Šta je novo?

Srpsko brodarsko društvo u Braće Krsmanovića

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Poruke
16.477
Pohvaljen
17.439
Isto pitanje sam postavio na SSC, mada ne znam da li je u pitanju rekonstrukcija & obnova, ili ipak rušenje.



Danas kada sam prelazio preko Brankovog mosta video sam bager, kamione na ulici i radnike na zgradi Srpskog brodarskog društva u Braće Krsmanovića.

To je ona stara kuća odmah do kamenih stubova Brankovog mosta (nekada Mosta kralja Aleksandra) sa koje je jesenas skinut sav crep i krovna konstrukcija.

Da li je neko načuo šta se tu sprema?
 
Jedino što znam je da je nakon te priče o skidanju crepa jedno vreme stajala crvena (ne žuta) traka kojom je grad pečatirao objekat i zabranio bilo kakve radove na njemu. Ovo su sad neki novi momenti, a bilo bi lepo kada bi se KC Grad proširio i na tu zgradicu, a onda se malo rekonstruišu i urede oba objekta i milina :D
 
nemoj samo čorba kafe tu da se proširi :laugh:
 
Ja sam sa drustvom pre par godina tu hteo da pravim skvot. :D
 
Plašim se nekog opasnog rušenja ili šklj adaptacije. Još jesenas sam pisao raznim direkcijama i Zavodima oko toga, i nikakav odgovor nisam dobio.
 
To je ta adresa, Braće Krsmanovića 2.
Ovaj poziv je iz 2008, ali raduje me to što je zgrada pod zaštitom.
Taj poziv se odnosi na restauraciju fasade, ali ako je neko imao priliku da baci pogled unutra, video bi sa je fasada najmanja briga.

Ajd, videćemo.
 
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ra.sr.html

Београд
Уметнички павиљон без крова и прозора

Такозвана Шпанска кућа у Улици браће Крсмановић биће у центру пројекта „Урбани инкубатор: Београд”, али је питање да ли ће то од урушавања спасти здање које је пре два месеца напустио последњи заинтересовани инвеститор

[img]http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/241177/i/1/35581i1pol14.jpg


Конзерватори Завода за заштиту споменика културе не искључују ни најгори епилог – урушавање (Фото Д. Јевремовић)

Стаклени уметнички павиљон који би требало да буде постављен следеће године у такозваној Шпанској кући у Улици браће Крсмановић 2 могао би да буде сламка спаса за ову руинирану грађевину без крова и прозора. Здање ће бити у средишту пројекта Гете института „Урбани инкубатор: Београд”,чија је сврха да скрене пажњу на запостављени део Савамале и да барем привремено заустави пропадање зграда које су ту изграђене пре два века.

Чак и да мисија „Урбаног инкубатора” успе, питање је када ће зграда која у последњих педесетак година променила пет закупаца бити реконструисана и хоће ли се будући грађевински радови прекидати због недостатка новца, као што се последњи пут догодило пре два месеца. Тада је „Пословни простор” општине Савски венац који газдује овим објектом од 1964. године отказао сарадњу закупцу „ТЦ хотели доо”, инвеститору,који је старо здање требало да претвори у хотел.

– „ТЦ хотели доо” заштитио је подрум од подземних вода и ојачао зидове.Обим радова се непрестано повећавао због лошег стања у коме је објекат био. Закупац је остао без средстава и био принуђен да обустави посао. Коришћење тог пословног простора отказано му је 20. септембра ове године – објашњава Душан Динчић, председник општине Савски венац.

И пре него што је инвеститор „ТЦ хотели доо” одустао, зграда је неколико година зјапила без крова. Зато архитекте конзерватори Завода за заштиту споменика културе који су пре три године дали услове за адаптацију објекта и сагласности на главни пројекат не искључују ни најгори епилог – а то је урушавање.

– Спољашњост мора да остане аутентична јер се кућа налази у оквиру просторне целине Стари Београд. Инвеститор нам се није обратио да са нашом кућом потпише уговор о конзерваторском надзору, а био је у обавези у складу са решењем о сагласностима које смо дали и законом о културним добрима. Остали смо ускраћени и за информацију због чега су радови стали – каже Александра Шевић из градског Завода за заштиту споменика културе.

Први човек Савског венца пак сматра да немаопасности од даљег обрушавања и каже да ће у оквиру пројекта Гете института објекат бити обезбеђен и конзервиран.

– Ако наша грађевинска инспекција процени да зграда није безбедна да се у њој борави, забраниће њену употребу у било које сврхе – истиче Динчић.

--------------------------------------------------------------------------

Стари власници потражују зграду

Шпанска кућа је,као што је потврдио Душан Динчић, председник Савског венца, национализована 1960. године, а наследници старих власника пријавили су имовину Агенцији за реституцију.

– Када буде завршена реституција објекат ће бити враћен старим власницима. Уколико не дође до денационализације, општина ће у сарадњи са градом одлучити на који начин ће довршити реконструкцију објекта – наводи Динчић.

-------------------------------

Здање од 132 лета

Објекат је подигнут око 1880. године као угаона палата са подрумом, приземљем и спратом, обликована у духу академске архитектуре 19. века. У време зидања био је један од најрепрезентативнијих објеката у овом делу Савске падине. Зграда је коришћена за потребе Пристаништа. Према подацима Документационог центра градског Завода за заштиту споменика културе, после Првог светског рата у објекту је био смештен и Музеј речног бродарства.

Намеру да објекту врати музејску намену имало је „Југословенско речно бродарство” које је канцеларије у Браће Крсмановић закупљивало десетак година – све до 2003. То им није пошло за руком, а Музеј речног бродарства утемељили су у својој пословној згради у Улици кнеза Милоша.

--------------------------------

Наградно питање

Иако се здање у Улици браће Крсмановић 2 уобичајено назива Шпанска кућа, не зна се поуздано када је и због чега то име добило. Одговор на питање ко је „кумовао” згради не знају ни у општини Савски венац, ни у Заводу за заштиту споменика културе града, ни у Туристичкој организацији Београда. Без одговора су остали и у Гете институту и Институту „Сервантес”. Бројни историчари, историчари уметности и архитекте које смо контактирали кажу да у документима о Савамали нису наишли на податак да је објекат икад званично поменут под именом Шпанска кућа.
Д. Мучибабић
објављено: 26.11.2012.[/img]
 
11-5-2013

dsc0153ji.jpg


Zaštita od rušenja?
 
Jep gete institut ce tu da unutra radi nesto to je sve neodgovorno za medalju i to zlatnu strasno
 
Vrh