razmacima izmedju stabala da nebi ogranicavalo prostor od zgrade B2 koja takodje pripada TT.
guimaraes":11jb76l9 je napisao(la):
Dajte bre ljudi, sta je ovo? Ja mislio vi se zaje*******avate, kad ono neki ozbiljno komentarisu. Mislim da nije vredno nikakvog komentara.
Igor":11jb76l9 je napisao(la):
Ako ako samo ti smanji i proredi to drvece pa da vidimo. Meni je odlicna ideja koju je postavio "neko daleko" sa vodenim tokom koji pretstavlja savu i dunav, ja bih jos u sredini na delu gde je ratno ostrvo tacnije gde je predvidjena zelena povrsina u parku cvecem izradio grb beograda. Obavezno prostor treba prilagoditii za odmaranje a ne samo za prolazak, tako da treba staviti klupice, negde blize drvecu. Naravno u obzir mi dolazi jedino poslednja slika i predlog samo sa intervencijama koje sam naveo, jel necemo da pravimo sumu a pogotovu ne cetinarsku u sred beograda nego park :D

Zamislite samo takvu oazu u sred beograda pa jos sa takvim pogledom, a plus savremena arhitektura sa pratecim sadrzajima u B2
 
Dobro si odredio velicinu drveca samo probaj da ostavis vodotok sa mosticima u obliku usca Save u Dunav koji si ranije predlozio jel mi je to jedan od lepsih detalja koji simbolizuje Beograd ;)
 
Igor":2ozgheyo je napisao(la):
Dobro si odredio velicinu drveca samo probaj da ostavis vodotok sa mosticima u obliku usca Save u Dunav koji si ranije predlozio jel mi je to jedan od lepsih detalja koji simbolizuje Beograd ;)
Ipak licno smatram da bi zaista sve postalo malo prezauzeto i natrpano ako bi tu bila i sava i dunav i mostici. Mozda gresim, zato sam spreman sam da ti dam fajlove tako da ako zelis mozes da ih prepravis u sopstvenu koncepciju.
 
Ovako bi izgledalo kad se ugasi vodotok. Gde voda tece bi bile samo malo ubacene stepenice. Tako da preko zime mogu ljudi samo da se popnu uz stepenice tamo gde voda tece tokom leta.

terazije14.jpg
 
terazije15.jpg


Preko noci bi bilo osvetljeno drvece, i na dnu svakog stepena pod vodom bi bila osvetljena traka.
Tokom zime su dani kratki, tako da bi vecinom vremena listopadno drvece bilo u osvetljenju. Zbog toga se nadam da bi sve to malo manje depresivno izgledalo tokom vecine zime.
 
terndtw0.jpg


Malo sam 'suzio' prostor i kad dođe objekat sa druge strane

biće to jedan lep park između ta dva posl.-stam. objekta.
 
nisam nesto oduseveljen predlozima, posto ce ionako ceo ovaj preostor izgledatio previse CYBER pocevsi od ove "pametne" zgrade,i mislim da sama TT treba da bude sto jednostavnija,s klasicnim zelenilom (ne sa sekvojama(!!) ili terasastim pirincanim poljima :/ ) ,uredjenim stazama i sl. (bez ljuljsaki i drugih vrtic-aksesoara) ....
 
"паметна зграда" је већ лепо легла у онај упражњени простор теразијске терасе, то морамо признати. :)
али џаба све то кад је друга страна запостављена тотално. да ли ико зна какве су тренутне замисли са почетком призренске?
 
Bilo bi najbolje napraviti još jednu poslovnu zgradu, identično tehnički opremljenu, manjih gabarita (jer je i plac manji).
 
тачно тако. ја бих се усудио да направим неку врсту копије б2. :D
 
^Da je pameti to bi se uradilo,prostor bi tako imao idealan sklad
 
Postoji projekat i za zgradu na drugoj strani parka , a ako se ne varam i tu je autor arhitekta Slobodan Mića Rajović. Problem je u tome sto je vlasnik te parcele kompanija Braca Karic (Gde ste ljudi? Sta je sa vama?) pa nit ih ko poziva da grade ono sto je predvidjeno, nit se njima dolazi. Inace, sa obe zgrade, sredjenim parkom i rekonstruisanom garazom u Kraljice Natalije, citav prostor bi mnogo dobio.
 
sizif":2kwxu1yj je napisao(la):
Postoji projekat i za zgradu na drugoj strani parka , a ako se ne varam i tu je autor arhitekta Slobodan Mića Rajović.
можда неко може да постави слике овог пројекта... :rolleyes:
а шта би са нацртима за позориште на зеленом венцу, баш ме занима како су замишљали тај простор... како би се то савршено уклопило у доњи део т. терасе...
 
@guimares
Odlicno! isto bih i ja voleo samo sa klupama sa strane - naravno, pretpostavljam da si mislio da staza bude stepenasta i za pesake...
 
Vrh