Šta je novo?

Budući projekti - planovi, investicije i potrebe

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Preneti postovi sa 'Ušće 2' o očekivanoj budućoj izgradnji u Beogradu :

Bloq72":1wel959e je napisao(la):
Tornjevi nisu zgrade od 26 spratova.
Te dve gradjevine bi bile tornjevi da su bar duplo vishe,ovako nisu nishta bog zna shta reprezentativno.
Zvanichnici stalno prchaju o nekoj "dominaciji" "tornjeva-blizanaca na Ushcu" i kako okolne nove stvari koje ce se graditi treba sa tim ukompomovati....Missim ako cemo da se ravnamo po tome odma mozemo da se pozdravimo sa nekom perspektivom Beograda kao Evropske metropole.
Ali opet,bolje i takve gradjevine nego neke od 5-6 spratova kao vecina na NBG.
dragan":1wel959e je napisao(la):
.
Pa i nisu tornjevi, već 'kule' ...one su niže od tornjeva. :)

Nije valda potrebna visina objekata.da bi neki balkanski grad bio i evropski.
Nije sve što je visoko i lepo ili funkcionalno za život čoveka.

Beograd treba da se gradi po svojim merilima i merama, a
ne zato da bi ličio na ostale evropske gradove i metropole.
Bloq72":1wel959e je napisao(la):
Pa ja ne vidim kako je imati shto vishe zgrade loshe..ako neko hoce da ih radi.A pricha da kule na Ushcu treba da dominiraju je glupost.Daj Boze da izgrade
neshto slichno onom reshenju za bloq 26 pa ce se videti da je tako.Svaki grad koji pretenduje na neki status ima deo grada koji ima makar nekolicinu takvih zgrada a kod nas je i dalje visina reda beogradjanke neka misaona imenica.Novi Beograd,taj deo uz reke shto je neiskorishcen,shto izmedju mostova shto ka Dunavu oko siv-a i oko parka prijateljstva je idealan za to.Meni
je katastrofa da je Besix odbijen..ako je stvarno postojala zelja da se gradi,ako ne bloq 26 mogli su da mu daju neku drugu josh atraktivniju lokaciju na NBG jer za razliku od starog grada na Novom Beogradu nema shta da se zalklanja pa da je to argument za ne gradnju visokih zgrada...missim shta kao ako se zakloni ono sivo stambeno ruglo bloqova da gleda na reku nekim staklenim oblakoderom to ce biti loshije nego gore?
Graditelj":1wel959e je napisao(la):
npr u Americi , Kanadi i Australiji svaki centar grada ima oblakodere koji su u vecini slucajeva poslovne zgrade , a sve okolo su niske zgrade od po nekoliko spratova i kuce .
Finiks u Arizoni ima preko 4,1 miliona stanovnika zauzima povrsinu od 4600 km kvadratnih to je nekih 90km u duzinu i 52km u sirinu, sve je niska gradnja od 1. do 4 .sprata , a u centru se uzdize 28 oblakodera od 20 do 40 spratova ( 90m do 148 m visine ) sad su u izgradnji dva od 50 spratova .
Ko god je dosao sa strane nije mogao proci kroz grad a da ne vidi te moderne gradjevine oblozene staklom koje grad cine mocnim .
Bas bi bilo fino da tamo oko SIV -a (blok 26 ) i na uscu izgrade desetak takvih zgrada pa da i Beograd bude prava metropola , a moze jer ima bas sve sto treba da ima : Dunav i Savu , ravnu povrsinu izmedju Dunava i Save , Autoput u blizini , siroke ulice , Arenu i jos samo fali tih desetak oblakodera .
Kada bi za nekih 5 ili 6 godina takvo nesto uradili to bi bilo odlicno .
Nenad":1wel959e je napisao(la):
Kao sto je Dragan rekao, mislim da oblakoderi nisu merilo da li je grad grad ili ne! Uzmite za primer Budimpestu gde su se gradjani odlucili da im grad ostane na nivou niskih gradjevina! To sto mnogi gradovi idu u visinu je u redu, ali ne znaci da je to jedini i pravi nacin!

Drugo, sto se tice office buildings, visina isto ne znaci prestiz. Evo za primer novi headquarters KPMG-a
kpmgamstelveenxm9.jpg


I licno mislim i podrzavam da gradovi koji imaju mesta da se sire, kao recimo Novi Beograd ili Palilula, treba da se sire isto toliko koliko i da rastu. Primer suprotnog je Frankfurt gde bukvalno imas utisak da si u selu punom nebodera... Drugo je NY, Paris, London itd.
dragan":1wel959e je napisao(la):
Jedna je stvar šta se kome dopada,a druga su realne potrebe Beograda.
Nap. meni se ne dopadaju američki (i evropski) gradovi kako ih je opisao 'Graditelj'.
Drugima se to dopada ..i to je ok., različiti ukusi.Ja nikad ne bih stanovao na 66 spratu.

E,sad ...kakve su potrebe Bgd. za gradnjom grupe visokih objekata od 100+met.
Doneta je odluka za bl.25 i 26 kao novi centar sa visokim kulama,tj. omogućeno je DUP-om.
Da li se neko od investitora javio da gradi bar jednu od te 4.kule? ...za sad nije.

Samo na N.Bgd. ima još mesta za gradnju više od par miliona kv.met. stam.-posl.prostora.
Da ne nabrajam sve, samo bl.64-65 (izmeštanje FOB-a),bl.66 ( izmeštanje GSP-a),bl.58,68,43,39,..
pa onda naselje St.Sajmište i dalje do brodogradilišta...itd.
Poenta je da ima mesta kolko hoćeš za buduću gradnju....da podmiri potrebe Bgd.

Pitanje je kolike su te potrebe za poslovnim prostorom ? (stambeni stalno nedostaje)
Da li se nekom uopšte isplati da (kao u USA ili EU) gradi zgradu ili klaster od 50+sp.
Da li se nekom uopšte isplati da gradi još posl.pros...s'obzirom na već započetu gradnju.
Koliko ustvari treba još hotela u Bgd. s'obzirom na posetu stranaca? ...3,4,5..ili više?

Investitori u USA i EU grade visoke zgrade zato što u strogom centru više nema prostora u širinu
i zato što im se to isplati,imaju kome da prodaju ili rentiraju.Da li je tako i u Bgd?...Nije!
Ovde ima još povoljnih lokacija,ali nema ili neće biti kupaca ( zakupaca) posl.prostora.
Mnogo se već izgradilo,a dosta je i početo ili već najavljeno da se gradi.
Ozbiljni investitori prvo ispituju tržište,pa tek onda konkurišu za lokacije,a ne grade
zato što se to nekom dopada da gleda gomilu visokih zgrada,zbijenih u centru na malom prostoru.
Zbog toga će teško da se nađu i za gradnju u bl.25-26...radi isplativosti(profita) te izgradnje.

Postoji i problem sastava tla na kojem leži N.Bgd, da bi se gradile zgrade vise od 150met.
To je nanos Dunava i Save, pesak i mulj,bez čvrste stene u blizini površine.
U Maleziji, za one dve kule, naknadno su konstatovali ovaj problem i morali su da buše
šipove na preko 100met ! ...ko zna na kojoj dubini je stena kod N.Bgd.
U tom smislu pogodniji je Stari Bgd, jer je na steni koja je vrlo plitko.

Ali, bez obzira i na to, Beogradu ne trebaju visoke zgrade kao u USA i EU, jer
ima dovoljno mesta s'obzirom na potrebe, za nizu,lakšu,jeftiniju ....i lepšu gradnju.
I nisu više u pitanju urabanisti,već investitori koji procenjuju isplativost gradnje.
Nap. 'Delta' je odustala od nekih projekata, kao i 'Verano' koji su bili suviše visoki za Bgd.

Kad kupuješ cipele ne gledaš brojeve 50+, već oko 40.
Tako je i sa spratnosti u Bgd., gradi se ono što odgovara ovom Gradu.
chicago007":1wel959e je napisao(la):
Dokaz nase gluposti i zaostalosti se najbolje vidi u ovom tekstu.Pitanja tipa :' Sta ce to nama? ili 'siromasni smo', su nas i doveli tu gde jesmo.Vrlo sumorno,ali cinjenica je da je Bg daleko od metropole.Problem su ljudi koji zive u proslosti i koji ne vide daleko.
PRVO:Konkurs za dodelu lokacija u bloku 26 ,nije ni raspisan,pa kako znas da nema zainteresovanih.Onaj Besix koji je hteo da gradi najvisu zgradu u Evropi je najuren.
Drugo:Ne treba politicari i birokrate da odlucuju ,sta ce gde da se gradi,vec privatni investitori,koji treba da odluce da li ima potrebe graditi neku kulu ili ne
TRECE:Dubai je na pesku ,pa gradi najvisu kulu na pesku.Danasnja tehnika je malo napredovala ,pa to nije problem
Cetvrto:Nije Delta odustala,vec je ogranicena od gradskoh vlasti,koji znaju sve najbolje
Peto:Ovde u Cikagu ima da se gradi u sirinu koliko hoces,sve su prizemljuse van strogog centra,ali ovu drzavu veruj mi vode jako pametni ljudi,koji dovode milione turista i uzimaju veliki novac od investitora koji grade.

I moje vidjenje je da uzivam u ovom gradu(Chicago),jer su resenja svega sto znaci obican zivot dovedena do savrsenstva.Ovde su na pr.,napravili stambene solitere koje imaju svoje plaze iako je klima kao u Beogradu.Kad bi tako nesto slicno bilo predlozeno u Bg-u,oterali bi ga u ludaru.
dziggy":1wel959e je napisao(la):
Mnogo je to samokriticno. Cikago nije Beograd jer ni Prag ni Pariz ni mnogi drugi gradovi nisu Beograd, a iskreno, zivot u Cikagu je tezi i gori nego u BGu . Tako da bas i nismo glupi :)
KiD":1wel959e je napisao(la):
Mislim da beogradu tek predstoji veliki gradjevinski bum iako nas neki delovi vec sad podsecaju na Berlin 90-ih. Istina je da postoji jos dosta ne izgradjenih blokova na NBGD-u, ali da bi ti blokovi postali atraktivni za investitore moraju da imaju zavrsenu svu infrastrukturu. Tu bi takodje jedan moderan gradski menadzment morao da uleti da uredi i obogati lokaciju sa dodatnim sadrzajima kako bi posle mogao da je proda investitoru za vise novca i naravno da je ucini samom investitoru primamljivijom da uopste gradi tu, a ne negde drugde. Vec se sad vidi da postoji velika zainteresovanost za neke delove, ali mi resenje nismo nasli u gradnji veceg broja kvadrata na tim prostorima vec smo zrtvovali zelene povrsine ili slicno da bi izgradili vise tih manjih zgrada. Mislim da MPC radi odlican posao i da ce njihova vizija imati dosta uspeha. Od objekata i prostora koji poseduju na Uscu oni ce izvuci maksimum za ovaj trenutak nudeci prvoklasan office i retail prostor. Mozda nekome je bilo sumnjivo da bi toliki kvadrati po toj ceni mogli biti isplativi, ali mislim da ce Beograd da vrlo brzo dokaze suprotno. :cool:
Nenad":1wel959e je napisao(la):
Beograd, kao i Srbija se jos uvek vode kao region za koji se investicije jos uvek ne preporucuju. Bio sam pre par meseci na jednoj od najvecih svetskih konferencija za investitore u nekretnine i slusao izmedju ostalog i sta ljudi o Beogradu pricaju - politika, politika i politika! Srbija tek treba da postane atraktivna investiciona destinacija, a ovo sto se trenutno kod nas gradi je tek pocetak pocetka!
Kada se analizira struktura investitora, to su: Srbi (tajkuni), Izraelci (veciti oportunisti koji su poznati kao prvi na "interesantnim trzistima"), Austrijanci (specijalisti za Balkan) i Poljaci (zalutali :) ).
Tek kada krenu da grade Francuzi, Nemci i ostali onda cemo znati da je u Beograd krenulo da se investira kako treba!
Do tada cemo sacekati, tj. tek kada Srbija postane kandidat za EU, udje u STO, udje u NATO, pospesi borbu sa korupcijom bice sansi da se malo bolje prodamo na trzistu investitora u nekretnine!

I jos jedan podatak - Zagreb (oko milion stanovnika) ima oko 600.000 m2 Class A office space. Beograd (oko 1,7 mio stanovnika) ima manje od 200.000 m2 istog. Prag i Budimpesta su nam oko 10 godina gradnje daleko!

@chicago007
Zivot u Evropi i Americi se katastrofalno razlikuje i nemoguce je reci gde se "bolje" zivi! Plazu u zgradi imaju ljudi koji verovanto toliko rade da nemaju vremena da odu ni do apoteke kada umiru, tako da im je sve napravljeno na dohvat ruke! Ti ljudi jesu bogatiji, ali od zivota nemaju puno!
Drugo, plaza u zgradi dovoljno govori o tome koliko je zivot u Americi vestacki i koliko se sve svodi na Hollywood i na Las Vegas. Hvala Bogu pa mi Evropljani i dalje preferiramo da smo na cisom vazduhu na nekom jezeru, negde u prirodi nego da sedimo u zgradi sa plazom! I naravno, da pri tome imamo prave guske i patke i ptice, a ne da nam pustaju CD sa sumovima i zvukovima prirode!

A sada, back to Usce! :)
To je verovatno najveci i najkompleksniji projekat u zemlji trenutno! Maximalno iskoriscen prostor, kompletna ponuda, razonoda, kvalitetan kancelarijski prostir! Sve u svemu, jako lepo i samo nek krenu da grade vise takvih projekata!
KiD":1wel959e je napisao(la):
To je tacno sto Nenad kaze. Postoji izvesno ignorisanje naseg potencijala na zapadu( koja je kombinacija politickih predrasuda i agendi), ali kao sto nas narod kaze " ko prvi devojci njegova je" tako ce se desavati i ovde. Pre nekoliko dana sam cuo da su i Italijani otvorili jedan fond za property razvoj u Srbiji. Dok svi gledaju samo politiku neki drugi ce graditi i skupljati kajmak i onaj najfiniji tranzicioni profit. Mozda ce nam na listi investitora nedostajati neki uplaseni Nemac ili Francuz, ali ce se ovde razviti domaci sektor nekretnina, a hrabri ce isto trljati ruke. Razvoj u Beogradu je u ovom trenutku odrziv bez balona sto se tice poslovnog prostora sto je znak zdravog razvoja i naravno ovo je samo zagrevanje, a siguran sam da ce se uspesno poslovanje prisutnih vrlo brzo procuti i za one koji nisu videli sumu od drveta.
Steva":1wel959e je napisao(la):
chicago007":1wel959e je napisao(la):
PRVO:Konkurs za dodelu lokacija u bloku 26 ,nije ni raspisan,pa kako znas da nema zainteresovanih.Onaj Besix koji je hteo da gradi najvisu zgradu u Evropi je najuren.
Znači još jedan od onih *Besix-je-hteo-da-gradi-ali-ga-je-grad-najurio* vernika. Otkuda znaš? Da li imaš pouzdane kontakte sa Besixom? Ili možda imaš duboke insajderske kontakte u gradu?

I sam bi trebao da znaš, pošto živiš u jednom od gradova simbola kula, da se projekti stalno najavljuju i otkazuju. Neki ozbiljniji, neki ne, čak i neke vrlo ozbiljne firme najave želju da izgrade neku zgradu pa naprave modele, crteže, skice, animacije a sledećeg dana se povuku bez ikakvog komentara. Razlika je u tome što je kod nas Besix bio prvi koji je nastupio sa spektakularnim predlogom, a naivni su poverovali kako je to sigurno pa ih je sada "zli grad" najurio. Smešno.

Drugo:Ne treba politicari i birokrate da odlucuju ,sta ce gde da se gradi,vec privatni investitori,koji treba da odluce da li ima potrebe graditi neku kulu ili ne
Baš tako, upravo i investitori odlučuju. I mnogi investitori su odlučili da prave 7mospratnice i slično umesto kule, najbolji primer je blok 19a, gde je stiglo dosta predloga-kula a investitor se ipak odlučio za 7mospratnicu. Kolko para tolko muzike, a u Beogradu još nema "big playera" koji imaju toliko para da grade kule i spektakularne objekte, u ovu kategoriju ne spadaju MPC i Delta koji već uveliko realizuju projekte.

Cetvrto:Nije Delta odustala,vec je ogranicena od gradskoh vlasti,koji znaju sve najbolje
Niti grad zna sve najbolje niti nije delta odustala. Planovi se menjaju, i za blok 26 je skinut limit spratnosti, i za neke druge blokove može da se uradi. A i delta će verovatno izdejstvovati promenu plana u svoju korist, mark my words.

Peto:Ovde u Cikagu....oterali bi ga u ludaru.
Čikago i BGD su toliko inkompatibilni da nema smisla porediti oba grada, pročitaj 2-3x Nenadov post koji je rekao sve o Američko/Evropskom stilu života.
Graditelj":1wel959e je napisao(la):
Ja sam u zadnjih 5 godina bio u Cikagu jedno 70 -80 puta ,a mozda i vise .
Prolazio sam kamionom , rentao kola i isao u strogi centar do Sirs tornja i do naseg konzulata pa nisam se bas odusevio .
Ne moze se Cikago nikako usporedjivati sa Beogradom .
Evropskog nacina zivota nema nigdje na svijetu .
Sta ce ti skole, apoteke i ostala cuda u zgradi , zato su svi onako debeli sa sest stomaka i 9 dupeta , bljedunjavi kao vampiri , pola zivota provedu u jdenoj zgradi i po njenim hodnicima, jer nemaju potrebe da idu van nje . U naseljima na periferiji Cikaga se normalnije zivi jer ljudi imaju kuce ,dvorista i zalenilo ,a prodavnice i molovi su udaljeni po nekoliko km od njih , ali opet Evropa je Evropa .
 
chicago007":3upapgz2 je napisao(la):
Dokaz nase gluposti i zaostalosti se najbolje vidi u ovom tekstu.Pitanja tipa :' Sta ce to nama? ili 'siromasni smo', su nas i doveli tu gde jesmo.Vrlo sumorno,ali cinjenica je da je Bg daleko od metropole.Problem su ljudi koji zive u proslosti i koji ne vide daleko.
Ništa nisi shvatio iz mog 'texta', a u 1.rečenici 1.posta na ovom sajtu,daješ
stupidne ocene i izjave, navodiš pitanja koja nisu ni postavjena i misliš
da samo Ti 'vidiš daleko'......Daleko si Ti od realnosti i predlažem da opet pročitaš taj 'text'.

Nenad":3upapgz2 je napisao(la):
Beograd, kao i Srbija se jos uvek vode kao region za koji se investicije jos uvek ne preporucuju. Bio sam pre par meseci na jednoj od najvecih svetskih konferencija za investitore u nekretnine i slusao izmedju ostalog i sta ljudi o Beogradu pricaju - politika, politika i politika!
To je tek poseban problem : što veliki i jaki investitori zaobilaze Beograd.
Za njih ćemo da 'sačuvamo' lokacije na naselju St.Sajmište,Savski amfiteatar,ada Huja,BIP,GSP garaža,IKL....itd...da pokažu koliko su zainteresovani za gradnju i koje spratnosti.

Na to sam pokušao da ukažem u svom postu : zainteresovanost investitora u
odnosu na potrebe u Bgd. i isplativost takve gradnje u budućnosti.
Oni neće dati pare za gradnju da bi Beograd bio metropola i nekom lepše izgledao,
već samo ako budu sigurni da će ostvariti profit.
Proceniće tržište,potrebe Grada, da li mogu da prodaju ili rentiraju svoju gradnju.
To nema veze sa našim željama....i nečijim 'pustim snovima'.

Kada Srbija bude Amerika ili EU po dohotku, onda će se i promeniti potrebe za
gradnjom kao u tim državama, jer će tek onda biti kupaca ili zakupaca za kule i tornjeve.
Dotle i najavljena gradnja se negradi na već zauzetim lokacijama :
Delta - Autokomanda,plac pored njih,..
Verano - nap.bl.34 -100.000kv.m., kulu su otkazali
Atlas - u bl.26 jedna kula 40sp. je na njihovom placu
Energoprojekt - bl.26 i bl.11c hotel
Prokop - komercijalni deo i BIP pored
Marina 'Dorćol' - šta oni čekaju?
Alpe-Adrija - 40spr. kod hotela exYU, ni njega nisu sredili
Stari mlin - ništa ...itd. da ne nabrajam, ima dosta toga.

Kada i ako se sve ovo završi, kolike će još biti potrebe za posl.prostorom u Bgd.?
Na to sam hteo da skrenem pažnju, a ne na to šta bi Mi voleli i želeli.
 
Za sve ovo sto je Dragan naveo je potrebno vreme - na zalost! Tek kada Beograd postane hot-spot za sediste stranih firmi, kada trziste akcijama i fondovima postane deo stvarnosti, kada alternativne investicije postanu standardne, kada firme pocnu toliko da izvoze i zaradjuju da mogu sebi da priuste Class A kancelarijski prostor, e onda ce u Beogradu biti stranih investitora koji ce graditi kule, tornjeve, ludnice i ostala cuda!

A pre svega toga, moraju da se rese: Kosovo, politika, vize itd... Sve u svemu, tranzicija je bolna i duga, nadam se samo dace se nasi politicari malo uozbiljiti, jer od njih mnogo toga zavisi!
 
@..Nenad
Tebi je lako da razumeš o čemu sam pisao, jer radiš u banci u vezi nekretnina.
Ali, nekima izgleda da nije ...koji bi hteli da grade kule i tornjeve sa tuđim kapitalom.

O tome se i radi :'...kada Beograd postane hot-spot za sediste stranih firmi..' onda će
možda biti i potreba za gradnju visokih objekata.......ali, samo možda.
Do tog vremena,nap. 3-5god., već će biti izgrađeno dosta posl- prost. na dobrim lokacijama.
I kad dođu pravi ino-investitori,opet će da procenjuju tržište, pa tek onda da odlučuju
o ulaganju i nove objekte.
Zato sada,narednih god., neće ni biti zahteva za visoku gradnju,a biće problema naći
investitore i za bl.26 gde je već odlučeno da nema ograničenja u spratnosti.
Da ima bar neke najave, već bi to osvanulo u medijima, nap. na 'Beobuild'-u :)
 
Poshto tema pochinje moji postom,tachnije na neki nachin je delimichno inspirisana odgovorom na
njega ajde da se i ja oglasim. :)
Naravno da su jedno zelje a drugo mogucnosti,mislim da je velika vecina uchesnika ovog foruma toga svesna,i stoji sve napisano na ovoj temi,oko toga nema se shta dodati.
Ja sam u prvom citiranom mi postu i naveo"ako neko hode da ih gradi"...poshto smo svojevremeno svi slushali o Besix-u...sad pitanje je da li je taj projekat samo bio magla ili je postojala realna namera...i ako jeste zbog chega je stvaro odbijen?
Nije poenta moje primedbe bila nerealna ochekivanja niti negodovanje zbog gradnje druge kule,projekat je po meni OK i podrzavam ga :) Problem je u staroj prichi o konzervativizmu i zatvorenosti za vece stvari,nova reshenja ako,ponavljam ako za njih postoji realna mogucnost i interes u perspektivi.Hocu da kazem,svestan sam ja da danas nema potrebe iz ekonomki razloga za enormnom kolichinom visokih zgrada,ali ja na tome nisam ni insistirao.Ne vidim smisao u tolikom otporu izgradnje bar nekoliko oblakodera pogotovu na NBG ako se za to steknu uslovi jer je bar taj deo grada idealan za to...razbio bi monotoniju slichnih blokova stambenih naselja.I gradovi regije drzava okruzenja imaju zgrade vishe od Beorada(ne nije poenta neko nadmetanje,samo navodim kao primer relativno slichne drushtveno-ekonomske situacije) mnogo su manji pa se ipak nalazi ekonomska opravdanost za takve gradjevine.To je sushtina mog osvrta na Ushce-Beograd ma kako stojao ekonomski je milionski grad.Nelogichno je milionski grad ogranichavati na gradjevine reda Beogradjanke i Ushca po visini i o tome ravnati.To ne znachi da je visoko po automatizmu lepo,ali ako bi se stekli uslovi takve gradjevine su za grad reda velichine Beograda neminovnost koje bi ga samo upotpunile.:)
 
Da ponovim, u bl.26 nema ograničenja spratnosti i 'Atlas Group' ima ovaj deo bloka :

1BLOCK26.jpg

To zahvata najmanje jednu od 4.kule i još manji objekat sa konkursa za ovaj blok.
Oni do sada nisu najavili šta i koliko će da grade,ali već su počeli gradnju kod Air.CityBgd.
Znači grade ono što je trenutno isplativo, a ako im se isplati gradiće i 100sp.u bl.26.

3_prostorni_prikaz_model.jpg

atlas3bb6.png


PARK 65 AG DESCRIPTION
Address Block 65, New Belgrade (Tosin bunar street)
Land lot size 8.833 m2
Function Comersial-business comlex
 
^^ da li si siguran da je to zemljište Atlasovo? Ili možda imaju ideju za taj prostor pa traže investitora da bi onda uzeli zemljište? Meni je tu nešto mutno.
 
Na njihovom sajtu stoji ta karta sa obeleženim delom bl.26.

Ako su oni zakupci te parcele kod Direkcije, mora da su podneli
Idejni projekat šta hoće da grade ( posle se to često i lako menja).
Sada kad nema ograničenja spratnosti, mogu da izmene projekat.
Ali, još nema nekih vesti na njihovom sajtu šta planiraju u bl.26.

Land lot size : 33.000 m2
Function : Comersial-residental comlex
 
dragan":1al3zm4j je napisao(la):
chicago007":1al3zm4j je napisao(la):
Dokaz nase gluposti i zaostalosti se najbolje vidi u ovom tekstu.Pitanja tipa :' Sta ce to nama? ili 'siromasni smo', su nas i doveli tu gde jesmo.Vrlo sumorno,ali cinjenica je da je Bg daleko od metropole.Problem su ljudi koji zive u proslosti i koji ne vide daleko.
Ništa nisi shvatio iz mog 'texta', a u 1.rečenici 1.posta na ovom sajtu,daješ
stupidne ocene i izjave, navodiš pitanja koja nisu ni postavjena i misliš
da samo Ti 'vidiš daleko'......Daleko si Ti od realnosti i predlažem da opet pročitaš taj 'text'.

Nenad":1al3zm4j je napisao(la):
Beograd, kao i Srbija se jos uvek vode kao region za koji se investicije jos uvek ne preporucuju. Bio sam pre par meseci na jednoj od najvecih svetskih konferencija za investitore u nekretnine i slusao izmedju ostalog i sta ljudi o Beogradu pricaju - politika, politika i politika!
To je tek poseban problem : što veliki i jaki investitori zaobilaze Beograd.
Za njih ćemo da 'sačuvamo' lokacije na naselju St.Sajmište,Savski amfiteatar,ada Huja,BIP,GSP garaža,IKL....itd...da pokažu koliko su zainteresovani za gradnju i koje spratnosti.

Na to sam pokušao da ukažem u svom postu : zainteresovanost investitora u
odnosu na potrebe u Bgd. i isplativost takve gradnje u budućnosti.
Oni neće dati pare za gradnju da bi Beograd bio metropola i nekom lepše izgledao,
već samo ako budu sigurni da će ostvariti profit.
Proceniće tržište,potrebe Grada, da li mogu da prodaju ili rentiraju svoju gradnju.
To nema veze sa našim željama....i nečijim 'pustim snovima'.

Kada Srbija bude Amerika ili EU po dohotku, onda će se i promeniti potrebe za
gradnjom kao u tim državama, jer će tek onda biti kupaca ili zakupaca za kule i tornjeve.
Dotle i najavljena gradnja se negradi na već zauzetim lokacijama :
Delta - Autokomanda,plac pored njih,..
Verano - nap.bl.34 -100.000kv.m., kulu su otkazali
Atlas - u bl.26 jedna kula 40sp. je na njihovom placu
Energoprojekt - bl.26 i bl.11c hotel
Prokop - komercijalni deo i BIP pored
Marina 'Dorćol' - šta oni čekaju?
Alpe-Adrija - 40spr. kod hotela exYU, ni njega nisu sredili
Stari mlin - ništa ...itd. da ne nabrajam, ima dosta toga.

Kada i ako se sve ovo završi, kolike će još biti potrebe za posl.prostorom u Bgd.?
Na to sam hteo da skrenem pažnju, a ne na to šta bi Mi voleli i želeli.
Ha,ha hvala ti sto si mi otvorio oci. :lol: Nisam znao da si tako pametan i dalekovid....
 
А шта бива када се има, може и хоће...
22.07.2007, DUBAI
Izvor: (TANJUG)
KORAK DO NEBA

"Burdž Dubai" postao najviša zgrada na svetu! Ovaj oblakoder u izgradnji je visok 512 metara, ali to nije kraj!
image.jpg

Soliter u izgradnji, "Burdž Dubai" (Burj Dubai) u gradu Dubai u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, već je postao je najviša zgrada na svetu iako nije dovršen, pošto je dostigao visinu od 512,1 metar ili 141 sprat, saopštila je građevinska firma "Emar propertiz".

U saopštenju za štampu je takođe navedeno da je "Burdž Dubai" sada viši od zgrade "Tajpej 101" u Tajvanu, koja je sa visinom od 508 metara držala titulu najviše zgrade na svetu od 2004, kad je izgrađena, preneo je Rojters.

Kompanija "Emar propertiz" želi da oblakoder u Dubaiju, koji bi trebalo da bude dovršen sledeće godine, postane najviša zgrada na svetu po sva četiri kriterijuma Saveta za visoke zgrade i urbano stanovanje, međunarodne organizacije sa sedištem u Čikagu, koja visinu građevina meri do strukturnog vrha, najvišeg naseljenog sprata, vrha krova i vrha tornja za zastave.

Procenjuje se da će na izgradnju "Burdž Dubaija", do trenutka kad taj soliter bude dovršen, biti utrošeno 330.000 kubnih metara betona, 39.000 tona čelika i 142.000 kvadratnih metara stakla, a do vrha zgrade voziće 56 liftova brzinom od 1,75 do 10 metara u sekundi, saopštilo je preduzeće "Emar propertiz".

Zgradu su projektovali Skidmor, Ovings i Meril. Njena osnova je oblika pravilnog "Y" i u oblicima islamske tradicionalne arhitekture. Fasada će verovatno biti kombinacija belih i srebrnih detalja.

U zgradu će biti inkorporiran luksuzni "Armani" hotel sa 172 sobe dizajnirane njegovom rukom, apartmanima, restoranima i spa-centrima na 40.000 kvadratnih metara, koji će će biti vodeći u internacionalnom lancu "Armani" hotela.

U zgradi će navodno biti smešteno svega nekoliko hiljada ljudi (jedan toranj Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, srušen u terorističkom napadu 11. septembra, imao je 20.000 ljudi) u hotelu, stambenoj i poslovnoj zoni. Prema izveštajima medija, "Burdž Dubai" već je ceo rasprodat.

Dubai - dete nafte
Teško je zamisliti da je pre manje od jednog veka Dubai bio selo u pustinji. Dok je Evropa unapređivala svoju industriju i gradove nakon Prvog svetskog rata, Dubai nije imao vode, pravih puteva i jedino prevozno sredstvo je bila kamila.

Pravi uspon Dubai je doživeo otkrićem nafte 1966, a sada broji skoro dva miliona stanovnika, od kojih je oko 70% stranaca. Zbog svoje suptropske klime, temperature su visoke i dosežu čak i do 48 C u julu i avgustu, sa visokim procentom vlage, što u toj kombinaciji čini boravak na otvorenom gotovo nemogućim.
Прес
http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=16384&sectionId=40
 
To što se sve gradi po Dubajiju,tornjevi i poluostrva, jednog dana (kad nestane nafta)
zatrpaće pustinjski pesak,pa će se arheolozi za 200-300god.čuditi šta im bi da ovo grade.
Živi bili,pa videli. :)

Gadafi je u Libiji napravio reku (pošto prirodne nema) tako što je doveo pitku vodu
iz podzemnog jezera u pustinji,koje je udaljeno oko 500km.od obale.
Onda je razveo vodovod po obali još nekoliko 100na km.,tako da danas svako mesto ima i
fontane po ulicama.
Ceo projekat 'Velika reka' su uradili uglavnom Koreanci betonskim cevima širine 4met..
Tako se ulažu pare u budućnost države,a ne u gradnju besmislenih građevina.

Sultan gradi Diznilend za odrasle i bogate, ali koji će tu biti dok ne počnu da odlaze američke naftne kompanije,a za njima njihovi snabdevači opremom,hranom,odećom,..pa,šopovi,bolnice,banke,predstavništva i
svi ostali koji su vezani za naftaše.
To će da bude 'domino efekat' i Dubaji će ostati sa svojim tornjevima bez stanovnika.
Ostaće samo avio-destinacija za dopunu goriva i free-sopovi,a sve ostalo neće moći da se finansira.

A i zašto bi neko i živeo tamo kad ima mnogo lepših obala sa boljom klimom.
 
Dragane, nafta danas Dubaiu donosi samo jedan mali procenat BND. Oni su pametno diverzifikovali svoju ekonomiju zato sto znaju da je nafta na izdisaju. Dubai polako postaje vrlo znacajan finansijski centar regiona, a sve ove pare koje su sada ulozene u njega se ne ulazu zbog nafte. Po poslednjim podacima, Dubai zaradjuje od turizma vise nego od nafte.

Tako da, ja ne predvidjam bas toliko "crnu" buducnost tom gradu-drzavi.
 
^^Slazem se sa tom konstatacijom. Mislim da ce za nekoliko desetina godina kada bude istrosene zalihe nafte, kako strucnjaci predvidjaju Dubaji opet spasti na kamile. Tamo nema apsolutno nista sem te nafte i ukoliko ne preduzmu nesto po tom pitanju desice im se da ce ostati bez glavno izvora novca a time i bez ljudi. Dobro je okretati se ka turizmu ali nesto sam skeptican da li taj turizam moze da izdrzava ona cuda koja oni grade. Ke vidjamo. :)
 
U Dubai se ulaže ravno zbog toga jer če nestati nafte - sa ovim svim čudima oni hoče da zadrže bogataše tamo. Meni se isto ne svidja taj koncept turizma ali mnogima koji imaju pare to je destinacija broj 1. videčemo...
 
.
Mogu da grade šta hoće, ali ne mogu da promene klimu !

Tamo prozor ne sme da se otvori većim delom god. zbog temperature
ili letećeg peska ...svi arapi boluju od očnih bolesti zbog tog peska/prašine
u vazduhu koji je neprimetan/mikroskopski,ali koji se i udiše.
Bio sam više god. u Libiji koja ima daleko bolju klimu od svih Emirata.

I sad, zašto bi bogataši hteli da žive 'tamo', a ne na Rivijeri ili Sejšelima?
 
^^ Pa to je bar prosto - na Sejselima mozes jedino da otvoris skolu pecanja i eventualno da pravis pina coladu na plazi. Dubai cvrsto radi na tome da se etablira kao mocan finansijski centar.

London ima sranje klimu, stalno je kisa, i hladno, i tmurno i tuzno, ali ipak hiljade i hiljade ljudi hrli u taj grad! Zasto? Pa zato sto je finansijski centar sveta. Ne verujem da ce Dubai ikada dostici taj rang, ali ce vrlo verovatno preuzeti kompletne finansije celog arapsko-muslimanskog sveta, a to je puno puno ljudi i puno puno para. Dubai je pre 10 godina bio selo sa manje od milion stanovnika. Ocenjuje se da ce oko 2020 tamo ziveti oko 15 miliona ljudi.
 
.
Ko bude morao, samo taj će da 'uživa' u klimi Dubajija i iskreno ga žalim....

....što ne živi u Beogradu koji nije finansiski centar......za sada. ;)
 
I to su temperature merene u Košutnjaku, u hladu i dva metra iznad zemlje :lol: :( . Ne znam kako vi, ali ja jedva preživeh :rolleyes: .
 
^^Ух, слично.
Морам напоменути да сам овог лета доста новог научио, разлику између фестивалске и концертне свирке, затим да се може свирати концерт на Ушћу који не може да се чује на Косанчићевом венцу :/ и да они не лажу за температуру већ је то "субјективни осећај врућине" :D
 
Влада":2nfqfji0 je napisao(la):
Па како је кренуло изгледа да нећемо морати у Дубаи да би уживали у његовој клими. :D
Ovo u Bgd. je bio samo jedan mali talas od 40-43'C i trajao je kratko.
U Dubaji-ju je letnja tem. 48-50'C svaki dan i to mesecima....pa,izvolte ko voli.

Taman sam se navikao na onih 40+ kad dođe ova ladovina ....smrzoh se skroz. :)
 
Akva park spreman za leto 2008. godine
Izgradnja kompleksa na Novom Beogradu trebalo bi da bude završena do 25. maja sledeće godine...

Izgradnja dugoočekivanog Akva parka na Novom Beogradu koja je trebalo da bude okončana još prošle godine, biće nastavljena u septembru, a završena, nadaju se u tom preduzeću, do 25. maja 2008. godine.
aqkva1.jpg

ATRAKCIJA - Posle mnogo peripetija i odlaganja, Beograđani će do 25. maja 2008. godine dobiti najveće vodeno carstvo na Balkanu.
- Ekipe projektanata i izvođača okupiće se 15. avgusta, da vidimo kakve su čije obaveze. Ako sve bude u redu, izgradnja Akva parka mogla bi da počne najkasnije polovinom septembra - potvrdio je Vladimir Janković, direktor Akva parka, za „24 sata".

Prema Jankovićevim rečima, 15. avgust se čeka jer još traju vrućine, a i ljudi su na odmorima.
Radovi su prekinuti u avgustu 2006. godine zbog, kaže Janković, nedostatka novca i pošto je odustalo 12 investitora. Takođe, Janković je potvrdio i da košarkaš i suinvestitor Akva parka Žarko Paspalj nije odustao od projekta, iako neki mediji i dalje o tome spekulišu.

Zabavni centar „Aqua park" na površini od pet hektara imaće 11 bazena, 21 tobogan, 6.500 m2 vodene površine, 8.000 m3 vode i 5.000 posetilaca svakog dana. Među atrakcijama će se naći i najduža „lenja reka" u Evropi (405 m), dva „kamikaza" tobogana (visoka po 20 m), najviša na kontinentu, i „porodični" tobogan, opet evropski rekorder, dug čak 132 metra. U okviru parka nalaziće se i bazen s veštačkim talasima i povremenim cunamijem.

I dok se klinci budu otimali za blago s gusarskog broda ili plivali pored pingvina na najtoplijem Antarktiku na svetu, roditelji će mirno moći da pijuckaju koktele u „normalnom" bazenu.
Akva park će raditi 100 letnjih dana, od kraja maja do septembra.
Među objektima će biti i najveći zatvoreni bazen u Evropi, površine 1.600 m2. Projekat je vredan 10,8 miliona evra, a do kraja izgradnje trebalo bi uložiti još 5,5 miliona evra.
Prema rečima Vladimira Jankovića, novac je obezbeđen i za godinu dana Beograd će dobiti vodenu atrakciju.

I. Jovanović- Z. Spasojević
izvor 24 sata
link http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=12231
 
Gledam pripreme kosarkasa na SOS-u i ovo Kovilovo izgleda opasno dobro.... Arhitektonski i nema nekakvu vrednost, ali je bas onako tipican sportsko-turisticki centar kakv smo vidjali u reportazama sa priprema nasih po inozemstvu..... Podseca me malo na neki hotel "Piramida" blizu Beca u kojem smo spavali jedno vece na ekskurziji.... Iako smo bili u Beckoj verziji Galenike (znaci zabiti) hotel je bio mnogo kul, napravili smo zurku u sobi za 30 ljudi bez guranja...... Dakle, ekskurzije u Kovilovo :D
 
Vrh