Šta je novo?

Kula Nebojsa - obnova

azbuki

Intermediate
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
247
Pohvaljen
3
Lokacija
Bgd
Pocelo... (ako je ova tema vec zapoceta negde - prebacite, ja nisam nasao)

slika051.jpg
 
Stvarno, gde se dede topic o Kalemegdanu?

Fotografisano u subotu. Kula neće ličiti na sebe kada je završe, izgledaće kao da je juče sagradjena.
Iznenadio sam se kada sam video kolika pukotina postoji na jednom mestu u zidu.

Slika042.jpg


Slika041.jpg


Radi se i na tvrdjavi. Radnici su ovu kosinu buklavno grabuljali, kao da su znali da treba da naidju na nešto ispod zemlje.

Slika040.jpg


i čini mi se da sam danas video neke obrise, ali može da bude i da su radnici jednostavno "preskočili" jedan deo.
 
Bravo za slike, momci!

Nekako imam osecaj da ce vremenom podnozje Kalemegdana postati popularno koliko i sama tvrdjava. Mora se priznati da se zadnjih par godina solidno radi na Kalisu.
 
Mogu samo da zamislim kako bi trka oko Kalemegdana impresivno izgledala danas... Steta sto gradski supci ne vide sansu u tome.
 
Bilo bi super kada bi mogle da se uklone pruga i magistrala oko Kalemegdana, onda bi se taj prostor otvorio potpuno za sadržaje...

Napr. neka imitacija srednjevekovnog sajma, sa šatorima u fazonu, TOB prodaje suvenire, ono viteško društvo organizuje igre, turnire u streljaštvu itd, neka muzika svira... i cela stvar bi se zvala "Beograd kakav je nekad bio"... :vops:
 
Možda i ima, ali se ja nekako tamo uvek osećam kao između čekića i nakovnja, tj. Tvrđave i magistrale...
U svakom slučaju, šteta što se taj prostor više ne koristi. Čak je i Beer fest bio dobra ideja... no, svi znamo zašto više nije tu.
 
Ceo taj predeo je po meni uzasano neiskoriscen a ACR je apsolutno u pravu sto se tice magistrale - njoj tamo nije mesto. Odete na kalemegdan da vam zuje teretni kamioni...bezveze.
 
To je sve privremeno, tj. dok se ne zavrse obilaznice oko grada. Tada ce ta "magistrala" postati lokalna komunikacija i njome nece vise tutnjati kamioni. Izmestanje same ulice je nemoguce, osim ako bi se umesto nje prokopao tunel.
 
ako tako nastave da iskopavaju nove delove tvrđave, postaće zgodno za toomanystages festivale, kao što je exit. xD

šta ej bilo sa onim ogavnim gigantskim stepenicama što su htele da grade tu, ispod pobednika?
ili sam ja istripovao da je takvog projekta uopšte bilo... O_o
 
Pa u principu je i rasciscen prostor na kome bi trebalo da se grade te stepenice, ali se sa realizacijom jos uvek nije krenulo. Aktivno se radi na uredjenju staza od pristanista, tj. od onih kafica, preko Mracne kapije pa do vrha.
 
Pa, radi se ispod Pobednika. Često prolazim tuda, ima radnika, rekonstruišu bedeme, uredjuju padinu izmedju njih...
 
Radnici polako završavaju spoljne radove na Kuli, skele se demontiraju, a mašine u rovu rade i subotom.

nkula1292.jpg


nkula129.jpg
 
Fotografije i nisu nekog kvaliteta...

Ne, nije krečeno, zidovi su očišćeni, verovatno i malo brušeni/šmirglani, a rupe (fuge :) ) su popunjene malterom u sličnoj boli pa je zato ovako "sinula".
 
Zapravo mi se dopada.
tek kad sam prišao video sam o čemu se radi.
Samo mi nije jasan nekakav minijaturan prozor na krovu koji se vidi sa kalemegdanskog bedema.

214uz29.jpg
 
Ovo vec deluje znatno bolje. Na momenat se uplasih da se neki genije iz Zavoda nije setio da okreci fasadu.
 
Samo su ocistili kamen sa vodom i pjeskom pod pritiskom i isfugirali bjelim cementom inace to rad firma koto koja uvijek dobija poslove na revitalizaciji tvrdjave :kafa:
 
Vrh