Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Steva

Advanced
Učlanjen(a)
08.12.2006.
Poruke
4.264
Pohvaljen
6.919
Naslov teme kaže sve :)

Baš me interesuje kakvo mišljenje imaju posetioci o energoprojektovoj i napredovoj zgradi u bloku 26, kao i o YUBC centru?
 
Moram da primetim da postoji nekakva sema, ili bolje reci dominantan stil kod svih Energoprojektovih objekata, a cak i Napredova zgrada je uradjena po tom modelu. Isto je moguce videti i na YUBC-ju i na renderingu novog hotela. Narocita slicnost je primetna na resenju koje je predvidjeno za krovni deo na svim tim zgradama.
Nemam problema sa tim, zapravo mi se i dopada, ali treba voditi racuna da sve na kraju ne ispadne suvise uniformno.
Inace zgrada u bloku 26 je izuzetna! Mnogo ocekujem od nje i jedva cekam da joj zasijaju fasadna stakla :lol: (eto malo pesnickog se probudilo u meni)
 
Napredova zgrada je premasila moja ocekivanja i ispala je ok. Sa Energoprojektovom zgradom ce ciniti lep tandem i predstavljace neku vrstu kapije bloka 26. Samo se nadam da ce Energoprojekt uraditi nesto po pitanju fasade i da se nece odluciti za onu klozet-belu :)
YUBC mi deluje kao neko ogromno Cumicevo sokace sa gomilom stanova. Klasican proizvod devedesetih "gde vidis prazan prostor tu trzni centar posadi". Blok 12 mi je odvratan i odavno sam ga otpisao, tako da ni ovaj hotel tu nece mnogo promeniti ;)
 
YUBC centar izgleda sve tuznije. kad su izgradili te zgrade bile su ok. ali vremenom kako to kod nas ide, one postaju sve ruznije. prljava fasada stakla na terasama su postala mat. mnogo reklama. ^^^ bas kao cumicevo sokace
 
Da li je moguce postaviti skicu Energoprojektove zgrade do Napredove da se vidi kakvu bi celinu cinili?
 
nisu one jedna do druge, nego energoprojektova je u zapadnom uglu bloka, a napred u istočnom, preko puta SIV.a,
izvod iz starog gup.a gde su opstali crkva, ep i napredova zgrada:

1312414545d195e9ebef9.jpg
 
Iako nisu jedna do druge cinile bi celinu ako se gleda od SIV-a, ako sam im razumeo polozaj.
 
Mislim da je bas dobro resenje da postoji luft izmedju zgrada. S obzirom da su sve nove i moderne (ako izuzmemo onaj manastir), mogao bi da se napravi pravi biznis park, kao sto to postoji po velikim metropolama.
 
Taj luft bi morao da se sacuva. On se super nadovezuje na plato ispred Palate i kasnije na plato koji cini prilaz Areni.
@milos
Mislim da je kombinacija plavih fasadnih stakala sa beliom fasadom dobra kombinacija.Mislim da bi ti se svidelo kad budes video, a ta kombinacija nije bas zastupljena kod novih zgrada u BG-u pa ce i na taj nacin da razbija monotoniju.Nemoze nikad rendering da ti pokaze kako ce to stvarno da izgleda, a i sam kazes da te je Napredova zgrada pozitivno iznenadila i premasila ocekivanja.Mislim da ce i ova da iznenadi.
 
Interesuje me kakva je situacija sa fabrikom FOB koja je takoreci u centru Novog Beograda. Dali ta fabrika uopste radi i za kada je predvidjeno njeno preseljenje posto ona ocigledno smeta izgradnji Novog Beograda.
 
Trebalo bi odmah poceti rekonstukcija i modernizacija novi beogradski blokova, neki su ocajni, is stare i podsecaju me komunista
 
BLOK br.1

"Регулациони план Блока 1 у Новом Београду између улица Париске комуне, Омладинских бригада, Булевара Авноjа и Народних хероjа обухвата простор од 16,5 хектара.

– Оваj план jе од великог значаjа за Нови Београд jер jе реч о Блоку коjи jе први изграђен у овом делу града.

Суштина jе да се обезбеди необезбеђен простор између зграда. Планом jе предвиђена и jасно дефинисана заштита зелених површина али jе намера и да се дође до више паркинг простора коjи недостаjе.

Прво jе био план да се изгради и jедна надземна гаража, али су грађани били против тога па jе уважена њихова оправдана сугестиjа и одлучено да се гради подземна гаража, рекао jе Ђорђе Бобић.

Планира се и реконструкциjа тржног центра „Фонтана”, а на углу улице Омладинских бригада и Булевара Авноjа градиће се стамбено-пословни обjекат."
Беоинфо http://www.novibeograd.org.yu/

bl1aak0.jpg


bl11azh6.jpg


Rekonstrukcija TC "Fontana" predviđena je regulacionim planom Bloka 1, a na uglu Omladinskih brigada i Bulevara AVNOJ
gradiće se stambeno poslovni objekat za koji će biti raspisan javni konkurs.
http://www.ekapija.com/website/sr/page.php?doc=92416
........................................................................

Stanovi proterali roštilj
22. februar 2007

PRIVREMENI objekti na uglu Ulica Omladinskih brigada i Bulevara Avnoja, među kojima je restoran "Perper", kafići "Tref" i "Ataše", videoteka "Žabac", biće srušeni.
To je predviđeno novim regulacionim planom za Blok 1, koji su, uz još pet, usvojili odbornici Skupštine grada.
Na ovoj lokaciji, odlučeno je, gradiće se atraktivna stambeno-poslovna zgrada od šest do 12 spratova.

- Kakav će biti projekat biće odlučeno na konkursu - kaže gradski arhitekta Đorđe Bobić. - Unutar Bloka zelene površine zakrčene su automobilima, pa će se na zahtev građana graditi podzemna garaža, ukupne površine 3.500 kvadrata.
Tako ćemo očuvati zelenilo i sportsko igralište, a tržni centar "Fontana", delo arhitekte Uroša Martinovića, biće zaštićeno i rekonstruisano.
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=100214&datum=2007-02-23
...................................................................

Da vidimo kakvu će rekonstrukciju uraditi na Fontani

37564933rfontanaat5.jpg
 
Ja inace zivim u tom bloku. Znam da se pre nekih pola godine spekulisalo o tome da je Cepter kupio Fontanu i plac preko puta nje i da hoce da gradi neki moderni trzni centar na njenom mestu. Takodje je bilo receno da zgrada Opstine koja se nalazi preko puta Bloka 1 treba da se rusi i gradi nova u obliku neke "skoljke" ili tako necega. Tako nesto je pisalo u "Novostima" pre nekih kazem pola godine. Sto se tice garaze, potuno je suludo da su odlucili da prave nadzemnu garazu jer bi ona tacno bila pored moje zgrade i samo zamislite tu kolicinu izduvnih gasova koji bi ulazili u stanove :(
 
Zgrada Opstine se nece rusiti to mozes da budes siguran jer je zgrada zasticena, ali da joj treba jedno malo sredjivanje to jeste istina.Vec je pocela ozbiljno da odudara od svog okruzenja.
 
Prenosim ovu diskusiju sa Foruma N.Bgd.
http://forum.novibeograd.org.yu/viewtopic.php?t=926

Savsi blokovi

"Nakamura"":2fuiagud je napisao(la):
Nisam arhitekta, ali me bas zanima sta vi posetioci ovog foruma mislite o urbanizmu Novog Beograda.
U poslednje vreme sve je manje parking prostora i zelenih povrsina - na kojima se grade poslovni i stambeni objekti.
Da li mi gradjani treba uvek prvo da biramo vlast, a zatim da idemo tamo gde su ustoliceni i da protestvujemo.? Ako ih mi vec biramo, valjda bi trebalo i nesto da ucine za nas.

Meni sav ovaj "urbanizam" na nasoj opstini lici na jedan javasluk i imam utisak da i ja mogu da tamo nekog potplatim u opstini i na javnom parkingu ili travnjaku sagradim poslovni prostor.
Da ne navodim sve redom, ali zbog nedostatka parkinga mnoge ulice na N.Beogradu koje imaju po 3 saobracajne trake u jednom smeru - imaju samo jednu traku slobodnu za saobracaj, a dve su zakrcene parkiranim vozilima. Tzv Blokove ne vredi ni opisivati, ali se ni oni mnogo ne razlikuju od ostalih.

Da li se to namerno radi i zbog cega? I da li po parkinzima treba da se sadi drvece, a po travnjacima da se zidaju objekti? Da li vi smatrate da neki ljudi iz opstine uzimaju mito za takav urbanizam? :evil:
"ATG"":2fuiagud je napisao(la):
Evo slike Blokova.... Koliko god nekome ruzni, ipak se vidi da je ovde 70-80 godina bilo plana, i bilo je neke ideje. Iz iskustva znam da svako ko je od stranaca sletao u Beograd da je bio pozitivnjo odusevljen ovim pogledom.



Medjutim ono sto se dogadja u juznom delu Blokova 64 i 63 je skandalozno. Bez ikakvog plana nicu neke zgrade koje totalno razbijaju ovaj sklad. Tamo je bilo mesta za neke komercijalne, rekreativne zone koje ne bi narusile taj sklad, medjutim od toga nema vajde jer je to cist trosak, pa su sklepane neke zgradice od kojih svaka ima svoju pricu, i uopste se ne uklapa.

Slicno je i sa potezom u severnom delu blokova (kuda ide 95 ka MZ Kozari). Na svakom sklonistu i okolini gde je bilo nekog zelenila dignuti su neki komercijalni sadrzaji.
Mislim da ce uskoro samo iz ove perspektive moci da se vidi prvobitna ideja.

A u celoj toj prici, nigde nema novih parkova, novih parkinga, novih rekreativnih zona, osim famoznog Aqua parka koji je doduse privatna investicija. Debelo ce se tamo placati da se odmorite. Najtragicnije je u bloku 64, gde ljudi vec duze vreme moraju da parkiraju auto u susednom bloku.

U bloku 45, ja sam vec par puta slao neke predloge da urede i to malo parkinga sto imaju, medjutim nikad nisam dobio odgovor:
"Info"":2fuiagud je napisao(la):
Poštovani,

Opština Novi Beograd nadležna je samo za objekte do 800 metara kvadratnih. Svi objekti veći od 800 metara kvadratnih su u nadležnosti Grada Beograda. Građevinsko zemljište izdaje u zakup Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda. Dozvole za gradnju izdaje Gradski sekretarijat za urbanizam.

Što se tiče FOB-a, o tome smo već pisali na Forumu. Po Generalnom urbanističkom planu to je industrijska zona sa mogućnošću prelaska na komercijalnu. Opština Novi Beograd je uputila inicijativu za izmenu plana, odnosno da to ne bude samo mogućnost nego da ta zona pređe u komercijalni centar, koji bi pratio potrebe obližnjih blokova.
Informativna služba Gradske opštine Novi Beograd
tel: 3106-785, faks: 311-58-72
email: infonbgd@novibeograd.org.yu
 
Tuzno je da ce "fontana" da se rusi, moj deda Milorad Jovanovic (moze te da ga se setite posto je otvorio prvi Centroprom, i prvi supermarket u Srbiji) je otvorio restoran tu, davno.
 
petar":3472ycdw je napisao(la):
Tuzno je da ce "fontana" da se rusi ??!.
Kakvo rušenje Fontane, bre.!!........Odma idi na prvu stranu i' lepo' pročitaj šta tamo piše-ima i engleski.:)
 
Moram da istaknim ovu informaciju, jer ako se FOB izmesti dobiće se odlična, velika lokacija za dalje investiranje i izgradnju N.Bgd.

Izmeštanje FOB-a
Što se tiče FOB-a, o tome smo već pisali . Po Generalnom urbanističkom planu to je industrijska zona sa mogućnošću prelaska na komercijalnu.

Opština Novi Beograd je uputila inicijativu za izmenu plana, odnosno da to ne bude samo mogućnost nego da ta zona pređe u komercijalni centar, koji bi pratio potrebe obližnjih blokova.
Informativna služba Gradske opštine Novi Beograd .
fob1dp2.jpg
 
e pa to je lepa vest. od kada sam video gen. urb. plan bio sam ubedjen da ce vrlo brzo preci u komercijalnu namenu. a posto zivim u tom bloku ta vest me cini jos srecnijim
 
Lično bih voleo da se bezimena ulica koja prolazi kroz Blokove 61, 62, 63 i 64 (po kojoj voze 89 i 95) produži kroz tu industrijsku zonu i da se spoji sa bivšom ulicom Milutina Milankovića, sada Đorđa Stanojevića.
 
^^Još bolje. Razmišljao sam čak da bi tu ulicu trebalo spojiti s ulicom Narodnih heroja, ali je najveća prepreka železnički nasip.
 
'Izmenom i dopunom GUP-a' određene su i površine za komercijalnu namenu i između solitera u blokovima 61,62,63 i 64 ( crveno ).

Ostao je FOB okružen ovakvim namenama , gde mu nije mesto.( ljubičacto ).
Može da se izmesti 2km. dalje u Privrednu zonu pored autoputa, što je takođe dobra lokacija za tu delatnost.
Tako bi se dobile odlične parcele u bloku 64 za stam.-posl. nemenu.

fobgup1zf2.jpg
 
Danas sam dobio odgovor od Info.službe N.Bgd. :

Poštovani,

Iz Sekretarijata za urbanizam smo dobili informaciju da će inicijativa koja je upućena JUP “Urbanistički zavod Beograda” biti razmatrana prilikom izrade Izmena i dopuna Generalnog plana Beograda 2021, koja je u toku, na osnovu Odluke koju je Skupština grada donela 29. 11 2006. godine.

Nakon izrade Nacrta izmena i dopuna GP Beograda 2021(Izmene GP 2/2006) biće obavljena procedura javnog uvida u toku koje ćete moći da se informišete o tome da li je predmetna inicijativa prihvaćena.

Podaci o mestu, vremenu i trajanju javnog uvida biće oglašeni u dnevnim sredstvima informisanja “Glas javnosti”, “Večernje novosti” i “Danas”. Nacrt plana koji će biti izložen na javni uvid će biti dostavljen Gradskoj opštini Novi Beograd na mišljenje.
_________________
Informativna služba Gradske opštine Novi Beograd
 
Sreda, 25. jul 2007.
Povećanje broja parking mesta u blokovima 61, 62, 63 i 64

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju grada Beograda je u 2007. godini, tj. do kraja građevinske sezone predvidela izgradnju parkinga, saobraćajnica i uređivanje zelenih površina u blokovima 61–64. Projekat uređenja slobodnih površina Direkcija će finansirati sa 145 miliona dinara.

Direkcija će urediti javne površine i izgraditi 640 novih parking mesta, koja će se prostirati celom dužinom oko postojeće kružne saobraćajnice. Biće izgrađene i nove poprečne saobraćajnice, koje će obezbediti dodatnu vezu između severnih i južnih delova blokova 61–64. Zbog budućih planiranih sadržaja i novih objekata na slobodnim površinama biće izgrađena nova vodovodna i kanalizaciona mreža i postavljena nova javna rasveta. S obzirom na to da je postojeća vegetacija nastala spontano, građevinskim projektom sačuvana su sva vredna stabla i to na način koji obezbeđuje dobro i dugotrajno rešenje.

Početak uređivanja niza slobodnih površina, koje se pružaju sredinom ovih blokova, Direkcija je započela prethodnih godina. U skladu sa planskim dokumentom, deo zemljište dodeljen je investitorima. Oni su prilikom realizacije svojih projekata u obavezi da se pridržavaju propisanih urbanističkih standarda i da ne narušavaju životnu sredinu. Na dodeljenim parcelama biće izgrađeni trgovinski i uslužni objekti.

Istovremeno, Direkcija finansira izradu urbanističkih projekata za dve javne površina na kojima je predviđena izgradnja parkova, a još dve parcele ostaće slobodne za neke od objekata javne namene, kao što su predškolska ustanova, objekat kulture ili obrazovanja. Tako će se na ovom prostoru zaokružiti celina koja će pružiti upravo ono što nedostaje sugrađanima koji žive u ovim blokovima, saopštavaju iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju grada Beograda.
izvor Beoinfo
link http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1284152
 
Vrh