Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

vladicash

Novice
Učlanjen(a)
04.06.2007.
Poruke
17
Pohvaljen
0
Ovih dana se mogu procitati razne ideje gde izgraditi operu.Najcesce se spominje usce i centar (mada ne znam gde).Kratko i jasno cu glasati za usce iz razloga sto je blizu centra,atraktivno mesto,trebalo bi mastovito projektovati zgradu,smestiti je u zelenilo,obogatti fontanama,osvetliti tako da pogled na nju sa Kalemegdana,reka,mostova,keja bude "breathtaking" za svakoga ko dodje u Beograd.
Prelepo mesto za ovakav objekat.Dosta je price o nestanku zelenila,ono je veliko parce zemlje bez smisla.
 
Ушће је већ одређено као локација за Оперу и то је мање-више то док је ова или нека слична администрација на челу Града.
Проблем је што ће Савом и Дунавом протећи минимум Атлански океан док она буде изграђена, јер како рече недавно Ненад Богдановић: "То је пројекат за следећу деценију". То је и разлог што Опера до сада није издвојена као посебна тема јер осим о локацији нема о чему да се прича.
 
Nepostojanje opere i neizvesnost njene izgradnje je odraz (ne)brige prema kulturi u ovom drustvu.
 
Sto se Beograda tice mislim da je ipak vise pitanje nedostatka finansiskih sredtava i raznih procedura nego nebriga o kulturi. Cini mi se da je ova gradska vlas uradila dosta po pitanju renoviranja objekata kulture tako da sa te strane ja licno nemam neke velike zamerke. Naravno uvek moze bolje ;)
 
Igor":3hcgkt8w je napisao(la):
Sto se Beograda tice mislim da je ipak vise pitanje nedostatka finansiskih sredtava i raznih procedura nego nebriga o kulturi. Cini mi se da je ova gradska vlas uradila dosta po pitanju renoviranja objekata kulture tako da sa te strane ja licno nemam neke velike zamerke. Naravno uvek moze bolje ;)
Upravo je nebriga prema kulturi uzrok hronicnog nedostatka investicija u oblasti iste. Da je nekome stalo da napravi operu, mi bi smo vec odavno imali zdanje na Uscu, jer nije u pitanju samo ustanova vec kulturni centar Beograda i cele zemlje. Tacno je da sadasnja gradska vlast dosta onvestira u tu oblast, i na tome im cestitam,. medjutim, kao sto kazes, uvek moze, a u slucaju opere mora bolje.
 
Ja mislim da bi opera odavno bila izgradjena da postoji veliko javno interesovanje za takav objekat. Jednostavno, u Srbiji su prioriteti drugaciji, i tu nema nista lose. :) Mislim, dakle, da nije u pitanju nebriga o kulturi, vec prioritet koji se daje infrastrukturi i finansijama, da bi napredovalo drustvo koje ta kultura treba da sluzi. Ne moze jedno bez drugog.
Inace, ima li predloga gde bi je gradili na Uscu? Meni je recimo ovo mnogo lepsa lokacija.
Naravno, ja to laicki samo ... (don't flame me...) :)
 
Ulaganje u kulturu? Ulaganje u kulturu su ulaganja u muzicke skole, sekcije, posete muzejima i koncertima...
Izgradnja Opere za malobrojnu publiku koje ima taman toliko da se uglavnom svi medjusobno poznaju je malo preterano - videla zaba da se konji potkivaju, pa i ona digla nogu.
To me tako podseca na Beogradsku Arenu, ex-Hala Limes - zavisno od konteksta - koja je takodje najavljivana kao ulaganje, u sport - sada ni sebe ne moze da se izdrzava, a sportska takmicenja koja su u njoj odrzana se mogu nabrojati na prste jedne ruke, sluzi uglavnom za koncerte i politicke skupove. Da je barem deo tih para usmeren da se klinci masovno bave sportom, gde bi nama sutra kraj bio.
I dokle ce vise da se prodaje ta zvaka o "Novom simbolu Beograda"? Koliko smo ih vec imali do sad?

Ja sam za to da se izgradi jedna pristojna multi-funkcionalna koncertna dvorana koja ce najvise biti u stalnoj funkciji rada sa mladim muzicarima, horovima, ansambilma isl koji sada rade po nekim radnickim barakama i mesnim zajednicama. A cuveni svetski muzicari, kad dodju dodju - a uvek su dolazili, uvek, kao i do sada imaju gde da nastupaju.
 
Ulaganje u kulturu? Ulaganje u kulturu su ulaganja u muzicke skole, sekcije, posete muzejima i koncertima...
Izgradnja Opere za malobrojnu publiku koje ima taman toliko da se uglavnom svi medjusobno poznaju je malo preterano - videla zaba da se konji potkivaju, pa i ona digla nogu.
To me tako podseca na Beogradsku Arenu, ex-Hala Limes - zavisno od konteksta - koja je takodje najavljivana kao ulaganje, u sport - sada ni sebe ne moze da se izdrzava, a sportska takmicenja koja su u njoj odrzana se mogu nabrojati na prste jedne ruke, sluzi uglavnom za koncerte i politicke skupove. Da je barem deo tih para usmeren da se klinci masovno bave sportom, gde bi nama sutra kraj bio.
I dokle ce vise da se prodaje ta zvaka o "Novom simbolu Beograda"? Koliko smo ih vec imali do sad?
Ja sam za to da se izgradi jedna pristojna multi-funkcionalna koncertna dvorana koja ce najvise biti u stalnoj funkciji rada sa mladim muzicarima, horovima, ansambilma isl koji sada rade po nekim radnickim barakama i mesnim zajednicama. A cuveni svetski muzicari, kad dodju dodju - a uvek su dolazili, uvek, kao i do sada imaju gde da nastupaju.
Opera je svugde u svetu elitisticka, a ne masovna zabava.
Nova Opera je veoma potrebna Beogradu.
Beogradska Arena je vec pocela da obavlja svoju funkciju, a to je da bude MULTIFUNKCIONALNA hala... popunjavanje dogadjajima je sve bolje, i svaki objekat tog tipa mora da ima neki period "razrade".
Ovo sto predlazes na kraju Arena i druge hale vec uspesno obavljaju za ono sto je komercijalno isplativo i medijski atraktivno.
 
andrejp":ils3ap5h je napisao(la):
Opera je svugde u svetu elitisticka, a ne masovna zabava.
Nova Opera je veoma potrebna Beogradu.
Beogradska Arena je vec pocela da obavlja svoju funkciju, a to je da bude MULTIFUNKCIONALNA hala... popunjavanje dogadjajima je sve bolje, i svaki objekat tog tipa mora da ima neki period "razrade".
Ovo sto predlazes na kraju Arena i druge hale vec uspesno obavljaju za ono sto je komercijalno isplativo i medijski atraktivno.
Zbog zabave nase elite graditi operu? Mozda onom Palmi i dodju Betoven i Sopen da mu sviraju
http://www.youtube.com/watch?v=6l5DIQHneWo

Sam Bogdanovic je prosle godine rekao da bi Arena morala da bude zauzeta i rasprodata 250 dana godisnje sledecih deceniju i nesto, da bi bila rentabilna. Iznamljivanje Arene se ne isplati ni Partizanu za utakmice Evro Lige, a i pitanje je da li bi hala i tada bila popunjena.
Graditi Operu samo zato sto je drugi imaju a mi nemamo ili zato sto treba nekome sa strane da "oduzme dah" (kad prolazi pored, ni ne ulazi da slusa operu) je po meni potez neozbiljnog domacina.
 
Zbog zabave nase elite graditi operu? Mozda onom Palmi i dodju Betoven i Sopen da mu sviraju
Sam Bogdanovic je prosle godine rekao da bi Arena morala da bude zauzeta i rasprodata 250 dana godisnje sledecih deceniju i nesto, da bi bila rentabilna. Iznamljivanje Arene se ne isplati ni Partizanu za utakmice Evro Lige, a i pitanje je da li bi hala i tada bila popunjena.
Graditi Operu samo zato sto je drugi imaju a mi nemamo ili zato sto treba nekome sa strane da "oduzme dah" (kad prolazi pored, ni ne ulazi da slusa operu) je po meni potez neozbiljnog domacina.
Niko ne pominje nasu "elitu", nego pravu elitu - koja se polako ali sigurno obnavlja u Beogradu. Dakle, srednji sloj, intelektualci, umetnici, poslovni ljudi (menadzeri, a ne "kontroverzni biznismeni") itd.
Arena ne mora da bude self-sustainable, vec da POSTOJI - da nije tako, ne bi se slicni ekonomski (ne)opravdani objekti gradili sirom Evrope.. ili regiona, svejedno. Arena je reprezentativan objekat, ne mora da donosi pare. Bitno je da postoji i da se koristi sto je moguce vise, kao i da omogucava da se dogadjaji poput velikih koncerata, sportskih takmicenja, umetnickih i kulturnih desavanja odigravaju u adekvatnom prostoru, sa potpunom tehnickom, logistickom i organizacionom podrskom.

Iskreno, nikad mi nisu bili jasni ljudi koji se bune protiv vec zavrsenih objekata - cemu to? Arena je sazidana, radi, svima (manje vise) se dopada.. cemu sad ovakav stav, da nece nesto da promeni?
 
Arenu sam uzeo kao primer za poredjenje, o cemu treba voditi racuna da se ista greska ne ponovi (a ponovice se sigurno). Nasa Arena, za razliku od slicnih hala na zapadu ne donosi pare onome koji ju je izgradio - u ovom slucaju - drzavi, donosi pare samo organizatorima koncerata i nikome vise, pocece da guta pare iz budzeta i bice jos jedan gubitas koji se vestacki odrzava u zivotu.
Sad, sta je, tu je, sigurno se nece rusiti, ali zasto ponavljati istu gresku?
Inace, volim da imam pozitivan stav, ali kad vidim kako se arce i rasipaju pare u ovom gradu i zemlji, to mi je sve teze...
 
Kaze Relja "graditi operu samo zato što je drugi imaju a mi nemamo" Ne verujem da je neko tako nešto rekao mada je u današnjoj Srbiji sve moguće. Opšte je poznato da klasična muzika pa i opera u Srbiji nikad nisu bili mnogo popularni. Kod izvesnog sloja mladih ljudi je skoro oduvek čak bila sramota voleti operu, balet i sl. S druge strane dramska pozorišta su izuzetno popularna. Srbi su muzikalan narod i vremenom će se sigurno jako povećati broj ljubitelja opere koji inače već postoje. Opera u Srbiji i Beogradu ima budućnost. Nešto drugo me brine a to je lokacija na ušću. I sam sam pristalica te lokacije ali mislim da je ona izuzetno delikatna. Treba poseći što manji broj drveća i, obavezno, sačuvati pogled na Kalemegdan i Pobednika. Govori se i o izgradnji luksuznog hotela na ušću pa gde bi on bio smešten? I kako će ušće izgledati kad se sve to uradi. Ovde mislim i na zgrade "bliznakinje" veliki trzno kulturni centar sa više bioskopa i na kraju stanica lakog metroa koja će biti, nakon prelaska Save, na površini.
 
Грађани предлажу локацију опере

На велико разочарање позоришних уметника , Трг Републике, за који се они залажу, неће се наћи на списку тема за размишљање

Да ли ће опера нићи на темељима Музеја револуције покрај Сива, уз Музеј савремене уметности или на самом шпицу ушћа Саве у Дунав, одлучиваће архитекте на предстојећем анкетном конкурсу, потпомогнути предлозима грађана. Ово је можда први пут да Београђани буду питани шта они мисле где би требало подићи тако значајну иниституцију културе. Али, на велико разочарање првака опере и балета, Трг Републике, за који се они залажу, неће се наћи на списку тема за размишљање.

Мишљења обичних грађана, према речима Антонија Антића, директора Урбанистичког завода, требало би да помогну урбанистима при осмишљавању новог изгледа Парка пријатељства у коме се налазе три предложене локације за оперу. Све те идеје архитекте ће преточити у дела на предстојећем анкетном конкурсу, а најбоља решења ће послужити као основ за сачињавање плана детаљне регулације за пространство од шпица Ушћа до хотела „Југославија”, чија израда би требало да почне у септембру. Као круна свега биће међународни конкурс који ће определити коначни изглед саме опере од око 40.000 квадрата, чија изградња би требало да почне већ крајем наредне године.

Одлуци да храм музике буде подигнут у Новом Београду, претходио је низ трибина и стручних скупова на којима се углавном полемисало да ли ова институција треба да буде само припојена Народном позоришту, будући да таква могућност постоји, поврх свега што је далеко јевтиније, или је треба одвојити од матичне куће и преселити је у „мочвару и врбаке”, како се много пута чуло. Градски челници до данашњег дана нису успели да убеде оперске певаче, балерине и многе посленике културе да је изградња Опере на Тргу Републике неизводљива.

Тим Урбанистичког завода, подсећа Антић, студиозно је прошле године анализирао девет потенцијалних локација, а међу њима Трг Републике, Савски амфитеатар у близини хотела „Бристол”, Ушће, простор око СИВ-а (на месту Музеја револуције), парцелу поред бензинске пумпе „Дејтон” и Старо сајмиште.

У најужи избор су ушли Ушће, Савски амфитеатар и Трг Републике.

– Рушење две зграде на Тргу, код аутобуске окретнице, према препоруци надлежних изДирекције за грађевинско земљиште, било је много скупо и оцењено је као неизвестан подухват. Због тога се одустало јер је исход био крајње непоуздан – сматра директор Урбанистичког завода.

Иако је архитектама овог јавног предузећа била блискија изазовна идеја да опера буде подигнута у старом градском језгру, код хотела Бристол у Савском амфитеатру, одлучено је да музичка кућа буде саграђена на ушћу Саве у Дунав. Највише симпатија за ову локацију преко пута Калемегдана, као што је познато, имао је управо Ђорђе Бобић, градски архитекта.

Према мишљењу Антонија Антића оба места завређују пажњу.

– Локација у Савском амфитатру код Бристола је релативно лако откупљива. Она је близу центра града, а изградња опере би подстакла уређење падине. Цео тај простор подно Косанчићевог венца има изузетну амбијенталну вредност. Осим тога Опера би афирмисала и стимулисала десну обалу Саве која је потпуно несискоришћена –објашњава директор Урбанистичког завода.

Са друге стране, напомиње он, слика о Новом Београду потпуно је промењена последњих година.
– Од спаваонице је прерастао у динамичан крај град. Још ако се у палату СИВ преселе министарства и комплетна државна адмистрација увећаће ће се број службеника који у њега свакодневно долазе на посао. Новом Београду недастују само садржаји културе. Опера на Ушћу управо би заокружила концепт – истиче Антић.
Маријана Авакумовић
[објављено: 04.07.2007.]
извор Политка
линк http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=33431
 
Опера на темељима неизграђеног музеја

Свој глас на конкурсу за место будуће опере Ђорђе Бобић, градски архитекта, дао би
локацији поред палате бившег СИВ-а, на темељима никада саграђеног музеја револуције.

N_a2bHzFMpYzLYvAiSLu2aEMhSNGaB5XxlFql.jpg


Простор покрај Музеја савремене уметности, за који се до сада залагао у јавности, и даље му је
прихватљив, будући да би Опера и проширени Музеј, према његовом мишљењу, чинили складну целину.

Сам шпиц Ушћа, који је такође у оптицају, није му близак, јер сматра да је тај простор упечатљива и
непоновљива слика Београда коју не треба нарушавати. Ово је мишљење градског архитекте од кога
је потекла идеја да Опера буде подигнута у Новом Београду.
Коначни суд ће дати грађани на конкурсу за уређење Парка пријатељства, у оквиру кога ће до 17. феб. 2008. г.
предлагати на којем од три поменута места желе зграду Опере.......
Politika ceo text : http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=50857

Podržavam našeg G.A. Bobića u ovom sličaju - kao i mnogim drugim, ali ne svim :)
Taj prostor je idealan za Operu, a na špicu ušća treba graditi novu marinu do MROstrva.
 
Da, to bi bilo lepo.. Da li neko možda ima planove, kako je trebalo da izgleda Muzej? Čuo sam da je mnogo dobro bio urađen...
 
ja sam odrastao u tom delu grada, i svakodnevno sam se muvao oko tih temelja. Prostor je popriličan, ali bi ga prvo trebalo sanirati. Tamo bukvalno ništa nije rađeno zadnjih dvadeset godina. Meni je to ipak next best lokacija (tj. druga) u odnosu na ušće.

Da objasnim - prostor je dovoljan, izgrađeni su temelji i valjda je taj izgrađeni deo trebao da bude depo. Problem je što je svuda oko tih temelja park, a sama građevina je u centru parcele. Nema nikakvih pristupnih puteva. Mora se graditi asfaltni put od ulice do zgrade i to u oba pravca, tako da bi se smanjila površina parka. Poznajući naš mentalitet, po zvaršetku opere će ljudi parkirati kola po celom parku. Nema ni parkinga - jeste da je prvi parking preko puta ulice kod meka ali je to nekima suviše daleko. Po meni je ta lokacija ipak primerenija nekom muzeju ili ustanovi gde frekvencija prolaženja ljudi nije toliko velika.

Ne vidim šta gradski arhitekta vidi neponovljivo u špicu ušća. To je desetak stabala, koja su gotovo uvek u mulju, starim lancima, raznoraznom đubretu kao i vrbama koje nisu sečene zadnjih petnaest godina. Prvih dvadeset metara pogleda sa ušća na Kalemegdan ne postoje od 1991. Taj šumarak, kao i deo keja može da bude dobra lokacija za Operu. To ne isključuje da se između VRO i Ušća pravi marina niti da vojno pristanište postane civilno (nadam se za meteor i slične brze brodove). Ja imam na umu jedan reprezentativan objekat, npr. kao Sidnejska opera, kao prvu stvar koju bi strani turisti videli kada dođu u Beograd brodom. Drugo, pristupne saobraćajnice i parking (ma koliko bio mali) ovde već postoje.

Sada, zamislite situaciju za pet godina - gotove su marina Dorćol kao i marina i stambeno naselje na mestu bivšeg brodogradilišta na NBGD-u. Ljudi će moći odatle (a i sa drugih mesta - nadam se da će rečni deo gsp-a do tada da proradi) da dolaze u operu brodom - pristanište je na stotinjak metara od zgrade.

Moramo da se naviknemo da dostupnost neke lokacije putem (koja je za ovu lokaciju najbolja) ima jeftiniju alternativu koja je u najmanju ruku jednako kvalitetna.
 
@ bigvlada .. zaboravi operu na ušću - tamo pravim novu marinu ili pristanište. :)

Pogledaj tu ideju još od pre god.dana - post #17 na :
http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?id=7&p=1
Predložio sam i na blogu Đ.Bobića, ali se još nismo dogovorili.
Sa ušća treba 'oterati' tzv.Rečnu mornaricu i osloboditi tu lokaciju.

Opera će sasvim dobro da 'legne' između SIV-a u komplexa Ušća2, a
u operu se ne ide brodom, već taxi-jem ili svojim kolima ... da se ne izgužva. :)
 
Evo Dragane, da te odmah demantujem :p

U Hamburgu su za musicle "Lion King" izgradili potpuno novu dvoranu u kojoj se samo taj musicle i prikazuje. Zgrada se nalazi na posebnom ostrvu do koga moze da se dodje samo specijalnim brodom. Voznja brodom (brodicem) je takodje deo karte za predstavu i vrlo doprinosi da ceo dogadjaj bude jos "spektakularniji".

Evo zgrade:
koenig_der_loewen.jpg


A evo i brodica:
14457__oP90F0Qnbdc+eNkDIkHq3OoGAzYiDyomyfW1gO2cVs=.jpg
 
Ma, šta me briga za taj Hamburger i njegovu operu sa brodićem, neću da čujem za TO.

Kad Mi izgradimo Operu kod SIV-a neko će moći da dođe i peške ili bus-om.

A, lepo sam ti rekao da na ušću gradim Marinu 'Dunav' ... neću valda kod SIV-a :)
Opera može na placu kod SIV-a, a Marina ne može .... kraj diskusije - odluka je pala.
 
^^ hehe dugo me nisi ovako nasmejao :D

Licno mislim da je bolje a pre svega atraktivnije da Opera bude bas na uscu. Ova varijanta kod Siva je ok mada mi je malo tuzno okruzenje nekako mrtvo.
 
Juce sam na Studiu B ( koji je, inace vrlo pristojna stanica) gledao iznosenje argumentacije Udruzenja za Izgradnju opere ( Saramandic) i Bobica. Kontra stavovi... Oko toga gde opera treba da se zida.
Ispada, ako Grad napravi Operu na uscu ( zidari ce, izgleda, morati da isprebijaju Draganceta kad krene da brani svoju marinu...) dakle, umetnici ce bojkotovati pevanije na toj lokaciji. A Grad pravi operu sa 1200 mesta. Sto je u disproporciji sa brojem ljubitelja opere u Beogradu ( po mojim istrazivanjima ima ih izmedju 16 i 160 ).
Znaci, samo postavka Cosi fan tutte iz Madlenianuma dolazi na usce i gledamo je nas trojca. I moja zena, ako je batinama nateram da podje. Ustvari, kupicu joj novu garderobu , pa ce poci sama, ako sakrijem podatak da ce je videti jos samo druga dvojca sa placenim kartama , ovi koji cepaju karte i jos par ljudi...)
 
maroplh1.jpg


Morao sam da vam 'nacrtam' kako će da bude! ... i tačka.

Opera će da bude preko puta komplexa "Ušće 1-2" u lepom parkovskom okruženju, sa
odličnim vezama bulevarom i objekat će 'da se vidi' i sa Tvrđave i sa Dunava - odlično mesto.

Marina ' DUNAV' ( trenutno u idejnoj razradi ) će da bude na Dunavu, tj. mora da bude na ušću.
Na toj lokaciji već postoji dobra infrastruktura, jer je tu nekad bila privezana titova lađa.
Zato se dva keja nikad nisu ni spojila - da bi bio šumarak za maskiranje.

Tu je sada Rečna Mornaraca u onom belom pontonu-stambenoj lađi, gde se prave terevenke
i večerinke vojnih penzionera, a noću vojnika koji je kao čuvaju.
Imaju i sportske terene, odbojka i košarka, koji su totalno propali, a zauzimaju lep plac.

To treba 'oterati' i izgraditi na špicu lux hotel sa terasom-vidikovcem na krovu, a marina
bi mogla da primi i 4-5 brodova da se gosti Beograda iskrcaju ko ljudi, a ne kao dosada.
Za taj i takav projekat ima odmah danas investitora, koji neće pitati za cenu.

Opera je samo trošak za Grad, a Marina donosi pare ! ... i nemoj više da me nervirate. :)

ps ... vidi i ovde post #17 na :
http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?id=7&p=1:
 
Mogao bi u potpunosti da podrzim tvoj projekt.
Ako hotel bude imao 40 spratova .
 
Vrh