Šta je novo?

Zgrada starog generalstaba - jos jedno unisteno remek-delo

Lucifer

Higher intermediate
Učlanjen(a)
14.12.2006.
Poruke
1.223
Pohvaljen
3
Lokacija
rasejanje
Prolazio sam juce pored stare zgrade generalstaba za koju su najavili da nece biti prefarbana i da ce biti renovirana po pravilima struke. Medjutim, i ova rekunstrakcija izvedena je nestrucno i bez smisla za arhitekturu:

1. Objekat se sastoji iz dva dela - jedno sa reprezentativnom fasadom, i drugog zadnjeg cija fasada ima uproscene elemente. Ta dva dela cinila su do sada opticku celinu jer su im fasade bile izvedene u istoj tehnici - oblozene cementnim pucom. Sada medjutim to vise nece biti tako zato sto je cementni puc ostavljen samo na reprezentativnom delom, dok je ostatak objekta prefarban zutom bojom koja grubo kontrira cementnom pucu.

2. Sam cementni puc na reprezentativnom delu revitalizovan je bahat, najverovatnije sredstvom za ciscenje cementne niskogradnje (mostovi, nadvoznjaci, vijadukti). To sredstvo mu je, slicno kao i na starom dvoru potpuno izmenilo boju - fasada vise nije toplo-braonkasto siva vec ledeno snezno siva.

33xya1g.jpg
 
Luci imaš fotku? Meni je žao, to je jedna veoma lepa zgrada.. Jesi li zvao Zavod možda sa neki komentarom?
 
pricao sam nedavno sa jednim covekom iz zavoda i on mi je bukvalno rekao sledece: zavod odredjuje uslove, ali ne kontrolise same radove niti postoji neka inspekcija po zavrsetku radova. on je to doduse rekao za stambene zgrade na Dorcolu, ali mislim...
 
Da, kapiram da je ista stvar. Pa ništa, mislim da bi bilo dobro agitovati da se ta polisa promeni, i da neko kontroliše izvođače radova, uostalom oni su za to i plaćeni od javnih para. Bilo bi dobro slikati fasade koje su loše rekonstruisane, napraviti određenu zbirku i kontaktirati medije. Siguran sam da će se neko prihvatiti priče, jer je ipak u pitanju traćenje javnih para...
 
Da moglo bi da se pokusa sa medijima. Luci ako imas neku sveziju arhivu losih rekonstrukcija bilo bi ok da je postavis sa kratkim opisom i sl pa da se posalje prijateljskim medijima
 
pa ja nisam bas siguran, jer nacin na koji oni renoviraju fasade upravo i pogoduje nekritickoj estetici najsireg gledaoca - bitno je da se sivo zameni sa sto beljim i upadljivijim.
 
Pa OK, ali ako je u pitanju neka nestručnost, onda hajde da skupimo primere pa da pokušamo nešto...
 
pa neko je bas imao kolekciju fotografija pre i posle dok su jedno vreme po dorcolu unistavali jednu po jednu fasadu, mislim da je rascian na skyscraperu ili tako neko.
 
pf...ja tu svaki dan prolazim kad idem na faks i oguglao sam to, svaki put kad zumiram fotoaapartom smorim se kad vidim razliku. Evo par slika

p1000460b.jpg


p1010510af.jpg


p1010511r.jpg
 
nešto mi deluje neverovatno da su blesavi da ostave ovako :|
 
Samo se nadam da ovo nije i konačni izgled fasade

p1010510af.jpg


Esthétique a lä "Janićije & Danica Karić".
 
jedini nacin da se sada porpavi greska sto je jedan deo ofarban je da se i drugi ofarba, i onda na kraju opet dzaba prica o pucovanim fasadama... a da ne pricamo sto su na starom delu ocajno "osvezili" cementni puc. Ja ne znam je l su ti konzervatori i izvodjaci stvarno debili da ne mogu da shvate da ne moze ista vrsta maltera da se koristi i za vezivanje cigli i za oblaganje fasade (postoje posebni fasadni malteri i pucovi) + da li zaista misle da mogu cementnu fasada da osveze sa sredstvom za pravnje nadvoznjaka. Sve su unistili. Sto je najgore, ove ce posluziti samo jos kao argumetn vise da je ispravno kreciti zgrade.

SAMI SE UVERITE DA SU TO POTPUNO DVE RAZLICITE BOJE CEMENTA:

bfmipv.jpg


p1010510af.jpg


Slicnu sudbinu je dozivela i zgrada vlade i stari dvor.

http://www.pitt.edu/~pittanth/research/ens/photos/hayden11-full.jpg
 
Uopšte mi ne ide u glavu zbog čega su uradili tako nešto? Jasno je da je pre renoviranja kompletna fasada bila identična, to znaju i oni. Inače, Lucifer, ako nije problem, šta si po zanimanju?
 
porpavio sam linkove

bfmipv.jpg


p1010510af.jpg


ovo je verovatno boja posle ciscenja a pre mazanja

p1000460b.jpg
 
Da, u pravu si. Sećam se da je i deo zgrade Vlade koji je obnovljen imao tu izrazito sivu, ''betonsku'' boju koja se razlikovala od ostatka.
 
Ma dajte ovo je nemoguce ! :o

I ja prolazim maltene skoro svaki dan kroz KM, ali sve mislim da ce fasada biti iste boje...ocigledno da nece... sto je SKANDAL !
 
Ја мислим да ће уследити фарбање фасадног дела у боју која је приближна ранијој и да ће се нијансе ускладити. Наравно, то искључује бојени малтер (Луцију, а стидљиво признајем и мени омиљени "пуц"). Ипак, пошто је услове рестаурације прописао завод, све некако мислим да је реч о некаквој дозвољеној техници, која је далеко изнад обичног малања. Попут, рецимо, Правног факултета који је одлично одрађен.
 
jbmlg,

hej nema te,
skela otišla, klima ostala je.
šapat vetrova ko da doziva te.

kad te nema bolje da se nisam ni probudila nema mesta na jastuku koje nisam ljubila.......
 
Vrh