Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

Homer Jay

Expert
Učlanjen(a)
03.01.2007.
Poruke
8.194
Pohvaljen
9.335
Lokacija
Boleč
Neka me neko ispravi ako grešim, ali zar nismo na forumu imali temu Megamarketi gde smo i ostavljali ovakve vesti? Kada ukucam "Ikea" u pretragu foruma, izađe mi samo tema o Robnim kućama "Beograd" gde smo se nedavno doatakli Šveđana. To je prosto nemoguće jer se o "Ikei" ovde piše od nastanka Beobuilda.

Elem, rešio sam da otvorim novu temu kako ne bih na silu vesti o "Ikei" trpao po drugim diskusijama. Ovako će uostalom informacije o dolasku ove robne kuće biti preglednije, a i ako stvarno budu gradili dva objekta u Beogradu - eto nama mesta gde ćemo da kačimo fotke :)

IKEA: Na jesen počinjemo gradnju robne kuće u Beogradu

U „Ikei“ očekuju da sve administrativne procedure i potrebne dozvole budu gotove tokom proleća, najkasnije leta, kako bi na jesen počela izgradnja prve robne kuće u Beogradu, kaže u intervjuu za najnoviji broj NIN-a Mikael Olson, prvi čovek kompanije „Ikea“.

225368_direktor-ikee-mikael-ohlson-beta_f.jpg


Olson kaže da će ova kompanija investirati oko 250 miliona evra u pet robnih kuća koje će se graditi u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i centralnoj Srbiji i da će u svakoj od njih biti zaposleno oko 400 radnika.

Odgovarajući na pitanje da li se oseća zloupotrebljenim od vlasti u Srbiji pošto je njegova prošlonedeljna poseta Beogradu i razgovor sa predsednikom Borisom Tadićem dogovorena usred izborne kampanje, prvi čovek „Ikee“ kaže:

„Moja poseta Srbiji je inicirana još u junu 2011. i deo je posete celom regionu jugoistočne Evrope. Sastanci sa vlastima u sve četiri zemlje imali su isključivo poslovni karakter sa ciljem da investicije ‘Ikee’ u tim zemljama pomere napred. Stoga, ne vidim nikakvu vezu sa politikom, niti razloge da se ova poseta okarakteriše kao podrška bilo kojoj političkoj kampanji.“

Olson kaže da ne strahuje od eventualne promene vlasti u Srbiji i da će nastaviti dijalog sa svim zvaničnicima koji utiču na odluke važne za dalji razvoj investicija „Ikee“ u Srbiji.

„Naravno da novi izbori u Srbiji neće promeniti naše investicione planove.“

Izvor: Blic

Znam da su ljudi i dalje skeptični u vezi sa ovom investicijom jer se dolazak "Ikee" najavljuje godinama, a i nekako je ova vest došla kao naručena uoči izbora. Međutim, ima tu nekih bitnih detalja - po prvi put najave dolaze iz same "Ikee", a ne iz usta naših političara i dobro obaveštenih izvora. Drugo što je važno jeste što se Šveđanin u ovom intervjuu jasno ogradio od predizborne kampanje i budućnost investicije ne vezuje za rezultat izbora u Srbiji :)
 
Ovo je već realno i očekivano. Pitanje je čak da li će i robna kuća u Beogradu biti izgrađena do kraja 2013. ili malo kasnije:

Ipak samo jedna Ikea u Srbiji?

29. mart 2012. 10:55 > 11:02

Najavljeno ulaganje švedske "Ikee" u gradnju pet robnih kuća u Srbiji svešće se do 2015. godine na samo jedan objekat u Beogradu, piše "Blic".

v239038p0.jpg


Predstavnici "Ikee" poslali su pismo svim poslovnim partnerima 19. marta, samo nekoliko dana pošto ih je primio predsednik Srbije Boris Tadić, u kome se navodi da će po novom planu "Ikea" do kraja sledeće godine izgraditi po jednu robnu kuću u Beogradu i Zagrebu, a ostale planove u regionu zamrzava do daljeg.

U pismu, u koje je "Blic" imao uvid, navodi se da su planovi modifikovani zbog uslova na tržištu u Srbiji i Hrvatskoj, koji su i dalje neizvesni.

Izvor lista navodi da će za sada biti građena robna kuća kod kvantaške pijace na Novom Beogradu, dok će ostali objekti morati da sačekaju 2015. godinu, jer švedska kompanija nije zadovoljna uslovima na tržištu u Hrvatskoj i Srbiji.

Objekat kod Kvantaša će početi da se gradi na jesen, kada bi trebalo da budu gotovi svi papiri, a svečano otvaranje planirano je za kraj 2013. godine, kada bi trebalo da proradi i onaj u Zagrebu.

"Ikea" će, navodi izvor lista, ponovo raditi procene tržišta za 2015. godinu, pre nego što definitivno odluči da li će da realizuje izgradnju i ostalih objekata.

Portparol "Ikee" Milena Vujačić kaže za "Blic" da su ivesticije samo odložene, ali da će "Ikea" izgraditi u Srbiji pet planiranih robnih kuća dve u Beogradu i po jednu u Novom Sadu, Nišu i centralnoj Srbiji.

(MONDO)

Izvor: Mondo
 
Наравно. Ја мислим, да они неће градити 5 робних кућа у Србији, ма нема шансе, остаће једна у Београду и то је то. У Словачкој је Икеа још од раних деведесетих и до дан данас на целу земљу припада само један комплекс код братиславског аеродрома (управо сада се ради на проширењу продајних капацитета у оквиру ове робне куће). Њима се не исплати градити више од по једне у ЗГ и БГ, то је моје мишљење.
 
Ма доста нам је продавница и сл "пијавица новца". Ударна вест отварање неке продавнице..врло важно. Лепо јесте, али не и за ударну вест већ месецима. Биће-неће. Само нас замајавају глупим вестима јер знају да немају шта добро да кажу.
Нек странци отварају фабрике, и то гринфилд, а не растурањем постојећих комплекса фабрика, успешних попут Симпа. То им је тешко наравно јер морају да заобиђу политичаре на свим нивоима који траже за свој џеп, директно - ковертом и индиректно - плаћањем огромних дажбина којима плаћају армију беспослених рођака и пријатеља у администрацији, који им дају проценат, наравно.
И наравно не са субвенцијом да купе искључиво кајмак наредних Х-година а ми све плаћамо, а онда наравно могу да оду одавде без икаквих обавеза, ал нема везе избори до тада прошли и Млађа и Тадић се сликали.
 
Ja ne znam otkuda tolika euforija oko dolaska te IKEA-e, kada je opšte poznato da prodaju bofle nameštaj a po enormno visokim cenama...
:notok:
 
Nick Slaughter":153nevpy je napisao(la):
Ja ne znam otkuda tolika euforija oko dolaska te IKEA-e, kada je opšte poznato da prodaju bofle nameštaj a po enormno visokim cenama...
:notok:


Ja ne znam sta je tu enormno skupo, ja sam kupio super stvari za smesne pare.
 
Ja vec nekoliko godina porucujem iz ikea-e, ali ne namestaj, i mislim da namestaj nece biti toliko primarna stvar za prodaju, pre svega sto ikea vec dugo saradjuje sa Simpom, a Simpo ima vrlo kvalitetan namestaj i u poslednje vreme izrazito dobrog dizajna.
Ima dosta stvari koje se mogu poruciti za poprilicno nize cene a veceg kvaliteta i lepseg dizajna nego ovde. Npr. lampe, koje mogu trajati dosta vremena , escajg, stvari za kuhinju , itd. Za fotelje kauce itd ja cu se i dalje opredeljivati za simpo mada mi u skorije vreme nece trebati.
Uostalom, povecava se konkurencija i dobro je sto ce svako moci da bira sta zeli. To je za Srbiju koja je jos uvek monopolisticka zemlja dobar pomak.
 
Na infostudu već traže šljakere:

http://poslovi.infostud.com/posao/2012/03/ikea.pdf

Nije to do euforije, imati "Ikeu" u gradu ne može da škodi - niko nas neće puškom terati da kupujemo tamo. Uostalom, Šveđani će nam obezbediti fin i moderan dizajn, pristupačan našem standardu (slična priča kao i sa H&M-om).

A i konkurencija je uvek blagotvorna.
 
Upravo sad gledam ponudu bugarske ikee i u poredjenju sa formom ideale skuplji su za nekih 20%, naravno, mogu samo da zamislim koliko ce Ikea naduvati cene kad dodje u Srbiju jer racuna na snobovski efekat njihovog namestaja - upravo zato sto vecina naseg polupismenog naroda misli da je Ikea vrhunski brend.
 
Некада (још деведесетих) је била Икеа конза, тада сам купио може се рећи доста ствари у стан које трају до дан данас, али сада идем у њу највише један, два пута у годину дана, да погледам. Пре неких 15так година су и јефтине ствари тамо биле квалитетне, сада важи обратно правило, само скупљи намештај има чврстину, лепу обраду. Јефтинији уопште. Најбоље се то примети на столицама, столовима и тд.
 
tragac":2lm9xq0q je napisao(la):
Upravo sad gledam ponudu bugarske ikee i u poredjenju sa formom ideale skuplji su za nekih 20%, naravno, mogu samo da zamislim koliko ce Ikea naduvati cene kad dodje u Srbiju jer racuna na snobovski efekat njihovog namestaja - upravo zato sto vecina naseg polupismenog naroda misli da je Ikea vrhunski brend.
Исти ефекат који има и Мекдоналдс.
 
bas tako efekat isti kao mekdonalds...ali bar je dizajn simpatican za male pare...

a poredjenje forme idale sa ikeom, nidje veze...bar stanovi vise nece imati onaj glomazni namestaj sa onim odvratnim bez bojama, zeleno narandzasto...
 
Bas u tome je stvar, Ikea na pocetku nasem trzistu nece ponuditi ni tecinu asortimana koji se inace nudi na Zapadu. Ok, Ikeu nije umesno porediti sa Formom, koliko je umesno porediti je sa Kikom koja je jos skuplja, ali se forma kod nas mnogo bolje prodaje, a i prodavace se opet kad narod recimo vidi da najjeftinija trpezarijska stolica staje 6500 din a najjednostavniji dvokrilni garderober bez pregrada 25 000...
 
tragac":d77rro8j je napisao(la):
Upravo sad gledam ponudu bugarske ikee i u poredjenju sa formom ideale skuplji su za nekih 20%, naravno, mogu samo da zamislim koliko ce Ikea naduvati cene kad dodje u Srbiju jer racuna na snobovski efekat njihovog namestaja - upravo zato sto vecina naseg polupismenog naroda misli da je Ikea vrhunski brend.

Bugarska IKEA je franšizna. Pripada nekoj grčkoj firmi. To nije bila direktna investicija. Bugari su ogorčeni pošto ta njihova IKEA ima duplo veće cene nego "prava" IKEA. O ovome su nedavno pisale i naše novine i davali su poređenje cena za iste artikle u Sofiji i u Pragu i negde u Nemačkoj valjda. Stvarno su bile duplo jače cene.

Naša i hrvatska IKEA će biti direktna investicija švedske firme. Pripremu i otvaranja vodi njihova regionalna kancelarija iz Bukurešta. U Beogradu su već nekoliko godina i rade punom parom.
 
belgrey":1q5whicq je napisao(la):
Pripremu i otvaranja vodi njihova regionalna kancelarija iz Bukurešta. U Beogradu su već nekoliko godina i rade punom parom.

Pripremu ne vodi kancelarija iz Bukuresta vec iz Beograda. Beograd je centar upravljanja upravo trzistima i objektima u Bukurestu, Beogradu, Zagrebu ;)

Za mene inace i forumase koje od ranije prate Beobuild jeste cinjenica da IKEA ne pravi 5 objekata u srbiji vec jedan potrosacki blue box plus jos jedan soping centar u sklopu objedinjenog zemljista sto su novinari tek pre nedelju dana otkrili
 
Igor":23nq1fbc je napisao(la):
Pripremu ne vodi kancelarija iz Bukuresta vec iz Beograda. Beograd je centar upravljanja upravo trzistima i objektima u Bukurestu, Beogradu, Zagrebu

Link, or did not happen :)
 
Mozda jedino ako je doslo do prebacivanja jedinice koja rukovodi projektima razvoja novih objekata Ikee u medjuvremenu, jer je u Rumuniji prva otvorena 2007. a u Zagrebu se uveliko radi.
 
Igor":33wahtbv je napisao(la):
belgrey":33wahtbv je napisao(la):
Pripremu i otvaranja vodi njihova regionalna kancelarija iz Bukurešta. U Beogradu su već nekoliko godina i rade punom parom.

Pripremu ne vodi kancelarija iz Bukuresta vec iz Beograda. Beograd je centar upravljanja upravo trzistima i objektima u Bukurestu, Beogradu, Zagrebu ;)

Igore, poznajem ljude koji rade u beogradskoj kancelariji. U pitanju su Rumuni, koji su pre godinu dana došli ovde iz kancelarije u Bukureštu. Upravo ova kancelarija je dobila zadatak da proširi mrežu na region Rumunije, Srbije i Hrvatske. Veruj mi, proverena informacija.
 
Rumuni su ovde od skoro dok je nasa kancelarija ovde vec vise od 5 godina. Beograd je regionalni administrativni centar u svetu IKEA-e
 
tragac":2kh5gxum je napisao(la):
Bas u tome je stvar, Ikea na pocetku nasem trzistu nece ponuditi ni tecinu asortimana koji se inace nudi na Zapadu. Ok, Ikeu nije umesno porediti sa Formom, koliko je umesno porediti je sa Kikom koja je jos skuplja, ali se forma kod nas mnogo bolje prodaje, a i prodavace se opet kad narod recimo vidi da najjeftinija trpezarijska stolica staje 6500 din a najjednostavniji dvokrilni garderober bez pregrada 25 000...

Brkaš babe i žabe.

Forma Ideale sklapa nameštaj od iverice, a Ikea nudi za male pare lepo dizajniranu opremu za stan koje na žalost u Srbiji uopšte nema. Iverica im je stoti deo ponude. Neka je kvalitetnija, neka je manje kvalitetna ali ovakva vrsta prodavnice je preko potrebna jer nam je izbor katastrofalno loš.

Bilo bi sjajno da se pored Ikee recimo pojavi i Habitat koji isto nudi dizajniranu opremu za stanovanje po pristupačnim cenama. Ali na to ćemo verovatno još dugo čekati..

Inače, koliko čujem, lokacija "blue boxa" će biti kod kvantaša.
 
Vrh