Šta je novo?

Napušteni objekti i lokacije

roger

Intermediate
Učlanjen(a)
20.10.2007.
Poruke
241
Pohvaljen
253
U Beogradu postoji dosta lokacija na kojima se decenijama ne završavaju započeti projekti ili ne započinje gradnja., kao na primer: Mitićeva rupa na Slaviji, Prokop, Muzej kinoteke u Uzun Mirkovoj, a po meni i ona rupa (zaštićena kao deo abmijentalne celine) na Kosančićevom vencu na mestu biblioteke srušene 06.aprila 1941. koja valjda treba da nam dočara strahote rata.

Koje su po vama takve lokacije (projekti) i koje su šanse da se u doglednoj budućnosti takvi projekti realizuju do kraja.
 
Prvo i osnovno : treba dopuniti zakon, jer sada je samo određen

rok do kojeg investitor mora da počne radove, ali ne i kad treba da ih završi.

Firma dobije lokaciju na tenderu, iskopa dva ašova ... i čeka pravog investitora.
 
mislim da je svojevremeno b92 imao emisiju o ukletim gradilištima u gradu. Tu je bio i Prokop, nezavršeni toplovod od Obrenovca do toplane na Novom Beogradu, zgrada Rad-a kod Hajata i crvena zgrada pored nje a u emisiji se našao čak i Klinički Centar Srbije. U slučaju ovog poslednjeg, pokazali su da su zadnjih šest spratova avetinjski prazni, država nije imala para da ih završi i opremi tako da je urađena samo spoljna fasada i prozori.
 
bigvlada":1wf5z4rc je napisao(la):
mislim da je svojevremeno b92 imao emisiju o ukletim gradilištima u gradu. Tu je bio i Prokop, nezavršeni toplovod od Obrenovca do toplane na Novom Beogradu, zgrada Rad-a kod Hajata i crvena zgrada pored nje a u emisiji se našao čak i Klinički Centar Srbije. U slučaju ovog poslednjeg, pokazali su da su zadnjih šest spratova avetinjski prazni, država nije imala para da ih završi i opremi tako da je urađena samo spoljna fasada i prozori.
To su radili oni carevi iz Ciklotrona :lol:

Zgrada klinickog centra prvobitno je bila zamisljena da bude opsta bolanica, nesto kao VMA. To se i moze videti na projektu zgrade koji se nalazi u svakom hodniku. Narvno, puno ambicija, malo para... znamo kako to ide :rolleyes:
 
Mislim da je Mitićeva rupa ipak tata za sve njih. Za nju su planovi postojali i pre II sv. rata.
I Hram je to dosta dugo bio, ali je on završen - bar spolja, valjda će i unutra.
Još bi se ovde mogla dodati i crkva sv. Marka. Završena pre II sv. rata, a nikad nije oslikana - moja omiljena crkva. Po meni, crkve koje nisu oslikane su nedovršene.
 
Mada i terazijska terasa je tu medju sampionima. O uredjenju iste se govori skoro citav vek.
 
Ima na zalost puno primera:
- onaj kompleks firme Rad na NBG (kod Starog Sajmista)
- Stari mlin
- na zalost sada i Generalstab i onaj RMUP
- Bioloski fakultet u Botanickoj basti
- onaj krs u Bulevaru oslobodjenja sa leve strane gledano iz pravca Slavije
- garaza u bloku 34
- onaj plac preko puta zeleznicke stanice, na cosku (pocetak Savske)
- par praznih placeva u Savskoj ulici..

Evo to mi pada sada na pamet, ali ima jos mnogo primera.
 
- Ugao Ustanicke i Vojislava Ilica, najcrnje sto ga vaskrsao InterEX, pa stadose na pola posla.
- Rajiceva
- Juzni Bulevar, druga zgrada od Autokomande, sa desne strane, gypsi obitavaju u njoj
- One pomocne zgrade oko zvezdinog stadiona stoje godinama nezavrsene
- OMG, da. Tehnoloski park u zvezdarskoj sumi - sada hrama narkosa i kvazi-satanista
....
 
Pa cekaj, ja mislio taj Interex skoro zavrsen!!??

- U Ustanickoj, zgrada iza bivseg SDK. Stoji vec sigurno 10-15 godina.
- Ona kuca na Dorcolu sto je skoro izgorela.
 
Homer Jay":13k6g3gg je napisao(la):
- OMG, da. Tehnoloski park u zvezdarskoj sumi - sada hrama narkosa i kvazi-satanista
....
to je onaj apokaliptički kostur zgrada ispod terena na zvezdari prema konjarniku? Kakav je to tehnološki park trebao da bude?
 
Postoji i jedna lokacija u K.Miloša oko sredine paran broj, koja je

godinama bila samo ograđena i čak je grad pretio da je oduzme.

Nisam skoro prolazio tim delom, pa nek neko baci pogled ....
 
Da, lokacija je negde prekoputa srusenog General staba. Inace lokacija pripada preduzecu ''Rad'', i dok se ne okonca stecajni postupak ostace u tom stanju.
 
Bila je i u Beogradskoj ulici slicna takva lokacija, zarasla u korov. Ne znam da li se tu nesto u medjuvremenu desilo.

Onda ima na uglu Mekenzijeve i Knjeginje Zorke, preko puta onog novog cuda od aluminijuma :)

By the way, sta je sa onom zgradom na istoj toj raskrsnici, dijagonalno od napustenog placa za par rusevina?
 
bigvlada":2eni8rri je napisao(la):
zgrada Rad-a kod Hajata i crvena zgrada pored nje
Crvena zgrada pored nje je zgrada EDB-a. Bilo je planirano (idalje je u planu), da se tu izmesti celokuna administracija EDB-a (možda ćak i deo Elektro-istoka, ali za to nisam siguran), koja je trenutno raštrkana na velikom broju lokacija širom grada.
U zgradi se nalazi, i radi, velika trafo-stanica 110na10KV (kao trafo-stanica u Gosp. Jevremovoj), snage 40MW, a planira se proširenje na 80MW (toliko je prvobitno planirano, tako da je to zapravo pola trafo-stanice), trafo-stanica se zove blok 20.

Inače, Radova zgrada je jedna od, ako ne i najmoćnija zgrada u Beogradu, odiše nekom glomaznošću, stabilnošću i sigurnošću..
 
Nenad":pdjq6csj je napisao(la):
Bila je i u Beogradskoj ulici slicna takva lokacija, zarasla u korov. Ne znam da li se tu nesto u medjuvremenu desilo.
Desilo se, izrasao je novi korov :lol:
 
to je onaj apokaliptički kostur zgrada ispod terena na zvezdari prema konjarniku? Kakav je to tehnološki park trebao da bude?
to je bio jedan sjajan projekat pravljenja kopije Silicijumske doline u Beogradu krajem osamdestih. Ipak, neko je odlučio da bi bilo bolje da umesto toga igramo cs sa komšilukom sledećih deset godina. :(

Jedva sam našao sliku, ovo je iz reklame koja je objavljena u pokojnim računarima 1989. godine


ovo je fotografija makete, iz istog oglasa



Nemojte misliti da je to bilo nešto nenormalno ili premabiciozno za to vreme. Tih godina SFRJ a i Beograd su bili jedan od najznačajnijih R&D centara u Evropi. Evo par primera:

1990 je konstruisan prvi domaći (i jedan od prvih u svetu) neuroračunar - kompjuter koji je dizajniran po ugledu na žive nervne ćelije. (http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_neural_network)

Iste godine smo duboko zagazili i u razvoj prvog domaćeg supersoničnog lovca - da je avion završen, bio bi po karakteristikama sličan Rafalu

razmišljali su i da prave helikopter itd...

Da li sada shvatate koliko smo nisko pali što se tiče istraživanja? Ja nisam znao da se bilo šta i izgradilo - još jedan primer koliko je Beograd pun tajni :)

U svakom slučaju, dobro je što postoji bar nešto - a ovo bi u svakom slučaju trebalo završiti - ovakav park bi Beogradu više značio nego deset hipermarketa. Svaka takva zgrada (mislim da je u planu pisalo da treba da ih bude 25) namenjena ICT i biotech kompanijama i istraživačkim laboratorijama ne košta više od stambene zgrade iste veličine a vredi koliko i njena desetostruka masa u zlatu :D

Bilo bi lepo da neko ko je u komšiluku to i slika, da vidimo gde su stali, možda ih završe pre Prokopa :lol:
 
Veoma interesantno! Super informacije!

Nego, jel bi mogao neko da pokaze na Google maps gde se nalazi taj park?
 
Onaj nedovrseni avion jos uvek stoji u Vojno-tehnickom institutu. Znam ljude koji su radili na tome. Kazu da se na projektu radilo do 1992. kada je iz poznatih razloga sve stavljeno na led, a do tada je u celu stvar bilo ulozeno preko milijarde dolara. Velika steta :/
 
^^WOOW man, I had no idea!

Nikada nisam cuo za taj projekat, a i ne secam se da ga je iko ikada pomenuo. Pa to iz vazduha deluje prilicno poodmaklo. Ko je uopste investitor?
 
vrachar":9nc5kro1 je napisao(la):
Onaj nedovrseni avion jos uvek stoji u Vojno-tehnickom institutu. Znam ljude koji su radili na tome. Kazu da se na projektu radilo do 1992. kada je iz poznatih razloga sve stavljeno na led, a do tada je u celu stvar bilo ulozeno preko milijarde dolara. Velika steta :/
^^ WOW­², svašta sam saznao danas :o
 
Nenad":3ccm0nqg je napisao(la):
^^WOOW man, I had no idea!

Nikada nisam cuo za taj projekat, a i ne secam se da ga je iko ikada pomenuo. Pa to iz vazduha deluje prilicno poodmaklo. Ko je uopste investitor?
Kompleks zgrada izgleda kao skelet, mislim i jeste samo skelet sa razbijenim staklima, izgleda apokaliptično totalno...
 
vrachar":o2tdzku3 je napisao(la):
Onaj nedovrseni avion jos uvek stoji u Vojno-tehnickom institutu. Znam ljude koji su radili na tome. Kazu da se na projektu radilo do 1992. kada je iz poznatih razloga sve stavljeno na led, a do tada je u celu stvar bilo ulozeno preko milijarde dolara. Velika steta :/
U je!!! :o

Pa to zvuci interesantno. U te stvari treba da se dalje ulaze - Vlada do sada i nije nesto poradila na razvoju R&D sektora, a jos kada se jave investitori, javi se neka koza koja kaze kako to nista ne valja.
 
Daleko smo mi od ulaganja u te stvari. Bas sam skoro pricao sa ljudima iz avijacije. Jedva se natezu da isplate rekonstrukciju onih preostalih 5 Migova 29, planiraju da prodaju Batajnicu za civilne svrhe a ono malo aviona sto je ostalo ide u staro gvozdje.
 
Vrh