Šta je novo?

Savski blokovi - četvorospratnice

Pozdrav svima,

Hteo bih da dam viđenje stanova i života u četvorospratnicama u Bloku 70 iz ugla novog stanara i mogućnosti renoviranja stana.
Kad smo kupovali stan nismo morali da pravimo velike kompromise, tako da je biranja i analiza nekoliko potenecijalnih lokacija i starogradnji kao i novogradnji bila detaljna.

Za neki naš način života, mikrolokacija četvorosptanica u bloku 70 je savršena. To je praktično stanovanje u parku, sa gomilom zelenila i apsolutnim mirom.
Mogućnosti za šetnju, vožnju bicikla, boravak napolju su neograničene. Ovo pogotovo važi za decu. Da ne govorim da u bloku nema saobraćaja, tako da klinci imaju ogroman prostor za igranje. (1km x 1km bez ulice)
A pri tom, 400 metara dalje se nalazi sve sto je nepohodno za potrošački deo života. Pijaca, veliki supermarketi, Piramida, dom zdravlja, Delta City, pa i kinezi.

Same zgrade su stare 40 godina. Potpuno napravljene od betona. To je prednost jer su praktično neuniništive, a sa druge strane to ima i mane, otom posle.
Samog sleganja npr. nema uopšte. Ono što je problem, je nedostatak zvučne i spoljne izolacije. Kao i samo prepravka stanova je komplikovana zbog nosećih zidova koji su većina u tim stanovima.

Sa spoljnom izolacijom mi nemamo problem, jer je stan u sredini i posle renoviranja imamo novu stolariju. Zimi u stanu temperatura varira od 24 do 26 stepeni.
Komšije koji imaju spoljne zidove i staru stolariju, se nažalost žale da je dosta hladno kod njih.
Tako da je preoporuka kod kupovine stana, da se obrati pažnja na spoljne zidove i položaj stana. Od velikih u sredini su trosobni od 92 kvm.

Pri renoviranju na zidovima koji se graniče sa komšijinim kupatilom smo stavili zvučnu izolaciju, tako da se više ništa ne čuje. Takođe pri renoviranju je preporuka spustiti malo plafone, jer tako dobijamo mogućnost kasnije promene rasporeda svetiljki, ako se tako nešto ne napravi štemovanje betona može da bude problem. Ovo spuštanje je i odlična zvučna izolacija.

Originalno kupatilo i kuhinja su mali, međutim iako su betonski zidovi stan može da se preuredi na nekoliko načina (mislim na trosobne i četvorosobne stanove) tako da se ovaj problem reši.

Novi stanari koji renoviraju stan, najčešće skidaju betonske žardinjere i stavljaju ogroman klizni prozor na ceo zid umesto starih prozora i vrata za terasu. Ovo zahteva pomeranja radijatora i solidnu investiicju, ali se dobija neverovatna stvar, cela dnevna soba dobija aposultni pogled na park. Jedan zid je od stakla, praktično.

Uglavnom, ovaj kraj je možda jedan od najboljih krajeva za život u gradu, zgrade imaju probleme ali se pri renoviranju gomila stvari može ispraviti. Cene su nešto skuplje od ostatka blokova, za ove idelano pozicionirane velike stanove cene idu u nebo. Međutim cena kvadrata plus potpuna rekonstrukcija (znači sve od nule) i dalje košta manje od novogradnje.
U poslednje vreme sve češće dolaze porodice sa decom, koji žele ovalav način zivota. Tako da se demografija rapidno menja.
 
Po meni su četvorospratnice idealan vid zgrade. Malo stanara => lakši dogovor oko održavanja, dovoljno parking mesta, manja mogućnost da postoji neki kr**** u zgradi...

Jedina mana je što nema lifta, pa nije baš zgodno za starije ljude i ljude sa baš malom decom.
 
Što se tiče parkinga, trenutno ga ima sasvim dovoljno. Male zgrade a više parkinga nego recimo soliteri. Kad je lepo vreme i vikendom bude gužve jer ljudi dolaze na reku. Ovo je više problem u delu kod Omladinskih brigada, a manje u Gandijevoj.

Ali relano, mesta za parking su svakako velika prednost ove mikrolokacije, jer ih ima na pretek.
 
Koliko se sad kreće cena komplet renoviranja po m2 za neku srednju klasu materijala?
 
Previše uopšteno pitanje za precizniji odgovor.

Mene je izašlo oko 200e po kvadratu (menjali smo sve što se moglo promeniti). Ja sad ne znam šta je srednja klasa materijala jer npr, cena parketa zavisi i od dimenzija, a nije tolika razlika da bi imalo smisla štedeti za nešto gde planiraš da provedeš veći deo života.

Takođe, zavisi šta sve menjaš, jer u renoviranje može da ide i fasada ili izolacija sa unturašnje strane, mogu i radijatori, pa mogu pločice tamo gde je parket (npr, hodnik...)
 
Kada se radi renoviranje u ovakvim zgradama, obično se radi potpuna rekonstrukcija.
Znači: rušenje, vađenje instalacija, nova struja, nova voda, stolarija (prozori su ovde ogromni)...
Dalje, zavisi da li radiš sam ili firma, da li je uključen arhitekta, statičari...
 
Osim ako ne radis gomilu posla sam, nema trika da sve zamenis i da izadje 200e po m2(stolarija, struja, rasveta, voda, kupatilo, kujna, podovi, zidovi). A kad se renovira stan star 50 godina neces sigurno menjati vecinu a sacuvati recimo sobna vrata ili wc solju ili nesto slicno nego se bukvalno sve menja. 250e je pre neka realnost.
 
Pa ne znam šta da ti kažem, ali mene je toliko izašlo. Nisam sam radio, ali sam sam organizovao majstore (nisam imao preduzimača)

U renoviranje stanja ne računam nameštaj i kuhinjske elemente.
 
U ovim zgradama veće stanove nema trika ispod 200e da uradiš ako sve radiš.
Prvo, ima puno stolarije, tako da to samo vuče cenu. Moraš da uradiš (bar bi trebalo) celu struju i da dovučeš trofaznu iz prizemlja, što je dodatni trošak. Moraš menjaš sve sve u kupatilima. Vrata moraš menjaš unutrašnja, spoljašnja, parkete naravno,itd. Skupi se.
 
Znači oko 1300 kvadrat u tom kraju plus 250-300 ful renoviranje. Onda to nije mnogo jeftinije od novogradnje na NBG koja je do skoro bila ispod 1800 bez PDV.
 
1300? Mislim da je manje, znam za slučaj kolege koji je uzeo dvosoban 2/2 ispod hiljadu, ajde to je eksces, on je čak uzo da plati sve procente umesto prodavca da bi ugrabio, ali mi kaže da je isti takav dva ulaza odatle otišao za 1100 €
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=526950#p526950:3umph4l7 je napisao(la):
cloud041 » Čet Mar 22, 2018 6:00 pm[/url]":3umph4l7]Znači oko 1300 kvadrat u tom kraju plus 250-300 ful renoviranje. Onda to nije mnogo jeftinije od novogradnje na NBG koja je do skoro bila ispod 1800 bez PDV.

Ispravno poređenje bi bilo: novogradnja na lošoj mikrolokacji prema fenomenalna mikrolokacija u stanu renoviranom po svom ukusu u raspad zgradi. Novac je sličan, tj nešto je jeftinija starogradnja i renoviranje ali ne nešto značajno.
 
Ta mikrolokacija je odlična. Nema šanse da će se u budućnosti u gradu graditi takav tip naselja sa niskim zgradama i mnogo zelenih površina.

Ono što mene nervira kod starogradnje u Srbiji je odnos većine stanara prema zgradi. Uopšte nije problem što je ta zgrada stara 50 godina, koliko je problem što ne postoji želja većine da se to renovira i propisno održava.

Slažem se da to košta ali bi se investicija dvostruko vratila kroz rast vrednosti stana.
 
Koliko ono bjese ima stanova po ulazu kupi drustvo cijeli ulaz i renovira
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=526950#p526950:dcg25xlq je napisao(la):
cloud041 » Thu Mar 22, 2018 7:00 pm[/url]":dcg25xlq]Znači oko 1300 kvadrat u tom kraju plus 250-300 ful renoviranje. Onda to nije mnogo jeftinije od novogradnje na NBG koja je do skoro bila ispod 1800 bez PDV.

1800 plus pdv je skoro 2000 po kvadratu, plus garažno mesto koje je 12-15.000... tako da cene ipak nisu približne. A 1300 po m2 se kupuje samo renoviran ili bar delimično renoviran stan, ko traži 1300 za raspad samo ga zaobiđete.

Ima nova zgrada mnogo prednosti, ali nažalost i mana uglavnom zbog lokacija istih. Dodatno uglavnom su vrlo tanke sa prostorom za ormane, pošto se na svim sobama štedi da budu što manje i onda vi uglavite ormar u sobu od 10-12 kvardrata sa krevetom (može uglavnom, ali manji). Ono što valja ode i daleko preko 2000.
 
Namerno sam napisao bez PDV-a jer dobar deo mladih ima pravo na refundaciju istog. Naravno da je računica drugačija za onog ko nema.

Oko ostalih delova se slažem ali kao što rekoh, koliko god dobro sredili stan, sve ostalo što vidite kad izađete iz stana izgleda depresivno.
 
cloud041":cdjuetvz je napisao(la):
Namerno sam napisao bez PDV-a jer dobar deo mladih ima pravo na refundaciju istog. Naravno da je računica drugačija za onog ko nema.

Oko ostalih delova se slažem ali kao što rekoh, koliko god dobro sredili stan, sve ostalo što vidite kad izađete iz stana izgleda depresivno.
Razumem tvoju logiku, taj deo između stana i prostora kad izađeš iz zgrade ume da bude zaista depresivan...
Što je najgore, ne treba mnogo i stvar je mnogo više volje nego finansija. Mada ne sporim i da ima i do para.
Ušao sam u jednu zgradu gde su stanari samo okrečili , prefarbali, promenili plafonjere i dobije se potpuno drugi utisak...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527040#p527040:2jox17gb je napisao(la):
cloud041 » 22 Mar 2018 11:03 pm[/url]":2jox17gb]Ta mikrolokacija je odlična. Nema šanse da će se u budućnosti u gradu graditi takav tip naselja sa niskim zgradama i mnogo zelenih površina.
...

Da neko napravi nesto slicno na mestu nesudjenog akva parka, samo sa lifrovima, pare bi namlatio.
 
Možemo da poredimo "Sun city" i četvorospratnice. Lokacija je slična. Ovo prvo jako lepo izgleda, čini se da je kvalitetna gradnja, cena je oko 1800.
Četvorospratnice su samo par stotina metara dalje, ali je mikrolokacija kao dva sveta. Suncity je na uglu dve velike ulice, užasna buka, tramvaji i zagađenje.

Čak i da je ista cena, moje mišljenje je da su četvorospratnice mnogo bolje za život kao i izbor u koupovini. U ostalom za razliku u ceni, ceo ulaz može da se sredi. Jedino eto što fali lift....
 
Ovi na akva parku bi vrlo rado napravili stambeni blok, ali im ne dozvoljava namena lokacije. Zato se i upiru godinama da ništa ne rade.

Što se tiče ulaza, stvarno zavisi kako gde i istina da ne mogu stare zgrade da se takmiče sa novima, jednostavno je tako. Iako to zaista i nije toliki trošak da se sredi, teško je kada ljudi neće da odvoje ni 1000 din da nešto odrade, a žalostno je što neki zaista ne mogu ni toliko.
U novogradnji generalno svi koji kupe stan su situirani ili ljudi sa većim prihodima, tako da im je manji udarac na džep da ovo pokriju (mada sam siguran da bi neki radije da ne plaćaju, ali ne mogu da izbegnu).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527050#p527050:18bk8f61 je napisao(la):
direktor » Yesterday, 23:16[/url]":18bk8f61]Koliko ono bjese ima stanova po ulazu kupi drustvo cijeli ulaz i renovira

3 stana po spratu (i prizemlju)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527169#p527169:13oozi6d je napisao(la):
astrodule » Pet Mar 23, 2018 12:02 pm[/url]":13oozi6d]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527050#p527050:13oozi6d je napisao(la):
direktor » Yesterday, 23:16[/url]":13oozi6d]Koliko ono bjese ima stanova po ulazu kupi drustvo cijeli ulaz i renovira

3 stana po spratu (i prizemlju)

2 na prizemlju, negde postoji i treći napravljen od zajedničke prostorije
1 sprat: dvosoban (1 terasa dvostran), jednosban (2 terase, jednostran), trosoban (2 terase, dvostran)
2 sprat: dvosoban (1 terasa dvostran), jednosban (2 terase, jednostran), trosoban (2 terase, dvostran)
3 sprat: četvrosoban (3 terase, dvostran), trosoban (2 terase, dvostran)
4. 2 dvosobna (1 terasa dvostran), dvosoban (3 terase, 2 su originalno zazidane, jednostran)
 
Vrh