Šta je novo?

Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

astrodule

Professional
Učlanjen(a)
05.08.2009.
Poruke
17.753
Pohvaljen
30.606
Lokacija
Novi Beograd, Fontana
Gde se sve u Beograda grejanje plaća po utrošku i kako je izvedeno?

Ja znam za Stepu i novu Napredovu zgradu u Bloku 34.

U Napredov zgradi to izgleda ovako. Postoje termo regulacione glave na kojima se nalaze podeoci i gde može da se podesi temperatura. To funkcioniše kao pegla, tj rerna, tj protok tople vode se zaustavlja kad temperatura dostigne određeni podeok, i pušta kad temperatura padne.

Prošle godine kad se zgrada uselila, moja svastika koja tamo živi je bila jedina na vertikali i čulo se veliko šištanje iz tih termo rugulacionih glava koje je pravdano time što su ostali stanovi na vertikali prazni i da je zbog toga veliki pritisak vode.

Sistem za "delitelje toplote i očitavanje potrošnje toplote" je postavila Brunata d.o.o. (PIB 106631796)

Koliko ja primećujem to je sistem koji će se moći postavljati i na postojeće instalacije jer je instalacija u toj zgradi ista kao i kod mene koji sam takođe na sistemu centralnog grejanja.

Što se tiče plaćanja grejanja u ovoj zgradi je specifična situacija. Cena (prošla grejna sezona) je bila otprilike duplo veća nego što plaćam ja preko infostana i to je pravdano time što Napred neće slati račune za grejanje kad grejanje ne bude radilo. Svastika nije htela da plati, što zbog šištanja, što zbog toga što nikakav ugovor o grejanju nije potpisala sa Napredom, tj niko joj nije garantovao kada će da početi naplata preko Infostana. Zgrada je prošla tehnički prijem i pojavila se u katastru, ali i dalje ne dolaze računi od Infostana. Takođe joj je i logika da ne postoji način da samo njoj isključe grejanje (doduše, tu logiku sam joj ja usadio), sa obzirom da je komšija ispod grejanje platio.

Kako izgleda instalacija možete videti na slikama koje sam ranije kačio.

20131030_123224.jpg


20131030_123242.jpg


20131030_123252.jpg


Kako je sistem postavljen u Stepi i na drugim mestima i koliki su računi?
 
Kako izgleda tamo. Ja sam te sisteme zamišljao ovako: za svaki stan postoji jedan ventil i na njemu stoji neki merač utroška. Tako može i da se svaki potrošač isključi ukoliko ne plati ili ne želi da plaća.

Poslato sa telefona
 
Naravno da postoji fiksni deo koji mora da se plaća, ali sistem koji ne omogućava da se neko isključi sa sistema i prestane da plaća ovaj drugi deo mi je glup.

Poslato sa telefona
 
Ima dosta slucajeva i prituzbu bilo je i na tv par primjera http://potrosackisavetnik.com/
Dosta ima nepoznanica kako se izracunava potrosnja po utrosku , ono sto je jednio sigurno , kad se nekoristi i ljeti manje se placa
Recimo covjek iz toplane kaze da recimo ako u 4 stana od 10 u zgradi , niko ne zivi tj nekoristi se grijanje , toplane to djele na ostalih 6 stanova , pa gubitci ovdje ondej sve se to dodaje , pa jos ako losa izolacije eto velikih racuna
U posjeku kaze uvecini slucajeva kod vecih stanova se vidi usteda dok kod manjih malte ne je i nema
 
Naravno da ima dosta problema kod ovakve ideje plaćanja grejanja. Ne mogu biti u istoj situaciji stanovi koji su "ušuškani", tj koji svuda oko sebe imaju druge stanove, i stanovi koji ispod ili iznad nemaju stan, ili su na uglu zgrade. Tek ako se naprave neki toplotni koeficijenti svakog stana bi moglo ovo da zaživi i da bude pravedno.

Toplane bi trebalo i da izračunaju nekako koliki je deo koji mora da plaća svaki korisnik daljinskog sistema grejanja. Tu spadaju cevi do zgrade, cevi u hodnicima zgrada, vertikale u stanovima na koje se kače svi radijatori...

Plašim se da pravedan sistem plaćanja po utrošku ne može da se napravi.

Ja živim u zgradi iz 60 i neke (blok 3 na NBGD) i zamenio sam prozore. Prošle zime u spavaćoj sobi je radijator stalno bio ugašen, kao i u još jednoj prostoriji, tj koristio sam oko pola postojećih rebara. Po nekoj mojoj logici račun bi trebao da mi bude manji za 1/3 kad bih plaćao grejanje po utrošku. Po toj računici novi prozori bi mi se sami isplatitli za 20-ak godina kad bih samo gledao račun za grejanje. (Naravno tu bi trebalo da uračunam i bolju zvučnu izolaciju i estetiku, ali to ne mogu novčano da izrazim)
 
Pa placace se fikcni dio od 1500 din ako se nevaram , uprvo za taj trosak odrzavanja podstanice , dovoda vode itd,Jedno je sigurno da ce ovo ubrzati obnovu fasada poslije prve zime
 
Teško će se stanari dogovoriti da se sređuju fasade. Dobar deo Bežanijske kose je primer za to.

Mada ima i pozitivnih primera. Npr, baš zgrada, tj ulaz koji se naslanja na gorepomenutu Napredovu zgradu u Bloku 34 je sredio fasadu i, za divno čudo, ofarbao je u istu boju kao na novoj zgradi.
 
Ajd naprvi sliku te zgrade , nadam se da kad im udje u dzep da ce skontati sta je jeftinije
 
Pa fora je što im baš i neće mnogo biti jeftinije. Ulaganje u bolju izolaciju stana bi se (sa sadašnjim cenama) isplatilo tek za 20-ak godina, a to je za većinu ljudi neisplativo :(

Zato me zanimaju cene grejanja koje plaćaju ljudi kod kojih postoji naplata po utrošku.

Slikaću ovih dana tu zgradu. Imam i staru sliku, pa ću da ih uparim da se vidi koliko je sada lepše.
 
astrodule":l2p2g1ec je napisao(la):
Teško će se stanari dogovoriti da se sređuju fasade. Dobar deo Bežanijske kose je primer za to.

Mada ima i pozitivnih primera. Npr, baš zgrada, tj ulaz koji se naslanja na gorepomenutu Napredovu zgradu u Bloku 34 je sredio fasadu i, za divno čudo, ofarbao je u istu boju kao na novoj zgradi.

давно сам читао неки чланак како у Словачкој грађани сређују фасаде. Наравнo нису они ништа сложнији већ им дође банка и понуди кредит, кад се пресабере рата +трошкови грејања многи су пристали да среде фасаде.
 
Grejna površina mi je 65kvm, stan je sa dve terase (ima hladne mostove), dvostran (na ćošku), ima oko 23m dužinu spoljneg zida, 6 prozora i dvoje terasnih vrata, ima stan gore i dole, strana sveta istok i jug. Grejem ceo stan (6 grejnih tela) i temperatura je od 23 (dn. soba) do 20 (sp. soba) i račun je oko 1700din. fiksni deo + 2000-7000din potrošnja. Izolacija je 19cm blok + 5cm stiropor. Po mojoj proceni, najveći gubici su na staklima prozora, pa na zidovima.

Svako grejno telo ima delitelje, grejanje je sa klasičnom instalacijom (vertikalama) i koeficijent gubitaka je od 2 do 4,5 (oktobar, april). Raspodela je 80% preko delitelja i 20% po kvm.

Raspodela treba biti drugačija jer je koeficijent gubitaka veliki (kroz vertikale) i ona zavisi od sprata, položaja itd, za razliku od Stepe gde je merenje kaorimetrom i koef. gubitaka je oko 1,3 (30%).
 
Kakva je razlika izmedju kalorimetara i djelitelja , kod mene nema vertikala vidljivih ogoljenih da tako kazem , zgrada je prirpremljene za ugradju treba da se ugrade uredjai na radijtorima
 
Kolorimetar meri stvarne kWh koje potrošiš (ako imaš jednu ulaznu cev od grejanja u stan, na koji je kalorimetar), a delitelji koji preko parametara (impulsa koji je linearno srazmeran kWh) učestvuju u raspodeli ukupnih kWh izmerenih na glavnom kalorimetru u podstanici. U prvom slučaju, razlika između izmerenih kWh u podstanici i zbira kWh po stanovima, su gubici i raspodeljuju se po dogovoru (po kvm, proporcijalno ili po jedinici stana), a u drugom se uračunava u raspodelu (razlika između impulsa i kW) i deo po kvm (npr. 20%), takođe isto po dogovoru skupštine stanara.
 
Hvala na objasnjenju , jedna je ulazna cijev u stan , takodje ima kutiju u kojoj pretpostvljam nalaz dio opreme kad uslikam postavicu slike
 
Evo kako sređivanje fasade može lepo da se uklopi. U pitanju je demit, a ispod je neki stirodur, stiropor ili šta već. Ne znam koliko to izađe po ulazu, tj po stanu, ali slična stvar je rađena i na Bežanijskoj kosi iza pijace.

Kolila je tu ušteda energije - ne znam, ali je sigurno zimi toplije, a leti hladnije.

575131ee3c474765844775b5ffc998d0.jpg


87c1e5a2830c1854f1bc92f9ae9e84f4.jpg


Poslato sa telefona
 
Baš me zanima koliko košta takvo sređivanje.



Evo ga članak iz februarske Politike koji deluje kao naručen (pogledati komentare).

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ni.lt.html

Opisano je kako može da se pređe na plaćanje po utrošku.

Uslov za prelazak na naplatu prema potrošnji i raspodeli toplotne energije jeste da skupština stanara dostavi elaborat o raspodeli utrošene energije za svaki stan pojedinačno, zapisnik o aktiviranju uređaja za raspodelu potrošnje (termostatski ventili i delitelji toplote) i ugovor sa firmom koja će u ime skupštine stanara deliti utrošenu toplotnu energiju svakog stana pojedinačno. To znači da firma koju je angažovala skupština stanara dostavlja „Infostanu” podatke o raspodeli potrošnje svakog stana pojedinačno, a „Elektrane” dostavljaju potrošnju na nivou predajne stanice, na osnovu čega „Infostan” pravi mesečne račune i šalje ih korisnicima.

Na svakom potrošačkom računu nalaziće se dve stavke – fiksni i varijabilni troškovi. Fiksni deo je angažovana snaga, a varijabilni čine utrošeni kilovat-sati.

– Angažovana snaga trenutno iznosi 3.061 dinara po kilovat-satu godišnje. Ovaj trošak se naplaćuje 12 meseci, a to znači da su troškovi angažovane snage podeljeni na celu godinu – ističu u „Elektranama”.

Sledeća stavka na računu jesu utrošeni kilovat sati. Na ovaj deo računa korisnik može potpuno da utiče. To znači da može da smanji grejanje tamo gde ne boravi ili da ga potpuno ugasi kad uopšte nije u stanu, pa će samo plaćati onoliko koliko potroši, to jest plaćaće samo fiksni deo računa, ne i kilovat-sate, jer ih nije ni potrošio. Cena kilovat-sata trenutno iznosi 6,7 dinara, a za poslovni prostor 8,19 dinara. Utrošeni kilovat sati plaćaju se samo u periodu grejne sezone, od 15. oktobra do 15. aprila.
 
Što se tiče troškova radova, pod uslovom da je cilj da se posao uradi kako treba, oni mogu da iznose od €50 po m2 neto grejnog prostora zgrade. Dakle, to je neki osnovni nivo utopljavanja zgrade - PVC stolarija sa pristojnim okovima (dvoslojna stakla), 10cm stiropora sa demit fasadom izvedeno po PS-u, oluci, ulazna vrata u zgradu, osnovna hidro i termo izolacija krova (dakle da nema većih problema na krovu) i eventualno malo hidroizolacije podruma/niskih prizemlja i ostalih sličnih "nivoa".

Za stare zgrade, prava stvar će biti kad se na tržištu pojavi više ESCO firmi (Energy Service Copany) koje mogu da iznesu i realizuju te inicijalne investicije i da povrate uložena sredstva od ostvarenih ušteda u odnosu na stanje pre uvođenja mera energetske efikasnosti... onda se stvarno može očekivati da se grad osveži i smanji potrošnja energije.
 
Oluci utiču na to koliko će zapravo "potrajati" investicija u fasadu (kondenzat od klime i druga voda) a samim tim može da utiče na isplativost investicije. Nije fazon da investiraš u fasadu koja umesto da ti traje 15 ili 20 godina, ona potraje samo 5-8 godina jer neće stići da se isplati... To sa olucima su "sitnice", ali se često ne razmišlja o tome.

Takođe u izvođenju, čak i u novogradnji, masa objekata i dalje ima hladne mostove... terase nemaju termo prekide, otvori za prozore ne predviđaju prostor za izolaciju između zida i rama prozora... a u suštini ništa od toga ne mora značajno da poskupi izgradnju ali pravi veliku razliku u domenu energetske efikasnosti.
 
mekbejn":2a0mc968 je napisao(la):
mislim da je mnogo jači ovaj primer u istom bloku :D

https://www.google.rs/maps/@44.821615,2 ... !2e0?hl=en

Šalu na stranu, ali mislim da će ovo biti sve češći slučaj, ako to država nekako ne reši institucionalno

Ovo je primer kako se nešto radi u Srbiji, nakaradno na više načina.

Ovi što su uradili novu fasadu nisu ofarbali u belo, nego eto svidelo im se zuto (ili krem), a nekoliko stanova nije pristalo i sada nova fasada fali na delu prvog i poslednjeg sprata. E ovo u drugim zemljama stavljaju u one mejl poruke "verovali ili ne".

Na još nekoliko mesta u gradu sam video ovaj specijalitet da se odradi izolacija na pola zgrade, to je zaista neverovatno.
 
Što se tiče grejanja po utrošku, relativno nova zgrada mog kolege na Lekinom brdu je izvela kontra proces. Imali su grejanje po utrošku i kada je istekao ugovor sa postojećom firmom za očitavanje pola zgrade nije htelo da sklopi novi ugovor, pa su prešli nazad i ponovo plaćaju fiksnu cenu po kvadratu.

Astrodule - grejanje po utrošku je po meni jedini fer način grejanja. Sprat, pozicija, da li si "ušuškan" u lameli utiču na cenu, ne vidim zašto nije fer da se plaća više grejanje pošto se više troši toplotne energije.
 
Vrh