Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=423566#p423566:16be5yfp je napisao(la):
orjen » 17 Dec 2016 09:58 pm[/url]":16be5yfp]Petar Anagnosti je uradio perspektivni pogled plana 1931. Mozda je vec bilo, cisto da podsecam
file.php

Daleko bi bilo lepse da su fasadu odradili prema originalnom planu iznad. Hajde i da ignorisemo "pločice za kupatilo" umesto velikih ploča mermera. Za početak ovi braon venci i ivice se nikako ne uklapaju sa ostatkom hrama. Pa onda otvori za zvona i fasada nemaju nikakav reljef i dekoracije, kod glavnih zvona se nalaze rupcage. Sve to bi se moglo i ispraviti sa ne tako mnogo novca, ali realno to se neće desiti. O parohijskom domu koji se tek nikako stilski ne uklapa sa hramom ne vredi trošiti reči.

hram-svetog-save-foto-d.-bosnic.jpg
 
Ja se iskreno nadam da će ponovo uslediti radovi na eksterijeru - izrada reljefa na kapitalima stubova na ulazima, oko prozora isl. Zna li neko, je li to u planu?

Slažem se i da su "rupe" na zvonicima veoma ružne, zašto ne vratiti tamo neke ukusne zastore, makar se i zvona slabije čula kao što neki pričaju. Inače, zvona se uživo čuju veoma jako.

Patohijski dom je stvarno bezveze. Plato i staze se raspadaju, ali to se da rešiti sa ulaganjima koja nisu velika u odnosu na troškove izgradnje.

Fontana takođe ima onaj postmoderni 90-te šmek :( Bilo bi dobro da se i ona jednog dana malo izmeni.
 
Nece ovo je finalni projekat fasade.

Zastori su bili sto se vidi na ovoj slici dole, ali su ih zbog jaceg zvuka zvona sklonili.

poseta%20ruskog%20patrijarha_02_%2021.4.1999.jpg


Kada gledam HSS iz perioda armiranog betona, nesto se mislim da je mozda najbolje da su ga poplocali kamenom.
 
Dva fasadna resenja - prvobitna i doradena od Pesica. Originalna je sa visokom soklu od jablanicnog granita i ornamentike pogotovo u prozorima. Obe su mi lepe ali cenim vise Pesicev pristup "modernisticke" fasade bez vecih citata historizma, sto mislim da je o.k. Fasada je njegov licni umetnicki doprinos a neka detalja kao portali i kapiteli nisu jos zavrseni. Mozda bi bilo zanimljivo stavljati eloxirani aluminijum u otvorima kula. Dalo bi sigurno efekta. Slazem se sa time.
 
Jedan od konkursnih projekta Hrama Sv. Save iz 1926 je doslo od Vasilija Androsova. Na bazi tog konursnog rada je podigao pocetkom 1930ih crkvu Sv. Konstantina i Carice Jelene u Pozegi. Delo je historizicma. Sa uporedivanjem fasadnih resenje sa Hramom Sv. Sava sa njenim selektivno usvajanim postmodernisticnnjim detaljima se oseti vremenska i stilska distanca izmedu triedesetih i devedesetih godina prosleg veka. Pesic nije trebao da usvoji svaki detalj Nestorovica i Deroka. A vec imamo tako lepih primera historicizma. Takvo Pesicevo resenje sa postmodernisticnim detaljima je meni interesantnije nego da je opet poput crkve u Pozegi ili crkva Svetog Marka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429448#p429448:353a6jbb je napisao(la):
orjen » 23 Jan 2017 01:45 pm[/url]":353a6jbb]Jedan od konkursnih projekta Hrama Takvo Pesicevo resenje sa postmodernisticnim detaljima je meni interesantnije nego da je opet poput crkve u Pozegi ili crkva Svetog Marka.

Kao što i sam znaš, stvar je ukusa. Tebi su postmodernistički detalji interesantni, a meni strahovito bodu oči. Na bol u očima bih zaboravio, ali je reč o građevini koja je kolosalna u materijalnom i duhovnom smislu. Zbog toga ostaje žal što konačni eksterijer Hrama nije ispao drugačiji. Oblik Hrama je odličan, simetrija, lokacija, dimenzije, ali nešto fali. Dobro, šta je tu je, ideja zbog koje se gradi Hram čini da, kod mene, lepota Hrama ne može nikako biti u senci nekih ružnih aspekata. I nadam se da sam u manjini u ovom subjektivnom "dislajku" spoljašnosti ove bogomolje.

Vratiti one stare zastore na rupe u zvonicima, isklesati po neki reljef na kapitele stubova, oko prozora (ako je to moguće i ako ima ukusa u tome) i dodati jedno 200-300 godina uticaja atmosfere na beli mermer, da malo "dobije dušu" i Hram će biti pravi lepotan. Takođe, bakar-karbonat se lagano spira kišama, pa zelena boja sa krova polako prelazi na mermer... I o tome treba voditi računa.
 
Читава фасада генерално делује недовршено (упамтите, "модерно" је само изговор за лењост и некреативност), некако је превише равна

Најједноставније решење је да једноставно замене плочице у неким редовима са декоративним с рељефима или тако нешто било би много лепше
 
Iako su sje*******ali silne naše pare na hram i kompleks oko njega, ceo taj potez izgleda jadno i raspadnuto a sam hram ne odaje utisak da je to duhovni objekat. Najcrnje od svega je parohisjki dom koji je nabudžen da bi se lovatori imali gde okupljati i prežderavati.
 
Taj prezir i patoloska mrznja koji osecas prema SPC ti ne da da racionalno rasudjujes

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Pa ima neke istine, Parohijski dom je cist visak, plato je uradjen vrlo cudno, da ne kazem lose. Hram, sam po sebi, je stvar ukusa, ali je cinjenica da nije najsjanije izvedeno, pogotovo oko zvonika, a nije ni gotov.
Da jesu velike pare date, jesu. Da li je moralo, pa verovatno. Da li smo zadovoljni rezultatom, pa i ne bas.
Posmatram cisto arhitektonsku vrednost, u duhovnu ne bih puno ulazio, to je ipak individualno.
 
На целом платоу парохијски дом највише штрчи и заклања старију цркву Светог Саве. Реално су могли да направе неку примеренију зграду отприлике иза храма између Мутапови и сквера Моме Капора. Мени овакав парохијски дом најмање одише православним духом. А плато је посебна прича, често ми није јасно шта су тачно хтели да постигну онаквом геометријом стаза, а увек ми је сметала накарадна повезаност са околним тротоарима, пешачким прелазима и стајалиштем, пре свега пешачки прелаз код храма и Карађорђевог парка. Фасада је могла бити боље изведена, нпр. да су урађена "удубљења" у линији оквира прозора па наниже (извините што не знам стручни израз за такве детаље).
 
Nikakve patologije tu nema. Prosto zamisao hrama je bila da bude najveća pravoslavna bogomolja a sve je ispalo nekako nakaradno i nabudženo umesto grandiozno i velelepno. To je dokaz da turanje granita i mermera u ogromnim količinama svuda neće samo po sebi napraviti velelepni objekat.
Hajde da uzmemo kao nasleđeno stanje Narodnu Biblioteku i malu crkvicu koji ne mogu da se pomeraju ali i sa takvim stanjem izgled hrama, gabariti, materijali krova i fasade, okolni plato, materijalizacija parka, urbanog mobilijara, položaja staza, fontane, zelenila, parohijskog doma... je mogla da se izvede sa više ukusa i umeća a ne crkvena bag** napravi luksuzni mermerni čardak u sred parka koji se ne uklapa ni u šta.
 
Vidi se da kritikom estetske ralizacije hrama samo pokrivas mrznju prema crkvi... Arhitekturom hrama i parka su se bavile gradske vlasti posle 2000., i naravno konkurs je namešten njihovim ljudima, a crkva je svakako prihvatila rešenje kada im vec država plaća.
 
Само још једна ситница - Храм је ту настарија грађевина заправо, ако изузмемо мању цркву Светог Саве. Све остало је дошло после, и библиотека и парк и стамбене зграде и парохијски дом ...
 
Jako mi je interesantno ovo pitanje da li su Pešićevi postmodernistički začini na projektu plus, ili minus na hramu Svetog Save. Istorijski gledano, možda če to još dugo, dugo biti poslednji takav i toliki izgrađeni hram, pa će u istoriju umetnosti u narednim vekovima kao jedinstven ući upravo zbog tog Pešićevog "toucha" iz 20. veka.
S druge strane, ta "savremenost" mu daje neki vrlo nezgodni brutalistički šmek... A definitivno mislim da će održavanje biti problem, odnosno da će vremenom mermer izgledati kao "popišan" bakar-karbonatom i sličnim pigmentima...
Ove stare ideje o soklama od jablaničkog granita mi dobro zvuče... Stroga jednobojnost fasade mislim da je upravo to što najviše smeta i što emituje utisak izveštačenosti.
 
@biciklistkinja
-Crkvena bag**
-Sje*******ali silne nase pare
-Parohijski dom da vi se lovatori imali gde okupljati i prezderavati.

Ovo su tvoje recenice koje su izraz prezira i mrznje prema SPC.
Sa sledecom tvojom izjavom se ne slazem:
-"Sam hram ne odaje utisak da je to duhovni objektat..."
Pa, posto je to subjektivan dozivljaj, ja ti to ne negiram. Kod mene nije takav slucaj.

Slazem se da je parohijski dom trebao drugacije da izgleda, cak sam od onih koji smatraju da nije tu trebao da bude pozicioniran.

Samo parohijski dom je mesto u kome se pored paroha okupljaju i parohijani. I uglavnom se ne "prezderavaju" vec rade neke druge stvari koje tebe ocito ne zanimaju.

Dal su lovatori?
Ne znam, mozda neki od njih jesu.
Dal su pohlepni?
Verovatno ima i takvih.
I medju svestenstvom i medju parohijanima. Kao i medju svim ljudima.
Ali generalizovanjem se neciji greh (gledano sa verskog) ili kazneno delo (gledano sa pravnog) umanjuje, a one koji su drugaciji (posteni) i cine vecinu, klevece i etiketira bez razloga.

Smatram da smo dovoljno civilizovani i zreli, te da nema potrebe da diskusije na ovom forumu spustamo na nivo parola i grafita tipa, 'svi holandjani su pedofili' , "svi nemci su nacisti", "svi muslimani su teroristi" i sl...
Jer valjda je svima u 21. veku jasno da to nike tako.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
To što HSS ne pobuđuje u svakome utisak blaženosti jednog verskog objekta, nije samo pitanje predubeđenja prema SPC, već i objektivnih problema njegove fasade (koja odiše hladnoćom i strogoćom tipičnom za nekakav svetovni, administrativni objekat). Hladni redovi mermenih ploča su dominantni u odnosu na svu ostalu ornamentiku i to je definitivno problem po pitanju "hladnoće" objekta (naročito na ćoškovima, ćoškovi imaju strogoću jednog čisto modernističkog zdanja - sam Korbizje kad bi se dohvatio projektovanja crkve, prvo bi se sa tim ćoškovima obračunao...)

A što se tiče parohijskih domova, ovakva zgrada na plato Svetog Save i onakva u bloku 26... Kamo sreće da su zamenili mesta... Kod nas kao da važi princip da parohijski dom treba da bode oči i da bude kontra svemu okolo sebe, a posle se čudimo zašto pogledi na parohijske domove po Beogradu izazivaju ona najbesnija osećanja...
 
Ne razumem prozivke zbog preziranja SPCa. Evo ovde javno izjavljujem da Srpsku pravoslavnu crkvu prezirem i iz nje sam samostalno izasao zbog neslaganja sa mnogim stvarima u vezi nje.

Mnoge srpske pravoslavne hramove obozavam, hram ne volim.

I sta sad, problem, a? Ajde paljba.
 
Jel te neko pitao?
Tvoj zivot tvoje pravo.
Pitas "sta je problem"?
Pa problem je prezir i mrznja. Bilo koje vrste.
Ako to ne razume, imas ozbiljan problem.

A ono "ajde paljba" ostavi za svoje pajtose iz kraja, ili za decu kada ih (ako ih) budes imao ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Jeste me pitao, jer na agresiju prema onima koji su protiv SPCa odgovoricemo agresijom.
 
A protiv mrznje sam isto kao ti, zato prezirem SPC.
 
To je jedna pokvarena organizacija koja je uzurpirala srpski narod. Ako ih napadnes nece reci, Vi napadate nas, nego ce reci Vi napadate srpski narod. Kao sto SNS kada ih napadnete, ne kaze Vi napadate nasu stranku nego kazu Vi napadate nasu drzavu.

Iza svega ne stoji niti branjenje interesa srpskog naroda ni srpske drzave, nego branjenje licnih interesa i licnih pozicija.

Nakrali su se i naprali su se para na hramu u poslednjih 25 godina, i jos nas ubedjuju da su napravili arhitektonsko cudo, koje je jos mozes misliti i lepo. Cisti ljudi stvaraju cista dela, a nakaradni ona nakaradna. Bilo tako hiljadama godina, pa tako i danas ostalo.
 
Neću odgovarati na očigledno optužbe a ne radoznalost da li prezirem SPC ili bilo kakvu drugu crkvu jer ako odgovorim to će otići u depeli off topic a i ostrašćenim forumašima šta god da odgovorim neće razumeti od ostraščenosti.

Kažem samo da je ceo kompleks oko hrama ispao zbudženo i nakaradno sa sve jadnim Nikolom Teslom u dvorištu koji se jadan sigurno okreće u urni.
Izgradnja takvog hrama je deo širenja pravoslavne iseologije i učvršćenja SPC posle pada jugoslovenskog socijalizma ali prosto to nisu dobro izveli. Na primer SIV koji je imao sličnu ulogu kao i hram, tj. ulogu širenja ideologije jugoslovenskog socijalizma, je mnogo bolje uradio istu stvar a verujem i za duplo manje para.

Najveći paradoks celog hrama je gigantski pozlaćeni krst na vrhu, prosto ko god da se ne slaže samnom neka počita običan crkveni kalendar pa će shvatiti suprotnost između onoga sto pravoslavlje "Propagira" i izgleda i uloge Hrama Svetog Save.
 
Sta sad fali krstu na kupoli ko da ga druge crkve nemaju
Sta to ima u kalendaru prosvjetli de nas sa jeftinim kartama
 
Говору мржње није место на форуму.
 
Vrh