Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Situacija sa klimama je mnogo kompleksnija nego što se čini zato što dosta stanova nema izlaz na unutrašnjost bloka, a i zato što alternativna rešenja koštaju boga oca. A centralna ventilacija ovde ne dolazi u obzir jer sve što traži zajedničko održavanje u Srbiji ne funkcioniše. Plus, centralne ventilacije su izvor mnogih zaraza i bolesti. Čak i kad se redovno održavaju. Imam rođaka koji živi u Vašingtonu u zgradi koja je cakum pakum po pitanju održavanja pa evo muči muku već mesecima sa nekom virusčinom koju su pokupili iz centralne ventilacije. Al aj što se on i devojka muče, nego što im se sad to prenelo na novorođeno dete i njemu pravi mnogo veću štetu.

Elem, rešenje može da se napravi tako da inspektori obiđu sve zgrade i ustanove ko može gde da premesti klimu. Ako stan gleda na dvorište, onda u dvorište. Ako ima terasu, na terasu. Mislim to sve košta, ali ajde de, ako će grad da nam bude lepši, vredi iscimati se. A ako nema ni dvorište ni terasu onda da se dozvoli da ostanu. Samo što bi to zahtevalo mobilizaciju svih tih inspektora i državnih službenika, a ko će da se cima da radi taj svoj posao... Ali centralna ventilacija... u Srbiji... ne. Prosto ne.
 
Za početak odrediti vertikale i tačna mesta gde klime mogu da se postavljaju. Ako se već fasada uništava, neka bar to bude u nekoj liniji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517297#p517297:23t4utqd je napisao(la):
Bender Rodriguez » 17 Feb 2018 12:58 pm[/url]":23t4utqd]Situacija sa klimama je mnogo kompleksnija nego što se čini zato što dosta stanova nema izlaz na unutrašnjost bloka, a i zato što alternativna rešenja koštaju boga oca. A centralna ventilacija ovde ne dolazi u obzir jer sve što traži zajedničko održavanje u Srbiji ne funkcioniše. Plus, centralne ventilacije su izvor mnogih zaraza i bolesti. Čak i kad se redovno održavaju. Imam rođaka koji živi u Vašingtonu u zgradi koja je cakum pakum po pitanju održavanja pa evo muči muku već mesecima sa nekom virusčinom koju su pokupili iz centralne ventilacije. Al aj što se on i devojka muče, nego što im se sad to prenelo na novorođeno dete i njemu pravi mnogo veću štetu.

Elem, rešenje može da se napravi tako da inspektori obiđu sve zgrade i ustanove ko može gde da premesti klimu. Ako stan gleda na dvorište, onda u dvorište. Ako ima terasu, na terasu. Mislim to sve košta, ali ajde de, ako će grad da nam bude lepši, vredi iscimati se. A ako nema ni dvorište ni terasu onda da se dozvoli da ostanu. Samo što bi to zahtevalo mobilizaciju svih tih inspektora i državnih službenika, a ko će da se cima da radi taj svoj posao... Ali centralna ventilacija... u Srbiji... ne. Prosto ne.

Apsolutno. Gde ima volje ima i nacina. Evo direkcija za fasade i klime pocinje sa radom :)

Nazalost ocigledno je da smo mi jos jako daleko od volje i zelje da se u ovoj oblasti zavede red.

Evo jednog primera poprilicno zapustene zgrade u Brankovoj (uzorak za klasican stambeni objekat u Bg-u iz 50tih ili 60tih), gde su klime poredjane pod konac,sve roletne zamenjene i gde je cak i fasada ostala netaknuta (ok porusio sam groznu nadogradnju :)).

Pre i posle bez maski za klime (simulacija):

Pogledajte prilog 2

Pre i posle sa maskama za klime (simulacija):

Pogledajte prilog 1

Definitivno nedavna rekonstrukcija predratne zgrade u Kapetan Misinoj i zalaganje njihovih stanara treba da bude primer svima u gradu, sem sto su u ovom slucaju maske za klime mozda ipak malo prejake, ali zgrada izgleda uredno.

https://www.google.rs/maps/@44.8203406, ... 2688?hl=en


Na primeru ovog predratnog objekta isto u Brankovoj ulici slucaj je lako resiv. 6 klima uredjaja treba samo prebaciti na dno balkona, 2 klima uredjaja treba skinuti i ovu sat antenu. Kasnije sa novom fasadom dobijamo jos jednu lepoticu u gradu i svi su zadovoljni.

Premestanje split sistema na pod balkona:

 
Bravo Zex, to je to.

Ja I dalje ne mogu da se nacudim s kojom lakocom ti radis sve ove predloge. Em si vest I brz, em sve uvek izgleda prelepo. :kk:
 
Ma totalna zabrana klima i kraj priče. Kako smo živeli bez klima do pre 15- ak godina ?
Nije Beograd u Africi pa da crkavamo od vrućine.
Koliko vrelih dana imamo godišnje ? Jedne godine 10, druge 15 , 20 maksimum. I sad klime treba da stoje 350 dana godišnje a nisu u upotrebi.
Skidaj ih redom, odstakli terasu, stavi saksiju sa cvećem i zalivaj ga. Divota.

I kad ste već pomenuli posledice od centralnih klima. Moj ujak je zaradio tešku upalu pluća od ove obične klime. 'em im mater !
 
Treba osnovati gradsku komisiju za estetiku objekata u gradu koja bi regulisala sve to.
Naravno sa strucnim i nekorumpiranim ljudima.
 
Postoje klime koje nemaju kutije na fasadi
Za pocetak vlada srb sa svoje zgrade i okolnih svojih zgrada da poskida klime
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517369#p517369:3nhdu3gp je napisao(la):
spatiotecte » 17 Feb 2018 05:27 pm[/url]":3nhdu3gp]Treba osnovati gradsku komisiju za estetiku objekata u gradu koja bi regulisala sve to.
Naravno sa strucnim i nekorumpiranim ljudima.
To bi bilo efikasno ko komunalna policija.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517370#p517370:3nhdu3gp je napisao(la):
direktor » 17 Feb 2018 05:29 pm[/url]":3nhdu3gp]
Za pocetak vlada srb sa svoje zgrade i okolnih svojih zgrada da poskida klime
Pre ce zemlja da se otvori.
 
Ako opozicija, u nekom paralelnom univerzumu, pobedi, mogu da donesu zakon o skidanju klima i da prvo krenu od zgrada vlade, ministarstava, novog dvora... čisto da zavuku Žvalavom i njegovoj bandi. Nek se malo kuvaju leti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517363#p517363:28b3fnko je napisao(la):
Prometheus » Sub Feb 17, 2018 5:19 pm[/url]":28b3fnko]Ma totalna zabrana klima i kraj priče. Kako smo živeli bez klima do pre 15- ak godina ?
Nije Beograd u Africi pa da crkavamo od vrućine.
Koliko vrelih dana imamo godišnje ? Jedne godine 10, druge 15 , 20 maksimum. I sad klime treba da stoje 350 dana godišnje a nisu u upotrebi.
Skidaj ih redom, odstakli terasu, stavi saksiju sa cvećem i zalivaj ga. Divota.

I kad ste već pomenuli posledice od centralnih klima. Moj ujak je zaradio tešku upalu pluća od ove obične klime. 'em im mater !
Koliko radikalnih stavova oko jedne tako trivijalne i rešive stvari. :roll:

Pre 15ak godina leta su bila mnogo blaža. Da ne bude subjektivna tvrdnja, postoje i arhivirani zapisi koji to potvrđuju.

Pitaš koliko vrelih dana imamo godišnje. Druže, ja kad sam bio u osnovnoj školi, dakle prva polovina 2000ih, pod vrelim danom smatralo se sve kad živa dodirne 30. podeok. Pa smo se u drugoj polovini decenije navikli da je to standard a tek na 35 je već pakao. Pa se to pomeralo još malo i malo, sve dok nismo došli do prošlogodišnjeg leta, gde je 30 bilo ''prijatno'', 35 ''vruće'' a tek na 40 bi se reklo da je pakleni dan.

Ja ako moram da se preznojavam čim izađem iz zgrade, neću da sedim u znoju i u sopstvenoj kući. Koristiću blagodeti nauke i tehnologije, koji su mi omogućili da u 2018. godini čak i pod elementarnom nepogodom (da, sve iznad 35 je elementarna nepogoda, pogotovu u Beogradu) sedim u stanu ili radnom mestu a da to ne bude agonija. I koristiću je sa zadovoljstvom. Na pamet mi ne pada da se preznojavam i da mi ruke budu ko u Lignjoslava ako ne moram.

Ideja da klime ne treba da se koriste je ravna ideji da treba da batalimo i frižidere, automobile, kompjutere... To što ljudi kače klime i ruže zgrade ne znači da je rešenje da se vratimo u kameno doba. :bash: Sve se može rešiti razumno i praktično, samo ako postoji volja.

Što se tiče virusnih infekcija iz klime, naravno da ista može da dođe i iz pojedinačnih klima. Ali, pod jedan - manje su šanse da dođe iz pojedinačnih i pod dva - ako se virus pojavi u pojedinačnoj klimi, on će da zarazi sve u tom stanu gde je klima. A ako se virus pojavi u zajedničkoj klimi, on inficira celu zgradu. Plus, daleko je lakše održavati pojedinačnu nego centralnu klimu. E sad, to što pojedinci ne održavaju ni te male, to je druga stvar. Ali sve u svemu, zajedničke klime su mnogo veći rizik po zdravlje nego pojedinačne.


Postoji rešenje za sve, samo iziskuje da ljudi sednu, razmisle i dogovore se. A stav ''ma šta će Srbima klime'' je kao kad bi neko pitao ''ma šta će ljudima na Aljasci puška?! Oduzimaj sve to!'' Ili ''šta će nekome ko živi na planini offroad vozilo! To nije ekološki, oduzimaj!'' Ljudi, vi zaboravljate da mi više ne živimo u kontinentalnoj klimi. Zime više nisu metar snega a leta više nisu 30 stepeni. Nego se sve pomera ka mediteranskoj. I ljudstvo ovde se prilagođava tim novonastalim okolnostima. I kao što je krajnje besmisleno očekivati od jednih Grka tamo u onom paklu da skidaju klime, tako postaje besmisleno i u kontekstu Srbije. Na području gde već sredinom maja živa prelazi 30. podeok i drži se tu sve do sredine oktobra, svaka priča o potpunoj eliminaciji klima uređaja je prosto besmislena i nerazumna. Može da se radi na rešenju da se estetski unapredi, ali priča o izbacivanju je ludilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517369#p517369:amiuenm5 je napisao(la):
spatiotecte » 17 Feb 2018 05:27 pm[/url]":amiuenm5]Treba osnovati gradsku komisiju za estetiku objekata u gradu koja bi regulisala sve to.
Naravno sa strucnim i nekorumpiranim ljudima.

Drugim rečima - "da se uvede red".
A od toga beži i vlast a i građani. Ne kažem da ne treba, treba da tako nešto postoji... samo, za tako nešto treba da postoji prateći sistem. Osnovana je i Komunalna policija, pa evo šta je ispalo...


A ima i nešto drugo:
Mi smo ovde puno puta prozivali Zavod za zaštitu spomenika kulture.
Oni nisu nadležni za sve fasade, naravno, ali za šta su oni tačno nadležni?
Koje su njihove ingerencije, ovlašćenja i obaveze, šta oni mogu a šta ne mogu da urade?
I uostalom, ko je u tom Zavodu zadužen za fasade, neka njihova organizaciona jedinica, ili onako... samo "Zavod".
Daj da vidimo gde je probem u već postavljenom sistemu.
 
P.S.

I sad klime treba da stoje 350 dana godišnje a nisu u upotrebi.
Brate ovo je toliko pogrešna izjava na toliko nivoa da nemam reči. Ja ne znam gde ti živiš, ali 350 dana bez klima uređaja ne mogu da podnesu ni ljudi koji žive u Sremčici na korak od šume, a kamoli ljudi u gradu okruženi asfaltom i betonom.

Tih 350 dana bi pilo vodu da su ovo 1950te, vreme kad je zimi bilo 2 metra snega a leti je 30 stepeni bio fenomen. U 2018. godini pa nema tog stana, nema te kuće u Srbiji koji mogu da opstanu bez klime od 15. maja do 15. septembra. Jedino ako je 20 metara pod zemljom i povezan na tunele ili pećine kroz koje stalno vitla promaja.
 
mi nismo protiv klima, nego smo protiv njihovog ceonog postavljanja na fasadama. I u Milan-u je vruce da ne moze da se zivi, pa su sve klime postavljene na dnu terase.
 
Šta napisaše ljudi... Samo jedno pitanjce. Koliko ima klima u Pragu ili Beču ? Ti gradovi su inače u polarnom krugu pa ih vrućine ne pogadjaju.
 
Ja sam lepo napisao da nemam problem sa ljudima koji su za ''dovođenje klima u red'', nego ljudima koji su pri stavu da klime uopšte ne treba da se koriste.

Malo malo pa na Beobuildu nalećem na postove iz kojih ispada da ljudi danas treba da žive ovako. Da, to jeste prelepo, tu nema spora. Ali to nije grad, to je selo. I to u Alpima.

Mislim stvar je prosta. Klimatski uslovi se menjaju, na gore. Grad raste. Ljudi se kuvaju, i zato stavljaju klima uređaje. Bilo bi fantastično kad bismo svi mogli da živimo u milionskom gradu, a da on bude skockan kao ovo malecko alpsko selo. Ali jbg, to je nemoguće. Naravno, možemo da probamo da ga učinimo što lepšim, i to podržavam. Ali te radikalne ideje ''eee znate u Antverpenu nema klima, aj i mi da budemo ko Antverpen'' me ne zanimaju. Naravno da nemaju klime kad im je sunce toliko jadno da na vrhuncu leta ne mogu da izgore pa sve i da hoće. A ovde već u aprilu imaš osećaj ko da si na Borneu. Ne samo zbog temperature nego i zbog odvratne vlažnosti.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517426#p517426:aq4vgxyy je napisao(la):
Prometheus » Sub Feb 17, 2018 8:57 pm[/url]":aq4vgxyy]Šta napisaše ljudi... Samo jedno pitanjce. Koliko ima klima u Pragu ili Beču ? Ti gradovi su inače u polarnom krugu pa ih vrućine ne pogadjaju.
Phahahaha ti ladno upoređuješ klime Beča i Praga sa Beogradom? :lol:
 
Da, da. Kao što rekoh ti gradovi su u polarnom krugu a Bg u tropskom.
Inače u Napulju ima dve klime po glavi stanovnika.
 
Uzmi kartu u ruke pa pogledaj gde su Beč i Prag, a gde Beograd.

Ako si već ispao glup izjavom da Beograd godišnje ima tek 15 dana vrućine, te da treba svi da se vratimo životu kao u srednjem veku, ne moraš još više da se blamiraš novim odvalama.

A što se tiče Napulja, jel na ovaj Napulj misliš?

Napoli-x-sito.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517363#p517363:14xuwfag je napisao(la):
Prometheus » 17 Feb 2018, 17:19[/url]":14xuwfag]Ma totalna zabrana klima i kraj priče.
Da li si ti to realno napisao!?
:lol: :shock: :bash: :bash: :bash: :bash:
 
Rekao sam vreli dani, a ne topli.

Vidim da čuvate klime kao zenicu oka svog, tako da nemam nameru da vam dalje brčkam po očima.
Samo uživajte, ali glupo je posle da pričate o nekom sređjivanju grada.
Šta ćeš, balkansko palančki mentalitet.
 
Nemoj ti meni da soliš pamet o sređivanju, jer mogu da se kladim da sam više uradio i za zgradu i za grad nego ti za ceo život. Ali to što volim red ne znači da ću da puštam da me vozi OCD i da sebi bespotrebno komplikujem život oko svake sitnice.

Stvar je u tome da mi na pamet ne pada da se osećam kao prokleta lignja od Aprila do Septembra zato što tebi cepidlaki smetaju klime čak i ako bi se sakrile u terase ili u namenski pravljene boksove na fasadama.
Ti ako hoćeš da živiš na Pešteru, idi tamo pa živi. Ili ako želiš da živiš u Beogradu ali kao u srednjem veku, bez modernih naprava i tehnologije, slobodno izvoli, izbor je potpuno na tebi. Ali nas ostale ostavi na miru sa tim svojim radikalnim isključivim idejama.

Razumni ljudi će da sednu i dogovore se oko svega, i nađu kompromisno rešenje. Zadrti će da neguju te svoje ''sve ili ništa'' stavove koji ih na kraju nikuda neće ni odvesti.
 
Dobro. Hajde ovako: da li je neko blesav da plati nekoliko stotina evra iz besa, da bi se hvalio kako ima klimu, ili možda, samo možda - zato što ima realnu potrebu?
Do porasta prodaje klime nije došlo zbog toga što je to neki trend, već zato što postoji opšta potreba. Ne bih da razglabam temu globalnog zagrevanja, daću banalan primer: sećam se da su 1999. godine bila ukupno dva dana sa temperaturom oko 40 stepeni, što je već bilo dosta za ovo podneblje (krajem 70ih se smatralo da je 30 stepeni mnogo!). Samo prošle godine je u Beogradu bilo barem deset dana sa temperaturom iznad 40 stepeni.
Mi još nismo adaptirani na novo faktičko stanje.

Inače, svakako podržavam ideju da se pronađe neko centralno rešenje, kako bi se očuvala estetika, ali nikako da se ide u krajnost.
 
Vrh