Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Stomatolog
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Dec 18, 2014 7:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 668
Pohvalio: 284

Re: Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

Postod Stomatolog » Čet Jan 12, 2017 4:12 am

B92, 11.01.2017.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1219191

Građani ne moraju da plaćaju račune za grejanje?

Isporučioci toplotne energije imali su obavezu da do 29. decembra zaključe pojedinačne ugovore s građanima. Nijedna toplana nije ispunila tu obavezu.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1424
Pohvalio: 213

Postod vucko » Čet Jan 12, 2017 7:39 am

Kada Vas toplane pošalju na izvršenje, to jest tuže Vas pošaljite svoje tužbe pomenutim udruženjima stanara. Ja bi ih iskreno rečeno tužio jer obmanjuju javnost, a svako ko izjavi nešto u javnosti kao predstavnik nekog udruženja ili kompanije mora da odgovara za svoje izjave.

Prem zakonu o komunalnim delatnostima nije ptorebno imati ugovore za usluge koje se pružaju po automatizmu kao što je odnošenje otpada i grejanje, a reguliše ih lokalna samouprava svojim odlukama. Zato ne slušajte ovakve glupe izjave. Sad će i neko udruženje potrošača da se nakači.

Kao kada je bilo priče oko toga da ne treba plaćati struju ako imate nebaždaren strujomer. Šta se posle toga desilo? Ništa, samo su popili tužbe svi koji nisu platili struju, pa su pride morali i sudske troškove da plaćaju, a udruženja potrošača su nastavila da lažu javnost.
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8949
Pohvalio: 3419

Postod direktor » Čet Jan 12, 2017 3:39 pm

Vucko kad dolazi do zamjene pruzaoca usluga ugovor je obavezan kad se u grockoj mjenjalo komunalno sa svakim vasnikom objekta ponaosob je potpisivan novi ugovor i za domacinstva indivdualna dodjeljivana kanta
A to sto toplane krse zakon to nikom nista i jos gluplji izgovori to je puno papira ugovora puno posla idioti nesposobni
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Вожд
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4346
Pohvalio: 3997

Postod Вожд » Uto Avg 29, 2017 12:04 pm

Топлана греје воду па се дими

Проблеми због "супстанце" која куља ноћу из Топлане "Земун": У „Беоелектранама” кажу да се дими због производње топле воде. Постројења раде читаве године

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... pa-se-dimi
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3823
Pohvalio: 757

Postod astrodule » Sub Okt 07, 2017 1:32 pm

Zanimljivost za one sve nas koji smo menjali radijatore.

http://www.politika.rs/scc/clanak/39017 ... i-pritiska

Владимир Јанковић, бивши радник предузећа „Јанко Лисјак”, који је увео радијаторе у више од 200 зграда, каже да је главни узрок пуцања радијатора управо то што ПХ вредност воде не одговара сваком радијатору, поготово не алуминијумским, који се последњих година уграђују. У „Службеном гласнику” од 23. јуна 2014. стоји да прописана ПХ вредност воде може да иде од 8,5 до 10, што је у супротности с праксом, јер тај квалитет не одговара радијаторима који једини могу да се купе на тржишту.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 439
Pohvalio: 500

Postod DusanBG » Uto Okt 10, 2017 12:12 pm

Vidiš, baš sam menjao dva radijatora i majstor isto kaže, kao pucaju ovi alu radijatori zbog sastava vode. Na šta ja i ovaj drugi majstor sa njima kažemo pa šta će onda biti sa svim novim zgradama, one isključivo imaju alu radijatore, ko je onda tu lud da isti pucaju sa vodom koja se šalje iz toplate.
Gorstak89
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jan 15, 2013 4:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 517
Pohvalio: 317

Postod Gorstak89 » Uto Okt 10, 2017 12:58 pm

Da probam ovako da pojasnim :) Različiti metali spojeni vodom različito reaguju i oksidišu. Primera radi, uzmeš bakarni grejač i staviš ga u bojler od prohroma i trajaće jako kratko osim ako ima anodu (ona privlači oksidaciju na sebe i sklanja je od grejača). A voda ne ide direkt iz toplane nego ide iz podstanice Tako da je svaka zgrada za sebe, ili egion ili kako već, zavisi kolika je podstanica.
Isto tako imaš različite tečnosti za hlađenje motora u zavisnosti od toga kakav ti je radijator u kolima.
Dakle voda kada spoji različite metale počinje da erodira jedan od tih metala (ovo verovatno ne važi za sve metale). Čak i za codeno hlađenje za računar ne bi smeo da mešaš bakarne komponente i aluminijumske iz istog raloga, čini mi se da se bakar pojede dosta brzo. A mislim i da sam negde pročitao da postoji neki rastvor koji to sprečava.

EDIT:
Da dopunim post, proces se zove Glavanska korozija, dešava se na slabijem metalu kada su dva metala u električno provodljivoj konekciji (voda ili direktan kontakt). Isto se dešava i sa kablovima za struju na banderi jer su žice negde od bakra a negde od aluminijuma pa se stavljaju posebne žabice da spoje dva kabla kako ne bi došlo do korozije. drugaopcija je staviti neki još slabiji metal pa taj metal menjati s vremena na vreme, a evo i videa na tu temu:

Ukoliko Vam nije problem, posetite moj blog http://pravnipogledi.tk
bice zanimljivijih tekstova, a potrebni su mi citaoci kako bih ostvario neka prava...
Pohvale za post: 1
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3823
Pohvalio: 757

Postod astrodule » Uto Okt 10, 2017 3:57 pm

Sve je to jasno osim onog dela o propisanoj pH vrednosti. Koliko sam shvatio voda u našim eadijatorima nema t propisanu vrednost?
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Gorstak89
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jan 15, 2013 4:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 517
Pohvalio: 317

Postod Gorstak89 » Uto Okt 10, 2017 6:47 pm

Extensive testing has shown that a coolant pH below 8.3 pH is not acceptable for use in engines due
to its corrosive nature. The correct pH value should be maintained between 9.5 - 10.0 pH. Below 9.0
pH it is advisable to flush the cooling system and refill with a new coolant solution.
a voda bi trebala da ima ph oko 0. Koliko se sećam, reče mi domar jedne firme da sistem sam dopunjuje vodu i da je povezan na vodovod. Šti ima smisla, ja moj sistem kod kuće punim običnom vodom bez dodataka.
I sad čitam da ima odnosa i da je baznija tečnost bolja po sistem odnosno veći ph izaziva manje oštećenje jer kisela sredina više nagriza.
Ukoliko Vam nije problem, posetite moj blog http://pravnipogledi.tk
bice zanimljivijih tekstova, a potrebni su mi citaoci kako bih ostvario neka prava...
nikolas27
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Dec 24, 2016 9:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 492
Pohvalio: 93

Postod nikolas27 » Uto Okt 10, 2017 6:57 pm

Voda pH oko 0? :)
Molim za civilizovanu diskusiju potkrepljenu javno dostupnim podacima i činjenicama. Na trolovanje odgovaram trolovanjem.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1493
Pohvalio: 1407

Postod Bender Rodriguez » Uto Okt 10, 2017 7:16 pm

Voda je na 7, ne 0. Mada razumem otkud greška, i meni se dešavalo da zaboravim da ph ne ide od -7 do 7 nego od 0 do 14. :D
dove
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 7:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 179
Pohvalio: 124

Postod dove » Ned Okt 15, 2017 9:26 pm

Slika
Earthmoving
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 22, 2016 11:32 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3757
Pohvalio: 2621

Postod Earthmoving » Čet Nov 23, 2017 3:49 pm

Odlična vest!
"U ponedeljak ćemo potpisati ugovor kojim počinje izgadnja toplodalekovoda između Obrenovca i Beograda. Konačno ćemo iskoristiti to što u neposrednoj blizini Beograda imamo najveću termoelektranu na Balkanu (TENT) i da možemo da iskoristimo deo njenog potencijala za grejanje stanova", rekao je Antić na konferenciji "Balkan na Novom putu svile: bezbednosni izazovi i rizici unutra Inicijative 16 + 1".
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1328620
Govori istinu i dobro barataj lukom i strelom
Pohvale za post: 1
termicar
Beginner
Pridružio se: Pet Maj 06, 2011 6:24 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 23
Pohvalio: 5

Postod termicar » Čet Nov 23, 2017 11:51 pm

Odlicna vest! - Nisam bas siguran!
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1863
Pohvalio: 573

Postod boca-ica » Pet Nov 24, 2017 12:05 am

Gorstak89
+1 :)
nije mi ni na kraj pameti padalo anodno i katodno stanje šrafova u fluidima za ubrzanu oksidaciju :shock:
a pored centralnog grejanja naj izrazenije je u brodogradnji
pa fala Vi :P :sesir: :P
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1424
Pohvalio: 213

Postod vucko » Pet Nov 24, 2017 3:30 am

Samo da pojasni, grejanje neće pojeftiniti već je planirano da i poskupi dodatno. Povezivanje će samo povećati maržu toplanama. Bravo!!!
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”