Narodni muzej

Diskusije o objektima koji su završeni

Moderator: Igor

relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4923
Pohvalio: 1674

Re: Narodni muzej

Postod relja » Sub Dec 08, 2018 2:27 pm

zexland » 08 Dec 2018 01:12 pm napisao:....
A Relja je postavio i ovu fotografiju sa originalnom rasvetom iz recimo neke 1937-38 ? Upravo taj model rasvetnog stuba bi trebalo postaviti po obodima trga kako je i predvidjeno projektom (po tri rasvetna stuba sa leve i desne strane). Ovaj model rasvete danas postoji ispred SKC-a (jedan jedini preostali), tako da odlivanje ovog modela je najmanji problem, ima odlicnu visinu i uz odgovarajuce led sijalice odlicno bi se uklopio u svoje okruzenje.

Danas
Clip_2.jpg

https://www.google.com/maps/@44.8065042 ... 312!8i6656

Slika
Slika

Moram da te ispravim, taj stub ispred SKC je zamenjen zbog korozije pre nekoliko godina upravo replikom i to je urađeno baš na način koji si opisao.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2511
Pohvalio: 9217

Postod zexland » Sub Dec 08, 2018 2:39 pm

Ja nikada nisam uspeo da dodjem do fotografija vece rezolucije, sigurno negde postoje skice i nacrti tih medaljona, ovo je bila sansa da se oni vrate, ali dobro mozda stvarno nemaju originalne crteze za rekonstrukciju.

Inace kada ste pomenuli drvorede, vecina nas se slaze da ispred zdanja Muzeja oni ne smeju biti veci od recimo 3m, sto je opet puno.

Sto se tice onog duplog drvoreda koji ce nazalost da zakloni najlepsu fasadu sa te strane trga (bivsi Jugoeksport - nekada zdanje Jugoslovenske banke) iako liscari nisu moje veliko interesovanje, moram da priznam da mi se jako dopao drvored ispred hotela Radison Blue. Ta vrsta liscara raste dosta sporo, nije visoko i listovi menjaju boje tokom svih godisnjih doba, od zelene do jarko crvene:

Clip_3.jpg

@ Relja - Ne znam sta me ispravljas? Znam da je stub nedavno rekonstruisan (tipa pre 3-4 godine) jer je pretio da se srusi :) mozda ja to nisam pomenuo u prethodnom postu, ali meni se to valjda nekako podrazumeva.
Live, Love & Create
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5207
Pohvalio: 3969

Postod Bender Rodriguez » Sub Dec 08, 2018 2:42 pm

@Relja

Dobro, ne pričam samo o fasadama i ukrasima. Nego i što imamo delove grada gde na jednom mestu stoji mala predratna ukrašena dvospratnica a pored nje betonska kocketina sa 8 spratova. Zatim fijasko sa rasturanjem fakulteta i domova Beogradskog univerziteta širom grada umesto da se smeste u kampus, kao u celom svetu. Zatim insistiranje na promašenom Prokopu, neke nelogičnosti u planiranju saobraćaja i JGP...
To je što se tiče grada, urbanizma i arhitekture. A tek ima brljotina na nivou makroekonomije i socijalne politike. No to je već druga tema.

Ali opet kažem, moje mišljenje o celoj toj priči s Jugom je negde na neutrali. Neke stvari kod njene garniture poštujem, a neke uopšte ne volim. Nego samo generalno kažem da frustrira što je ovaj prostor, odnosno Balkan, uvek bio toliko prožet i opterećen politikom i iskompleksiranim poglavicama, da je to često rezultiralo nekim blesavim odlukama i tokovima, od makro pa sve do mikro stvari.
Treba vam grad za izdavanje?
Pogledajte naš bogat asortiman ulica, kolovoza, parkova, javnih prostora, stanova, fasada, haustora... za izdavanje ili prodaju!
Pozovite odmah 0800 - R E N T A G R A D ili posetite naš sajt i uverite se i sami zašto Beograd važi za top vašarište i buvljak kontinenta, a i šire!
Pohvale za post: 1
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Sub Dec 08, 2018 2:44 pm

@Zex - napisao si "jedini preostali" a zapravo nije original (pa ne može da bude "preostali")
A koliko se ja sećam, ima i jedan kod Železničke stanice (one "prave", bivše, ne mogu da se naviknem), na ulazu Karađođeve u Savski trg
https://www.google.com/maps/@44.8095529 ... 312!8i6656
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Sub Dec 08, 2018 2:46 pm

Bender Rodriguez » 08 Dec 2018 01:42 pm napisao:@Relja

Dobro, ne pričam samo o fasadama i ukrasima. Nego i što imamo delove grada gde na jednom mestu stoji mala predratna ukrašena dvospratnica a pored nje betonska kocketina sa 8 spratova. Zatim fijasko sa rasturanjem fakulteta i domova Beogradskog univerziteta širom grada umesto da se smeste u kampus, kao u celom svetu. Zatim insistiranje na promašenom Prokopu, neke nelogičnosti u planiranju saobraćaja i JGP...
To je što se tiče grada, urbanizma i arhitekture. A tek ima brljotina na nivou makroekonomije i socijalne politike. No to je već druga tema.

Ali opet kažem, moje mišljenje o celoj toj priči s Jugom je negde na neutrali. Neke stvari kod njene garniture poštujem, a neke uopšte ne volim. Nego samo generalno kažem da frustrira što je ovaj prostor, odnosno Balkan, uvek bio toliko prožet i opterećen politikom i iskompleksiranim poglavicama, da je to često rezultiralo nekim blesavim odlukama i tokovima, od makro pa sve do mikro stvari.

Pa ako gledaš zatečenu sliku, treba i da sagledaš kako je ona nastala.
A nastala je u neprekidnom haosu ovog prostora na kojem živimo.
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod zexland » Sub Dec 08, 2018 2:52 pm

Dodatak za zdanje nekadasnje Jugoslovenske banke:

020 Pozorisni rg 1925.gif

028 Pozorisni trg i Jugoslovenska banka 30tih god XX veka.jpg

trgdex1ffpb1.jpg
trgdex1ffpb1.jpg (71.35 KiB) Pogledano 745 puta

004 Kolarceva 30tih godina XX veka5.jpg

kolaracm3zs0.jpg
kolaracm3zs0.jpg (239.29 KiB) Pogledano 745 puta

kolaracd2nu0.jpg
kolaracd2nu0.jpg (72.04 KiB) Pogledano 745 puta

004 Kolarceva 30tih godina XX veka_resize.jpg

003 Kolarceva krajem 30tih godina XX veka_resize.jpg

Na nekoliko fotografija se i vidi koje dve prelepe zgrade su nestale u vihoru rata samo u Kolarcevoj ulici.
Live, Love & Create
Pohvale za post: 2
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod zexland » Sub Dec 08, 2018 2:57 pm

relja » 08 Dec 2018 01:44 pm napisao:@Zex - napisao si "jedini preostali" a zapravo nije original (pa ne može da bude "preostali")
A koliko se ja sećam, ima i jedan kod Železničke stanice (one "prave", bivše, ne mogu da se naviknem), na ulazu Karađođeve u Savski trg
https://www.google.com/maps/@44.8095529 ... 312!8i6656

Pa da jedini preostali koji je u potpunosti originalan, ova dva kod bivse GZS imaju samo originalnu bazu, a nekada su krasili ceo potez oko Vislonovog trga...velika steta za te stubove...valjda ce biti dovoljno pametni da ih vrate makar na trg, kad ne zele da ih vrate ili nece da ih vrate duz cele ulice Kralja Milana. Doduse ako vec planiraju da vrate tramvaj, eto idealne prilike.

Zasto da jedino Beograd buse uskracen raskosnih stubova, svaki veci grad u Evropi je svoje sacuvao u najuzem centru.
Live, Love & Create
Pohvale za post: 2
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12439
Pohvalio: 5206

Postod direktor » Sub Dec 08, 2018 5:55 pm

Stub kod skc je restauriran jer je bio lose statike zbog ne odrzavanja i kacenja koje cega
Postoje ostatci u jos postolja koji su naslonjemi oko novih u depou gsp u dorcolu
Sklanjaju ih jer ih mrze da odrzavaju inace negdje sam citao clanak bas o postavljanju troglavog stuba kod oficirskog doma
Jedno virijeme je mjesto stuba bilo poklopljeno metalnom plocom dok je bio na restauraciji
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Pohvale za post: 3
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod zexland » Ned Dec 09, 2018 1:00 am

Pa i ja sam to mislio, ali Relja kaze da je replika.
Live, Love & Create
Vox91
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1772
Pohvalio: 630

Postod Vox91 » Pon Dec 10, 2018 8:03 pm

U petak u 19 h otvara se prva medjunarodna gostujuća izložba u rekonstruisanom Narodnom muzeju. Moći ćemo da vidimo eksponate iz Nacionalnog muzeja Kine, a vezane za drevne kineske učenjake :vops:
Pohvale za post: 5
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12439
Pohvalio: 5206

Postod direktor » Uto Dec 11, 2018 5:40 pm

Do kad traje gostujuca izlozba i cijena ulaza ostaje ista jel
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Vox91
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1772
Pohvalio: 630

Postod Vox91 » Sre Dec 12, 2018 10:55 pm

Izložba traje do 15. februara, a cena karte za gostujuće, odnosno tematske izložbe je 500 dinara..možda će nedeljom moći besplatno da se poseti, kao i stalna postavka.

Povratak na “Završeni projekti”