Šta je novo?

Narodni muzej

Delija

Expert
Učlanjen(a)
03.01.2010.
Poruke
7.160
Pohvaljen
10.458
94889_muzej-pobednicki-rad-2_ig.jpg


94888_kumuzej_ig.jpg


94886_kumuzej-3_ig.jpg


94890_muzej-pobednicki-rad_f.jpg


[video]http://www.youtube.com/watch?v=fK1kuzi0dRs&feature=player_embedded[/video]

:lol: Staklena kupola zbog kojeg je prvobitni projekat odbacen je i dalje tu samo u drugom obliku. :|

Izgleda da je cela ta frka oko muzeja iscenirana kako bi neko zgrnuo milione na cuvanju muzejske postavke.

Ali dobro,izgleda da su bar brojni nedostatci iz prvog projekta reseni.A i na renderu se vidi i drugaciji izgled trga ispred.Sumnjam da ce se to raditi u sklopu rekonstrukcije muzeja ali ko zna.

http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/220331/Pogledajte-kako-ce-izgledati-obnovljeni-Narodni-muzej
 
Od ovoga što videsmo,koncept što više svetla i stakala je ok ali zapravo gde je projekat? ili je ovo animacija za decu ;) valjda će se neko setiti pred izbore da barem uredi Trg Republike inače sada ruglo Beograda,a gde je ulaz/silaz u Metro,gde je podzemni deo muzeja,depo i ostali sadržaji vezani za Metro stanicu? :kafa:
 
101128-NMUS-02.jpg


Danas je u zgradi Narodnog muzeja u Beogradu proglašen pobednik konkursa za konceptualno arhitektonsko rešenje adaptacije i dogradnje ove zgrade. Na dvostepenom Konkursu za idejno rešenje i prostorno programsku analizu rekonstrukcije i dogradnje Narodnog muzeja u Beogradu prvu nagradu dobio je projekat Vladimira Lojanice, koji ovom prilikom da predstavljamo široj javnosti.
Kompletnu vest i pregrst vizuelizacija u velikoj rezoluciji mozete videti u vesti na prvoj strani sajta kao i na linku http://www.beobuild.rs/read.php/451.html
 
...заправо је People's Museum, није Национални. Пројекат је неубедљив, занимљиво је решење трга, нисам схватио да је то предмет конкурса...не само што је неубедљив, по рендерима видим да нема неког озбиљног простора унутар зграде...све изгледа као лавиринт неке крипте. Бели сјајни волумен унутар зграде ми је потпуно нејасан.
 
2012. Ovo je idejni projekat, koji ne mora biti ni ovoliko detaljan. Sad se tek radi izvodjacki projekat.

Resenje Trga je odlicno, a posebno mi se svidja sto je Uzun Mirkova isplanirana kao zona usporenog saobracaja, a Francuska zatvorena. Odlicno. Jedno se bojim da od tog dela projekta odustanu.
 
kada gledam ovaj video klip, ne mogu da se otmem utisku da je autor nesto zgreshio, ali nesme da prizna :D

enivej, nije toliko losh projekat, ali ovo je srbija i to srbija u kojoj sada nema para ni za sta, pa ne dajem neke velike sanse da ovo vidimo u realnosti, ni za tri godine
 
kazu do polovine 2013 da ce biti realizovan projekat.primetih to usporavanje saobracaja sto opet ima veze sa metroom...

a ovo na trgu mi nije jasno sa ovim stubovima.moze li pojasnjenje?
 
@zemla84 "..све изгледа као лавиринт неке крипте. Бели сјајни волумен унутар зграде ми је потпуно нејасан."


prvo pogledaj planove pa reci de ti lci na lavirint a ne gledaj render, drugo svrha muzeja da bude u neku ruku smiren i neutralan da bi exponati dosli do izrazaja a ne neki interior dizajn.. jednu originalnu stvar koji sam video kod drugog muzeja, je soba sa zlatnim predmetima koji je skroz zatamljenja osim samih predmeta koji sijaju kao zvezde na nebu. Sustina kod ovih objekata je subtilnost. Svrha je da dobijes koristan prostor koji moze da se lako izmeni po potrebi ida je dobro osvetljenje dok muzej je otvoren. Naravno ima tu i tehnichih pitanja kao sto su zastita od vlage, UV zracenja pa i kradje, pozara itd.....
 
vucko":9hfwuqcm je napisao(la):
kazu do polovine 2013 da ce biti realizovan projekat.primetih to usporavanje saobracaja sto opet ima veze sa metroom...

a ovo na trgu mi nije jasno sa ovim stubovima.moze li pojasnjenje?
To su tipa bandere, tj. stubovi sa svetlom koji osvetljavaju trg. A meni se baš sviđa to preuređenje oko trga :D
 
stf":jvegfokz je napisao(la):
2012. Ovo je idejni projekat, koji ne mora biti ni ovoliko detaljan. Sad se tek radi izvodjacki projekat.
Ако мислиш на главни пројекат, он је данас само незнатно детаљнији од идејног.
 
kakve su ovo šipke što na samom trgu štrče iz zemlje?

i nešto nemam utisak da će se najsrećnije uklopiti u zgradu ova staklena nakarada na vrhu. ali drago mi je da čujem ovako nešto u svakom slučaju.
 
mislim da bi ove vertikalne aplikacije na trgu bile greska, imajuci u vidu asimetriju spomenika i zgrade muzeja. ali sa druge strane, dopada mi se kontrast koji prave u odnosu na spomenik konja...
kako se uopste desilo to da je konj asimetrican u ondosu na narodni muzej?
 
Za sada niko nije pominjao da je Trg predmet reonstrukcije Muzeja. Razlozi za to su razumljivi, jer takvoj odluci bi trebalo da prethodi neka vrsta konacne odluke o metrou da ne bismo dosli u situaciju da prekopavamo tek renovirani Trg zbog izgradnje metro stanice. Mislim da je Lojanica samo pustio malo masti na volju i malo uradio "upgrade enviroment" kako bi renderi spoljasnoti izgledali fensije.

Jer ionako su promene na eksterijeru minimalne - diskretna nadgradnja koja prakticno nece biti vidljiva ljudima koji se okupljaju na samom Trgu. Ceo konkurs je akcenat stavljao na enterijer jer su tu potrebne najvece intervencije kako bi se objekat pretvorio u funkcionalnu muzejsku zgradu.

To su i bile najvece zamerke na prethodni objekat, a ne ona staklena kupola (koja je doduse takodje uzeta kao slabost projekta, ali ne primarna slabost). Najvece zamerke na prethodni projekat su bile te sto je strana zgrade ka Trgu bila odvojena za administraciju, ne za musejske postavke (nelogicno, zar ne), zatim mali depo koji je ndeovoljan za musejsko blago sto bi rezultiralo time da bi veliki deo morao da se cuva van samog objekta na trgu itd.

A drugi i mozda dominantniji faktor u celoj prici je finansijski momenat - ovo resenje je znatno jeftinije od prethodnog. KInvesticije u kulturu su u ovo doba poslednja rupa na svirali, a postalo je jasno da je nedopustivo da Narodni muzej bude zatvoren toliko dugo. Jedino resenje na kraju je bilo racionalniji projekat.
 
Nego u ovom novom rjesenju nadam se da nema kafica i restorana :kafa:
 
Homer Jay":3imjwy3n je napisao(la):
Za sada niko nije pominjao da je Trg predmet reonstrukcije Muzeja. Razlozi za to su razumljivi, jer takvoj odluci bi trebalo da prethodi neka vrsta konacne odluke o metrou da ne bismo dosli u situaciju da prekopavamo tek renovirani Trg zbog izgradnje metro stanice. Mislim da je Lojanica samo pustio malo masti na volju i malo uradio "upgrade enviroment" kako bi renderi spoljasnoti izgledali fensije.
Zapravo, ispod pola trga će se nalaziti muzejski prostor, a u nivou -2 depo.To se odlično vidi na slici dole. Čak je i ulaz u muzej predviđen kroz taj podzemni deo. Kao Luvr :D
One dodatne blede linije predstavljaju "moguću zonu širenja podzemne etaže". Ne pitajte kako sam uspeo da pročitam to sa rendera :D

Dakle, trg će biti prekopan svakako, čak će i Knez da dobije noge na neko vreme ;)

Edit: zaboravih sliku...
101128-NMUS-16.jpg
 
Fino samo da nebude kako to oni znaju da zapocnu pa da nezavrse kad kneza maknu mogu usput i da ga srede postolje da saniraju itd nadam se da ce se zavrsiti po planu :kafa:
 
Kul :) Na to nisam obracao paznju. No, opet postavlja se pitanje da li se intervencija odnosi samo na deo Trga neposredno ispred muzeja ili ce najzad ceo plato izmedju Vasine, Francuske, Makedonske i Kolarceve biti sredjen. Mislim da pored eventualnog metroa, kada je rec o Trrgu Republike treba ozbiljno razmisliti i osaboracajnim resenjima, tj. kako saobracaja tu uopste da ne bude, a da se ne napravi haos u okolnim ulicama. No, to je za drugu temu.


Da, depo - vidite koliki je to prostor na ovim slikama sto je Mihajlo postavio. To je bio jedan od glavnih zahteva u novom projektu.

Sto se tice direktorove opaske o kaficima i restoranima, mislim da ne treba biti toliko alergican na komercijalizaciju. Zapravo, Muzej ne treba da se rekonstruise da bi bio ukras na Trgu, vec da bi ljudi u njega isli. Ako nastavimod a budemo tako tvrdo konzervativni kada je kultura u pitanju uskoro je necemo ni imati (vec godinama se pretvara u surovo zatvorenu zanimaciju za usku elitu - gledajte samo priloge o kulturi na RTS-u, verujem da ih ni sami akteri tih priloga ne razumeju)... Dakle, od Muzeja ne treba praviti zatvorenu instituciju, sa teskim masivnim vratima u koju "ulaze samo streberi". Muzej bi trebalo bukvalno da bude produzeni deo Trga i da prosto mami ljude da udju u njega. A zasto kafic? Pa, ljudi vole da popiju kafu, a Van Gog nece biti manje Van Gog zato sto nekoliko metara od njega neko pije espreso.
 
Svidja mi se ovaj podzemni ulaz i nivo!Nadam se da ce drug Jovin aminovati da ovaj plan i dovodi nas jedan korak blize metro stanici na trgu republike :vops:
 
Homer Jay":3cn5p1uv je napisao(la):
Kul :) Na to nisam obracao paznju. No, opet postavlja se pitanje da li se intervencija odnosi samo na deo Trga neposredno ispred muzeja ili ce najzad ceo plato izmedju Vasine, Francuske, Makedonske i Kolarceve biti sredjen. Mislim da pored eventualnog metroa, kada je rec o Trrgu Republike treba ozbiljno razmisliti i osaboracajnim resenjima, tj. kako saobracaja tu uopste da ne bude, a da se ne napravi haos u okolnim ulicama. No, to je za drugu temu.


Da, depo - vidite koliki je to prostor na ovim slikama sto je Mihajlo postavio. To je bio jedan od glavnih zahteva u novom projektu.

Sto se tice direktorove opaske o kaficima i restoranima, mislim da ne treba biti toliko alergican na komercijalizaciju. Zapravo, Muzej ne treba da se rekonstruise da bi bio ukras na Trgu, vec da bi ljudi u njega isli. Ako nastavimod a budemo tako tvrdo konzervativni kada je kultura u pitanju uskoro je necemo ni imati (vec godinama se pretvara u surovo zatvorenu zanimaciju za usku elitu - gledajte samo priloge o kulturi na RTS-u, verujem da ih ni sami akteri tih priloga ne razumeju)... Dakle, od Muzeja ne treba praviti zatvorenu instituciju, sa teskim masivnim vratima u koju "ulaze samo streberi". Muzej bi trebalo bukvalno da bude produzeni deo Trga i da prosto mami ljude da udju u njega. A zasto kafic? Pa, ljudi vole da popiju kafu, a Van Gog nece biti manje Van Gog zato sto nekoliko metara od njega neko pije espreso.
Homere ti uvek pogodis u centar !

+1 za post :)

Meni se licno ovo idejno resenje dopada. Samo da se to i realizuje :) da ne ostane na renderima...
 
По +1 за Хомера (који је острво здравог критичког духа на ББ-у) и Михаила који нам је разрешио дилему.
 
sizif":uamsifjk je napisao(la):
По +1 за Хомера (који је острво здравог критичког духа на ББ-у) и Михаила који нам је разрешио дилему.
što bi rekao delboj:

Every man is not an island Rodney!!!
 
Jeli ko bio do muzeja i pogledao ostala rijesenja pristigla na konkurs :kafa:
 
a kako bi bilo da kneza uopšte ne vrate tu, nego da sruše staklenac i ture ga tamo? :p
 
Vrh