Šta je novo?

3. Beograd

Skyliner

Beginner
Učlanjen(a)
15.03.2008.
Poruke
39
Pohvaljen
0
Izgradnjom mostova i ulaganjem u infrastrukturu, gradska leva obala Dunava postaće budućnost moderne prestonice

Rađanje "trećeg Beograda"

Đorđe Bobić, gradski arhitekta, očekuje početak rada na najvećoj studiji budućeg razvoja glavnog grada. Posle izgradnje mostova koji će povezati Zemun, Marinu Dorćol i Adu Huju sa levom obalom Dunava, šire područje Borče i Ovče postaće najatraktivnija lokacija prestonice
Grad Beograd se širi, postojeći stanovnici i poslovni prostor traže novi komfor tako da se već sada mora razmišljati o novom prostoru. Centar Beograda, stari grad je iscrpljena kategorija. Prostor Novog Beograda je na ivici, tako da tu za dve-tri godine neće biti mesta za novu gradnju. Novi prostor za "treći Beograd", koji moramo na vreme pripremati u mojoj viziji vidim kao lokaciju koja obuhvata levu obalu Dunava. To je zapravo prostor prekoputa dela koji se prostire od Zemuna do nove Luke Beograd, sve do Ade Huje, odnosno šire područje Borče, Ovče... kaže Đorđe Bobić, gradski arhitekta. Glavni preduslov za ovakav kapitalni poduhvat je svakako izgradnja novih mostova koji bi povezali Zemun, Marinu Dorćol i Adu Huju sa levom obalom Dunava.

BEOGRAD VAPI ZA MOSTOVIMA

Beogradu neodložno treba nekoliko novih mostova. Gradnja mosta preko Ade Ciganlije trebalo bi da počne krajem ove ili najkasnije februara naredne godine, i izgradiće se 2009. godine. Drugi most je Vinčanski kao deo obilaznice od Ostružničkog mosta do Vinče, a on bi trebalo da se izgradi u naredne dve godine. Izuzetno važan most je i onaj na Dunavu preko Ada Huje koji treba da tranzitni saobraćaj izvede iz centra Beograda. Tu je i most preko Dunava u Zemunu, koji je planiran GUP-om. Naravno, istakao je Đorđe Bobić, postoje i neki planovi vezani za most za laki metro, uz Brankov most.
- Lokacija Ušće sa Velikim ratnim ostrvom predstavlja geografski centar Beograda. Taj krug oko Ostrva mora da se u narednih 20-30 godina aktivira kao što se Novi Beograd pre mnogo godina "podigao" iz močvare. Ovča, Borča i područje kod Pančevačkog mosta je idealna lokacija za širenje moderne prestonice jer će se, sa izgradnjom mostova, ovaj deo "približiti" centru Beograda na samo pet do deset minuta. Pre ovakvog kapitalnog projekta ovaj prostor će morati da se kompletno saobraćajno i infrastrukturno opremi. Samim tim ovo zemljište će postati veoma atraktivno i skupo - istakao je Bobić i dodaje da lično radi na studiji, prvoj koja će se baviti prostorom za "treći Beograd".


- Ako bude sve kako treba, izrada studije bi trebalo da počne u oktobru ili novembru ove godine i radiće se četiri do šest meseci. U njenu izradu biće uključeni svi relevantni stručnjaci. Biće tu i ekologa, stručnjaka Urbanističkog zavoda, Saobraćajnog fakulteta i drugih. Kada studija bude gotova, organizovaćemo okrugle stolove, javne rasprave jer hoćemo da čujemo mišljenje javnosti. Naravno, radiće se i procene koliko će sve to koštati, a ukoliko se studija prihvati onda će se uraditi izmena Generalnog urbanističkog plana Beograda koji važi do 2021. To je normalno jer GUP mora da prati život - rekao je Bobić. Izradu studije finansiraće Grad Beograd.
Izbor: Glas Javnosti


Sta mislite o ovome? Deluje jako daleko ali pre ili kasnije BG ce morati tamo da se shiri.
 
^^ TO mi deluje savrseno! Beograd ce biti multi milioner kada se rasiri na taj deo, naravno, samo to sve lepo da se uradi, da plan bude dobar, i da zgrade koje se budu gradile budu kvalitetne... :)
 
Daj samo boze da Bobic i sadasnja garnitura ne dozivi nista niti da isplanira, a kamoli izgradi na toj obali.
 
^^Hehe stvarno se brines da tako nesto moze tako brzo da se desi? Proci ce jos dosta vremena dok se bilo sta izgradi preko. Sigurno da je za tako nesto prvo i osnovno potrebno izgraditi most a to kosta bogami negde oko 200 Mil. € :)
 
Milance":1n7azyqv je napisao(la):
^^Hehe stvarno se brines da tako nesto moze tako brzo da se desi? Proci ce jos dosta vremena dok se bilo sta izgradi preko. Sigurno da je za tako nesto prvo i osnovno potrebno izgraditi most a to kosta bogami negde oko 200 Mil. € :)
Samo se nadaj... glupost ljduska je cudo i to su pokazali vec vise puta.
 
Ma nema brige za Bobica i co, s obzirom da se i u ona vremena planiranja sirenja BGa na levu obalu Save (20tih godina) cekalo 10ak godina da se sazida most i sajmiste, a da se NBG kompaktno sazida 50ak godina kasnije...
 
Treci Beograd moze biti samo rezidencijalni, na NBG-u ima sasvim dovoljno mesta za office-space. Prvo su potrebni mostovi ili trajekti, i investitori - a tamo naselja vec postoje, inace... Sto bi opet dovelo do pada cene kvadrata... kad se bude malo liberalizaovalo trziste i zemlja bude bila stabilnija, to mi izgleda kao odlicno mesto za takav razvoj... Pa zamislite stanove na visespratnicama kod obale sa odlicnim pogledom na oba dela grada... uh, miline... otprilike ovde.
 
Mene zanima kakvo je zemljište tamo. Novi Beograd je morao da se naspe da bi moglo na njemu da se gradi, da li će nešto slično morati i na banatskoj strani?
Znam da tamo već postoje naselja, ali oni imaju velikih problema sa kanalizacijom jer su mahom divlja i zemljište nije bilo pripremljeno.
 
Problem je u nivou reke u odnosu na zemljiste tako da u slucaju poplava dolazi do izlivanja kanalizacije. To se moze resiti nasipanjem i podizanjem nivoa zemljista u odnosu na reku.
 
^^Cela ta akcija zajedno sa nepostojecom i neophodnom infrastrukturom (pocevsi od mostova) jezivo mnogo kosta i potpuno je nerealno da ce se u narednih 15ak godina bilo sta promeniti po tom pitanju. Tu temu su dosta zagrejali gradski celnici konstatacijom da na NBG-u nema vise slobodnih lokacija za gradnju sto kad se pogledaju neke slike i planovi ne odgovara bas 100% istini.
jovanovm":2mo6xsnx je napisao(la):
Treci Beograd moze biti samo rezidencijalni, na NBG-u ima sasvim dovoljno mesta za office-space. Prvo su potrebni mostovi ili trajekti, i investitori - a tamo naselja vec postoje, inace... Sto bi opet dovelo do pada cene kvadrata... kad se bude malo liberalizaovalo trziste i zemlja bude bila stabilnija, to mi izgleda kao odlicno mesto za takav razvoj... Pa zamislite stanove na visespratnicama kod obale sa odlicnim pogledom na oba dela grada... uh, miline...
Bogami kad se bude presao Dunav jednog dana mislim da ce do tada Beograd dosta da se razvije i da ce bogati investitori biti izuzetno zainteresovati da ne samo prave rezidencijalne objekte vec i komercijalne pored tj. uz samu reku. Na NBG-u nema dovoljno obale za komercijalne objekte a grad ce sigurno jedan deo rezervisati za biroe pod naletom investitorskih novaca :D
 
Da li je ovo crveno nasip?

3bgaab6pu3.jpg


Ne poznajem taj dunavski deo Beograda uopšte.
 
nasipkv0.jpg


Jeste nasip i put po njemu, a do nasipa su već izgrađene kuće.
Sa druge strane su bare koje se lepo vide ako uvećaš sat.mapu.
 
„Трећи Београд” без канализације
Поред обећања политичара, да би насеља са леве обале Дунава требало да доживе процват, тамошњи житељи немају ни најосновнију инфраструктуру
Део престонице смештен са леве обале Дунава, требало би да, ако је судити према најавама политичара у јеку предизборне кампање, добије много значајнију улогу у животу града него што је имао до сада.

Крњача, Котеж, Овча, Борча, Црвенка, Ковилово, Глогоњски рит, Јабучки рит, Падинска Скела, Врбовски, Бесни Фок, Прелив и Дунавац у последње време често носе назив „Трећи Београд”.

На свега неколико километара од центра, стање у овом делу града оставља утисак заосталих општина из унутрашњости. Немају довољно здравствених установа ни објеката за културна дешавања, а кубуре и са канализацијом...

Према речима Љубише Карунца, председника Управног одбора удружења грађана „Дунавски венац”, у крају постоји само један Дом здравља смештен у Борчи, чији капацитети нису довољни да задовоље потребе свих грађана, а лекар амбуланте у Падинској Скели дежура два, три сата дневно...

– Нашим судбинама политичари се баве искључиво од избора до избора. Обећавају нам куле и градове, а када се домогну власти, забораве све што су причали. Не преостаје нам ништа друго него да покушамо да се сами организујемо и покушамо да нешто променимо – каже Карунц.

Листа проблема са којима се боре житељи „Трећег Београда”, креће од недостатка још једног моста који би их повезао са старим делом града, па до лоше превентиве у борби против алергије од амброзије.

– Стално се прича о изградњи некаквог прстена око града, али како ствари стоје пре би могло да се каже да је реч о полупрстену, пошто је у плану изградња обилазнице само у правцу Новог Београда. Право растерећење града од саобраћаја било би постигнуто, када би се изградили мостови у правцу Вишњице и још један према Земуну – тврди Карунц.

У „Трећем Београду” само су поједини делови Борче повезани на градску канализациону мрежу, а део Падинске Скеле користи магистралну канализацију ПКБ-а, која се одводи у Дунав. Остала домаћинства имају септичке јаме које се, зато што су лоше урађене, за време великих киша, у периоду подигнутог водостаја реке, делимично изливају – и могу да проузрокују заразне болести...

Д. Вукотић
[објављено: 16.04.2008]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Treci-Beograd-bez-kanalizacije.sr.html
 
Gledam sad ovo otvaranje OI i nesto se razmisljam kada bi recimo BG mogao 2024. da organizuje iste objekti bi se mogli izgraditi upravo u 3. Beogradu.

p.s. deluje kao naucna fantastika, znam to, ali mogu malo da sanjarim :cool:
 
Možda 2044, to je već realnije, ako gledaš kolko su Kinezi spucali para na sve to...:)
 
Pa dobar deo njihovh investicija je otisao u razmestanje i totalnu promenu izgleda i nacina na koji Peking funkcionise, a i sama ta vrsta takmicenja ko ce vise da potrosi na OI je meni malo glupa, zar nije veci fazon da potrosis manje para nego tvoji prethodnici, a da opet napravis izvanredne igre. Beograd sigurno ne bi morao da potrosi toliku svotu novca kao sto su Kinezi. Priznajem, moralo bi se izmestiti i dosta kuca na tom podrucju i dobar deo para bi otisao na to, ali sigurno ne onoliko koliko su Kinezi dali za izmestanje raznih fabrika i citavih naselja.

Najveci problem bi bio priprema zemljista tj. njegovo osposobljavanje za mogucu gradnju kao i pomeranje nasipa sa sadasnje pozicije da dodje do dela Dunava koja se vidi sa Kalemegdana. Najmanji deo para bi otisao na same objekte dok bi najvise para pojele saobracajnice. Morala bi da se izgrade minimum dva mosta, po jedan sa obe strane Save (Ada Huja i Zemun-Borca, a to je kao vec u planu). Ti mostovi bi morali da imaju isti kapacitet kao i ovaj sto ce da ide preko Ade, znaci tri trake u oba smera + dve trake za metro. Aerodrom bi morao da se prosiri, ako se dobro osmisli autobuska stanica na NBG bi mogla da obavi veci deo, dok bi mogla jos jedna da se izgradi u samom 3. Beogradu. Treba produziti UMP i na drugu stranu Dunava. Onda je tu izgradnja punog profila autoputa iz svih mogucih pravaca gde to trenutno ne postoji. Luka bi morala da se izmesti na drugu obalu Dunava i da pocne da vrsi svoju funkciju. Metro bi takodje trebalo produziti na tu stranu Dunava (a bas smo ga se nagledali i sa ove strane gde je vec projektovan). Modernizacija zeleznice i izgradnja metroa, kao i UMP bi trazili najvise para, recimo da lupim cifru od oko 15-20 milijardi evra.

Kad se pogledaju svi ti neophodni saobracajni uslovi vidi se da je dobar deo toga vec u planu (mostovi, metro, UMP), tako da sigurno ne bi morali da potrosimo te novce koji su Kinezi potrosili ili koje ce Englezi da potrose (njima je najveci problem kako resiti problem zakrcenog saobracaja u Londonu).

Predpostavljam da je prijavljivanje za OI 8 godina pre istih, znaci do 2016. bi trebalo izgraditi makar neku povezanost leve i desne obale Dunava i pokazati da se misli ozbiljno o tome.

:cool:
 
Kad tako postaviš i ne izgleda toliko nerealno, ali, iako sam "prirodni" optimista, ne vidim da bi se sve to moglo srediti do 2024. Baš će proučiti planove Praga koji je bio kandidat, oni bi imali slične probleme kao i BG (ako uglavnom izuzmemo saobraćaj), pa da vidim kako su mislili da ih reše.
 
RAQN":25mldu0p je napisao(la):
Možda 2044, to je već realnije, ako gledaš kolko su Kinezi spucali para na sve to...:)
Oni su za potrebe OI,celo jedno radnicko naselje izmestili da bi sagradili OLY selo,a suska se da je sve ukupno(novi objekti,organizacija,obezbedjenje) to kostalo oko 42 000 000 000 $,bar tako cujem na tv,stampi itd.
Znam da je samo za kontrolisanje klime i obezbedjenje utosena 1/4 novca,pritom su trenutno ugasene 192 fabrike,a za samu organizaciju oko 3,2 milijarde.Stadion "Pticije Gnezdo" je kostao oko pola milijarde,a za ostalo nisam siguran.Znam i da su ove OI bile skuple od prethodnih za oko 15 000 000 000 $.Ove sledece ce valjda biti u Londonu,a sumnjam da ce moci da pridju Kinezima po organizaciji i novcu.
Sada bih se vratio na temu.
Za 3.BG bi predlozio visokogradnju,npr. kao u Shangaju Pudong-deo sa oblakoderima i neverovatnim Tornjem,tako da imamo prepoznatljiv deo grada sto se tice moderne arhitekture.Zamislite samo -1.stari BG-za provod itd.2.novi Bg-za velike investicije,a uglavnom za potrebe stanovanja i 3.Bg-kao poslovni deo grada,npr nesto kao Moscow-city,bar tako ja zamisljam
 
shmeksi":1vkhtxk3 je napisao(la):
.... deluje kao naucna fantastika, znam to, ali mogu malo da sanjarim :cool:
I ja se ( neki put) setim kako sam zamišljao i sanjao ( kad sam bio mali), kako sam
prepodne kapetan aviona, a poslepodne kapetan 'Bele lađe' .. baš mi bilo lepo.

Ali, naravno, to nije imalo nikakve veze sa stvarnišću, pa sam samo trošio vreme, kao
što je i sa maštanjem o tzv.'3.Bgd.', koji nikad neće biti izgrađen ovde - iz mnogo razloga.
 
Dragane nemoj biti tako iskljuciv, pokusaj da gledas to iz druge vremenske perspektive. Recimo da si ziveo krajem XIX veka i da ti je neko rekao da ce Engleska i Francuska biti povezane ispod mora ili da ce pojedine drzave da prave ogromna vestacka ostrva itd. Tehnologija stalno napreduje i ne treba ni po jednom osnovu biti iskljuciv sto se tice nekih stvari (npr. 3. Beograd). Ko zna kako ce se stvari na ovim prostorima odvijati u narednih 10, 20, 50, 100 godina. Zato je uvek dobro pustiti malo masti na volju pa ko zna sta ce se iz toga izroditi.
 
shmeksi":3i7j96gs je napisao(la):
Tehnologija stalno napreduje ....
Nije u pitanju tehnologija. ... i sa sadašnjom može da se igrade mnogo veće i obimnije svari.

U pitanju su potrebe i cena za takvu gradnju - izgleda da nisi video šta sam pisao o tome.
 
Izvini dragane, ali tvoja recenica kaze:
dragan":2qikjreo je napisao(la):
što je i sa maštanjem o tzv.'3.Bgd.', koji nikad neće biti izgrađen ovde
a ovaj gornji post kaze:
u pitanju su potrebe i cena za takvu gradnju - izgleda da nisi video šta sam pisao o tome.
sad, koliko sam ja razumeo, nikad znaci "ne u bilo kom trenutku izmedju ovog i kolapsa svemira", a koliko ja znam, potrebe i cena su stvari koje se mogu promeniti u tom periodu.

:D
 
Vrh