Terazijska terasa

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Dec 21, 2006 10:23 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12
Pohvalio: 0

Postod Влада » Pon Maj 14, 2007 4:54 pm

neko_daleko napisao:Slika

dragan napisao:@ neko_daleko

Ubaci još jedan krivudavi potok , pa da nosim sliku Đ.Bobiću i Gradonačelniku. :D

relja napisao:Ne vidim ni jedan razlog da Teraziska terasa ne izgleda ovako.

jovanovm napisao:@neko_daleko
Interesantno mi je to oivecenje drvecem, ali bi moglo nesto drugo osim zimzelenog - izgleda OK, ali bi mi se vise svidjali neki impozantni hrastovi ili lipe, onda bi pravili hlad, pa bi ljudi tu mogli da dolaze i da se odmaraju leti... oziveo bi prostor uopste.
Nego, smatram da je voda vrlo vazna u ovoj konstrukciji - fontana, potok, ili vodopad kao jedan lep dodatak.

jelenabg napisao:Lipe, lipe - slovensko drvo ;) . Doduše, izgledalo bi malo tužno zimi kada lišće pootpada.

Milance napisao:Ubaci drvo, dva ubaci potok i fontanu i dodjosmo mi do parka...

dragan napisao:Pošto teren ima značajan pad, visinsku razliku,idealan je za vodotok sa slapovima, vodene zavese.
Osim toga, dolaze i klupe, stubovi osvetlenja, javna česma,....itd.
Žbunje i cveće je isto dobrodošlo. ;)

Uraditi konkurs da takav park je ono što je potrebno, a ako uradiš sliku prema predlogu foruma,
lično ću da odnesem direktno na sto grad.arh.Đ.Bobića, pa da razmisle o takvom konkursu.

Treba ponuditi ljudima da vide i 'lepe slike' elitnog parka, pa onda da se opredele
između staklenih kaveza, betonskih stepenica,..... i takvog reprezentativnog parka.
Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Влада » Pon Maj 14, 2007 5:02 pm

kroz centar ili sa obe strane svakog puteljka bi mogla voda da tece ispod plexiglasa ili debelog stakla

Slika
preko noci bi se ti kanali osvetlili tako da treperujuci odsjaj toplog svetla obasjava ljude odozdo

Slika
fontane bi bile napravljene da idu iz tih potoka u glavne bazene.
postoje tri bazena (jedan je iza prvog reda drveca)
preko noci bi se osvetlile fontane i prenosile bi svetlost Slikasvetlost moze prirodno da tece niz mlaz fontane po tom principu inace radi fiberopticna komunikacija
uglavnom, sva tri elementa vode bi tako bila osvetljena

Slika
ovako bi izgledalo sa potocima sa obe strane puta. (podzemni vodovod bi resio probleme sa tokom vode)

voda u potocima bi bila u zatvorenom sistemu u stvarnosti ne povezana sa bazenom (tako da se djubre ne skuplja u njima.

mozda neki stiropor ili nesto drugo sto plovi bi se moglo ubaciti u potoke samo da bi pokazalo da tu zaista voda tece. ... a mozda i ne...

staklo za potoke bi trebalo da bude u skladu sa stepenistem (da prati linije stepenista)

siri delovi stepenista pogotovu pored fontana bi mogli da se naprave od drveta (ali da budu inace u skladu sa linijom stepenista) Ti delovi bi se koristili kao klupe

Михаило napisao:Мени би се више свидело да направе један већи поток, са лепим водопадима, него ова варијанта.
Онда би могли да се направе и мостићи, и мислим да би то стварно могло лепо да изгледа...

dedinje napisao:Ljudi koji su bili u Rimu kazu da Beograd nema fontane. Ovo što imamo nisu fontane već više neka vrsta prskalica (kao kad se pokvari hidrant). Godine 1962 napravljena je lepa zgrada (i danas postoji) na Topčiderskom brdu. Od nje su se kaskadno spuštali veliki slapovi vode sve do bulevara mira. Efekat je bio izvanredan,voda u pokretu ima povoljno psihološko dejstvo. To je radilo tačno oko godinu dana a onda su kaskade i slapovi zatvoreni. U zgradi je inače bio muzej titovih poklona (štafete, slike, makete, radovi omladine, dece itd.) Mislim da fontane nisu tako skupe ali zahtevaju izuzetno pazljivo odrzavanje i dobre majstore. Italijani verovatno imaju specijaliste za fontane. Bojim se da bi ovi potočići na TT delovali malo kao kič a i pitanje je kako bi sve to funkcionisalo obzirom na dosadašnja iskustva Beograda. Pa ona skromna česma kod Beograđanke jedva radi. Fontana ispred SIV-a takođe retko radi (ranije samo praznikom, sada ne znam kako). Potpuno je propala i zaboravljena česma kod Kasine predviđena da u vreme letnje zege ljudi mogu da se osveze. Jedina koja je dosta uspela je ona na Trgu Nikole Pašića.

Igor napisao:I ja sam za ideju vodenog toka u parku ali ne ispod pleksiglasa kako je predlozeno na prethodnim fotkama, jel onda se gubi smisao. Druga predlozena ideja sa jednim ili vise otvorenih tokova koji bi se mozda i ukrstali ali sa mosticima je daleko lepse i prirodnije resenje. Ajde neko daleko probaj da odradis tako neku varijantu da vidimo kako bi izgledalo. I malo mi je problematicno drvece na obodu parka, posto se radi o ogromnim borovima koji prvo nisu za grad a drugo previsoki su jel zaklanjaju B2. Treba nam neko listopadno drvece srednje visine

Михаило napisao:Као што неко рече, липа би била одлична... Само да се не саде више оне тополе... Овде на НБГ-у не може да се дише од оних "маца"...

dziggy napisao:Samo da se to lepo sredi.. da ne bude kicasto i minimalno ...
Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Влада » Pon Maj 14, 2007 5:05 pm

neko_daleko napisao:ovo ce da izgleda mnogo amaterski ... ali .. evo...
Slika

incace ovo je mnogo bolje uradjeno u wynn hotelu u Las Vegasu
http://www.flickr.com/search/?q=wynn+hotel+waterfall

dedinje napisao:Pa Amerikanci prave po baštama hotela i restoranima ogromno drveće od plastike. Tako nešto nikom u Evropi ne bi palo na pamet. Ne izgleda loše ali bi drveće potpuno zaklonilo pogled ka Savi što je glavni kvalitet TT. Inače, staro je pravilo da veštački vodopadi mogu uspeti ali postaju kič onog momenta kada počnu da IMITIRAJU prirodni.

neko_daleko napisao:onda bi mogli sami vodopadi da izgledaju kao ovi
http://www.flickr.com/search/?q=fdr+waterfall+monument
Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Влада » Pon Maj 14, 2007 5:09 pm

neko_daleko napisao:samo za tebe dragane
Slika

Igor napisao:ja sam pre svega mislio da se iskoristi prirodan pad TT za vodeni tok. Dobro si drvo odabrao ali si ga povecao bas mnogo. Probaj vise manjih koji bi formirali park, a recimo da izmedju drveca krivudavo protice vodeni tok pa jos sa nekim mosticem (drvenim naravno)

Igor napisao:ovo je vec bolja varijanta ali da se cetinari zamene nekim listopadnim manjim drvecem

dziggy napisao:

ajao kako je ovo ruzno.
Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Влада » Pon Maj 14, 2007 5:17 pm

potoci bi trebali da budu u obliku save i dunava.
nocno osvetlenje bi pratilo stepenice i bile bi zute svetiljke uz stablo i granje drveca (tako da ne izgleda morbidno preko zime)
http://www.flickr.com/photos/ccmonty/418174337/

Milance napisao:Kada pogledam onu "live" sliku koju je dragan postavio i ovu poslednju meni i dalje izgleda da ovo poslednje ne pokazuje pravu stranu stvari sto se tice dimenzija tog prostora. Ljudi mi izgledaju premali na njoj.

guimaraes napisao:
jelenabg napisao:Lipe, lipe - slovensko drvo ;) . Doduše, izgledalo bi malo tužno zimi kada lišće pootpada.

Parkiraj se jednom ispod lipe, pa cu te videti da li ces ih prizeljkivati. A da ne pricam na sta bi licio trg na kome su posadjene lipe.

jovanovm napisao:@jelenabg
Bas slovensko. :) Ali u pravu si bilo bi ruzno zimi - to mi je jedini nedostatak ove briljantne ideje :)

Steva napisao:Meni se ideja uopšte ne svidja, ono više liči na nacionalni spomen park na Avali nego na trg-park u centru grada :) Za jedan park u centru treba iskoristiti prirodu tako da se istovremeno mogu isticati zgrade koje okružuju park a i da "oslobadja" a ne još više smanjuje prostor na parku, ovako na ovim zadnjim skicama mi je to sve prešareno za moj ukus :)

neven napisao:Ni meni se ne dopada.

Igor napisao:problem je u prevelikom drvecu koje vise potseca na sumu nego na park zato sam u par navrata pomenuo da se treba smanjiti i da obavezno bude listopadno, i sa razmacima izmedju stabala da nebi ogranicavalo prostor od zgrade B2 koja takodje pripada TT.

guimaraes napisao:Dajte bre ljudi, sta je ovo? Ja mislio vi se zajebavate, kad ono neki ozbiljno komentarisu. Mislim da nije vredno nikakvog komentara.

Igor napisao:Ako ako samo ti smanji i proredi to drvece pa da vidimo. Meni je odlicna ideja koju je postavio "neko daleko" sa vodenim tokom koji pretstavlja savu i dunav, ja bih jos u sredini na delu gde je ratno ostrvo tacnije gde je predvidjena zelena povrsina u parku cvecem izradio grb beograda. Obavezno prostor treba prilagoditii za odmaranje a ne samo za prolazak, tako da treba staviti klupice, negde blize drvecu. Naravno u obzir mi dolazi jedino poslednja slika i predlog samo sa intervencijama koje sam naveo, jel necemo da pravimo sumu a pogotovu ne cetinarsku u sred beograda nego park :D

Zamislite samo takvu oazu u sred beograda pa jos sa takvim pogledom, a plus savremena arhitektura sa pratecim sadrzajima u B2
neko_daleko
Novice
Pridružio se: Čet Apr 26, 2007 7:31 am
Kontakt:
Pohvaljen: 0

Postod neko_daleko » Sub Maj 26, 2007 9:28 am

Slika ili mozda
Slika

komentari?
Poslednja izmena od neko_daleko u Sub Maj 26, 2007 9:51 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6701
Pohvalio: 6345

Postod Igor » Sub Maj 26, 2007 7:19 pm

Dobro si odredio velicinu drveca samo probaj da ostavis vodotok sa mosticima u obliku usca Save u Dunav koji si ranije predlozio jel mi je to jedan od lepsih detalja koji simbolizuje Beograd ;)
neko_daleko
Novice
Kontakt:

Postod neko_daleko » Pon Maj 28, 2007 6:38 am

Igor napisao:Dobro si odredio velicinu drveca samo probaj da ostavis vodotok sa mosticima u obliku usca Save u Dunav koji si ranije predlozio jel mi je to jedan od lepsih detalja koji simbolizuje Beograd ;)

Ipak licno smatram da bi zaista sve postalo malo prezauzeto i natrpano ako bi tu bila i sava i dunav i mostici. Mozda gresim, zato sam spreman sam da ti dam fajlove tako da ako zelis mozes da ih prepravis u sopstvenu koncepciju.
neko_daleko
Novice
Kontakt:

Postod neko_daleko » Pon Maj 28, 2007 7:17 am

Ovako bi izgledalo kad se ugasi vodotok. Gde voda tece bi bile samo malo ubacene stepenice. Tako da preko zime mogu ljudi samo da se popnu uz stepenice tamo gde voda tece tokom leta.

Slika
neko_daleko
Novice
Kontakt:

Postod neko_daleko » Pon Maj 28, 2007 8:03 am

Slika

Preko noci bi bilo osvetljeno drvece, i na dnu svakog stepena pod vodom bi bila osvetljena traka.
Tokom zime su dani kratki, tako da bi vecinom vremena listopadno drvece bilo u osvetljenju. Zbog toga se nadam da bi sve to malo manje depresivno izgledalo tokom vecine zime.
neko_daleko
Novice
Kontakt:

Postod neko_daleko » Uto Maj 29, 2007 2:31 am

Slika
Ovako bi osvetlenje na drvecu izgledalo u stvarnosti.
Poslednja izmena od neko_daleko u Uto Maj 29, 2007 2:38 am, izmenjeno 1 put ukupno.
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 8:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 330
Pohvalio: 30

Postod dragan » Uto Jun 05, 2007 7:26 am

Slika

Malo sam 'suzio' prostor i kad dođe objekat sa druge strane

biće to jedan lep park između ta dva posl.-stam. objekta.
bgexplorer
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jan 15, 2008 8:50 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 134
Pohvalio: 42

Postod bgexplorer » Sre Feb 13, 2008 5:50 pm

a zasto svi toliko pljuju fontane u Beogradu?
http://explorerbg.spaces.live.com/?lc=1033
Poslednja izmena od bgexplorer u Sre Feb 13, 2008 6:33 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
bgexplorer
Sallex
Intermediate
Pridružio se: Ned Apr 13, 2008 12:38 pm
Kontakt:
Pohvalio: 20

Postod Sallex » Sre Apr 16, 2008 2:26 am

glupost, cela ideja mi se ne svidja...
lafayette
Novice
Pridružio se: Ned Sep 21, 2008 8:06 pm
Kontakt:

Postod lafayette » Ned Sep 21, 2008 8:17 pm

nisam nesto oduseveljen predlozima, posto ce ionako ceo ovaj preostor izgledatio previse CYBER pocevsi od ove "pametne" zgrade,i mislim da sama TT treba da bude sto jednostavnija,s klasicnim zelenilom (ne sa sekvojama(!!) ili terasastim pirincanim poljima :/ ) ,uredjenim stazama i sl. (bez ljuljsaki i drugih vrtic-aksesoara) ....
Poslednja izmena od lafayette u Ned Sep 21, 2008 8:21 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
boris73
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Uto Jul 01, 2008 1:24 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4

Postod boris73 » Ned Nov 23, 2008 1:26 pm

"паметна зграда" је већ лепо легла у онај упражњени простор теразијске терасе, то морамо признати. :)
али џаба све то кад је друга страна запостављена тотално. да ли ико зна какве су тренутне замисли са почетком призренске?
bigvlada
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jun 29, 2007 7:58 am
Kontakt:

Postod bigvlada » Pon Nov 24, 2008 7:28 pm

Bilo bi najbolje napraviti još jednu poslovnu zgradu, identično tehnički opremljenu, manjih gabarita (jer je i plac manji).
The world is not based on reality but on the perception of reality. The problem is that for most, illusion is the reality...
boris73
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod boris73 » Pon Nov 24, 2008 8:07 pm

тачно тако. ја бих се усудио да направим неку врсту копије б2. :D
Sawovsky
Intermediate
Pridružio se: Uto Nov 04, 2008 7:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 22
Pohvalio: 12

Postod Sawovsky » Uto Nov 25, 2008 2:22 am

^Da je pameti to bi se uradilo,prostor bi tako imao idealan sklad
sizif
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 4:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1078
Pohvalio: 646

Postod sizif » Uto Nov 25, 2008 4:58 pm

Postoji projekat i za zgradu na drugoj strani parka , a ako se ne varam i tu je autor arhitekta Slobodan Mića Rajović. Problem je u tome sto je vlasnik te parcele kompanija Braca Karic (Gde ste ljudi? Sta je sa vama?) pa nit ih ko poziva da grade ono sto je predvidjeno, nit se njima dolazi. Inace, sa obe zgrade, sredjenim parkom i rekonstruisanom garazom u Kraljice Natalije, citav prostor bi mnogo dobio.
Сизиф не одустаје!
boris73
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod boris73 » Uto Dec 02, 2008 6:28 pm

sizif napisao:Postoji projekat i za zgradu na drugoj strani parka , a ako se ne varam i tu je autor arhitekta Slobodan Mića Rajović.

можда неко може да постави слике овог пројекта... :rolleyes:
а шта би са нацртима за позориште на зеленом венцу, баш ме занима како су замишљали тај простор... како би се то савршено уклопило у доњи део т. терасе...
guimaraes
Intermediate
Pridružio se: Pet Apr 27, 2007 6:18 pm
Kontakt:

Postod guimaraes » Ned Dec 07, 2008 8:35 pm

Ja bi ovako nešto na TT: Slika
Milance
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Jan 31, 2007 1:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 23
Pohvalio: 47

Postod Milance » Ned Dec 07, 2008 8:58 pm

Kola preko TT? Boze me sacuvaj!
jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 39
Pohvalio: 6

Postod jovanovm » Pon Dec 08, 2008 1:53 am

@guimares
Odlicno! isto bih i ja voleo samo sa klupama sa strane - naravno, pretpostavljam da si mislio da staza bude stepenasta i za pesake...
praguc
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Okt 14, 2007 3:10 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 74
Pohvalio: 196

Postod praguc » Pon Dec 08, 2008 1:59 am

jao ovo je San Francisco, jel tako? :D slatko to izgleda ;)
Ovo nije moj luksuz, ovo nije moj style, i kad krene down, ja osjećam se high ;)

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”