Šta je novo?

Savski blokovi - četvorospratnice

grk_passava

Novice
Učlanjen(a)
27.06.2014.
Poruke
4
Pohvaljen
0
Pozdrav,

Planiram da se preselim u blokove pa pokušavam da saznam više o ovim zgradama, a nisam u speo da nađem ništa na forumu.

Kraj mi deluje dosta miran, ali imam mnogo dilema što se tiče samih zgrada. Npr, koliko je kvalitetna, da li je montažna (i šta bi to značilo za kvalitet života), kakve su instalacije, da li su stanari do sada imali problema i kakvih. Znam da zgrade nemaju lift, i da je to minus, ali mene zanimaju više ove manje očigledne stvari. Na primer, na drugom forumu je neko napisao da te zgrade naležu i da zidovi pucaju.
Takođe, da li neko zna koje su strukture stanova tamo na raspolaganju i kojim su redosledom građene (ako se ne varam, građene su sredinom sedamdesetih)?
Zanimljivo je i da ni na jednoj do sada nisu nadograđivani spratovi, što sa jedne strane deluje privlačno, ali sa druge strane izaziva sumnju u kvalitet gradnje...
 
Super kraj, mada su zgrade dosta stare. Ja sam kao klinac bio od drugara po stanovima u ovim zgradama, ali to i nije neka osnova. Ono sto sam zapamtio je da mi je njih par reklo da je zvucna izolacija super, znaci trebalo bi da su debeli zidovi.

Uglavnom, koliko ja znam, stanovi su po strukturi takvi da imaju vece sobe tako rasporedjene da je pregradjivanje tesko, sto je mozda i plus. Svi stanovi imaju bar jednu terasu, dosta njih i vise, dakle ne bi trebalo da ima stanova koji su okrenuti na stranu samo sa prozorima.

Nema podruma, cuo neke price da je bilo problema sa kanalizacijom u prizemlju, sto bi i bilo posledice toga da je prizemlje na ploci.

Posto su stare zgrade, gde krov nije radjen u poslednjih 10 godina, sigurno prokisnjava, ovo ti je isto u svim blokovima. Verovatno je bilo problema i sa prokisanjvanjem i sa bocnih fasada posto vidim da je dosta zgrada ili radilo delimicno fasadu ili popunjavalo rupe medju plocicama. Opet nesto sto je ocekivano za ovako stare zgrade. Fakat je da ce morati u nekom momentu da se rade nove fasade kad tad.

Nadzidjivanja nema verovatno iz razloga sto prakticno nijedan stan ne izlazi na krov, pa se ljudi nisu osetili dovoljjno slobodnim da prisvoje prostor :)

Ne vidim gde dalje imaju da nelezu 40 godina posle gradnje, tako da u to sumnjam, narocito obzirom da su se gradile za "vise" staleze
 
Novi kupci ovih stanova obično ulažu u stolariju (terase, prozori), wc, kupatilo, kuhinju (originalne pločoce, pa sve ostalo).
Što se tiče prokišnjavanja, to je već slučaj od zgrade do zgrade, pa se treba raspitati o konkretnoj zgradi.
 
Nadzidjivanja nema zato sto je nemoguce dobiti dozvolu. Problem je i postaviti laki montazni krov da bi se resio problem sa prokisnjavanjem. Prokisnjavanje je najveci i neresiv problem, jos uvek nema te tehnologije koja je uspela da sanira krov i da traje duze od 5-6 godina u nasem podeneblju. Tako da pri kupovini stanova na zadnjem spratu to treba ukalkulisati u cenu. Vrlo je retko da se ceo ulaz/zgrada slozi da ucestvuju u sanaciji, negde je nemoguce da se dogovore i stanari na zadnjem spratu.

U prizemlju, problem mogu biti kanalizacija , pa cak i instalacije ispod zgrade. Ukoliko dodje do curenja (vodovod/kanalizacija/grejanje), ispod zgrade se napravi mala akumulacija koja se tesko moze uociti dok problemi ne budu vidljivi (miris/vlaga/kondezacija zimi). Tada je vec pitanje kolika je steta nacinjena i da li to vuce dalje sleganje zgrade.

Konstrukcijski zgrade su OK, stara gradnja, "ljut beton" koji je u prefabrikovanim plocama slagan. Pri renoviranju sam video da se ploce mase i po 5-10 cm u visinu, i zato imaju debelu ravnajucu podlogu/kosuljicu ili kako se vec zove. Tako da je vertikalna zvucna izolacija iznad danasnjih standarda. Horizontalna zvucna izolacija je goli beton, bez nekih sendvica ili bilo kakvog izolacionog materijala.

Instalacije su praistorijske. U izvornom stanju dobicete terrazzo stepenista i pod terase, porcelanske plocice, kablove sa tekstilnom izolacijom, drvenu stolariju sa duplim prozorima, olovne cevi, tucane cevi kanalizacije. Svi stanovi su monofazni.

Grejanje zavisi od lamele do lamele od ocajnog do osrednje dobrog, i to ne zavisi od stolarije i izolacije zgrade (izgovor toplana). Veliki problem je spoljasnja izolacija stanova, posto zgrada nema toplotnu izolaciju, niti bilo sta osim mozaik fasade. Mnoge zgrade su se organizovale i uradile dodatnu spoljnu izolaciju sa strane zgrada. Isto tako je problem sto u ulazima, hodnicima i zajednickim prostorijama nema grejanja, tako da stanovi koji se vecom povrsinom oslanjaju na iste imaju malo problema.

Legalne adaptacije su skoro nemoguce posto su svi zidovi noseci, osim pregradnih gde su mokri cvorovi. Nazalost to ne sprecava sulude varijante da se i noseci zidovi "otvaraju", podupiru celicnim sinama i slicno. Isto tako krajnji stanovi na obodu zgrade su poceli da dobijaju prozore u sred noseceg zida. Takve egzibicije narusavaju statiku, i znam da dolazi do pukotina.

Zastakljivanje terasa je nemoguce zaobici kod najmanjih jednosobnih stanova (imaju dve terase). I uvek zastakljena terasa postane izmestena kuhinja. Komsije mogu samo da se nadaju da nece biti teskih zaprski i ozbiljnog kuvanja. Posto su zgrade poredjane u obliku slova C, strujanje vazduha je uvek tako da miomirise raznosi po obodima svih susednih stanova. Generalno ventilacija zna da bude problem i bez adaptacija, zato sto se golubovi gnezde (i upadaju) u otvorima na krovu, tako da se desava da je toliko zapusteno da jedini izlaz za ventilaciju bude sa strane zgrade. U prizemlju, svi su prisvojili bastice i krovnom konstrukcijom se zastitili od pikavaca, a kad je vec tu krov sto da se ne dobije i prostorija vise.

Zgrada koja nema problema, bez ilegalnih adaptacija, gde je sve sanirano nema aspolutno nikakvog sleganja. Pukotine na koje se najcesce misli usled "sleganja" se javljaju u plafonu. Podni/plafonski blokovi od od kojih je slagan pod/plafon su nekih 3.8m sirine i 2 metra duzine (lupio sam). Sirina se lepo uklapa jer su sve prostorije te sirine od zida do zida. Kod duzine je problem, gde se spajaju blokovi kod duzih prostorija. U izvornom obliku na tim spojevima je mali urezani kanal u plafonu, pa negde imaju dve ili tri takve linije u plafonu na sklopovima. Svi koji su pregletovali, bandazirali i prekrecili taj kanal, su pre ili kasnije opet videli "pukotinu" tj liniju od "sleganja zgrade". Spustanjem plafona se resava taj problem, i za 10 godina nisam video bilo kakve promene na spustenom plafonu u zgradi koja je imala grejani bazen ispod :)

Moje neko misljenje je da su zgrade izazovne za adaptacije. Zamena stolarije itekako kosta zbog vecinom dvostrano orijentisanih stanova ciji su spoljni zidovi svuda u prozorima. Opet zbog te cene treba biti obazriv ako je zamenjena stolarija, koliko je kvalitetna zamena. Mnogi su isli na najeftiniju varijantu i vec imaju probleme ali ne i garanciju :(
 
Za izolaciju krova od vode toplote i buke simprolit sistem .
Sto se tice samo vode moze sikini premazi zavrsavaju posao
 
Ja vam mogu reci iz prve ruke o tim zgradama. Zgrade su izgradjene pocetkom 70 tih gorina proslog veka. Samim tim i gradnja je takva. Konkretno te zgrade su od samog betona, betonskih ploca debljine ne vise od 20cm. Mi smo ziveli tamo pa znamo. Zvucna izolacija ne postoji, katastrofalna je.To vam pricamo iz iskustva. I mi smo mislili da su super , ali vise nikad ne bismo ziveli u tim zgradama.
Pogledajte debljinu ploce izmedju spratova pa cete videti. Takodje termo izolacija ne postoji. Na nekima su stanari sami stavili izolaciju na fasadu zgrade pa je ok. Zgrade nemaju lift, nemaju podrum jer je blizu Sava, zbog podzemnih voda. A kad vidite cenu kvadrata koju traze za vece stanove, recimo trosobne, to nije normalno!!! Raspored prostorija je veoma los takodje. Prevelike sobe, premala kuhinja,malo kupatilo. Prednost su veliki prozori i svetlost koja dopire do soba. Jos jedna mana u bloku 45, to je putanja sletanja aviona, da kada taj beton krene da prenosi taj zvuk, uzas zivi.
Kraj jeste fenomenalan , ima vrtica i skola dom zdravlja i to stoji, savski kej je blizu. Blok 70 je bolji ipak jer je dalji od te trase sletanja i poletanja.
Vidim da su neki pisali da je zvucna izolacija fenomenalna, sto nije istina. Ili su pored njih i iznad ziveli neki penzioneri koji se jedva krecu.
Mi smo jednom ziveli i vise nikada. Najvise nam je zao prelepog kraja i Savkog keja.
 
Znači bežati odatle panično.
Koji kraj predlažete , a da je sličan?
 
Na avione se čovek navikne. Nisam živeo tamo, ali mi je rodbina tamo i nikada (kao gost) nisam primetio avione. Čuje se, ali ništa strašno. Bitno je da se ne čuje saobraćaj koji se čuje u većini zgrada u Beogradu i to mnogo glasnije nego avioni u Bloku 45.

Vidim da mnogi kukaju na zvučnu i toplotnu izolaciju (ne samo ovde). Postoje materijali koji se mogu postaviti na kritične zidove i koji garantuju smanjenje buke. Izgubi se par centimetara, ali ako je stan malo jeftiniji, ta razlika se upotrebi i za sređivanje izolacije. Iz svog iskustva sa novom stolarijom sam došao do zaključka da se toplotna (a i zvučna ka spoljašnoti) izolacija najbolje sređuje novim dobrim prozorima.

Ono što se meni ne sviđa kod četvorospratnica u Bloku 45 je nedostatak prodavnica u nekim delovima.

Broj parking mesta je na granici pucanja, ali ako nema mesta na parkingu ispred zgrade, može na ulici ili po sredini.

O miru i tišini i blizini reke i keja neću trošiti reči.
 
Zaista, tišina mir su spektakularni.

U nekim letnjim danima je skoro pa neprijatno ;-)
 
Nikada stara zgrada neće biti kao nova, posebno ne stara zgrada u koju 50 godina nije ulagano.

Savski blokovi su super ali tu je potrebno jedno veliko spremanje.
 
Nikad nova zgrada za koju su imvestotori mika i zika koji su pre 12 godina skapirali kako da zarade nece biti kao ona u vreme kada su investitori i izvodjaci bile velike i ozbiljne, bogate firme.
Taj investitor ne stedi samo na keramici u kupatilum jer tako najlakse prevari kupca.
A posle 10 godina, pola novih zgrada izgleda kao one iz 90-tih.
Druga polovina je jos gora... :(

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
laki72":uc23abu1 je napisao(la):
Nikad nova zgrada za koju su imvestotori mika i zika koji su pre 12 godina skapirali kako da zarade nece biti kao ona u vreme kada su investitori i izvodjaci bile velike i ozbiljne, bogate firme.
Taj investitor ne stedi samo na keramici u kupatilum jer tako najlakse prevari kupca.
A posle 10 godina, pola novih zgrada izgleda kao one iz 90-tih.
Druga polovina je jos gora... :(

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
O ovome sam se uverio , na žalost, na primeru sestre koja je uzela stan u jednom od tih novih zgrada.
Zgrada je posle 5 godina počela bukvalno da se raspada...
Dosta toga su uspeli da zakrpe zbog "garantnog roka" , ali i to ganjanje investitora je bilo mučno...
 
Ljudi generalno precenjuju te zgrade zidane za vreme socijalizma. Naravno da ima loših novogradnji, kao što ima i odličnih ali to ne menja činjenicu da je većina starih zgrada na NBG u jako lošem stanju. Sam kvalitet gradnje je i za ondašnje standarde bio osrednji a kamoli za današnje. U većini tih starih zgrada zvučna izolacija bukvalno ne postoji... da ne idemo dalje.
 
Kao i danas, i u vreme SFRJ se zidalo i smeće i dobre zgrade. Treba probrati. Generalno su najbolje zgrade građene u prvoj polovini osamdesetih. Pre toga je diskutabilno a sve građeno posle toga treba izbegavati.
 
Ne može da bude jeftino i dobro. Nije isto Stepa i Central Garden. Kako se bude popravljala kupovna moć, biće više kvalitetnih novogradnji. Ozbiljnom investitoru je najbolja opcija da dobro zaradi i da se pohvalno priča o njegovim projektima. Nikom ko planira da izgradi ozbiljnu firmu, nije u interesu da ima masu nezadovoljnih klijenata.
 
Oduvek su me zanimale te četvorospratnice. Nekako su mi izgledale kao oaza mira na NBG. Žao mi je što čujem da imaju toliko mana. Što se tiče podruma ne znam ni koliko ljudi zaista koristi podrumske prostorije ili se samo natrpavaju stvari za koje nemate hrabrosti da ih se rešite već ih tamo dole "stavite na led".

I ja sam primetio da slabo ima prodavnica i trgovinskih objekata jer je tako građeno u vreme socijalizma te su trgovine samo na glavnim ulicama i to ka Jurija Gagarina. Tako na primer znam i za blok 70 gde bi bio užas da nemaju onaj veliki Maxi, mada je i on daleko za zgrade koje su bliže Savi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=509127#p509127:2pnu2ly5 je napisao(la):
cloud041 » 17 Јан 2018 09:46 am[/url]":2pnu2ly5]Ne može da bude jeftino i dobro. Nije isto Stepa i Central Garden.
Наравно да није, мада су ове две локације ипак различите класе. Треба имати у виду да постоје различити квалитети новоградњи у истој класи и у истом крају а цена је иста на пример.

У сваком случају, треба ангажовати архитекту када се купује стан. Као што се ангажује аутомеханичар када се купују половна кола. Ко се стисне за хонорар архитекте, тај после нема шта да се жали ако се зајебе.
 
stf":1i07i2lw je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=509127#p509127 je napisao(la):
cloud041 » 17 Јан 2018 09:46 am[/url]":1i07i2lw]Ne može da bude jeftino i dobro. Nije isto Stepa i Central Garden.
Наравно да није, мада су ове две локације ипак различите класе. Треба имати у виду да постоје различити квалитети новоградњи у истој класи и у истом крају а цена је иста на пример.

У сваком случају, треба ангажовати архитекту када се купује стан. Као што се ангажује аутомеханичар када се купују половна кола. Ко се стисне за хонорар архитекте, тај после нема шта да се жали ако се зајебе.
U kom smislu angažovanje arhitekte?
Da oceni stan ili da kaže šta može posle da se prepravi? Ili oboje?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=509426#p509426:2e4stljp je napisao(la):
SerbPacker » 18 Јан 2018 01:23 am[/url]":2e4stljp]
stf":2e4stljp je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=509127#p509127 je napisao(la):
cloud041 » 17 Јан 2018 09:46 am[/url]":2e4stljp]Ne može da bude jeftino i dobro. Nije isto Stepa i Central Garden.
Наравно да није, мада су ове две локације ипак различите класе. Треба имати у виду да постоје различити квалитети новоградњи у истој класи и у истом крају а цена је иста на пример.

У сваком случају, треба ангажовати архитекту када се купује стан. Као што се ангажује аутомеханичар када се купују половна кола. Ко се стисне за хонорар архитекте, тај после нема шта да се жали ако се зајебе.
U kom smislu angažovanje arhitekte?
Da oceni stan ili da kaže šta može posle da se prepravi? Ili oboje?
Као и код аутомеханичара, архитекта ће видети оно што купац не може. У каквом је стању зграда, у каквом је стању стан. шта су потенционалне мане, шта предности ...
 
vucko":2ttw7jii je napisao(la):
Oduvek su me zanimale te četvorospratnice. Nekako su mi izgledale kao oaza mira na NBG. Žao mi je što čujem da imaju toliko mana. Što se tiče podruma ne znam ni koliko ljudi zaista koristi podrumske prostorije ili se samo natrpavaju stvari za koje nemate hrabrosti da ih se rešite već ih tamo dole "stavite na led".

I ja sam primetio da slabo ima prodavnica i trgovinskih objekata jer je tako građeno u vreme socijalizma te su trgovine samo na glavnim ulicama i to ka Jurija Gagarina. Tako na primer znam i za blok 70 gde bi bio užas da nemaju onaj veliki Maxi, mada je i on daleko za zgrade koje su bliže Savi.
Nema podruma već međuspratovi gde su ostave koje dele 3 stana po spratu.

Mnogi traže stanove u prizemlju jer postoji velika terasa koja gleda u zelenilo.

Ja sam uvek pre za jeftiniji stan koji ogoliš do zidova i onda sam sebi prilagodiš i struju i izolaciju i pločice i sanitarije...

Meni lično tamo najviše smeta preterana tišina i mir (volim da vidim neku kretnju kada pogledam kroz prozor), nedostatak prodavnica i lifta.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
I ja sam za tu opciju ali ne u Srbiji. Koliko god ti središ svoj stan, ostatak zgrade je krš.
 
ima zgrada koje nisu krš. Za mene je krš ako smrdi iz podruma, ako postoji komšija koji hrani golubove, ako neko ima mačke koje pišaju gde stignu.

Ostale stvari se manje više mogu dovesti u red. Čistoća zgrade se lako rešava odjavom sa Infostana i prelaskom na privatnike. Moj ulaz je bljesnuo kako je Jedra preuzela održavanje (180 rsd po stanu, ne znam da li je druga cena za manje stanove)
 
Ima ali su jako retke. Ja već dve godine tražim salonac za sređivanje u Starom Gradu i svuda je isti problem.
 
Ulazi u očajnom stanju, smrad uz podruma, dotrajala električna instalacija a sve bez ikakve perspektive da se ikada sredi.

Ima naravno i dobrih predratnih zgrada ali još nisam naišao na stan odgovarajuće veličine na prodaju u takvoj.
 
Vrh